הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

המחזמר “גיבורה” של תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער מוכיח שוב שאפשר וצריך לעשות תיאטרון איכותי לילדים…

14/04/2015

פעם עומר צפה באיזו תוכנית טלוויזיה לילדים (לא זוכרת איזו) ובמקרה שמעתי את דליק וולניץ מסביר לאחת הדמויות שהמילה גיבור היא מהמילה “להתגבר” ולמעשה גיבור אמיתי הוא לא מי שלא נכשל, אלא מי שמתגבר וממשיך הלאה.
המשפט הזה מהדהד בי מאז (ואני לגמרי חופרת איתו לעומר). אני חושבת שמעולם לא חשבתי על המושג “גבורה” בדרך הזו וזו פשוט דרך נפלאה להעביר את המסר של התגברות על מכשולים.
בשבוע שעבר הלכנו עומר ואני לפרימיירה של הצגת הילדים “גיבורה” מבית תאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער וכשיצאנו ממנה עומר אמר לי: “אמא, את רואה למה קוראים להצגה גיבורה? כי שרה התגברה על הכל”!!

ההצגה, או המחזמר ליתר דיוק מבוסס על הספר “נסיכה קטנה” מאת פרנסס הודג’סון ברנט (ואם אתם לא מכירים- רוצו לקרוא!)

download (3)

גיבורת הסיפור היא שרה. ילדה הודית מבית עשיר שגדלה עם אביה בהודו. אביה, איש צבא נקרא למלחמה ומחליט להשאיר אותה בפנימייה היוקרתית והנחשבת ביותר בלונדון, אותה מנהלת הגברת מינצ’ן.
ההצגה נפתחת בהגעתם של שרה ואביה ללונדון והקושי של שרה להסתגל לשמיים האפורים ובעיקר לעובדה שאביה עוזב אותה לתקופה לא ידועה במקום זר. ברגישות ובשיר מקסים מעביר לה אביה את המסר כי הכל עניין של גישה ושל פרשנות אישית וזהו המסר המועבר בהצגה כולה.

download (4)

עם לכתו של אביה מוצאת את עצמה שרה צריכה להתמודד עם חוקי הבית, עם גברת מינצ’ן הקשוחה ועם הבנות שחושבות שהיא מתנשאת רק בגלל שהגיעה מבית עשיר. גברת מינצ’ן לעומת זאת מתייחסת אליה בכפפות של משי בשל סכום הכסף הגדול שמועבר אליה מעורך דינו של אביה.
לאט לאט ובנחישות רוקמת שרה קשרים עם בנות הפנימייה ואפילו עם המשרתת שגב’ מינצ’ן אסרה על כולן לדבר איתה..
אבל, בדיוק באמצע יום הולדתה מקבלת שרה בשורה כי אביה נעלם במלחמה ולא ישוב עוד.

download

גב’ מינצ’ן שמבינה כי לא תקבל יותר את כספה הופכת את שרה למשרתת ומשכנת אותה בעליית הגג. גם שם, בתנאים הקשים ועם העצב הגדול על אבדן אביה מוצאת שרה בעצמה תעצומות נפש ומצליחה לעודד ולחזק את עצמה, את המשרתת ואת השכן ההודי שגר בבית לידם ומטפל בנכה מלחמה שזכרונו נמחק.

download (2)

אהבתי כל כך הרבה דברים בהצגה שבאמת קצרה היריעה מלהכיל..
המסר איתו נפתח המחזמר- שהכל עניין של גישה, מלווה את המחזמר כולו בדרכים שונות ונטמע היטב במוסר ההשכל של הצופים. השירים והכוריאוגרפיה מופלאים ומדוייקים והמינון שלהם כל כך מדוייק שהם פשוט נטמעים בהצגה והופכים לחלק בלתי נפרד ממנה. המשחק מעולה ומה שהכי חשוב בעיניי- מנעד הרגשות שההצגה מצליחה לעורר היא פשוט מדהימה!
הסיפור עצמו מרגש ונוגע ובמהלך ההצגה הסתכלתי על עומר שלי נע בין שמחה, לצחוק, לעצב, לתקווה ולהתרגשות (הוא אפילו בכה בסוף).
פשוט הצגה קסומה!!

מחזה ובימוי: צביה הוברמן
מילות השירים: גיל צרנוביץ
מוסיקה: אמיר לקנר
משתתפים: תמר אלקן, שני קליין, יוגב יפת, ניר שיבר, מור ענטר, הגר דנון, שירן ארגס, גיה באר גורביץ, יעל שילדקראוט

“גיבורה”, תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה