הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא +קטן, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 507

עוקבים: 42

החל מנובמבר 2010

במלחמה, כמו במלחמה, אין מנצחים. יש רק מחיר ששני הצדדים צריכים לשלם! ביקורת ותובנות על סרט הקולנוע החדש “עין בשמים” שיוצא היום.

10/03/2016

היום יוצא לקולנוע הסרט “עין בשמים” שממחיש בצורה נהדרת את הדילמות המוסריות שעומדות מאחורי כל מהלך מלחמתי ומתכתב עם המציאות הכלל עולמית בכלל והישראלית בפרט, באופן מדויק להפליא!

EyeintheSky1

הסרט מתאר מבצע צבאי מיוחד ללכידתם של פעילי טרור בכירים, עליו מפקדת קצינת המודיעין הבריטית קתרין, בשילוב כוחות מזל”ט של ארה”ב וכוחות המשטרה המקומית באפריקה, שם נערך המבצע.

Eye in the sky 2 (Copy)

המורכבות של המבצע ברורה כבר מההתחלה: התארגנות הכוחות ביבשות השונות, העובדה שהמדינה בה צריך להתקיים המבצע היא מדינת ברית שקטה ואופי המקום והתושבים, אך נדמה כאילו הדברים מתנהלים כמצופה והמבצע אמור להתנהל בשקט, בדיוק ובמהירות.

Eye in the Sky8 (Copy) (Copy)

האפקטים הריגוליים והטכנולוגיות המשוכללות מרשימות ביותר, אבל כל זה לא עוזר, כאשר ישנו שינוי בתוכניות והמבוקשים לא נשארים בבית המתוכנן, אלא עוברים לבית אחר, שממוקם בשכונה מפורזת ובעייתית.
בשכונה הזו, ממש בסמוך לבית שבו מתרכזים המבוקשים, מתגוררת גם ילדה קטנה, אילייה, בת להורים אוהבים ותומכים- מתחילת הסרט מוצגת הילדה ואורח חייה התמימים והמתוקים, מה שיוצר הזדהות ואמפתיה אצל הצופים- משחק בחישוק בחצר הבית, ריקוד, לימודים ועזרה לאימה במכירת לחם לתושבי השכונה.

צוות המבצע כולו דרוך לפעולה ובשל אופיו של המקום (ולאחר דיונים די מתישים) משתנה מטרת הפעולה ובמקום ללכוד את המבוקשים, מוחלט לזרוק טיל מהמזל”ט על הבית ולחסל אותם.
החלק הזה של הסרט הוא קצת מתיש, אפילו קצת פתטי בעיניי- מצד אחד לחץ הזמן בשטח, כשהטרוריסטים מלבישים על שניים מאנשיהם חגורות נפץ ומתכוננים לבצע פיגוע ולצאת מהבית וטווח הפעולה מצטמצם ומצד שני- הקבינט הלונדוני שדן בחוקיות החיסול ומעביר את אחריות ההחלטה מאחד לשני, מגוף לגוף, משר לשר ומבריטניה לארה”ב.
בהתחלה זה עוד סביר ואף הגיוני- מדובר בשינוי מטרת המבצע מלכידה לחיסול וחשוב לקחת בחשבון את כל ההשלכות, בעיקר אלו הפוליטיות. אבל ככל שעובר הזמן, זה קצת נמרח מידי ומציג את “המנהיגים” ומקבלי ההחלטות בצורה קצת סאטירית אפילו- שר החוץ הבריטי מקבל קלקול קיבה ועונה לשיחות מהשירותים, שר החוץ האמריקאי בדיוק משחק פינג פונג בסין ומאשר בחטף את המבצע ואת הרג האזרח האמריקאי שהפך לשהיד וכו’. גם לאחר שמושג האישור המיוחל והטייס האמריקאי כמעט לוחץ על הכפתור- חלה תפנית נוספת בעלילה שטורפת שוב את כל הקלפים ומאלצת אותנו הצופים, לעבור שוב את כל סאגת האישורים. העובדה שמדובר בסרט אנגלי מובהקת ומציגה את האנגלים בצורה מוסרית ושקולה, לעומת האמריקאים “החפוזים”.

ברמה הפוליטית, דווקא החלק המתיש הזה, הוא החלק עם המשמעות הגדולה ביותר והמסר הברור ביותר, זה שמשקף את מציאות המלחמה הדו צדדית ומציף את השאלות המוסריות. לא יכולתי שלא להשוות את מה שקורה שם לדיונים בין השמאל לימין כאן, אצלנו. ההשווה מתבקשת והשאלה העומדת בבסיס הסרט כולו- מהו מחיר המלחמה שמותר וכדאי לשלם ומתי אפשר לוותר? היא שאלה שהלכה איתי גם הביתה ולמען האמת,, מלווה אותי בכתיבת שורות אלו ממש.

חוץ מהחלק הפוליטי של הסרט, הסרט הוא סרט מעולה! הצילומים מרהיבים, הפסקול נהדר, העלילה מותחת, מתפתחת ומסתעפת וללא ספק מדובר בסרט משובח מז’אנר המלחמה.

לכו לראות! זה יתן לכם פרספקיטבה נוספת על הדילמות המוסריות של המצב שלנו כאן. כי במלחמה, כמו במלחמה, אין מנצחים. יש רק מחיר ששני הצדדים צריכים לשלם!

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה