הבלוג של Tommy&Annika

מותר לגעת וכדאי לשחק

חנות צעצועים קצת אחרת שבה מותר לגעת וכדאי לשחק. בחנות שלנו יש צעצועים ומשחקים לכל גיל, לכל תקציב, בתחומי עניין מגוונים וללא חלוקה מגדרית.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מפברואר 2016

עד כמה מגביל היצע התחפושות הקיים בחנויות את הילדים שלנו ואיזה מסרים מעבירות התחפושות? מחשבות ורעיונות לקראת פורים.

27/02/2017

 

כילדה תמיד רציתי להתחפש לבילבי. היא סימלה עבורי חופש (הידעתם שהמילה תחפושת מגיעה מהמילה חופש?), תעוזה, שמחת חיים ושבירת מוסכמות. הרבה דברים שייחלתי להם בילדותי. במשך שנים זה היה התכנון ובסופו של דבר התחפשתי בכל פעם למשהו אחר (ארנבת, אינדיאנית, מלכה). האם אתם זוכרים למה התחפשתם כילדים? זוכרים את ההתרגשות וההכנות לקראת פורים?

IMG_0391

פורים מתקרב. חלק גדול מהילדים כבר יודעים למה יתחפשו, והתחפושת כבר מוכנה, חלק יודעים למה הם רוצים להתחפש אבל התחפושת טרם נרכשה וחלק, כמו הילדים הפרטיים שלי, מתקשים להחליט ובכל שנה, בוחרים תחפושת ברגע האחרון מבין ההיצע שנותר על המדף בחנויות הצעצועים וההיצע הזה מגביל את הילדים. מאוד.

אז כמה ילדות התחפשו לאלזה בגן של הילד/ה שלכם? ובשנה שלפני?

וכמה ילדים התחפשו לסמי הכבאי או לדמויות מסדרות טלוויזיה אחרות?

 השנים בהן רציתי להתחפש לבילבי חלפו, החיים השתנו ואיתן גם התחפושות. פחות תפירה ביד ויותר תחפושות קנויות, פחות תחפושות שנקנות בארץ ויותר תחפושות שמוזמנות מחו”ל, פחות “תחפושות של פעם” (מלכ/ה, ליצנ/ית, בעלי חיים שונים) ויותר (הרבה יותר!) תחפושות ממותגות של דמויות מסדרות טלוויזיה ומסרטים.

התחפושת מספקת לילדים אפשרות להרגיש לרגע שיש להם תכונות אחרות, להרגיש שהם מישהו אחר, מישהו שהוא מודל חיקוי עבורם או מישהו שאפשר לבטא באמצעותו חלומות ויצרים ולכן רבים בוחרים להתחפש לדמויות שהם חשופים להן. זה טבעי ומתבקש. יצרניות התחפושות מודעות לכך ומייצרות עוד ועוד תחפושות ממותגות.

בנוסף, נמנעות יצרניות התחפושות מלהציע אפשרויות חדשות מחשש שלא יימכרו בהיקף רחב וההיצע הקיים כמעט שאינו מאתגר את החלוקה המגדרית הנפוצה: הבנים – לוחמים, שוטרים, כבאים, אבירים. והבנות – נסיכות, פיות, מלכת הלבבות, מלכת הפרחים וכן הלאה…

וכשההיצע מתרחב ויש גם שוטרות, לוחמות אש (כבאיות), חיילות, חתולות, רופאות ועוד… אז הן עם חצאית קצרצרה ומחשוף נכבד. למה???

 למה השוטר נראה כך?

שוטר

והשוטרת נראית כך?

שוטרת

*מתוך דף הפייסבוק חרם צרכנים על תחפושות “סקסיות” לילדות

הרי במציאות הרופאה והשוטרת לא לובשות מיני קצרצר לעבודה. במציאות, השוטר והשוטרת לובשים מדים נוחים המתאימים לעבודתם וכך גם הרופא והרופאה, החייל והחיילת, הטייס והטייסת. אז מדוע, בתחפושות המיועדות לילדות התחפושת כוללת תמיד חצאית, בדרך כלל קצרצרה במיוחד, מחשוף בחלק העליון ולבוש ששונה מהלבוש של הבנים ומהלבוש הקיים במציאות?  המסר שמועבר לילדות ולילדים באמצעות התחפושת הוא שאין למעשה משמעות לעיסוק ולמקצועיות אלא רק למראה, לגוף ולמיניות המודגשת אצל ילדות קטנות.

כהורים, אנחנו רוצים להעביר לילדות ולילדים שלנו מסר מעצים שאומר שהם ייגדלו ויוכלו להיות מה שרק יירצו, מה שרק ייבחרו. ובפועל, אנחנו מעודדים אותם (ובעיקר אותן) להתחפש באופן שמדגיש את הגוף, מדגיש חושפנות, מדגיש מיניות ולא שם דגש על התחפושת עצמה.

גם אם התחפשתי לרופאה, ליצנית, נסיכה, גיבורת על, קוסמת… כאשר החצאית קצרצרה והמחשוף נדיב המסרים המיניים הם המודגשים וההבדלים המגדריים רק מתחזקים וחבל.

דווקא בפורים, חג של הקצנה, של תעוזה, של שבירת מוסכמות, יש הזדמנות לפרוץ קצת את הגבולות המוכרים אבל מרבית הילדים בוחרים להישאר במסגרת המוכר, הצפוי ואפילו הנדוש (אלזה, כבר אמרנו?…)

אז מה אפשר לעשות כדי לשנות זאת? לא הרבה. אולם, לנו כהורים, יש אחריות וגם יכולת להשפיע במידת מה על בחירת התחפושת. מרביתנו נחפש עבור הילדים תחפושת שתהיה נוחה, בטיחותית ואף איכותית באופן כזה שאולי יתאפשר להוסיף אותה לארגז התחפושות ולעשות בה שימוש נוסף (הרי ילדים אוהבים להתחפש לא רק בפורים). אם כהורים, חשוב לנו שהתחפושת תהיה מקורית ותעביר מסר חיובי ומעצים, כזה שמכבד את הילדים והילדות, אפשר ורצוי לדבר איתם על הנושא וגם לחשוף אותם לתחפושות פחות נפוצות. אם נחשוף אותם לרעיונות נוספים ולא רק למוכר ולידוע, משהו יחלחל וזו כבר התחלה טובה לקראת שינוי.

IMG_0275

בואו ונחשוף אותם לאסטרונאוטיות, אבירות, נהגות מרוצים, מדעניות, מנהלות – נשות עסקים, לרקדני בלט, שפים, ציירים, רופאים, קוסמים ולעוד הרבה תחפושות מקסימות שכבר שכחנו כמה הן נהדרות. בואו ונחשוף אותם לקטלוג התחפושות הפמינסטי הנפלא של נעמת (השראה עצומה) ולמודלים חיוביים לחיקוי.

IMG_0387

 אז איזה תחפושות הילדים שלכם חיפשו ולא מצאו? מה תרצו שאמכור בשנה הבאה?

אשמח לשמוע ולהגשים את חלום התחפושת שלכם ושל ילדיכם.

עוד מהבלוג של Tommy&Annika

תצוגה מקדימה

לפעמים חלומות מתגשמים

9 בפברואר, 2015, לפני שנה בדיוק. יום ההולדת העגום ביותר בחיי... אבל נחזור רגע שבועיים לאחור. סוף ינואר, אני פורחת.  מלאת אנרגיות וציפייה לקראת הגשמתו של חלום מקצועי....

תצוגה מקדימה

לטיול יצאנו - פתרונות לנסיעות רגועות

 אז פסח מתקרב, חג מרובה בנסיעות ובפקקי תנועה בדרך לליל הסדר... המעגל המשפחתי והחברתי שלנו מתגורר הרחק מאיתנו ולכן המשפחה הפרטית שלי מתורגלת בנסיעות ארוכות ומתישות. אנחנו אמנם מתורגלים אבל עדיין סובלים, סובלים מאוד!...

תצוגה מקדימה

על מגדר וצעצועים - לאן נעלמה הבובה שלי? (חלק 1)

  החנות שלנו, חרטה על דגלה, בנוסף לערכים נוספים שחשוב לנו לקדם, לעסוק ביצירת שיוויון מגדרי בתחום...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה