הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

כל ילד יכול לעשות הכל! רוצים להוכיח את זה להם ולעצמכם? קחו אותם לסיור בתערוכת “נוט-בוק” בבית העיר, עם סדנת איור חיות המקסימה של קרן שפילשר.

15/08/2013

זוכרים את המחברות שהיו לנו פעם? חומות, פשוטות, עם לוח הכפל מאחורה וזהו?

היה משהו כייפי במחברות האלו- הן נתנו דרור לדמיון. הן היו כל כך פשוטות, שיכולת להפוך אותן למה שבא לך- לצייר להן על הכריכה, לעטוף אותה בציורים בהכנת בעצמך, לגזור אותה, לגלגל אותה ולעוף איתה על כנפי הדמיון.

בבית העיר בתל אביב (ביאליק 24) מוצבת בימים אלו תערוכת “נוט-בוק”- תערוכה שעוסקת כל כולה במחברת הזו, הפושטית, שאוצר ד”ר גיא מורג צפלביץ’.

התערוכה כוללת מחברות מכל העולם- למעלה מ- 350 אמנים מ- 45 מדינות- ילדים, מבוגרים ואמנים מוכרים. בין האמנים הבולטים המשתתפים בתערוכה: מארק אולריקסן מסן פרנסיסקו, המוכר כמאייר הרשמי של הניו יורקר משנת 1993, רוג’ר באלן, צלם אמריקאי המצלם בעיקר תושבים באיזורים כפריים בדרום אפריקה, שהציג במרכז פומפידו, מוזיאון ויקטוריה ואלברט, וב-MoMA . שטיינגרימור אייפיורד מאיסלנד, הציג בביאנלה בונציה ב-2007, נליני מלאני מהודו, אמנית ידועה שעבודותיה מושפעות מחוויותיה כפליטה בהודו. בין האמנים הישראליים הבולטים: דויד טרטקובר, אניסה אשקר, דורון רבינא, דניאל לנדאו, יאיר גרבוז, קרן שפילשר, דינה שנהב, איציק רנרט, עבודות וידאו חדשות של שחר מרקוס ואריאלה פלוטקין, וכן תלמידים מתלמה ילין וגימנסיה הרצליה.

כל מחברת היא יצירת אמנות בפני עצמה. חלקן מצויירות, חלקן פוסלו לפסלים מקסימים, חלקן נצבעו ומדהים לראות איך כל אחד פשוט הפך את המחברת לראי הנפש שלו.

מה שיפה בתערוכה הוא שליד שמות האמנים, אין גיל! כך שאתה יכול להתרשם מיצירה ולגלות פתאום שעשתה אותה ילדה בת 10 ולהיפך. יש בזה משהו מאוד נטול יומרות, מאוד “דף חלק”, מאוד הוגן.

הסבטקסט שעומד מאחורי התערוכה היא שכל אחד יכול להיות אמן. אתה לא צריך ללמוד במקום מסויים, לדעת קרוא וכתוב, לקבל ציונים גבוהים, או להיות בעל אמצעים. אם אתה רוצה- אתה יכול!

כדי להמחיש את זה לילדים ולהשריש בהם את הידיעה שהם יכולים להיות כל מה שירצו, יזמו בכל שלישי סיורים לילדים שכוללים גם סדנת איור חיות עם האמנית קרן שפלישר.

הסיור נפתח בהסבר קצר על בית העיר וכמובן- על  המחברת (אתם צריכים לראות את פניהם המשתאות של הילדים למראה המחברת הפושטית שהיתה פעם).

כל ילד מקבל ניילונית ובה דף משימות וגלויות שונות, שכל אחת היא למעשה חלק מאחת המחברות. על הילדים לאתר את המחברת הנכונה ולענות על השאלה המתאימה בדף המשימות.

זה יפה כי זה גורם לילדים להתעמק במחברות, להפעיל את הדמיון בקישור הגלויה למחברת ולמצוא את הפתרונות הנכונים. שעות אפשר להסתובב שם בין המחברות..

לאחר הסיור נכנסים לסדנה, שהיא באמת להיט בעיניי!

כל ילד בוחר לעצמו “מחברת פושטית” עם מדבקה מאויירת לבחירתו על הכריכה שלה ומתיישב ליד השולחן, שעליו צבעים.

קרן מלמדת את הקטנים (טוב, גם את הגדולים) לצייר חיות שלב אחרי שלב, עם דימויים המוכרים להם מחיי היומיום שלהם, בצורה ברורה, נעימה, הומוריסטית ומחזקת.

לא תאמינו איך הקטנים הצליחו לצייר בשניות פרה, כבשה וצב ואחר כך עברו לציור ממש עם דג וחתול זומם.

נשבעת לכם שעומר צייר 100% לבד..

השלב האחרון הוא ציור קומיקס שמשלב הבעות, בועות מחשבה ותוך כדי פתיחת הדמיון של הילדים “לזרום” עם הציור ולא להדבק לתבנית מסויימת. וזה עובד- ממש רואים את הניצוץ בעיניי הילדים כשהם מצליחים לצייר בקלות את כל הדמויות ומיידית אפשר לראות שכל ילד מרגיש בנוח עם זה שהוא מצייר שונה, עם דוגמאות שונות ומנכס לעצמו מה שהוא אוהב בלי להרגיש “לא חלק מהקבוצה”.

בסיום, מקבל כל אחד את המחברת שלו. מי שרוצה מקבל את שמו מאוייר על ידי קרן על גבי הכריכה ומוזמן לצבוע או להמשיך לצייר במחברת.

ציור פרה שלב אחרי שלב..

הקטן חזר הביתה והלך לצייר עוד המון דמויות בהשראת הסדנה הזו. הוא צייר מאז כל כך הרבה כבשים, שעכשיו יש לי מה לספור בלילה..

קרן המקסימה הסכימה לנדב, במיוחד עבורכם, את ההוראות המדוייקות שלב אחרי שלב לציור פרה:

ציור פרה שלב אחרי שלב..

המחיר נגיש (20 ש”ח לילד ו 10 ש”ח למבוגר) וזו בהחלט פעילות חינוכית, כייפית, נעימה ומומלצת..

אז איפה אתם בשלישי הקרוב?

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה