הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

אני מאמינה שהורה שמשדר לילדים שלו ששונה הוא אחר, לא יכול לצפות מהילד להתנהג בצורה שווה והוגנת לכולם. רוצים שינוי? תתחילו אותו אתם!

20/01/2013

הגינות זה אחד הערכים המסובכים ביותר לחינוך, בעיניי. מצד אחד אנחנו מחנכים את הילדים שלנו להצליח, לשאוף ולחתור למען חלומם. לעמוד על שלהם ולדעת לדרוש מה שמגיע להם. מצד שני, אנחנו (לפחות אני) רוצים שהם יהיו אנשים הוגנים- שלא ירמו, שלא ידרכו על אנשים בדרכם למעלה, שיוותרו ויתחשבו באחר, גם אם הם לא מסכימים איתו.

מצד אחד, אנחנו לא רוצים שיגדלו עם דעות קדומות, אבל מצד שני משתמשים בעצמו במילות גנאי הכוללות תאורי צבע עור, עדה או העדפות מיניות.

גם אתם רואים את הפרדוקס שכאן? מה היא בכלל הגינות? האם אנחנו כמבוגרים, הגונים תמיד? האם אפשר בכלל להיות הגונים תמיד? לא יודעת.. אבל אין ספק שאם אפשר לפרק את ערך “ההגינות” להמון ערכים הרי שקבלת האחר והשונה, חשיבות התקשורת הבינאישית ואמירת האמת, הם ללא ספק שעומדים לי מול הפנים, כשאני רואה את הקטן שלי גדל.. וכן, בכל מחיר!

במקרה, או שלא, דווקא בימי טרום בחירות אלו, עולה בערוץ הופ! העונה החדשה של רחוב סומסום המלווה בקמפיין “הכי שווה להיות הוגן”. כל פרק בסדרה עוסק בערך אחר של “ההגינות” ומלמד את הקטנים, בדרך עקיפה, למה לא כיף כשלא הוגנים ואיך אפשר לפתור הכל, אם רק רוצים.

כך למשל, באחד הפרקים מגיע חבר של מחבוב לביקור. החבר אינו דובר עברית ומוצא עצמו של מחבוב, המתורגמן יחד עם אביגייל וסיוון. חששותיהם שלא יצליחו לתקשר, כי הם לא מבינים אחד את שפתו של השני מתפוגגים והם, אולי כמו שרק ילדים יודעים לעשות, מוצאים במהרה דרך אחרת להתגבר על המכשול, לתקשר ואף להינות מזה.

בפרק אחר משחק אלמו במחבואים עם אביגייל, שמשנה את חוקי המשחק בהתאם לסטטוס הנצחון שלה באותו רגע (מוכר??). אלמו מתעצבן ומשתף בתסכולו את הדוד שמואל, הלו הוא שמואל וילוז’ני, המבוגר האחראי ברחוב. שמואל מסביר לו שבשביל זה נוצרו כללים השווים לכולם ושכדאי לו להסביר זאת לאביגייל, בצורה נעימה, שתבין. אלמו בוחר להתנהג כמוה ובעצם “מעמיד לה מראה להתנהגותה”. מהר מאוד מבינה אביגייל את טעותה והם משחקים בכיף לפי כללי המשחק הנהוגים.

יש עוד המון דוגמאות לסיטואציות שונות השזורות בפרקים והדמויות ברחוב, רק מעצם היותן שם, כבר מהוות פתח לסובלנות כלפי האחר. נמצאת שם כמעט כל סקאלת החברה- ערבי, יהודי, ילדה על כסא גלגלים, אופניק העצבני ואביגייל הקצת קטנונית.

במקביל לשידור הסדרה, וכשהשלמה והענקת ערך מוסף לערכי ההגינות, מלווה העונה בקמפיין “הכי שווה להיות הוגן”, בשיתוף מכון “מרחבים”,עמותת Sesame workshop והאגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך. במסגרת הקמפיין, יוכלו הילדים והוריהם להכנס לאתר הערוץ, להדפיס אמנת הוגנות וליהנות מפעילויות העשרה בנושא. ילדי המגזר הערבי יוכלו לצפות בפרקים מדובבים באתר ייעודי וליהנות גם הם מפעילויות בשפתם.

בנוסף לצופים, נערך מכון “מרחבים” ובאתר שלו ניתן למצוא שפע של ערכות לגננות, ערכות למשפחות ואפילו מידע על אירועי שטח משפחתיים המיועד למשפחות ילדי הגן המשתתפות בפרוייקט.

עוד שיתופי פעולה שנעשו במסגרת הרצון להקנות את הערכים החשובים האלו הם שיתוף פעולה עם בית איזי שפירא, במהלכה עלתה התוכנית “כל אחד יחיד ומיוחד” העוסקת בקבלת ילדים בעלי צרכים מיוחדים ואף הוקמו פארקים נגישים במספר ערים, כמו פארק רעננה.

פרוייקט “ילדי האתג”ר צופים, לומדים ונהנים עם רחוב סומסום”, בשיתוף תוכנית הגיל הרך במכון לחקר הטיפוח בחינוך של האוניברסיטה העברית, שמטרתו לקדם את התפתחות הילדים במישור החברתי-רגשי ולעודד הורים להיות פעילים בחווית הצפייה של הילד.

ייזום כנס בין לאומי בנושא משפחה, חינוך ומדיה שהתקיים ב 15-16.1 באוניברסיטה העברית

ואפילו את אירוע השקת העונה החדשה, בחרו לקיים ב”מרכז נא לגעת” ביפו, שהוא, אם אתם עוד לא מכירים, מקום חובה לבילוי בו עם הילדים ובו הצגות של כבדי ראיה ושמעיה למבוגרים ולילדים, בית קפה עם מלצרים חרשים ומסעדת חושך עם מלצרים עיוורים.

אני באמת חושבת שזהו פרוייקט מבורך. אני מאמינה בכל ליבי ששנאה ואהבה למודים מקטנות ומגיעים מבית ואם, כשהילדים שלנו עוד קטנים, הם ילמדו שכהי עור הם לא מומים, שנכים לא נושכים וש”הומו” היא לא מילה גסה, רק אז, נצליח לגדל כאן דור שמכבד איש את רעהו, ששופט אנשים אך ורק על פי פועלם ולא על פי המראה החיצוני, השפה או העדה שלהם ובעיקר- דור הגון!

מחזיקה אצבעות שזה יצליח, אבל בינינו, הכל תלוי בנו..אז קחו אותם, תחשפו אותם ואל תעשו אישיו מכל שונות. רק כך הם יקבלו את זה כנורמל ולא כשונה..

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה