הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 554

החל מנובמבר 2010

סיור מורשת ערבית בסחנין יגרום גם לכם להעריך, לכבד ולהסתכל קצת אחרת על הצד השני.

03/11/2015

תמיד אהבתי היסטוריה. גם כתלמידה אהבתי היסטוריה ואפילו הוצאתי ציון מאוד גבוה בבגרות. יש משהו בסיפורי ההיסטוריה שגורם לי להסתקרן, להבין את ההווה קצת אחרת ובעיקר- שמרגיש לי כמו ספר טוב שאפשר לצלול לתוכו, רק עם דמויות ואירועים אמיתיים.כשהיינו בטיול הדו-קיום שלנו בגליל, ביקרנו גם בעיר סחנין. כן. העיר שעלה לכותרות בזכות קבוצת הכדורגל שלה, אבל יש בה הרבה הרבה מעבר.

את הסיור בעיר ערך לנו אמין אבו רעיה, איש מקסים ולבבי, תושב המקום שמכיר בה כל פינה וכל אבן.
הנקודה הראשונה היתה המוזיאון העירוני למורשת ותרבות ערבית פלסטינית. מוזיאון שהוא עצמו הקים ומנהל וניכר שהושקע בו זמן רב ומחשבה רבה. המוזיאון עצמו הוא בית עתיק שמשרה את התחושה ההיסטורית מיד עם הכניסה אליו. שם, בחצר המוצלת ( “אל חוש”) והנעימה, שמענו מאמין על אורח החיים הקדום, כשבידנו כוס קפה מהבילה כמיטב המסורת.

IMG_6121

כל חדר במוזיאון הוא מיצג של פן אחר בתרבות הקסומה הזו, וכל החדרים יחד מתחברים לפאזל אחד גדול ומקסים. באמת מקסים!

חדר “אדואת אל עמר”- חדר כלי עבודה למקצועות ומלאכות יד שונות, כמו נגרות, פחחות, בנייה, אריגה, שקילה, חקלאות ועוד.

IMG_6129

IMG_6128

IMG_6127

IMG_6126

IMG_6124

IMG_6123

IMG_6122

חדר “בית אל-מונה”- חדר האספקה של התוצרת החקלאית (פעם לא היו מקררים אתם יודעים…). בחדר הזה ראינו (וגילינו) שיש המון סוגים של סלים ולכל סל משמעות וייעוד משלו, למדנו איך היה מאוכסן המזון ומה הוא סימל על בעל הבית או האישה/ הכלה המיועדת ואפילו ניסינו (בחוסר הצלחה) ללכת עם סל על הראש.

IMG_6151

IMG_6149

IMG_6146

IMG_6145

חדר “אל- דיואן”- החדר הציבורי לשימוש הגברים ובו בובות הדמויות הציבוריות כמו האמאם, משכיל, איש הבידור, שרת ואחרים. כל דמות יושבת במקום המיועד לה ואמין המקסים שזר בחדר הזה כל כך הרבה סיפורים ואגדות, שנדמה היה כאילו הוא מתעורר לחיים. עומר היה מרותק (וגם אני) ואפילו למד לנגן קצת בכלים.

IMG_6162

IMG_6160

IMG_6159

IMG_6158

IMG_6157

IMG_6153

חדר “אל- בית אל- שעבי”- חדר המשפחה שכלל את מקום העבודה של הנשים (בעיקר בישול), ארגז הנדוניה ועריסות לתינוקות.

IMG_6156

חדר “אל אשעאל אל ידוויה”- מלאכות יד משפחתיות של גברים ונשים כמו עבודות זכוכית מחברון, נחושת, קש, קרמיקה, עץ הזית וצדפים.

IMG_6170

חדר “אל- תטריז”- מחלקה מיוחדת למלאכת הרקמה, השכיחה ביותר בקרב הנשים הצעירות. החדר הזה הכי החזיר אותי למחוז ילדותי ולמפות הרקומות של סבתא, שאמא שלי שומרת עד היום.

IMG_6169

IMG_6168

חדר “אל-אזיאא אל שעבייה”- החדר הכי מרתק (בעיניי). בחדר הזה נמצאים כל המלבושים המסורתיים של כל האיזורים. פעם לכל אזור היה בגד שמאפיין אותו שכלל אלמנטים ייצוגיים ולפי השמלה ידעו העוברים ושבים את האזור אליו שייכת האישה ואפילו- אם היא רווקה, נשואה או גרושה. והכל- בלי מילים או כיתובים, רק לפי הרקמות על השמלות! מרתק! השמלות מהממות ועומר ואני אפילו מדננו קצת. יפה לנו?

IMG_6183

IMG_6182

IMG_6178

IMG_6176

IMG_6175

IMG_6174

IMG_6173

IMG_6172

IMG_6171

אין ספק שהביקור במוזיאון הזה היה חוויה מרתקת, שהשאירה חותם עמוק בלב ובידע שלנו על מה שהיה כאן לפני לא הרבה מאוד שנים. אמין המקסים העביר את הסיפורים בצורה כזו שאי אפשר היה שלא להסחף אחריו ואני נשבעת לכם שמעולם לא ראיתי את עומר מרותק כל כך במוזיאון.

מהמוזיאון יצאנו לסיבוב רגלי בעיר העתיקה וראינו איך גם הם חיים בדו קיום- מוסלמים לצד נוצרים, כנסיות לצד מסגדים. אפילו קבר של צדיק יהודי יש כאן. איזה יופי! כמה כבוד הדדי!

IMG_6187

לא יכולנו לעזוב את העיר בלי ביקור היסטורי באיצטדיון הכדורגל דוחא. האיצטדיון שכבר עלה לכותרות כל כך הרבה פעמים…

IMG_6185

סיור מקסים, מהנה, כייפי ומרתק שכדאי לכל אחד במדינה הזו לעשות!
לכל הפרטים- אמין- 050-5457613

תמסרו ד”ש :-)

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה