הבלוג של כולן - كلهن

מקדמות את השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל

קידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל אנחנו ב"כולן" שואפות לחיות בעולם שבו קולן של נשים נשמע ומקבל מקום שווה בחברה, בכל מקום ובכל זמן. אנו חולמות על חמישים אחוז (או יותר) נשים בכל תפקידי ההנהגה במדינה, על הורות שיויונית, על... +עוד

קידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל אנחנו ב"כולן" שואפות לחיות בעולם שבו קולן של נשים נשמע ומקבל מקום שווה בחברה, בכל מקום ובכל זמן. אנו חולמות על חמישים אחוז (או יותר) נשים בכל תפקידי ההנהגה במדינה, על הורות שיויונית, על תרבות שבה עברייני מין מוקעים ונענשים ונשים שנפגעו זוכות לאמון ותמיכה מסביבתן, עולם שבו נשים אינן מוחפצות ואינן נסחרות ונקנות, עולם שבו לנשים יש שיויון אמיתי- חוקי, תרבותי וחברתי, ואת האפשרות לבחור את חייהן ללא הסללה מגדרית.

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מאוגוסט 2018

שיעור הנשים במקומות הריאליים נמוך מדי בשביל ייצוג שוויוני. עם זאת, נוכל להעדיף מפלגות עם שיעור נשים גבוה יותר. מי יודע, אולי אפילו נשיג את אפגניסטן

17/03/2019

לאחרונה, טען זאב קליין במאמרו ב”ישראל היום”, כי שיעור הנשים בקרב כלל המחוקקים צפוי לעלות בכנסת הבאה. הוא אף הזהיר את הקוראים מפני ההשלכות הפוטנציאליות – יותר חקיקה שמיטיבה עם הנשים, יותר התנגדות לקיצוצים תקציביים שעלולים לפגוע בנשים. אפוקליפסה.

מי שנבהל מהתחזית במאמר ישמח לשמוע, שהערכותיו של קליין היו מוגזמות. לפי ממוצע הסקרים שפורסם לאחרונה ב”גלובס”, צפויות להיות בכנסת הבאה 31 נשים בלבד, לפי החישוב הבא:

ל”כחול לבן” צפויים להיות 34 מנדטים. ב – 34 המקומות הראשונים ברשימה יש 9 נשים: מיקי חיימוביץ’, אורנה ברביבאי, יעל גרמן, אורית פרקש הכהן, קארין אלהרר, מירב כהן, פנינה תמנו שטה, ר’דיר מריח ואורלי פרומן.
ל”ליכוד” צפויים להיות 29 מנדטים. ב – 29 המקומות הראשונים ברשימה יש 6 נשים: מירי רגב, גילה גמליאל, ציפי חוטובלי, אתי עטיה, קרן ברק ושרן השכל.

ל”העבודה” צפויים להיות 9 מנדטים, מתוכם 4 לנשים: סתיו שפיר, שלי יחימוביץ’, מרב מיכאלי ורויטל סוויד.

ל”חד”ש תע”ל” צפויים להיות 8 מנדטים, שיבטיחו את מקומן של 2 נשים נוספות בכנסת: עאידה תומא סלימאן וסונדוס סאלח.

ל”איחוד רשימות הימין” צפויים להיות 7 מנדטים שיבטיחו את מקומן של עוד 2 נשים: עידית סילמן ואורית סטרוק.

ל”הימין החדש” מנבא הסקר 6 מנדטים, מתוכם 4 לנשים: איילת שקד, אלונה ברקת, שולי מועלם-רפאלי, קרולין גליק.

ל”מרצ” צפויים להיות 5 מנדטים, שמשמעותם 2 חברות כנסת נוספות: תמר זנדברג ומיכל רוזין.

את רשימת המפלגות העוברות את אחוז החסימה חותמות “כולנו” ו”רע”ם בל”ד” עם 4 מנדטים לכל אחת. בכל אחת מבין המפלגות הללו יש אישה אחת במקום ריאלי: מירב בן ארי ב”כולנו” והיבא אזבק ב”בל”ד”.

חברות כנסת בכנסת ה-20, כמה נשים יגיעו לכנסת ה-21? (דוברות עליזה לביא)חברות כנסת בכנסת ה-20, כמה נשים יגיעו לכנסת ה-21? (דוברות עליזה לביא)

הייתכן והנתון של 31 חברות כנסת אינו רע כל כך, או שהוא בכלל הישג? אתן יודעות, איננו חיות עדיין בעולם שוויוני אלא רק פועלות כדי לבנות כזה. מסתבר ש – 31 חברות כנסת, או 25.8% נשים מתוך כלל חברי הכנסת, זה יותר ממה שהיה לנו עד לכנסת ה – 19, שבה נקבע שיא זמני של ייצוג הנשים – 27 חברות כנסת. בכנסת ה – 20 שוב נשבר השיא ומספר הנשים בה נע לאורך תקופת כהונתה בין 33 לבין 35. מכאן, שבכנסת ה – 21 צפוי מספר הנשים לרדת, אלא אם יהיו שינויים לא צפויים בהתפלגות הקולות (כך, מספר חברות הכנסת יהיה גבוה יותר אם מפלגת “גשר” תעבור את אחוז החסימה, או נמוך יותר אם “ש”ס” או “יהדות התורה” תקבלנה יותר מנדטים ממה שהסקרים מנבאים).

לשאלה האחרונה: איפה אנחנו ביחס לעולם? מסתבר שלא במקום כל כך טוב. כרגע, עם 29.2% נשים בכנסת, עומדת ישראל במקום 54 בעולם במדד ייצוג הנשים בבית הנבחרים. מדינות עם 25.8% חברות פרלמנט ממוקמות כרגע במקום 66. מצבנו אם כך לא מזהיר, וזה עוד לפני שבודקות מי לפנינו.

שמתי לב, כי כאשר דירוגי מדינות למיניהם מתפרסמים בעיתונות, הפרשנים והקוראים מצליחים איכשהו להשלים עם מראה המדינות הנחשבות ל”נאורות” בראש הטבלה. כשהקורא רואה ששבדיה, גרמניה או ארה”ב הקדימו אותנו במדד “כל הכבוד” העולמי כזה או אחר, הוא יכול לחיות עם זה. אלה אנשים לבנים, עם כסף, הם בטח מוצלחים וחכמים, ומטבע הדברים עושים משהו נכון. אבל ברגע שברשימות מהסוג הזה משתרבבות לפנינו המדינות ה”לא נאורות”, כלומר כאלה עם אנשים לא כל כך לבנים ותל”ג לא כל כך גבוה – האגו הלאומי שלנו נפגע אנושות. איך יכול להיות, איפה טעינו, למה המדינה ה”נחשלת” לפנינו? ממש כמו גבר שמוכן להפסיד בתחרות לגבר אחר אבל לא לאישה, כי זה כבר באמת משפיל. הקוראים האלה יתאכזבו לגלות, שכבר עכשיו יש בפרלמנטים של אלבניה, פיליפינים, פרו, סורינאם, נפאל, אוגנדה, ניקראגואה, רואנדה ומדינות רבות אחרות שאנו מרשים לעצמנו להתנשא מעל אזרחיהן, יותר נשים מאשר אצלנו.

כבר אי אפשר ליצור שוויון מלא בייצוג הנשים בכנסת הבאה. שיעור הנשים במקומות הריאליים נמוך מדי בשביל זה, במיוחד בשתי המפלגות הגדולות. עם זאת, נוכל להעדיף מפלגות עם שיעור נשים גבוה יותר. מי יודע, אולי אפילו נשיג את אפגניסטן עם 27.8% נשים בבית הנבחרים התחתון.

רוצות לקרוא עוד על הפעילות של כולן? הצטרפו למהפכה הפמיניסטית

עוד מהבלוג של כולן - كلهن

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

אמנית ערביה? אין לך זכויות

איך נראית עליונות תרבותית לבנה? כשההגמון מפרסם יצירות אמנות של אומניות המשתייכות לתרבות שאינה עליונה, מבלי לקבל הסכמתן לכך ותוך הפרת זכויות היוצרים שלהן. לא מאמינות שזה אפשרי? אז הרשו להוצאת רסלינג לחלוק עליכן. מישהו...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הגיע הזמן להקמת תכנית לאומית לטיפול באלימות

הבוקר התעוררנו שוב לידיעה הקשה שאישה נוספת, אימא לשלושה ילדים קטנים, נרצחה על ידי מי שהיה בן זוגה, שותף לחיים שהפך לסיוט הכי גדול שלה. הפעם, הרוצח הוא שוטר. איש שאמון...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה