הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 552

החל מנובמבר 2010

על חוויותיי מהביקור בתערוכת הבוגרים של החוג לעיצוב בביה”ס לעיצוב של סמינר הקיבוצים

12/07/2011

אני אוהבת תערוכות בוגרים. יש משהו בתולי עדיין באותם סטודנטים חפים מכל אבק מסחרי שיידבק אליהם, קרוב לוודאי, מיד עם היציאה לעולם האמיתי. משהו בתהליך העבודה שלהם משקף כל כך את התהליך שעברו כדי להגיע אליו.

ביקרתי השבוע בתערוכת הבוגרים של החוג לעיצוב- בית הספר לאמנויות של מכללת סמינר הקיבוצים, ונפעמתי. כל כך הרבה עבודות שלידן חשבתי לעצמי “כמה מקסים”, “איך לא חשבו על זה קודם?”

את התערוכה אוצרים דויד פאר ודורי אורין והיא מציגה את עבודותיהם של 32 בוגרי החוג. למעלה מ – 60 תוצרים נבחרים מגמות עיצוב המוצר, תקשורת חזותית, ועיצוב לבוש ואביזרים. רונן לייבמן ראש החוג לעיצוב מוסר כי: “מספר רב של פרויקטים בחרו לחזור ולהתעסק באמירות חברתיות רחבות שמונעות ממודעות חברתית ותרבותית ומתייחסות למציאות הקיומית בארץ ובעולם. זוהי מגמה אשר הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות. מדובר בתהליך שמחזיר את העיצוב למקומו הטבעי בו עיקר עיסוקו ומהותו נתון בשיפור הסביבה בה הוא מתקיים.”

בין העבודות שהותירו עליי את הרושם הגדול ביותר:

קוד ניתוק של לירון אופיר (מנחה: רחל דהן, תקשורת חזותית):

“קוד ניתוק” הוא ספר הממחיש את ניתוק הרגשות הנדרש על פי קודים מקצועיים מהפרמדיק בעבודתו היום יומית. הקודים המתייחסים לאירועים, מקומות, מצבים ודמויות בהם נתקל הפרמדיק בעבודתו ואלו מהווים את הבסיס לביטויים החזותיים והטקסטואליים בספר. ניתוק הרגש, מהירות המחשבה ואפקטיביות הפעלה והתגובה המתבקשות, מחדדים ניתוק כפוי ולא רצוני שמביא למצב רגשי של קהות חושים אותו מבקשת המעצבת להעביר לקורא. תכניו ועיצובו של הספר מבוססים על התנסות אישית של עבודת המחברת כפרמדיק במד”א.

קשר לב של מעין הוסמן (מנחה רונן רז, לבוש ואביזרים):

סדרת תכשיטים המעוצבת בגזרי עור של אותיות שצורפו יחד בשזירה. האותיות מייצגות טקסטים ומילים שפורקו אשר בחלקם מצוטטים מ”שיר השירים” ו”משירת רחל” ובחלקם נכתבו בהשראתם. צירופי הטקסטים הללו יוצרים מארג תחרתי של חיבורים המבטאים ניגודים, כוח ,קדושה והגנה לכאורה.

זיכרון מתוק של לי וינר (מנחה: טל שושן, לבוש ואביזרים):

סדרה של חולצות כותנה לבנות מעוצבות כדימוי חזותי לזיכרון הילדות המיטשטש ודוהה במהלך השנים. עיצוב הטקסטיל בפריטים מבקש לבטא את השינוי שמחוללות השנים בזיכרון. זיכרון הילדות המובהק ביותר של המעצבת נטוע בעולם הממתקים שדמותם הופכת עם השנים לכתמים מעורפלים ומטושטשים כמו דמותה הרחוקה של הילדות עצמה. חומרים: סוגי סוכר שונים על כותנה; צווארון תחרים מצופה בסוכר ורוד ושברירי בעל מראה ממתקי אך גם ישן ומתפורר, כיס כתמי צבע בצבעוניות של עדשי שוקולד שנשכחו לכאורה בבגד לפני שנים ושיבוץ של סוכריות קישוט ומשחק מסוגים שונים בטקסטיל.

מעברים של הילה לנטנר (מנחה: רחל דהן, לבוש ואביזרים ):

סדרה של אביזרי גוף הנענדים סביב הצוואר. האביזרים מעוצבים מצינורות תעשייתיים, עשויים מ- PVCכאזכור לכך שהצוואר גם הוא חלל מעבר, המכיל בתוכו צינורות רבים דרכם אנו נושמים, אוכלים ומפיקים צליל. החומרים לעיצוב הסדרה נבחרו על מנת לבטא ניגודים בין המלאכותי לאורגני, בין הייחודי לתעשייתי ובין המוסתר לגלוי.

תנועת הטבע של הילה מרטוזנה (מנחה: מורה דימרמן, לבוש ואביזרים):

ארבע מערכות לבוש המתייחסות למחזוריות בטבע על פי קודים של חווית השינוי והמעבר בין עונות השנה;שינויים במזג האוויר, בתנועה, בקצב, בתחושות, בריחות וברגשות. כל פריט לבוש משלב בתוכו את מאפייני שתי עונות השנה המתחלפות הבאים לידי ביטוי באמצעות מרכיבים צורניים כמו מוטיבים של חזרה, גדלים, מינונים ועיבודים שונים של רצועות נייר ה”טייבק”, הנייר הסינתטי שאינו נקרע. טכניקת התפירה על נייר מייצגת את החיבור וההמשכיות שבין כל פיסות הנייר.

ויש עוד המון, שהדף קצר מלהכיל: ‘גוף-גופן’- סרטון אנימציה המדמה את תנועות הגוף לאותיות הא’-ב’, יוחסין- שמציע פתרון מעשי לחלוטין לפרוייקט השורשים. ‘השעה ה-25′- סרטו וידאו שצולם במשך כל שעות היממה ובו מונחים חומרי גלם שונים שהונחו ישירות על הרמקולים בבית. ועוד ועוד..

לכו, תראו בעצמכם..

תערוכת בוגרים- החוג לעיצוב, סמינר הקיבוצים, עד ה- 27/07/2011

שעות : א-ה 12:00-20:00, יום ו’ 10:00-14:00

סמינר הקיבוצים הקמפוס לאומנויות רחוב שושנה פרסיץ 3, אזורי חן תל אביב, טלפון לבירורים: 03-6902463

אתר החוג- http://www.smkb.ac.il/design

 

*השתתפות בתצוגה והביקור בתערוכה אינם כרוכים בתשלום.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה