הבלוג של Tommy&Annika

מותר לגעת וכדאי לשחק

חנות צעצועים קצת אחרת שבה מותר לגעת וכדאי לשחק. בחנות שלנו יש צעצועים ומשחקים לכל גיל, לכל תקציב, בתחומי עניין מגוונים וללא חלוקה מגדרית.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מפברואר 2016

סבתי היתה פמינסיטית ובמובנים רבים, הפמיניזם שלי עוצב על ידה. בשנים האחרונות, לפמיניזם שלי יש גם ביטוי מעשי, בראש ובראשונה בעסק שפתחתי לפני כשנה

15/09/2016

זהר אביזהר – הרשנזון

 

ב-1998, במהלך לימודי התואר השני שלי, כתבתי בקורס “תיאוריות פוליטיות פמיניסטיות” סמינריון בנושא: “האם הייתה זהר אביזהר – הרשנזון פמיניסטית?”.
זהר היא סבתא שלי. סבתא שהייתה ועודנה מודל חיקוי והשראה עבורי. הסמינריון נכתב שנים רבות לאחר שסבתי נפטרה אבל באמצעות הכתיבה שלו, איסוף המסמכים והראיונות שביצעתי למדתי להכיר אותה טוב יותר.

סבתי נולדה ב-1910, גדלה בירושלים, הצטרפה בנעוריה למשק פועלות, המשיכה ללימודים אקדמיים, נסעה ללימודי הדוקטורט שלה בסורבון שבפריז (קיבלה את הדוקטורט בגיל 28), חזרה ארצה והחלה לעבוד במכון וולקני כמדענית וחוקרת. היא נישאה בגיל 31 (גיל שבאותה העת נחשב מאוחר מאוד לנישואין ושמרה על שם נעוריה, צעד שבשנות ה-40 היה מאוד לא מקובל) וניהלה במקביל לחיי משפחה (2 ילדים), חיים מקצועיים אינטנסיביים וחיים משל עצמה (ציירה, טיילה, התנדבה במסגרות רבות). לו הייתי שואלת אותה בזמנו האם היא פמיניסטית אינני יודעת כיצד הייתה משיבה לי. יש הטוענים שהייתה משיבה בשלילה. אולם אני משוכנעת כי לו הייתי שואלת אותה היום, תשובתה הייתה חד משמעית.
ואני, כנכדתה, אומרת זאת היום בשמחה ובגאווה: היא פמינסטית! אני פמיניסטית!

בשנים האחרונות לפמיניזם שלי יש גם ביטוי מעשי. בחנות שלי, TOMMY & ANNIKA אין חלוקה מגדרית של “צעצועים לבנים” ו”צעצועים לבנות”, ישנה חשיבה ובחירה מודעת מגדרית של הצעצועים הנמכרים בחנות ושל המסרים המועברים באמצעותם לילדים ולילדות. מסתבר שחנות צעצועים, אליה מגיעות נשים ואמהות רבות, היא קרקע די משובחת להתפתחות שיחות בנושאי מגדר ושיוויון בין המינים ולתצפית מעניינת על הפער הקיים בין האופן שבו נשים מגדירות את עצמן ביחס לפמיניזם ובין התנהגותן בפועל.

 

Blogpic3

רבות ישיבו בחיוב לשאלה “האם את פמיניסטית?” ובמקביל ישמיעו את המשפטים הבאים:
“מה יש לכן להציע לילדה בת שנה?” (ואני שואלת את עצמי איזו משמעות, אם בכלל, יש להיבט המגדרי בגיל הזה…)
“ערכות מדעיות זה לבנים” (סבתי מתהפכת בקברה…)
“ערכות יצירה זה לבנות” (איזה פספוס של בנים מוכשרים)
“ערכות רובוטיקה זה ממש לא לבנות” (איזה פספוס למהנדסות העתיד)
“מי בכלל קונה בובה של רופאה או של שחקנית כדורגל?” (מצטערת, בובות של נסיכות יש בחנות הסמוכה…)
ועוד שפע של משפטים בנוגע למוצרים שצבעם ורוד (אלוהים ישמור…)
ולחילופין, רבות ישיבו בשלילה לשאלה “האם את פמיניסטית?” ובמקביל ישמיעו את המשפטים הבאים:
” הבת שלי מאוד אוהבת ניסויים מדעיים, מה יש לכם להציע?” (המון…)
“הבן שלי מעדיף לשחק כל היום במטבח” (בנימה חיובית לחלוטין)
“הבת שלי משחקת המון כדורגל, איזה כיף שעכשיו תהיה לה בובה להזדהות איתה”.

מבחינתי פמיניזם הוא שוויון בין המינים. שוויון המגיע לילדים ולילדות בחשיפה ובהתנסות בצעצועים שונים המשפיעים על התפתחות תחומי העניין האישיים והמקצועיים שלהם בעתיד. אני חשה חובה לאתגר את התפיסה והחלוקה המגדרית הקיימת כיום אצל רבים מיצרני הצעצועים וברבות מחנויות הצעצועים וחשה סיפוק אדיר בכל פעם שאני מצליחה לעשות זאת.
מבחינתי, כפמיניסטית אני מנסה לממש בחיי את הערכים שסבתי הנחילה לי: תעוזה, שבירת מוסכמות, השקעה בתחומי העניין שלי, מיצוי הפוטנציאל האישי, התמדה וחתירה מתמדת לשוויון בין המינים.

 

עוד מהבלוג של Tommy&Annika

תצוגה מקדימה

לפעמים חלומות מתגשמים

9 בפברואר, 2015, לפני שנה בדיוק. יום ההולדת העגום ביותר בחיי... אבל נחזור רגע שבועיים לאחור. סוף ינואר, אני פורחת.  מלאת אנרגיות וציפייה לקראת הגשמתו של חלום מקצועי....

תצוגה מקדימה

לטיול יצאנו - פתרונות לנסיעות רגועות

 אז פסח מתקרב, חג מרובה בנסיעות ובפקקי תנועה בדרך לליל הסדר... המעגל המשפחתי והחברתי שלנו מתגורר הרחק מאיתנו ולכן המשפחה הפרטית שלי מתורגלת בנסיעות ארוכות ומתישות. אנחנו אמנם מתורגלים אבל עדיין סובלים, סובלים מאוד!...

תצוגה מקדימה

על מגדר וצעצועים - לאן נעלמה הבובה שלי? (חלק 1)

  החנות שלנו, חרטה על דגלה, בנוסף לערכים נוספים שחשוב לנו לקדם, לעסוק ביצירת שיוויון מגדרי בתחום...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה