הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

פוסט הטראומה של השואה מתבטא בדור השני. אצל ילדי הניצולים שגדלו לתוך קונפליקטים אינסופיים ולתוך מציאות של שתיקה רועמת. המלצה חמה על הספר “איש ללא בית”.

01/02/2016

אין לי קרובי משפחה שהם ניצולי שואה, אבל לא מזמן יצא לי להתעמק אקדמאית בכל נושא הדור השני לשואה והבנתי שיש כאן דור שלם שכמעט לא מתייחסים אליו.
מי שגדלו בצל הורים ניצולי שואה גדלו אל תוך מציאות של שתיקה רועמת. מצד אחד ההורים שמשוועים להשאיר את העבר הנורא מאחוריהם ומצד שני, הצורך הבלתי נלאה להעביר הלאה. אם נניח רגע בצד את נושא העברת המורשת והחשיבות התרבותית, הילדים של ניצולי השואה הם ילדים שנושאים על עצמם מטען כבד מאוד, שברוב המקרים אפילו הם לא ממש יודעים מה יש בשק שעל גבם.
הספר “איש ללא בית”, שכתבה ליאת לידה-סנדומיר וערכה ציפי שחרור (הוצאת “פרדס”) הוא מסע שלוקח את הקורא בדיוק אל המחוזות המתעתעים של נפש הדור השני לשואה.

download (8)

ליבי היא רקדנית די כושלת, שעלתה לארץ מגרמניה בילדותה, יחד עם אמה ודודתה סוניה. היא גדלה כאן בארץ, אבל מתגעגעת לזכרונות ילדותה בגרמניה ולחברתה הטובה ביותר- אנקה, גם היא רקדנית. בחיי היומיום, עננת השואה ומה שבאמת קרה שם, היא תחום חתום שאי אפשר, וגם אין צורך להתקרב אליו.
התגלגלות מקרית מפגישה אותה פנים אל פנים עם הדבר שהכי פחדה ממנו- האמת!
כשהיא מודחת מהאודישנים ללהקת הריקוד של ברלין, היא פוגשת במקרה בבחור ישראלי צעיר שמגיע לגרמניה כדי לאתר את חברו הטוב שנעלם. בתחילה, היא מסייעת לו עם הגרמנית שלה וככל שחולף הזמן העלילה מסתבכת מכל הכיוונים: החבר הנעדר לא משאיר עקבות והופך את החיפוש למורכב, רומן נרקם בין ליבי לגור (הבחור הישראלי), הקונפליקט הפנימי של ליבי לגבי הריקוד עולה מדרגה, אבל בעיקר- שלדים צצים מכל ארון ומכל פינת רחוב.
במהלך המסע הזה לחיפושו של זוהר (החבר הנעלם) מגלה ליבי, למרות רצונה, עוד ועוד עובדות קשות על עברה, על עבר משפחתה ועל תפקידו האמיתי של אביה האהוב בשואה. חומת השתיקה שהגנה עליה זמן רב כל כך קורסת ועולמה מתערער כמו מגדל קלפים בסערת שלגים.

העלילה מותחת ומסתעפת, בלתי צפויה והקיראה בספר מרתקת ומהנה. דווקא מה שלא נאמר, על כל התחושות והחיים של ילדי הדור השני, זועק מבין השורות ומאיר את הנושא באור חדש שלגמרי דורש התייחסות.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה