הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

למה אתם חייבים ללכת לתערוכה החדשה של בית התפוצות וגם- המלצה קטנה לשר החינוך נפתלי בנט

18/07/2016

אני מבינה מה שר החינוך נפתלי בנט מנסה לעשות כאן. באמת מבינה… אבל הדרך- או אלוהים, הדרך! לא לימדו אותו ש”לא הקפדן מלמד” ושכל ניסיון ללמד בכוח פשוט לא יעבוד? לא חבל?

חשוב ללמד כאן את מורשת כל התפוצות. באמת חשוב. הרי זו ההיסטוריה שלנו, התרבות שלנו וזה בעיקר מה שמסביר את השוני הגדול כל כך בינינו. אני באמת ובתמים מאמינה שאם נדע ונבין מאיפה כל אחד בא ועל אילו ערכים הוא התחנך, נצליח (אפילו קצת) להבין טוב יותר אחד את השני, להיות סבלניים וסובלניים יותר ולקבל אחד את השני עם קצת פחות דעות קדומות. אבל למה ככה? עידן האפליה המתקנת כבר לא רלוונטי לעידן של היום, שבו רובנו דור שני לפחות בארץ. דור שרובו נולד למשפחות מעורבות. דור שבו לגזע כבר אין כמעט משמעות, כי אנחנו בעיקר ישראלים- ללא ספק גזע משל עצמו!

ביום שישי האחרון נכחתי בפתיחת הגלריה האינטרקטיבית החדשה של בית התפוצות- גיבורים, ולא יכולתי לחשוב לעצמי כמה משמעות יש לדרך שבה מעבירים את הדברים, בטח כשמדובר בילדים… הרי זוהי משמעותה האמיתית של דרך חינוך, לא?!

IMG_9119

את הסיור התחלנו בגלריה של בתי הכנסת מהתפוצות השונות

IMG_9107

גלריה ובה דגמים מוקטנים של בתי הכנסת המפורסמים ברחבי העולם, שליד כל אחד מהם הסבר על הסגנון הארכיטקטי, הייחודיות והתרבות של אותה מדינה.

IMG_9111 IMG_9109 IMG_9110 IMG_9114 IMG_9113 IMG_9112 IMG_9108 IMG_9116

בתחילה, קיבלה כל משפחה כרטיסיות עם חידות והתבקשה לזהות את בית הכנסת המדובר. מיותר לציין שעצם החידה היא זו שגרמה לילדים (וגם להורים) להביט על בתי הכנסת השונים ולא רק להסתכל עליהם. זה לא משנה אם אתם דתיים או חילוניים, יש משהו מקסים ושורשי מאוד בבתי כנסת והאווירה הזו מורגשת שם בחלל ומועברת בצורה נפלאה.

IMG_9103 IMG_9105

משם, עברנו אל הגלריה החדשה שלשמה התכנסנו- גלריה אינטרקטיבית שעוסקת כל כולה בגיבורים יהודים!

IMG_9184

הגלריה יפייפיה וניכר שהושקעה בה מחשבה רבה. היא מחולקת למתחמים שונים וכל מתחם מוקדש לקטגוריה אחרת- מדעים, פילוסופיה, ספורט, מוזיקה, קולנוע, אופנה וכו’.

IMG_9120 IMG_9124

בכל אחד מהמתחמים יש המון הפעלות שונות שמזמינות את הילדים להשתמש בהן וללמוד, תוך כדי פעילות, על האישיות, פועלה וחשיבותה.

IMG_9129 IMG_9123 IMG_9125 IMG_9136 IMG_9134 IMG_9175

כך למשל במתחם המוסיקה יש קונסולה גדולה שמחוברת למסך. בוחרים שיר ותוך כדי שהוא מתנגן צריך לתפוס מטבעות צבעוניות קטנות, שיורדות בהתאם למקצב של השיר.

IMG_9132

במתחם הספורט (שהכי הלהיב את עומר שלי) יש חדרים קטנים שבכל אחד מהם סוג של משחק XBOX שממחיש את פעילות הספורט של אותה אישיות: קפיצה מעל משוכות כמו אסתר רות שחמורוב, שחיה במגוון סגנונות, אגרוף וכו’.

IMG_9172 IMG_9179

במתחם הפילוסופיה יכולים הילדים להרכיב אוזניות ולשמוע את הרמב”ם מסביר להם מהי פילוסופיה ולמה היא כל כך חיונית (בצורה פשוטה ומעניינת)

IMG_9147

ובמתחם המדעים, לשחק במשחק מחשב שממחיש את השינוי הגדול שחוללו כאן הטפטפות.

IMG_9133

וזו רק דוגמא פצפונת…

בסיום הביקור (לגמרי אפשר לבלות שם יום שלם), יש חדר יצירה שבו מקבל כל ילד מעין דף מתקפל בצורת פרופיל פנים, שמזמין אותם לכתוב ולנסות להביע מהו גיבור עבורם.

IMG_9188

יש שם מקום לכתוב את שמות נבחרת הגיבורים האישית שלהם, לכתוב סיפור גבורה לבחירתם לצייר/להדביק את תמונת הגיבור שלהם ולהדביק/לצבוע סמלים שונים שמייצגים תכונות אופי שונות של גיבורים.

IMG_9187 IMG_9183

נהננו מכל שניה! הפעילויות איכותיות, מאתגרות ומהנות, המסרים מחלחלים פנימה בקלות והמורשת מועברת בצורה הכי נכונה שיש- בכיף ובהנאה!

באמת. אבל באמת אל תפספסו!

לאתר

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה