הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 546

החל מנובמבר 2010

בסדרה הדוקומנטרית של אסי דיין (ז”ל- כמה קשה לכתוב את זה) על עצמו- ״החיים כשמועה״, יצא לי לצפות קצת אחרי שהיא שודרה.

images

אסי דיין, שעורר בי השראה עוד כנערה מתבגרת, הבמאי שהחדיר בי את האהבה לקולנוע וכשלמדתי קולנוע היווה מקור השראה ואת סרט הגמר שלי ( שלא היה בסוף) חלמתי לעשות איתו.
אסי דיין, שאת הסרט ״החיים על פי אגפא״ שלו ראיתי אינספור פעמים וזוכרת כבר בעל פה. האיש, האגדה והביוגרפיה.
עצוב היה לי לראות אותו דועך. בקושי נושם, בקושי זז, בקושי מדבר, יושב כפוף בעיניים פעורות. ועם זאת, למרות מצבו הבריאותי ( והנפשי אני מתארת) קשה שלא להעריץ אותו על היכולת הבלתי נדלית ליצור סרטים. כך, במצבו הזה הוא מביים, כותב ומשכתב את התסריט וכמובן- משחק. מעורר השראה, כבר אמרתי!

לא קל לחיות בצילו של אבא רמטכ״ל, ״הנפוליאון של היהודים״. לא קל לחיות בצילו של אבא מפורסם בכלל, בטח לא בימי קום המדינה, בטח לא עם אבא אגדה.
מרתק היה לי לראות את אסי מגולל את שנות ילדותו, מתפתל בין הרצון לרצות את אביו ולזכות ב״רק עוד רגע שבו היינו רק אב ובנו״, לבין השנאה והכעס על האדם שלא אפשר לו להיות הוא, כפה עליו את צילו ולבסוף אף נטש.

אחרי שכבר הצליח, עד כמה שאפשר להשתחרר מצילו של אביו, להצליח בהוליווד כשחקן ולכתוב תסריט ראשון משל עצמו, בו היה גאה והמבקרים היללו, נוכח דיין שוב שאיכות לא בהכרח מביאה כסף. הסרט כשל בקופות. דיין מצא עצמו בחובות והבין שכסף יגיע מסרטי הבורקס השטחיים.
אז הוא מנסה- עושה את ״גבעת חלפון אינה עונה״ שכמובן- הופך להצלחה מסחררת ולא מצליח לעצור!
וכך, הוא מוצא עצמו ככדור שלג מתגלגל- עושה סרטים שהמבקרים קוטלים והקהל אוהב, בוגד באשתו האהובה עם נערות יפות שפגש על הסט ואז שוב מגיע הכשלון- סרטים שלא מצליחים, קטלניות של מבקרים, מלחמת שלום הגליל ולאחריה- הקוקאין!
משם הכל או כלום אם לדייק, לא היה בשליטה- אלימות, פרנויות, עוד קוקאין, עוד שתייה ועוד התדרדרות. עוד נישואים, עוד גירושים, שליחת ליאור למשפחה אומנת, הפניית הגב של המפיקים, התמכרות לריטלין וחוזר חלילה…

אני לא רוצה לדבר כאן על ההתדרדרות ועל הדברים השליליים, כי הרי החלטתי לכתוב על דיין כמעורר השראה וכמי שלמדה תמיד לקחת את הטוב מכל אחד, אני רוצה שתדעו שאין סרט של דיין שלא ראיתי.
בעיניי, הוא תסריטאי ובמאי מוכשר מזן שכמעט ולא קיים. הסרטים שלו מלאי אנקדוטות וציניות שמוכיחה שסרט הוא הרבה מעבר למה שרואים ושסבטקסט הוא הדבר הכי מרתק ( בסרט ובחיים).
חבל לי שהוא הגיע למצב שבו הוא נמצא היום, אבל תראו- הוא ממשיך ליצור וליצור ולרתק אותי במשך שעות.

בתוך תוכי (אפילו שעכשיו קלו כל הסיכויים) אני עדיין חולמת לעבוד איתו פעם ואני לפחות מקווה שייצא לי לפגוש אותו פנים אל פנים ולומר לו כמה למרות איך שהוא רואה את עצמו, ועבורי, הוא עדיין מושא להערצה.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה