הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

חופשת הפסח הארוכה, היא זמן מעולה עבור הילדים לקרוא ספרים. הנה כמה שאהבנו במיוחד…

15/04/2016

חופשת פסח היא חופשה ארוכה ומיותרת ברובה (אבל זה כבר נושא לפוסט אחר). הילדים מטפסים על הקירות ומצהירים “משעמם לי”, בממוצע של אחת לחמש דקות? יופי! נצלו את ההזדמנות לגרום להם לקרוא. קבעו איתם מראש שעת קריאה ותנו להם מבחר ספרים מהנים. ביום הראשון אולי תהיה התנגדות קלה, אבל יום-יומיים אחר כך, זה כבר יהפוך להרגל ולפתע תמצאו אותם קוראים על הספה, בלי שבכלל הזכרתם להם (ואבוי- אפילו נהנים מזה!!)

כך זה עובד אצלנו, ואני בטוחה שיעבוד גם אצלכם. הנה כמה המלצות לספרי ילדים שעומר אהב במיוחד לאחרונה:

“נגה ומרס”, מתוך הסדרה המדעית של דוקטור דן, מאת נ.ניסים, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download

מיה היא ילדה סקרנית, עם חיבה מיוחדת לכוכבים. ליום ההולדת שלה היא מבקשת (ומקבלת) טלסקופ, ומגלה באמצעותו עולם שלם, קסום ומסתורי ואפילו “מזהה” על כל כוכב ילדה קטנה, בדיוק כמוה, שמביטה בה בחזרה. השאלות צפות ואבא שלה מחליט לקחת אותה לביקור במצפה הכוכבים. שם היא פוגשת את דר’ דן שמסביר לה על מערכת הכוכבים והשמש ומלמד אותה את שפת המורס, שאיתה תוכל להעביר מסרים לחברותיה על הכוכבים האחרים…

הספר כתוב בצורה קלילה ומקסימה, למרות הנושא “הכבד” יחסית. למרות שפתו הקלילה, הוא מדויק בעובדות, מלמד המון וזכיר. הדבר היחיד שהיה לי חסר זה קצת יותר הסבר על סימני הכיתוב של שפת מורס, שמהווה חלק אינטגראלי מהספר, אבל לא מוסברת לעומק.

“שפת הסתרים של בית החולים”, מאת ליאת שיש-מרקוביץ, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

images (4)

גיבור הספר הוא ילד קטן שנאלץ להתאשפז בבית חולים, לראשונה בחייו. הוא חושש מאוד ושפת הרופאים נראית לו שונה ולא מוכרת. לאט לאט הוא לומד את השפה הרפואית ותוך כדי, לומד גם להתגבר על הפחד.

הספר הוא ספר מעולה לילדים (ולהורים) שנאלצים להתמודד עם מחלה, אשפוז ובדיקות. הוא מציף את החששות, אבל גם מרגיע אותן בדרך הגיונית שמעניקה לילדים תחושת בטחון, בלי שירגישו ש”עובדים עליהם”.

“כף ידו של סבא”, מאת אלקנה ארם, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (3)

ספר שירים חמוד לילדים ובו שירים קצרים, שכל אחד מהם עוסק בזכרון ילדות אחר- בניית רכבת מגרוטאות, בילוי מהנה עם סבא ועוד. קצר, נחמד וחביב.

“קרן אור”, מאת עפרה רייך, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

images (3)

רוני היא ילדה בכסא גלגלים שמגיעה ללמוד בבית ספר חדש. בתחילה, הילדים בכיתה, שמאוד רוצים לעזור לה, לא ממש יודעים מה לעשות ובהפסקות, כשהם משחקים בכדור, הם מושיבים אותה בצד להסתכל, כדי שלא תפגע. באחד הימים רוני מחליטה להשאר בכיתה ומכירה כך את לידרור, שנשארה גם היא בכיתה כדי להשלים את משימותיה בחשבון. בין השתיים נוצר חיבור חברי מיידי ולידרור מבינה כי לרוני קצת בודד שם לבד, מתחת לעץ. החיבור ביניהן גורם לשתיהן לפרוח וגם כשרוני נפצעת ומובלת לבית חולים, כתוצאה ממשחק לא זהיר, ברור לכולן (בשלב מסוים), כי יש דברים שאין להם מחיר…

ספר חשוב ומקסים!

 ”מה קרה בגן של יאיר”, מאת כוכבה כהן, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (4)

רן הוא ילד בגיל גן שמתחבר עם יאיר, ילד חדש שהגיע לגן. אבל לפעמים, רן מרגיש שיאיר קצת עצוב ולא ממש מבין למה. רק מאוחר יותר מגלה רן, כי אימו של יאיר חולה במחלה קשה ונמצאת כבר הרבה זמן בבית החולים. ההתמודדות של רן עם החולי של אם חברו הטוב, עם העצב של חברו ובהמשך גם עם מות האם, היא התמודדות לא פשוטה, מורכבת ועצובה, שמעלה הרבה שאלות ותהיות, אבל גם המון כוח פנימי.

זה ספר ראשון שאני פוגשת שמדבר על ההתמודדות של “החברים של…” וזה מקסים בעיניי. הספר מרגש (עומר קצת בכה בשלב מסוים), אבל מלא בכוח ובאופטימיות. מהמם!

“לוכד החלומות”, מאת ז’וז’י (שושי הרץ), הוצאת ‘אופיר ביכורים’

download (2)

כמעט כל ילד מתמודד בשלב כלשהו עם חלומות מפחידים. הספר הזה, בדרכו הילדותית והמתוקה, מציע לילדים מפלט מאותם חלומות. הצ’יף האינדיאני, גיבור הספר, הוא שומר החלומות של השבט שמתוך אהבתו לטבע ולאדם, יוצא בכל לילה למסע הגנה על מחשבותיהם (וחלומותיהם) של הילדים. בסוף הספר, יש אפילו הצעה והוראות להכנת לוכד חלומות…

“מרסי ווטסון”, מאת קייט די-קמילו, הוצאת ‘כנרת, זמורה ביתן, דביר’

download (6)

מרסי ווטסון היא חזירה קטנה ושובבה, שלמורת רוחה של הוריה ושל הסובבים אותה, מחליטה לחיות את חייה כפי שהיא רואה לנכון. דווקא מעליליה הרבים, יחד עם טוב ליבה, הם אלו שמצילים בסופו של דבר את יקיריה.

זה ספר מתוק, מלא הומור ועם תובנה (בעיקר למבוגרים) לגבי תבניות, חופש וילדות. אהבתי.

“חדר הצעצועים של אריאל”, מאת גילה לפידות, הוצאת ‘סטימצקי’

download (7)

ספר חמוד על ילד קטן עם המון צעצועים מסודרים על מדפים בחדרו. אריאל אוהב את הצעצועים שלו והם אותו ובלילה, כשכולם הולכים לישון, הם מחליטים להפתיע אותו ולהגיע אל מיטתו. ספר חמוד שקצת הזכיר לי את “צעצוע של סיפור”…

“חללניק והמושבה האבודה”, מאת לי בלום, הוצאת ‘בלום קומיקס’

download (8)

ספר קומיקס מקסים (השלישי בסדרה) שמגולל את עלילותיו של חללניק, טייס קרב בצבא הרפובליקה בת אלף העולמות. בספר הזה, הוא יוצא עם החללית שלו למשימה סודית שמטרתה לאתר מושבת חלל אבודה ונסחף עם צוותו להרפתקאה מסעירה ומרתקת.

עומר שלי מת על קומיקס וגמע את הספר הזה במהירות שיא! התזמון הסמוך לצאת הסרט “מלחמת הכוכבים”, רק הפך את העלילה ל”אמיתית” יותר. מוצלח ביותר!

חופשה (וקריאה) נעימה :-)

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

Thumbnail

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

Thumbnail

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים