הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

תקופה לא קלה עוברת על כולנו. הימים ימי מלחמה, התותחים רועמים והמוזות שותקות.
נדמה כאילו הימים הם ימי חשבון נפש. איש איש לעצמו, למשפחתו, לחייו..

ודווקא בימים כאלו, אני אוהבת לקרוא (כשאני מצליחה להתרכז וזה קשה..) ספרים שגורמים לי לחשוב, לעשות מעין חשבון נפש לעצמי, שמצד אחד סוחפים אותי לעולמם של הגיבורים, אבל נונים לי נקודת פרספקטיבה על החיים שלי.

אז הנה המלצות לכמה ספרים מעוררי מחשבה וספר אחד לילדים, אקטואלי מתמיד..:

“החור השחור של ארז מאור”, מאת אורי ארזי, הוצאת ‘גוונים’

download (40)

ספר הבנוי כך שכל פרק בו מהווה סיפור בפני עצמו וכולם נשזרים יחד ומספרים את סיפור חייו של הסופר. ארז, ננטש על ידי אמו התמניה כשהיה תינוק ואומץ על ידי זוג מבוגר ממוצא אשכנזי. במהלך חייו גילה את עובדת היותו מאומץ ואף התבייש בהוריו המבוגרים והשונים ממנו. רק לאחר פטירתם פתח את תיק האימוץ ונפגש עם אמו הביולוגית.
הסיפורים בספר מתארים נקודות בחייו, אנשים שפגש ודברים שחווה. כאמור- כל פרק כסיפור בפני עצמו, אך כולם מתחברים יחד.
בהחלט ספר יפה שגרם לי לתהות על מהי באמת משפחה והאם גילוי האמת שווה בכל מחיר.. ממליצה!

“מה שהיה שלי”, מאת מ.ר.סלע, הוצאת ‘אוריון’

download (39)

בשנות ה 20 לחייה עוברת איילת תקיפה מינית על ידי חבר טוב שלה. היא מדחיקה, לא מספרת ומחליטה להמשיך בחייה. אבל הטראומה לא עוזבת אותה ומצליחה להרוס לה את כל מה שבנתה בשתי ידיה, עד שהיא מבינה שיש דברים שאי אפשר לברוח מהם ושחייבים לספר.
זה ספר על הדחקה ואומץ, ולצערי- על אחת המכות הכי נפוצות היום- תקיפות מיניות. כמי שתקיפה מינית זה אחד הסיוטים הכי גדולים שלה, הספר נגע לי בעצבים חשופים והוא ללא ספק ספר מעורר מחשבה..

“סוד הנקודה הטובה”, מאת רן ובר, הוצאת ‘דני ספרים’

download (38)

ספר המבוסס על משנתו של רבי נחמן מברסלב ומעבירה את הקורא מסע למציאת הטוב בחייו. באופן כללי, אני לא מחסידי ברסלב אבל יש בספר הזה המון דברים נכונים שמשותפים לדאלי למה, לחכמים הסיניים, לסוד ובכלל לגישת “חצי הכוס המלאה” שאני משתדלת לאמץ בחיי שלי.
בימים שכאלו בפרט, אני חושבת שיש מה לקחת משם וכשהדברים נכנסים לפרופרוציות כדאי לאמץ את גישת החיים הזו קרוב קרוב..

“לאה”, מאת מרסל לוי, הוצאת ‘אוריון’

download (37)

כשהייתה בת 19, נהרגו הוריה ואחיה של לאה בתאונת דרכים. היא מסתגרת בביתה ומקפיאה את חייה למשך 17 שנה!! באחד הבקרים האפרוריים של חייה, היא יוצאת לרחוב ובחור אקראי מחייך אליה ומאחל לה “בוקר טוב”. ברכה מקרית ו”לא משמעותית” זו מצליחה לנפץ את החומות שבנתה סביב עצמה ולהחזיר אותה לחיים.
גם זהו ספר על נקודות מפנה בחיינו, על הדרך בה אנו רואים דברים ובייחוד- הדרך בה אנו בוחרים להתמודד עמם.

“שמח במקלט”, מאת רות עסיס, הוצאת ‘מדיה 10′

ספר ילדים אקטואלי ורלוונטי מתמיד!

download (36)

בזמן שהילדים משחקים בחצר בשמחה, נשמעת אזעקה. הם נבהלים ורצים למקלט. זו מציאות חייהם של הילדים בספר (ולצערנו ממש לא רק שלהם). הספר מתאר את פחדיהם וחששם מפני המלחמה, המצב והטילים ומעניק פתרונות אפשריים להתמודדות עם הפחד.
הספר מסופר בגוף ראשון, מעיניה של הילדה המשחקת ולכן נוגע ישירות לשפתם וללבם של הקוראים הצעירים. בימים אלו, זהו ללא ספק ספר חובה!

ואם אתם נמנים על אלו שדווקא לא רוצים לחשוב, אלא מחפשים מקום מקלט. יקום מקביל לברוח אליו, הנה כמה ספרים בשבילכם:

“שתי שניות”, מאת רייצ’ל ג’ויס, הוצאת ‘זמורה ביתן’

download (35)

אמנם זה ספר עלילתי, אבל מי מאיתנו לא מכיר את סיפורי “שתי שניות יותר והייתי…” (השלימו את החסר).
עלילת הספר נפתחת כאשר ג’יימס צוחק עם חברו ומספר לו שהמדענים הוסיפו באופן חד פעמי שתי שניות לשעון. ביירון מאמין ואתם לא תאמינו עד כמה המהלך הזה משנה שם את החיים של כולם.
זהו ספר מרגש, אבל עם זאת יש בו רגעים משעשעים. אהבתי לקרוא אותו כי מצד אחד הוא מנתק וסוחף, ומצד שני גם הוא אקטואלי כל כך ומעניין מה היה קורה כאן אם היינו מוסיפים שתי שניות ביום שבו יצאו שלושת הנערים אל טרמפ המוות..

“הצפעוני”, מאת הוקאן אוסטלונד, הוצאת ‘דני ספרים’

download (34)

ספר בילוש- מתח, שעלילתו מתרחשת בעיירה קטנה ושלווה בשוודיה. יועץ עסקי קר לב חוזר לביתו וכעבור מספר ימים מוצאת עוזרת הבית גופת גבר ואשה כשהן מרוטשות. הבלש, ברומן, מתחיל לחקור את הפרשייה ומנסה לזהות האם הגופה שייכת ליועץ העסקי ואשתו, אבל אפילו הוא לא חושב שהדברים יתגלגלו כמו שהם התגלגלו.
אני אוהבת ספרי בילוש ומתח ולכן גמעתי את הספר בשקיקה. הסוף אכן מפתיע והעלילה אכן סבוכה ומאתגרת.

“דברים שרציתי לומר”, מאת רמי בר אדון, הוצאת ‘אוריון’

download

אוסף סיפורים קצרים וקלילים, בשפה קלילה וחמודה. כל סיפור הוא אנקדוטה מחייו של הסופר והסיפורים שוזרים בתוכם שלל חוויות ואירועים תל אביביים, בשנות ה- 50. רוב הסיפורים עוסקים בהווי משפחתי וסיפורי ילדות, אבל יש בהם משהו קולקטיבי וזה בהחלט ספר טיסה או ספר קליל שכיף לקרוא.

בתקווה לימים שקטים יותר (ומהר!)

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה