הבלוג של ציפורה בראבי

tov

בין המילים - על ספרים, על סופרים ועל משוררים, על חינוך וגם פוסטים אישיים

עדכונים:

פוסטים: 193

החל מנובמבר 2015

ספר חשוב – יהדות זה לא מזוזות וקסמים. זה הרבה יותר עמוק. התורה אוסרת על פנייה למנחשים, לקוסמים ולכל בעלי הסגולות והקמיעות. אין צורך בדרך פתלתלה כדי לבקש ישועה משמים. כל יהודי יכול לפנות אל הקדוש ברוך הוא בעצמו – “והייתם לי סגולה” (שמות י”ט ה)

26/09/2019

תמים תהיה

..

תמים תהיה / הרב יעקב משה הילל

תורני

מכון אהבת שלום, ירושלים

..

יש יהודים, אשר בשעת הדחק והקושי, פונים לקוסמים, למכשפים, למקובלים כאילו, כל מיני עושי ניסים ונפלאות. ורבים מהם מתוך תמימות לחשוב כי הסגולה-קמיע – ברכת אלוקים היא. או ברכת משהו אחר…

העיקר שתגיעה הישועה. הדחק והקושי, חוסר האונים והפחד מובילים לעתים אנשים לחפש הצלה במקומות שונים ומשונים.

ונגד הנוהג הזה נכתב הספר הזה.

“יש ויש בנו “תמימים” למכביר, אשר התמימות האמיתי הוחלף בכסילות ופתיות, המאמינים לכל קול עלה נדף” (הרב משה הלל)1.

דרך ארוכה עברו בני ישראל מהיום בו נאמר לאברהם, אבינו הגדול והקדום, שחי בסביבה של מנחשים וקוסמים ועובדי עבודה זרה: צא מאצטגננות (חוזה בכוכבים) שלך – “התהלך לפני, היה תמים” (בראשית יז, א), עד התייצבם מול הארץ המובטחת להם. ומשה רבנו, המנהיג הדגול, מזהיר את בני ישראל מפני ה”קוסם קסמים מעונן ומנחש ומכשף” ומורה לנו: “תמים תהיה עם ה’ אלוקיך” (דבריםן, יח, יג).

ומהו תמים? מסביר רשי”י: “התהלך עמו בתמימות ותצפה לו ולא תחקור אחר העתידות, אלא כל מה שיבוא עליך קבל בתמימות, ואז תהיה עמו ולחלקו”. לפי רש”י התמים מקבל את הנהגת ה’ כפי שהיא (רש”י לפסוק “תמים תהיה”).

ועל כך נכתב הספר החשוב, “תמים תהיה” מאת הרב המקובל יעקב משה הלל ראש ישיבת “אהבת שלום” בירושלים. “בהיות כי נתברר שהשנים האחרונות קמו… מעדות שונות שמתחזים באיצטלא של פועלי ישועות ומגידי עתידות… ומתעללים בממונם וגופם של תמימי דרך המדוכאים בצרות רח”ל, הפונים אליהם לישועה”.

ובהמלצתו על הספר, כותב הרב שמואל הלוי ואזנר: (מתוך ההסכמה לספר “תמים תהיה) “בקונטרס זה לוחם הוא מלחמת ה’ מלחמת מצווה אמת וצדק נגד מכה המהלכת והמתפשטת בעו”ה של פועלי ישועות מזויפים ונותני קמיעות ומדמים להשתמש בקבלה מעשית להגדיל שמם וכיסם… וע”ז מטילים שם רע על צדיקים באמת שדרכם דרך קדושה וטהורה”.

והרב המקובל רבי יצחק כדורי זצ”ל כותב בהסכמה לספר: “כל כוונתו לטובה להציל את עמו ישראל מאותם אנשים המשתמשים בכשפים ושדים להראות כוחם, ומרמים הבאים אליהם… ולפעמים מערבים קודש בחול, שדים עם שמות מלאכים, ולפעמים גורמים נזק”. וכן מובאים בספר סיפורי חסידים ודעת רבותינו המקובלים בנושאים הנ”ל. עם דעות ופירושים מהרמב”ם, מהרמב”ן, מהארי”י הקדוש, מהגמרא ועוד.

ובספרי (פיסקא קע”ג) נאמר: “תמים תהיה עם ה’ אלוקיך, כשאתה תם, חלקך עם ה’ אלוקיך… אם תהיה תמים עם ה’ ולא תפנה עמו לבקש לדעת עתידות… כי תסמוך על ה’ כי הוא יכין העתידות עליך לטוב”2. “תמים תהיה עם ה’ אלוקיך” (דברים, יח, יג).

ולמי שמחפש סגולה להינצל, משהו להיאחז בו: “…איזה סגולה נאה וקלה לזכות על ידה לישועה מהירה אמרתי, והלא בתורתנו הקדושה כתוב: “והייתם לי סגולה” (שמות י”ט ה). נמצא שהסגולה הגדולה והנפלאה היא בכם ממש תלויה, בתשובה וצדקה ותפילה, אשר הם עצם הסגולה, לזכות בה לכל טוב לעד סלה” (הרב משה הלל)1.

..

הערות

1. קונטרס “תמים תהיה” ע’ 28.

2. קונטרס תמים תהיה ע’ ה.

עוד מהבלוג של ציפורה בראבי

תצוגה מקדימה

מי מפחד מגיל המעבר?

כל מעבר מעורר חששות, מתח ולחצים. והכי הרבה גיל המעבר.. הגוף כבר משדר לנו שהוא לקראת שינוי ואם לא היינו מרגישות, יתכן שהייינו יכולות להתעלם ולהמשיך כילו כלום לא קורה. אבל...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

זהות אישית

      אנו חיים לעתים כמו בשנת חורף ארוכה. איננו יודעים מתי ואם בכלל נתעורר ממנה. הכי חשוב שנדע מי אנחנו. הכי חשוב שנדע לאן אנו שייכות. הכי חשוב שאדע מי אני,...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה