עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיוני 2018

דרך עתיקה ומפותלת “יורדת” להאזו בירת הנפה הממוקמת על הציר הראשי לצ’נגדו, עם השינוי בנוף משתנה האוכלוסיה, תווי הפנים עדינים יותר, צפוניים יותר ובהירים יותר. בני שבט
ההאן HAN המרכיב העיקרי בעם הסיני ושבט ההווי HUI מוסלמים-סיניים הם המרכיבים של האוכלוסיות המקומיות. האתר החשוב בעיר הוא טסו גומפה או מנזר האזו שהוקם במאה ה 17 ושימש בית ל 500 נזירים. כבר ממרחק זיהינו את המבנה הגבוה צבוע בצבעי אדום-אדמה ובו 13 קומות של מילרפה לקאנג .
מעבר לעמק ממוקמים 2 מנזרים נוספים אחד על כל גבעה – הסיטרי והקיטרי גומפה. העמק מנוקז ע”י נחל וזה במימיו מניע את גלגלי התפילה. בלב העיירה עובר הגבול המינהלי בין מחוזות גאנסו וסצ’ואן וכל אחד מן המנזרים מצוי במחוז אחר. עיירת המחוז לנגמוסי LANGMUSI או טקצאנג למו TAKTSANG LHAMO שפירושו מערת הטיגריס בשמה הטיבטי עושה צעדיה הראשונים כתחנת דרכים תיירותית נידחת עם בתי אוכל, חנויות דהויות ומלון לזרים.

אגם המלח ואי הציפורים
200 ק”מ מערבה לשינינג מתפתלת הדרך לאגם שינחאי או אגם קוקונור KOKONOR (במונגולית האגם הכחול) שהוא אגם המלח הגדול בסין. במרכז האגם אי ועליו מקדשון. בנסיעה משינינג לאגם חוצים מעבר הרים בגובה של 3500 מ’ ובו שני מקדשים – מקדשי השמש והירח. מיד לאחר המעבר משתנה הנוף לארץ טיבט הטיפוסית עטורת פסגות, סחופת רוחות ועם עדרי יאק הרועים במדרונות הירוקים. המושג גג העולם מתחיל לקבל צבע וצורה.
באגם אי קטן – ניאודאו NIAODAO אי הציפורים ומהווה אתר קינון לציפורים נודדות ובו אלפי עופות פלמינגו ואחרים (בעיקר בחדשי מאי ויוני). ההגעה מסובכת מעט ודורשת הליכה רגלית של כשעתיים מהכביש או יציאה מאורגנת לטיול יום מהמלון בשינינג.
העיר הגדולה שינינג ממוקמת בגובה של 2250 מ’, היא בירתו של מחוז שינחאי ומהווה אחד משערי הכניסה לרמה הטיבטית. מכאן ניתן להתחיל את המסע לעבר להאסה או לטיבט הקטנה ואזור אמדו. לעיר עצמה ניחוח מוסלמי והיא בית למיעוט ההווי המוסלמי אך סביבה משתנה הנוף האנושי לכפרים ואוכלוסיות טיבטיות.
דרום מערבה לשינינג ממוקם מנזר טאר או קומבום וגם הוא מהמנזרים החשובים לעולם הטיבטי. פירוש שמו “מאה אלף מופעי הבודהא” והמסורת מספרת שאמו של הלאמה הקימה את הצ’ורטן במאה ה 14.
קיסר המנצ’ו נתן כסף רב למנזר וכך הורחב והתפשט אל מעבר לגבעות. רבים מהלאמות החשובים ובהם גם הלאמה ה 14 הנוכחי למדו במרכז רוחני זה. פסלי חמאת יאק, סמלים בודהיסטיים לרב, חדרי לימוד, עניבות וגלגלי תפילה צבעוניים, ומאות דוכנים וחנויות לממכר מזכרות טיבטיות, אבני חן ומזכרות.
בדרך מפותלת היורדת בין הרים וגיאיות וציפצופי נהגי המשאיות והאוטובוסים מחרישי אזניים
ומלווים כל פיתול ועיקול, הנוף משתנה במהירות ונופי הטרשים מעליהם תלויים שמים רחבי ידיים מאופק לאופק מתחלפים בהרים המכוסים יערות עד ומנוקזים ע”י נהרות המין והדג’ינדאן מיובלי היאנגצה.
6 שעות נסיעה ו350 ק”מ מצ’נגדו הגענו לעיירה סונגפן SONGPAN, עיירה הסטורית שמקבלת צביון של אתר תרמילאים ונקודת מוצא לטיולי סוסים וטיולים רגליים בין הכפרים הטיבטיים. בלב הכפר שוק ססגוני, דוכנים, חנויות ומצודה עתיקה. מיד כשירדתי מהרכב פגשתי באמה המארגנת טיולי סוסים של מספר שעות או ימים לשמורות האזור ובתוך דקות היינו בדרך לטיול רכוב של שלוש שעות לכפרים ההרריים שברכס הצפוני. בתי עץ שמרפסותיהם מעוטרות בקלחי תירס מיובש, חצרות מרכזיות בהן מתקיימות רב עבודות הבית וחלקות חקלאיות קטנות בצמידות לבתי המגורים.
בתום יומיים של נסיעה ולמרגלות פסגות מושלגות במוצא נהר המין וביובלים העליונים של מקורותיו מצויות במרחק מספר שעות נסיעה זו מזו שתיים משמורות הטבע היפות בסין – שמורת 9 הכפרים הטיבטיים JIUZHAIGOU ושמורת הואנגלונג HUANGLONG.

השתקפויות ואגמים
שטחה של שמורת ג’וזאויגו כ 700 ק”מ והיא משובצת באגמים, ביצות, בריכות מים ומפלים.
בעבר 9 כפרים טיבטיים היו פזורים לאורך פלגי המים והם שנתנו לשמורה את שמה .
השמורה פרוסה בגבהים של 2000 עד 4300 מ’ וממוקמת לאורך 2 עמקים. בריכות צלולות המשקפות את הפסגות, היערות והשמים. טרוורטין ששקע כיסה את גזעי העצים ונתן למים גוונים של ירוק, כחול, טורקיז ואפור. אצות שמתפתחות במים הרדודים וצומח מים עשיר הופך את האתר לגן עדן למטיילים ואכן לצערנו מגיעים לאתר כ 10 אלפים מטיילים מדי יום (!!!) בעונות השיא אך מיעוטם “לבנים”.
למרגלות הפסגה של הר שארדונגי (שואבאו-דינג) המתנשא לגובה של 5588 מ’ ממוקמת אחת מהשמורות היפות בסין , שמורת הואנגלונג HUANGLONG ובה 3400 בריכות בצבעי ירוק איזמרגד בטרסות טרוורטין לבנות בהם המים גולשים לאיטם מטרסה לטרסה ומבריכה לבריכה. רעש המים, איוושת הרוח, צבעי השמים והפסגות עושים את הסיור לחוויה. הכניסה לשמורה בגובה 3430 מ’ ויהיה עליכם לעלות בשביל מוסדר עד לגובה של 3800 מ’, לחלוף על פני מקדש טאואיסטי קטן ולהגיע ללב הכחול של השמורה, מערכת של בריכות צלולות וכחולות גן עדן לצלמים.

עוד מהבלוג של traveller

התרשמויות מטיולים שלי בעולם

עברו 3 שנים מאז שמכרתי הכל. ועזבתי את ארצות הברית כדי לטייל בעולם אלה הם עצות הנסיעה הטובות ביותר שגיליתי במהלך הדרך. הפוך את זה לנקודה כדי להימנע ממטיילים אחרים מדי פעם ולהתחיל שיחות עם אנשים מקומיים. אנגלית בסיסית...

תגובות

פורסם לפני 7 months

מסלולי טיול ברמה הטיבטית

הקטע הצפוני אזור לאנזו, מנזר לאברנג ולינשיה. שער הכניסה לאנז'ו הקטע התיכון שמורות צפון סצ'ואן. שער הכניסה צ'נגדו הקטע הדרומי במחוז צפון יונאן. שער הכניסה ג'ונגדיאן או ליג'יאנג הצעת מסלול למטיילי תרמיל מגנסו לצ'ינחאי יום 1...

תגובות

פורסם לפני 7 months

מקדשים ושווקים בסרי לנקה

הדרך לשיאחה עוברת באזור חקלאי עשיר של שדות סרי לנקה חיטה ותירס ומשמשת בית למיעוט המוסלמי-מונגולי צאצאי צבאות ג'נגס חאן. משאיות ועגלות אופניים, סוסים ועדרי צאן מהלכים ונוסעים לאורך הכביש בואכה העיר המוסלמית לינשיה ואני...

תגובות

פורסם לפני 7 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה