הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 552

החל מנובמבר 2010

דרך ספרים וסיפורים הכי קל ללמוד את ההיסטוריה המורכבת של העם הזה ושל הארץ הכל כך קטנה והכל כך מורכבת הזו.. כמה ספרים מומלצים שקראתי בימים שבין יום השואה ליום העצמאות שמספרים את הסיפור של כולנו..

24/04/2013

כבר הרבה זמן לא המלצתי לכם על ספרים חדשים, אבל זה רק בגלל שלקח לי זמן לקרוא אותם..

ועכשיו, אחרי שסיימתי את הסדרה הנוכחית, קבלו המלצות לספרים שאהבתי ושהיו רלוונטים לי במיוחד בימים שבין יום השואה ליום העצמאות:

“לא מפה ולא משם” מאת אלברטו אהרונוביץ, הוצאת ‘אופיר ביכורים’


ספר המגולל את סיפור חייו של אלכס, יהודי ארגנטינאי שחי חיים בורגנים ומלאים, נדבק בחיידק הציונות ועולה בעקבותיו לישראל של שנות השמונים, על כל קשייה. לאחר שירותו הצבאי הוא עובר להתגורר בצרפת ושם מכיר את סימונטה הנוצריה שפותחת בפניו את שערי האריסטוקרטיה הצרפתיים ומרחיקה אותו מחלומו האמיתי להקים חיי משפחה יהודיים בארץ ישראל.

זהו סיפור על כולנו- על התהום שבין הרצונות לבין מה שקורה לנו בפועל, על הדילמות של בין מה שנכון מבפנים לבין מה שנכון מבחוץ ועל הבדידות המאפיינת כל כך את הפסגה..

הספר מסופר בצורה מקסימה וקולחת, מלא ברגעי הומור לצד רגעים מרגשים ומוציא עם המון תובנות ויש אפילו הפתעה בסוף..

“סוס טרויאני- מרגלים בעל כורחם” מאת ב.נעם, בהוצאת ‘אופיר ביכורים’

כולנו שמענו על סיפורי הזוועות המסתוריים שהתחוללו בברית המועצות בזמן השלטון הקומוניסטי. על האנשים שנעלמו ברחוב, על המאפיה ועל החתרנות לצד הרעב הבלתי נדלה של המנהיגים לכבוש עוד ועוד.

במקרה (או שלא) את הספר הזה קראתי ביום השואה, ולא יכולתי שלא להקביל את ימי השלטון הקומוניסטי לימי השלטון הנאצי בגרמניה ולכן ריתק אותי הספר הזה.

בספר מגוללים סיפורים, המבוססים על עדויות אמיתיות של מה שקרה בחדרי חדריה של הארץ הקרה, עדויות על המאפיה שנרקמה לה בישראל, לצד העלייה הגדולה מברית המועצות, על הסכנות והאתגר. ספר תרבותי מרתק..

“פרחים בקנה” מאת נתן שורק, הוצאת ‘אוריון’

בהמשך כמעט ישיר לספר הקודם, מסופר הספר הזה מנקודת מבטו של מנו, נער יהודי שמתגורר בישראל בתקופת קום המדינה ולצד כל המאורעות, הבריטים, המעפילים והפרעות, מתאהב בתרצה ונאלץ גם הוא, כמו כולם אז, לעזוב יום אחד את הכל ולהתגייס לפלמ”ח. זהו ספר שלדעתי צריך להכנס כהמלצה בלימודי האזרחות, כי הוא מספר על כל מה שקרה כאן יחד עם נקודת מבט אמיתית, רגשית. הוא מביא את הדילמות, התקוות, הפחדים והחלומות של כל אותם “אייקוני חלוציות” שהקימו את המדינה הזו והוא כתוב בצורה נעימה לקריאה ומעניינת. שווה לקנות למתבגרים שלכם..

“הכדור הכחול” מאת ניר קפטן, הוצאת ‘אופיר ביכורים’

ספר נוסף הנוגע בנושא השואה ומלחמות ישראל, הפעם משלב את שניהם יחד. הסיפור מתרחש בימי מלחמת המפרץ, כאשר מבלי להתכוון נפתחת תיבת הפנדורה של אריה יהודה שניידר והוא מספר לבנו הצעיר את מה שעבר עליו ועל משפחתו בשואה.

במקביל מסופר סיפורו של כפיר, שהתייתם מאביו במלחמת יום הכיפורים ומחליט לעזוב את הארץ ולבנות את חייו בארצות הברית.

הסיפורים נפגשים ושוב, מרעידים את אמות הסיפין היהודיות הציוניות, אך גם מלאות הכאב של כל מי שחי בארץ הזו. מעבר לסיפור מקסים שכתוב בצורה מעולה, זהו הסיפור של כולנו- הסיפור של ניצולי השואה המדחיקים, מתוך בושה לרוב, את מה שעברו. את המשפחות השכולות הרבות כל כך שיש כאן ועם הכל- את הציונות, האהבה לארץ והידיעה ש”אין לנו ארץ אחרת”.

“כל יום מחדש” מאת גילה חסין, הוצאת ‘אוריון’

ספר שירים שמשלב בין צילומים מדהימים של נופי ארץ ישראל, שצילמה גילת חסין בעצמה, לצד שירים המבטאים את המסע הנפשי שלה. המסע בין הצילומים והשילוב עם השירים מעביר את מי שקורא מעין טיול בין הדברים היפים והשגרתיים שיש לארץ הזו להציע לנו, אלו שנמצאים ממש אל מול עינינו ואנחנו לא שמים לב אליהם, ממש כמו האנשים והדברים הטובים בחיינו..

הפעם, היו אלו ספרים על ההיסטוריה והווה של כל אחד מאיתנו שמביאים למסקנה האחת ש”אין לנו ארץ אחרת”..

יומולדת 65 שמח :-)

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה