הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 557

החל מנובמבר 2010

אני מקווה שהספרים האלה יגעו בכם, כמו שנגעו בי, כי לפעמים, אין כמו ספרים שמנגנים על מיתרי הלב…

24/04/2016

פסח, חופש, אביב, פיקניקים, טיולים ושלווה. זה בדיוק הזמן להישאב אל תוך ספר טוב ולנדוד איתו רחוק… הספרים עליהם בחרתי להמליץ הפעם, הם ספרים שנוגעים בלב- חלקם מרגשים, חלקם ממלאים בתובנות וחלקם פשוט טובים ואוהבים במיוחד:

 ”הר האושר”, של אמיר גוטפריד (ז”ל), הוצאת ‘זמורה ביתן’

download

מותו של אמיר גוטפריד, היווה עבורי עוד אבדן של אבן תרבות, שהרי גם אני נסחפתי אחר “כל בית צריך מרפסת” ויתר ספריו. את הספר הזה כתב אמיר בשנת חייו האחרונה והוא יצא לאור לאחר מותו, כך שמעבר לעלילה עצמה, היתה לו חשיבות סמנטית בעיניי. קצת כמו שירת הברבור…

העלילה עצמה, בניגוד לשם הספר, היא אינה סיפור על אושר, אלא דווקא על ייסורים פנימיים וחיפוש עצמי. פרופסור סמואל ניטר הוא פרופסור שוודי שהגיע למעמדו מהמקום הנמוך ביותר שאפשר. הוא חוקר שפות פרובוקטיבי, בעל שם עולמי ומחליט לחקור את המשמעות המילולית של שפת הנאציזם. לישראל הוא מגיע על מנת להרצות באוניברסיטת חיפה ופוגש כאן במקרה את שירי, צעירה שמחפשת את דרכה המקצועית ומתחילה לעבוד במשרד יחסי ציבור קטן ושאפתני. דרכיהם מצטלבות בשרשרת של טעויות שמובילות כל אחד מהם בנפרד, ואת שניהם יחד, למסע בתוך עצמם.

יש בספר הזה המון כאב, סחרור רגשי, בלבול ותהיות, אבל גם המון אופטימיות והיאחזות בטוב…

“לגעת בפרויד בשתי מערכות”, מאת חנוך כרמון, הוצאת ‘סגול’

download (1)

כבעלת חיבה מיוחדת לדעותיו ולתבונתו של זיגמונד פרויד, הספר הזה סקרן אותי עוד לפני שהתחלתי לקרוא אותו. לא מדובר בספר עיון, אלא בספר עלילתי שמציג את משנתו של פרויד בצורה שונה ומקורית, שקצת מזכיר לי את העריכה המקבילה בקולנוע.

אהבת חייו של דידי נפרדת ממנו ומותירה אותו שבור לב. הוא מחליט לנסוע לכריתים, כדי לאסוף את השברים של עצמו ושם- הוא מוצא את עצמו במסע פנימי עמוק, שהשראתו שאובה, איך לא- מפרויד. יש משהו בספר שמצליח לנוע כל הזמן בין העולם שבחוץ ומה שעובר על דידי, לבין עולמו הפנימי ומה שמתחולל לו בראש (קצת כמו הסרט “הכל בראש”). המעברים האלה וההצצה אל תוך הנפש, בשילוב עם התיאורה הזיגמונית, ריתקה אותי.

“פסוקי אהבה”, מאת צביקה ברגמן, הוצאת ‘סודות’

download (2)

“אהבה לא צריכה הקדמה. לא צריך להסביר אותה, רק להרגיש. לאהבה לא דרוש הסבר או תמונה, אין צורך במנגינה. דרושים לה רק שלושה דברים: לדעת, לאהוב, לדעת לאהוב” (מתוך ההקדמה של הספר)

זהו ספר שירי אהבה קסום, מלא בתובנות על אהבה, בכיסופים ובכמיהה. כל שיר מרחיב את הלב והשפה קולחת ומענגת.

“ההתערבות”, מאת אורנה לנדאו, הוצאת ‘כנרת, זמורה-ביתן’

download (4)

“הבעיות בזוגיות מתחילות כשמתחילים לקחת האחד את השני כמובן מאליו”, אמר לי פעם חבר חכם ואני די מסכימה איתו…

הספר הזה נוגע בדיוק בנקודה הזו: מיה ויואב הם זוג נשוי ומאושר, שיוצאים לחגוג את יום הולדתה ה-45 של מיה. בארוחת הערב, מתבדח יואב ואומר למיה שעכשיו, כשהיא כבר בת 45, הוא יכול להיות רגוע ובטוח שלא תעזוב אותו לעולם. בניגוד למה שהתכוון, מיה לוקחת את הדברים בצורה מעליבה ומחליטה להתערב עם יואב ולהוכיח לו שהכל עניין של בחירה בו ולא של הישארות מתוך אין ברירה. הם מתערביחם ומחליטים להיפרד לשלושה חודשים, על מנת לבדוק מי מהם ימצא בזמן זה בן זוג אחר. מה שקורה אחר כך זו כבר דרמה סוחפת שמעלה תהיות לגבי כל עניין הנישואים ובעיקר מעלה את התהייה- האם זה טוב והכרחי, או שלפעמים כדאי להשאר איפה שאתה ולא לבדוק מה יש בחוץ…

“הטבחית של הימלר”, מאת פרנס-אוליבייה ז’יסבר, הוצאת ‘כנרת, זמורה-ביתן’

download (3)

ספר משעשע ונוגע ללב, על רוז בת ה-105, שמנהלת ביד רמה את המסעדה שלה במרסיי. למרות גילה המתקדם, רוז אינה קשישה סטנדרטית והיא צעירה ברוחה, חיה ובועטת. החיים שעברה והזוועות שראתה, ביניהם טבח הארמנים וכמובן- השואה (בה שימשה כטבחית של הימלר), לא שאבו את כוחה, אלא להיפך וכשהיא נאלצת להתמודד עם ניסיון שוד, כל הידע, הכוח והעוצמה שלה מתפרצים החוצה.

נהניתי מקריאת הספר הזה, גם בגלל הסתירה כביכול בין היכולות הפיזיות בגיל הזה ובין מה שקורה, אבל בעיקר בגלל התובנות של רוז ושמחת החיים המתפרצת וראויה להערכה.

“לא תחזיקי כאן חצי שנה”, מאת צביה אנפגר, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (6)

ספר ישראלי מאוד, מלא השראה ואופטימיות, שמבוסס כולו על המקרה האמיתי.

צביה, מחברת הספר, מביאה בו את סיפורה יוצא הדופן כמנהלת בית הספר “הכל דבש” במקור גלים. בית ספר שעל פניו היה חסר סיכוי, הן מבחינת הניהול והן מבחינת הצלחת התלמידים. אבל, כמו שקורה במקרים נדירים, הצליחה צביה לעשות את הבלתי אפשרי והצילה בכך את נפשם של צעירים רבים.

הספר כתוב כאוסף סיפורים, שכל אחד מהם מתאר התמודדות אחרת שלה, של הצוות ושל התלמידים. בימים בהם נדמה שמערכת החינוך קורסת אל תוך הסטנדרט של עצמה ושוכחת שמאחורי הספרים עומדים ילדים צעירים ושהמילה “חינוך”, היא הרבה מעבר לציון, הספר הזה הוא נקודת אור ותקווה… אני מקווה ששר החינוך יקרא אותו גם הוא ובעיקר מקווה שיהיו בקרבנו, קצת יותר אנשי חינוך מהסוג הזה. מרגש!

“מעגל- זה אני”, מאת יפה דגן, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (8)

עוד ספר ישראלי במהותו שנוגע בעצב החשוף ביותר של כולנו- קורבנות המלחמה!

יפה, מחברת הספר, היא אמו של דרור, לוחם דובדבן שנפצע ב- 2004 באחד ממבצעי היחידה בבית לחם, ממש רגע לפני תום 3 שנות שירות. בספר מעניקה יפה הצצה עמוקה אל מה שקורה בחייהם של משפחות הפצועים, עליהם כמעט ולא מדברים בתקשורת- על הפחד, ההתמודדות, הכאב ועל מה שבאמת חשוב. זה ספר שכל ישראלי חייב לקרוא, גם אם אין לו ילדים בצבא. כואב אבל חשוב.

“אוולין”, מאת אילן אקסלרד, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (7)

רומן תמים ומקסים, המגולל את סיפורו של גדעון הקיבוצניק, בן ה-47, שפוגש במקרה את אוולין שמטלטלת את עולמו הפנימי והחיצוני.

התמימות של האהבה ניכרת בכל משפט בספר, מה שדי מפתיע בהתייחס לגילו של גדעון ואולי זה מה שעושה את הספר למקסים כל כך. גדעון שמשתוקק לאהבתה של אוולין, מגלה שצמר הגפן בו עטף אותו הקיבוץ, לא משרת אותו גם כאן ואולי, לראשונה בחייו, לומד שלפעמים, צריך לעבוד קשה כדי להשיג מה שרוצים.

עד כאן בינתיים. אני מקווה שהספרים האלה יגעו בכם, כמו שנגעו בי, כי לפעמים, אין כמו ספרים שמנגנים על מיתרי הלב…

 

 

 

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה