הבלוג של כולן - كلهن

מקדמות את השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל

קידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל אנחנו ב"כולן" שואפות לחיות בעולם שבו קולן של נשים נשמע ומקבל מקום שווה בחברה, בכל מקום ובכל זמן. אנו חולמות על חמישים אחוז (או יותר) נשים בכל תפקידי ההנהגה במדינה, על הורות שיויונית, על... +עוד

קידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל אנחנו ב"כולן" שואפות לחיות בעולם שבו קולן של נשים נשמע ומקבל מקום שווה בחברה, בכל מקום ובכל זמן. אנו חולמות על חמישים אחוז (או יותר) נשים בכל תפקידי ההנהגה במדינה, על הורות שיויונית, על תרבות שבה עברייני מין מוקעים ונענשים ונשים שנפגעו זוכות לאמון ותמיכה מסביבתן, עולם שבו נשים אינן מוחפצות ואינן נסחרות ונקנות, עולם שבו לנשים יש שיויון אמיתי- חוקי, תרבותי וחברתי, ואת האפשרות לבחור את חייהן ללא הסללה מגדרית.

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מאוגוסט 2018

סוכנות האו”ם לענייני שוויון מגדרי ולהעצמת נשים הנגישה רשימה של 16 דרכים בהן כולנו יכולות ויכולים להילחם בתרבות האונס. לגזור ולשמור

05/12/2019

מאת: כולן

ככה זה בנים״, ״היא היתה שיכורה״, ״כשאת אומרת לא למה את מתכוונת״. תרבות האונס נמצאת בכל מקום ומוטמעת באופן החשיבה, הדיבור וההתנהגות שלנו. מקורה הוא תמיד בחשיבה פטריארכלית, כוח ושליטה.

סוכנות האו”ם לענייני שוויון מגדרי ולהעצמת נשים UN Women הנגישה רשימה של 16 דרכים בהן כולנו יכולות ויכולים להילחם בתרבות האונס:

צעדת השרמוטות (צילום מסך)כך תילחמו בתרבות האונס (צילום מסך)

 1. צרו תרבות של הסכמה אקטיבית: הסכמה חופשית היא חובה, תמיד. אל תחכו ל״לא״, חכו ל-״כן״ אקטיבי.
 2. דברו על הסיבות שמושרשות בבסיס תרבות האונס: אנו מאפשרים לתרבות האונס להמשיך להתקיים על ידי כך שאנו מאפשרים לרעיונות שעליהם היא מבוססת להמשיך להתקיים.
  תרבות האונס מתקיימת על בסיס הרעיון שאלימות ושליטה זה ״חזק״ ו״גברי״ ושנשים ונערות מוערכות פחות. דברו נגד הרעיון שגברים ונערים צריכים להשיג כוח דרך אלימות והטילו ספק בסקס כזכות יסוד. סקס- זו לא זכות יסוד.
  תרבות הזו גם נתמכת על ידי מה שקרוי ״האשמת הקורבן״ – האשמת קורבן זה גישה המרמזת על כך שהקורבן היא אשמה ושמבצע הבעירה לא נושא באחריות לתקיפה אלא הקורבן. לכן, אל תשאלו מה לבשה הקורבן והאם היא שתתה- זה לא רלוונטי האם הקורבן היתה שיכורה ומה היא לבשה. לשאול את השאלות האלה- זה נקרא ״האשמת הקורבן״. במקום זה תשאלו מה האנס לבש ומדוע הוא אנס.
 3. הגדירו מחדש מהי גבריות. חשבון נפש, שיחות בקהילה וביטוי אמנותי הן חלק מהכלים שעומדים לרשות כולם/ן כדי לבחון ולהגדיר מחדש גבריות על פי עקרונות פמיניסטיים.
 4. אל תאשימו את הקורבן. למילים יש משמעות והן מעצבות את תפיסת המציאות שלנו. יש לכם את הכוח לבחור לזנוח את השפה ואת מילות השירים שמאשימות את הקורבן, מחפיצות נשים ומתרצות הטרדה מינית. לבוש, מצב שכרות ואיפה היתה מישהי בשעה מסויימת זו לא הזמנה לאנוס אותה.
 5. גבשו מדיניות של אפס סובלנות כלפי הטרדה מינית ואלימות במרחבים שלכם, בעבודה ובפנאי. בחנו מה אפשר לעשות כדי שמקום העבודה שלכם יהיה נקי מהטרדות.
 6. הרחיבו את הבנתכם בתרבות האונס. מדובר ביותר מ״גבר תוקף אישה שהולכת לבד באמצע הלילה״. זה כולל גם נישואי ילדות, מילת בנות ומנהגים שגוזלים מנשים את זכויותיהן ועצמאותן.
 7. אמצו גישה של דיכויים מצטלבים: תרבות האונס משפיעה על כולן/ם, אבל נטיה מינית, נכות, מוצא אתני והקשרים אחרים הופכים נשים מסויימות לפגיעות יותר. להט״ב עלולות ליפול קורבן ל״אונס מתקן״. משברים הומניטריים לרוב מגבירים אלימות מינית.
 8. הכירו את ההיסטוריה של תרבות האונס: אונס שימש כנשק במלחמה ודיכוי לאורך ההיסטוריה. הוא שומש ככלי להשפיל נשים ואת הקהילות שלהן ולטיהור אתני ורצח עם.
 9. השקיעו בנשים: תרמו לארגונים שמעצימים נשים, משמיעים את קולן, תומכים בשורדות אלימות מינית ומקדמים קבלה של זהויות מגדריות ומיניות.
 10. הקשיבו לנפגעות אלימות מינית: קראו את סיפוריהן מכל העולם, אל תגידו ״למה היא לא עזבה?״ ״למה לא קמה וברחה?״ ״למה לא צעקה חזק מספיק?״ אלא ״אנחנו שומעות אותך, רואות אותך ומאמינות לך״.
 11. אל תתבדחו על אונס: אונס הוא לעולם לא פאנץ׳ ליין. בדיחות אונס עושות לגיטימציה לאלימות מינית ומקשות על הנפגעות לדבר על החוויה שלהן. צאו נגד זה.
 12. גלו מעורבות: תרבות האונס מתקיימת בהיעדר אכיפת חוקים נגד אלימות נשים ובקיומם של חוקים מפלים לגבי אחזקת רכוש, נישואים, גירושים ומשמורת. בדקו את מסד הנתונים העולמי לגבי מדינתכן (קישור בכתבה). דברו עם נבחרי הציבור שלכן כדי לעודד יישום חוקים שמעודדים שוויון מגדרי.
 13. לחמו נגד חוסר ענישה: התוקפים צריכים לשאת באחריות. הילחמו למען צדק וענישה פלילית לעברייני מין.
 14. אל תעמדו מנגד: אחת משלוש נשים בעולם סובלת מהתעללות. זה נפוץ להפליא ויש סיכוי שתהיו עדים לאלימות. התערבות במצב כזה מראה לתוקף שהתנהגות כזו לא מתקבלת על הדעת ועשויה לעזור למישהי להרגיש בטוחה. ראשית, העריכו את המצב כדי להבין איזו עזרה, אם בכלל, אפשר לספק. אפשר לשאול את האישה אם היא זקוקה לעזרה ואם היא בסדר, לתעד את האירוע, ליצור הסחות דעת או להצהיר בבירור ש ״לא נוח לי עם מה שאתה עושה״.
 15. חנכו את הדור הבא: בידינו לגדל דור עתיד של פמיניסטיות בעולם. קראו תיגר על סטריאוטיפים מגדריים ורעיונות אלימים שילדים נתקלים בהם בתקשורת, ברחוב ובבית הספר. הבהירו לילדיכן שהמשפחה היא מרחב בטוח עבורם לבטא את עצמם כפי שהם. אשררו את בחירותיהם ולמדו אותם את חשיבות ההסכמה בגיל צעיר.
 16. הצטרפו לשיחה או תיזמו אותה: דברו עם חברות/ים ובנות משפחה על איך אפשר לעצור את תרבות האונס בקהילות שלכן.

.

*גם אתן ואתם יכולים לעזור: כדי שאנחנו כעמותה נוכל להמשיך ולהילחם בתרבות האונס וכדי שנוכל להמשיך ולתמוך בקורבנות אלימות מינית-אנו זקוקות לתמיכה שלכן ושלכם למען חברה בריאה וטובה יותר עבור כולנו. מי שמעונין לתמוך במטרה חשובה זו - היכנסו לקישור

embedded by Embedded Video

רוצות לקרוא עוד על הפעילות של כולן? הצטרפו למהפכה הפמיניסטית

עוד מהבלוג של כולן - كلهن

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

אמנית ערביה? אין לך זכויות

איך נראית עליונות תרבותית לבנה? כשההגמון מפרסם יצירות אמנות של אומניות המשתייכות לתרבות שאינה עליונה, מבלי לקבל הסכמתן לכך ותוך הפרת זכויות היוצרים שלהן. לא מאמינות שזה אפשרי? אז הרשו להוצאת רסלינג לחלוק עליכן. מישהו...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

הגיע הזמן להקמת תכנית לאומית לטיפול באלימות

הבוקר התעוררנו שוב לידיעה הקשה שאישה נוספת, אימא לשלושה ילדים קטנים, נרצחה על ידי מי שהיה בן זוגה, שותף לחיים שהפך לסיוט הכי גדול שלה. הפעם, הרוצח הוא שוטר. איש שאמון...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה