הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

הספר הנערה מקרקוב, הוא ספר שואה שמביא את הדברים מנקודת מבט היסטורית רחבה יותר…

19/10/2016

הספר “הנערה מקרקוב”, מאת אלכס רוזנברג (תרגום: איילת מיטש, הוצאת ‘קוראים’) הוא ספר שואה קצת שונה, שמספר את הסיפור מהצד השורד ונותן תמונה רחבה יותר של מלחמת העולם השנייה כולה.

45600027415b

גיבורת הספר היא ריטה פוירשטאל, סטודנטית יהודייה משכילה שחיה בקרקוב בשנים שלפני פרוץ המלחמה. היא אמנם מרגישה את משב הרוח הגזעני, אבל לא נותנת לזה לערער אותה או לשבש את תוכניותיה לעתיד ועוזבת את הלימודים (ואת קרקוב) רק לאחר שהיא נישאת לסטודנט יהודי לרפואה שפגשה באוניבריסטה. החיים של ריטה לא מתנהלים בדיוק כפי שחלמה וכשברקע קולות המלחמה, היא מוצאת את עצמה נשואה ללא אהבה וללא ילדים, מה שמוביל אותה לנהל רומן מהצד עם חבר לספסל לימודי הרפואה של בעלה, שמתגלה, משיב אותה לחיק בעלה ומעניק לה את בנה סטפן.

המלחמה מתפשטת והחיים הנוחים כפי שהכירה, הולכים ונעלמים. כשבעלה מקבל צו גיוס, היא מעודדת אותו ללכת, בתקוה פנימית שכך תוכל סוף סוף לחיות את חייה. אבל מהר מאוד היא מגלה שתוכניות לחוד ומציאות לחוד ונאלצת ללמוד לשרוד בתנאים הקשים שנוצרו. המעבר לגטו קרייפטין מהווה נקודת מפנה בחייה ובזכות תושייתה (ולא מעט מזל ואנשים טובים שהכירה), היא מצליחה לשרוד את התנאים הקשים ואפילו לקבל זהות גרמנית חדשה ולהסתובב “חופשייה”, כשהיא מעמידה פנים שהיא אוהדת הרייך. לא לפני שהיא נאלצת למסור את בנה אהובה לידיים זרות, בתקווה שיוכל להינצל!

במקביל, מצליח גם מאהבה לשעבר, דויטש, לחמוק מציפורני הנאצים, לסגל לעצמו זהות בדויה ואף לשגשג כרופא דווקא בתנאי המלחמה ואולי בזכותם. הוא “מזגזג” בין הצדדים ומוצא את עצמו קרוב (אולי מידי) לנושאי התפקידים הבכירים.

העלילה נעה כל הזמן בין תמונת הסיפור הרחבה של המלחמה, המניעים, הזרמים והעובדות ההיסטוריות (אולי קצת יותר מידי), לבין הסיפור האישי, הקטן, של אלו שהצליחו לשרוד בדרך שונה מזו המקובל לספר. יש משהו מעניין בלקרוא את הסיפור מהזווית הזו, שקצת יותר נוטה לכיוון הסקירה ההיסטורית של המלחמה, כולל הצצה למה שעבר בראשם ובליבם, גם של אנשים בצידי המתרס האחרים (כן, גם נאצים), ומבלי לוותר על הדגשת הזוועות והמחיר הכבד ששילמנו.

 

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה