הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 555

החל מנובמבר 2010

פעם איחל לי חבר טוב ביומולדת שיכתבו עלי ביוגראפיה. כשהרמתי גבה, הסביר שאז זה יהיה סימן שהגעתי למעלה, השגתי כל מה שרציתי ושאנשים מעריכים אותי וסקרנים לגביי. מאז בגרתי קצת, והיום אני יודעת שהעובדה שכותבים עליך ביוגראפיה, לא בהכרח מכתירה את הצלחתך ושהיום ביוגראפיה עצמית, שנכתבת כעובדות או כסיפורת, יכולה להיות לפעמים, מרתקת לא פחות ואולי אפילו יותר.

הפעם בחרתי להמליץ לכם על ביוגראפיה אחת מכל סוג:

עלייתה של ליידי גאגא- “פוקר פייס”, מאת: מורין קאלאהאן, הוצאת קוראים

הביוגרפיה המעמיקה הראשונה של התופעה התרבותית יוצאת-הדופן, ליידי גאגא; מבוססת על ראיונות מקוריים עם חברים, עובדים, יריבים וותיקים מתעשיית המוסיקה. אפשר להגיד המון דברים על סטפאני ג’רמאנוטה, הלא היא, ליידי גאגא, שתוך קצת פחות משנה , הפכה מאמנית בורלסקה שנאבקה להופיע והשתייכה לסצנה של הלואר איסט סייד של ניו יורק, לאייקון הפופ הגלובאלי מנתץ הדמוגרפיה. היא אמנית שכמותה רואים רק אחת לעשור, זמרת מחוננת, מלחינה, מעצבת ופרפורמרית, שמשלבת בין תרבות גבוהה לנמוכה, בין אוונגארד לבין הנגיש, בין אותנטיות למלאכותיות.

הספר שופך אור על מיהי ליידי גאגא? אישה בת עשרים וארבע, שהמנטרה שלה על הבימה: “אני בת זונה חופשייה!” היא ההפך הגמור של מי שהיא בחיים הפרטיים: מבודדת, חסרת ביטחון, שאינה מסוגלת להישאר לבד. היא אמנית מתריסה שרצתה להיות זמרת – כותבת רגישה. המוסיקאים הנערצים עליה כוללים את בריטני ספירס, את בילי ג’ואל ואת ברוס ספרינגסטין. היא אישה הטוענת שאין גבר שיוכל להתחרות בקריירה שלה, אבל עדיין לא התגברה על הפרידה מהחבר, שאמר לה שהיא שאפתנית מדיי. היא טוענת שלא אכפת לה מה אנשים חושבים, אבל מבלה את כל זמנה הפנוי באינטרנט, בקריאה של מה שאומרים עליה. היא טוענת שהיא תחמנית וגם לגמרי אותנטית. היא לעולם אינה פחות ממשכנעת לגמרי.

לצורך כתיבת הביוגראפיה, אספה המחברת למעלה מחמישים ראיונות מקוריים עם חברים, עובדים, יריבים וותיקים מתעשיית המוסיקה.

מתוך הכריכה האחורית:

״לכבוד הוא לי להיות כאן הערב ולשמש כמופע פתיחה עבור ליידי גאגא. זה אומר שהצלחתי״ (נשיא ארה״ב ברק אובאמה, אוקטובר 2009 )

״היא מותאמת באופן מושלם, כמעט מהונדסת גנטית, להיות כוכבת פופ של המאה העשרים ואחת״ (אריק גארלאנד, מנכ״ל, BIGCHAMPAGNE.COM)

״היא לא פרוגרסיבית, אבל היא חקיינית טובה. הבת ז..ה נשמעת כמוני יותר מאשר אני בעצמי!״ (זמר / ראפר M.I.A.)

״לא תוכל להזמין כוס קפה בחנות דליקאטעסן מחורבנת בלי לשמוע או לראות אותי״ (ליידי גאגא לחבר שלה-לשעבר, 2008)

“די למכור לי בולשיט. תגידו לי את האמת” (ליידי גאגא, 2009)

“אני שונאת את האמת. אני כל כך שונאת אותה, שעדיף כבר לשמוע בולשיט ברמות” (ליידי גאגא, 2010)

89 ש”ח בחנויות הספרים.

 

הביוגראפיה השנייה, העצמית, השקטה היא “חטאים קטנים”, מאת צביה גולן, הוצאת קוראים

זהו סיפורה של לאה שגדלה בבית דתי, אשר מנהלת קונפליקט מר ונוקב עם האל והאמונה בו. בספר נפרשים חטאיה הקטנים והגדולים של לאה, שלובי זרוע בצל אירועים קשים בחייה, אובדן אהובה, ובצל קורות הארץ שעל מורשתה גדלה. כל אלו שזורים יחד לכדי עלילה מרתקת של הומור, הנאה, כאב וצער, כשחיי הסופרת משמשים כהשראה.

לאה, שגדלה בבית דתי, על גבול החרדי, מאבדת אט אט את אמונתה בהשגחה העליונה. בגוף ראשון, בשפה קולחת וברגישות רבה, מתארת לאה את חייה בצל אירועים קשים, הן בעולמה הפרטי, הפנימי, הן בצל אהבתה לאהובה המת, והן בחיי הארץ שעל מורשתה גדלה . בספר מובאות כלשונן שיחות הנפש אותן היא מנהלת עם אביה, הסלע האיתן בחייה, כמו גם תיאור הקושי שלה לקבל את האירועים בחייה כמות שהם, כמותו, ולברך על הרעה כשם שמברכים על הטובה.

אופטימיות והומור בלתי נדלים מופיעים בספר דווקא בדמותה של הדודה חנה ניצולת השואה ושפתה הייחודית המלווה את לאה במסלול ההפכפך של עולמה . חטאיה הקטנים והגדולים של לאה נפרשים יחד לכדי עלילה מרתקת של הומור, הנאה, כאב וצער, והם מהלכים בה שלובי זרוע.

89 ש”ח, בחנויות הספרים.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה