הבלוג של טובה טל

לוקחת ת'זמן

אשת משפחה, תושבת קריית טבעון, פנסיונרית עסוקה, מדענית ומנהלת קניין רוחני בעבר ומידענית ומנהלת תוכן בהווה. אוהבת ספרות, קולנוע ותיאטרון, מוסיקה וטיולים ולאחרונה מנסה להגשים חלום ישן וגם לכתוב. מילים שמתחברות ומחברות.

עדכונים:

פוסטים: 8

עוקבים: 1

החל מינואר 2017

כולנו המומים וכואבים את לכתו הפתאומי של חברנו הטוב, החקלאי המסור, שלמה גלס. הלב הטוב הזה נדם. מי יתן והמשק המניב שלו בבית שערים ימשיך לחיות ולפעום.

10/01/2017

מסע הלוויה העצוב משתרך בשביל הבוצי בין שדות הכרובית והחסה במושב בית שערים בעמק יזרעאל. הגשם המרווה את השדות הירוקים לא מפסיק לטפטף, וכך גם דמעותינו הזולגות על פנינו, המלווים את חברנו היקר בדרכו האחרונה למנוחת עולמים באדמת העמק. אדמה אותה עיבד ועליה עבד עשרות שנים, דור שני לחקלאים.

בשעת בוקר מוקדמת התבשרנו, חבורת היחמ”ם במילואים (יחידת מודיעין מטרות), על מותו מדום לב של שלמה. שום דבר לא הכין אותנו לפרידה העצובה הזאת, וההודעה מפיו של בנו הבכור, לא נתפסת וצובטת את הלב והקרביים. הבשורה הקשה מכה אותנו בהלם ועוברת חיש מהר מפה לאוזן. אגרוף פלדה בבטן. זה פשוט לא נתפס וצובט את הלב והקרביים.

חברנו החקלאי, אב לארבעה, סב לחמישה נכדים,  תמיד ישאר חקוק בזכרוננו כאדם מלא שמחת חיים, איש משפחה מסור, חזק, רגיש וחייכן. תמיד מוכן להירתם ולעזור. נכדינו מכירים ומוקירים אותו כ”דוד שלמה על הטרקטור”. לא אחת הסיע אותם בטרקטור לסיבוב ברפת ובחווה שסובבת את ביתם הפתוח והמקבל במאור פנים בבית שערים.  

shlomoglass_1024x1010

 שורשיו של שלמה נטועים עמוק באדמת העמק. הוריו של שלמה עלו מפולין לאחר מלחמת העולם השניה והגיעו למושב בשנת 1959 שם הקימו את ביתם ואת הרפת מאחורי הבית הצנוע.  החקלאות היתה אידיאל וכך הם הגשימו את הציונות שלהם. שלמה היה בן ממשיך. שם גם הקים עם ארזה, אשתו, גם היא בת מושב בעמק, את ביתו בסמוך לבית הוריו.  עשרות שנים הם קשורים לאדמה ולרפת המניבה.

שלמה היה חקלאי חרוץ ואדם אוהב אדם וחיים מאין כמוהו. מלח הארץ. על כל הקשיים שבעבודה החקלאית הקשה, התסכולים בשל הגניבות המרובות של בעה”ח והציוד החקלאי, הביורוקרטיה שבהעסקת הפועל התאילנדי ועמידה לא הגיונית במכסות החלב, שהוטלו על הרפתנים, סיפר לנו במפגשים הרבים ותיבל את סיפוריו הרבים בהומור ובבת שחוק. גם על מחלת העצבים האוטאימונית, שתקפה אותו לפני 15 שנים וגרמה לשיתוק בגופו החסון, התגבר, השתקם וחזר לעבודה במשק החי. 

כשהנחתי את עציץ הרקפות על הקבר הטרי, הדהד בראשי שיר העמק של נתן אלתרמן:

באה מנוחה ליגע ומרגוע לעמל.

לילה חיוור משתרע על שדות עמק יזרעאל.

טל מלמטה ולבנה מעל, מבית אלפא עד נהלל….

נומה עמק, ארץ תפארת אנו לך משמרת.  

אמנם בורכנו ב”ארץ זבת חלב ודבש”, אבל מסתבר לצערנו שלא ממש מלקקים דבש בעבודה החקלאית. ב- 30.12.16 התפרסמה כתבה בעיתון הארץ בשם: “החקלאות הישראלית, הדור האחרון”. בכתבה התראיינו זוג חקלאים בעלי רפת בבית שערים ומיד התחברתי להספד שכתבתי על חברנו שלמה מספר ימים לפני כן.

לאחרונה הפגינו החקלאים בירושלים בעקבות קריסת הענף והשמיעו זעקה: “הממשלה מחסלת את ההתיישבות, אנחנו כנראה הדור האחרון של החקלאים בישראל “.החקלאים שהשתתפו בהפגנה סיפרו בכאב על מצוקותיהם ופרסו את התמונה העגומה. לדבריהם הממשלה עושה להם “סיכול ממוקד” ומחסלת את ערך ההתיישבות. במקום להקטין סיכונים, ממשלתנו רק מגדילה אותם והופכת את המקצוע לקשה מנשוא ולבלתי אפשרי.

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, ויו”ר מרכז חקלאי העמק, אייל בצר, דור שלישי לחקלאים בעצמו, הגיע להלוויה של שלמה. לדבריו, ביום החקלאות בכנסת, ספק אם בני הדור השלישי ימשיכו להיות חקלאים ועל ממשלתנו לבדוק את הסיבות לנטישה של הבנים הממשיכים במושבים. אין המשך להתיישבות בלי חקלאות, והערמת קשיים גורמת לפגיעה בפרנסה של מאות אלפי משפחות ולנזק כלכלי בלתי הפיך למדינה. מי יתן וירבו אידיאליסטים כמו חברנו שלמה ובני משפחתו בארץ הקשה הזאת. 

שלחתי את הבלוג לארזה, אשתו של שלמה, והיא בקשה ממני לא להכתיר את הבלוג בשם: “ארץ אוכלת חקלאיה“, כפי שנכתב בכתבה הנ”ל, כי הם אופטימיים מטבעם. נעניתי כמובן לבקשתה ושיניתי את הכותרת ברוח ‘שיר העמק’. ברור לנו ששלמה לא יהיה הדור האחרון במשק המשפחתי המשגשג בבית שערים. 

שלמה ונכדו ברפת בבית שערים

שלמה ונכדו ברפת בבית שערים

משפחת גלס היקרה, שלא תדעו עוד צער. שלמה יחסר לנו מאד.

יהי זכרו ברוך

עוד מהבלוג של טובה טל

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

ושתי שלי – כשאת אומרת לא

ויְהִי, בִּימֵי א. פרשנדתא, ע. ויזתא ושות', עורכי-דין חשובים ומכובדים בעיר אשר לחוף הים למרגלות הכרמל, בשנת שלוש למשרדם, זימנו כדרכם בקודש לחדר הישיבות המפואר ישיבה רבת משתתפים לדיונים בהקמת חברת הזנק.  בְּהַרְאֹותם...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה