הבלוג של הבלוג של ת.ל.מ

teleminternet

ת.ל.מ הנה רשת ארצית לטיפול נפשי, אבחון והכשרה. אנו מציעים טיפולים מגוונים לכל טווח הגילאים כמו גם אבחונים פסיכולוגיים ודידקטיים. צוות המטפלים/ות המקצועי והאיכותי מציע מגוון טיפולים לכל טווח הגילאים: פרטני, זוגי, משפחתי... +עוד

ת.ל.מ הנה רשת ארצית לטיפול נפשי, אבחון והכשרה. אנו מציעים טיפולים מגוונים לכל טווח הגילאים כמו גם אבחונים פסיכולוגיים ודידקטיים. צוות המטפלים/ות המקצועי והאיכותי מציע מגוון טיפולים לכל טווח הגילאים: פרטני, זוגי, משפחתי וקבוצתי, כמו גם הדרכת הורים, התערבויות במצבי חירום, מניעת פוסט-טראומה וטיפול ממוקד בהתמכרויות ופוביות. ת.ל.מ. מוכרת על ידי משרד הבריאות לצורכי התמחות בפסיכולוגיה קלינית. כפועל יוצא מכך מערך המטפלים/ות בה עומד בדרישות ההסמכה של משרד הבריאות ו/או האגודות המקצועיות השונות, מקפיד על ניהול רשומה רפואית כמתחייב בחוק וקיום אתיקה מקצועית ושמירת סודיות רפואית. הסטנדרטים המקצועיים והאנושיים הגבוהים אחראיים למוניטין הגבוה של הרשת בשדה הטיפולי. הצוות המקצועי כולל: פסיכיאטרית לילדים ונוער, פסיכיאטר למבוגרים, פסיכולוגים/ות קליניים, התפתחותיים וחינוכיים, עו"ס קליניים, מטפלים/ות זוגיים ומשפחתיים ומטפלים/ות בהבעה ויצירה (תנועה, פסיכודרמה, אומנות וביבליותרפיה). לרשותנו מעל 350 מטפלים/ות בעשרה סניפים בפריסה כלל ארצית, מאזור קרית שמונה ועד אילת. איכות כוח האדם וגיוונו מאפשרים לנו לתת מענה מקיף ומקצועי לרוב האתגרים המקצועיים כולל המורכבים ביותר, זאת תוך התייעצות פנימית עם ובין בעלי/ות מקצוע מהשורה הראשונה. בזכות מומחיות הצוות ומגוון שיטות הטיפול אנו מתאימים לכל מטופל/ת מטפל/ת ספציפי/ת כך שיינתן המענה האופטימלי הנדרש.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל ממרץ 2015

בין קו למעגל

מאת יותם פוטוק, פסיכולוג ומאבחן בסניף ת.ל.מ רעננה

רבות התקדמנו מאז נחשב עולמנו לשטוח. אנו יודעים היום להגיד שאם נחצה את קו האופק לא ניפול אל תהום הנשייה. הפיזיקה והגאוגרפיה אינם שונים מאוד מהפסיכולוגיה. יותר מכך, אין עוררין בקרב תאורטיקנים מעולם הנפש כי אותות פיזיולוגיים מהווים את התשתית הנפשית של האדם עוד טרם יצא אל העולם וקיבל את שמו.

יודע היום כל ילד לומר, כי אם יצא לטיול ברחבי העולם ולא יסטה מדרכו, יחזור שוב אל המקום ממנו יצא. המעגל אם כן, שזור בנרטיב אוניברסאלי. מעגל הוא צורה גיאומטרית מעניינת שכן הוא מעורר בנו מגוון רגשות. הוא מקרב בין בני אדם על שלל יישומיו אך כמו שיגיד כל מי שהלך לאיבוד בדרכו ביער, יכול גם לתסכל מאוד.

למעגל אין התחלה או סוף. בתור ישויות פסיכולוגיות אנו זקוקים להגדרות. איך קוראים לך? בין כמה אתה? מאיפה אתה? למי אתה מצביע? מה המקצוע שלך? ואלה הן ההגדרות הקלות. ללא ההגדרה השרירותית למשל של המילה לא היינו יכולים לתקשר כלל. “תביא לי את החפץ העגול הזה, האדום הזה. נו שאוכלים. שקוטפים מהעץ…” גם התחלה וסוף הן הגדרות. אם נשאל אנשים, רובם יגידו שהם מפחדים מיום מותם. אבל יש עוד צד למטבע זה, צד שאנו ערים לו פחות. משהו עמוק בתוכנו נרגע כאשר אנו יודעים שכשם שהייתה לנו התחלה, יש לנו סוף. כמו לקו. למעגל אין את האיכויות הללו. יש לו איכויות של אינסוף.

במהלך ההיסטוריה עשו בני האדם ניסיונות מרשימים יותר ומרשימים פחות להתמודד היותנו סופיים בעולם אינסופי. הפער הזה לא מתיישב לנו כל כך. כיצד יכול יצור בעל תאריך תפוגה, אפסי לעומת הטבע, העולם וגודלו, לחיות במציאות בה אין לו כל שליטה על המתרחש. פער זה צמח משמעותית עם התפתחות מדע האסטרופיזיקה במחצית השנייה של המילניום הקודם. הדתות השונות ניסו ומנסות לתת מענה מרגיע לכך. המחשבה שאנו נותנים דין וחשבון ובתמורה מקבלים השגחה מישות אינסופית שאין שני לה, בכוחה ליישב פער זה.

לכל מי שאינו נוטה אל הדתי או הרוחני יש בעיה. הפער נותר בעינו. הלא איך ניישב את הפער שבין הקו לבין המעגל? לפי המשורר ט. ס. אליוט גם חיינו, הגם שיש להם התחלה וסוף בלתי ניתנים לערעור, יכולים אולי להיחוות כמעגל. על פיו, אנו חותרים כל חיינו לחקור ולדעת. כלומר, להתקדם קדימה אך סוף חקירתנו מוביל את המקום ממנו התחלנו. בשונה מהאדם ההולך לאיבוד ביער וחוזר למקום בו היה בתסכול גדול, אליוט מציע כי זוהי תכליתו של המסע. סך כל חוויותינו מוליך אותנו לגלות את המוכר כחדש. בדרך אחרת, מזווית אחרת באופן שונה. חזרה אל המקורות, אל גן העדן שהיה ההתחלה. לפני שסיבכנו אותו עם ההגדרות. לפני שיצרנו באופן מלאכותי קו ומעגל וחווינו אותם בצורה כל כך שונה ובלתי מסונכרנת.

אליוט גם רומז שתמיד ידענו שזהו יעדנו. שמענו אותו קורא לנו בדממה, בין אדוות הגלם ואומר: שם, במקור הנהר הארוך נמצא המפל החבוי. מצב של פשטות מוחלטת. אליוט גם מזהיר אותנו. מחיר הגילוי יעלה לנו לא פחות מהכול. אבל שם, במקום בו משחקים הילדים ליד עץ התפוחים נמצא שלווה. נוכל סוף סוף לאחד בין הורד לבין הלהבה, בין הקו לבין המעגל…לחקירת הנפש הרבה דימויים. אחד מאלה הוא מסע. אך זהו מסע שאינו נשמע לחוקי הזמן והמקום שכן הוא מתקדם קדימה ואחורה אך נשאר כאן. מסע זה הגם שהוא אישי ואינדיווידואלי זקוק, כמו דברים רבים אחרים לתיבת הדהוד למסעו. למיכל שיאסוף. יאסוף את החרדות, הפחדים, השמחות והגילויים.

 

…”We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.
Through the unknown, unremembered gate
When the last of earth left to discover
Is that which was the beginning;
At the source of the longest river
The voice of the hidden waterfall
And the children in the apple-tree
Not known, because not looked for
But heard, half-heard, in the stillness
Between two waves of the sea.
Quick now, here, now, always—
A condition of complete simplicity
(Costing not less than everything)
And all shall be well and
All manner of thing shall be well
When the tongues of flame are in-folded
Into the crowned knot of fire
And the fire and the rose are one”.

(מתוך ארבעה קוורטטים – ליטל גידינג, ט.ס. אליוט)

ליצירת קשר בקרו באתר שלנו: http://www.telem.org.il

התחברו איתנו ב- Facebook

הצטרפו אלניו ב-Linkedin

צפו בנו ב-Youtube

עוד מהבלוג של הבלוג של ת.ל.מ

״הֲיֵלְכוּ שְׁנַיִם, יַחְדָּו, בִּלְתִּי, אִם-נוֹעָדוּ...״ / גיורא בלטר

״הֲיֵלְכוּ שְׁנַיִם, יַחְדָּו, בִּלְתִּי, אִם-נוֹעָדוּ...״ (עמוס, ג', 3) מאת גיורא בלטר, עובד סוציאלי קליני (MSW), פסיכותרפיסט ומנחה קבוצות בסניפי ת.ל.מ רעננה וחדרה "אם אתה רוצה לדעת אם להתחתן עם האשה הזו...": אמר לי, ספק בהלצה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

יצירת השגחה הורית מיטיבה לסביבת אינטרנט בטוחה לילדכם / ירון סלע

כיצד ליצור השגחה הורית מיטיבה לבניית סביבת אינטרנט בטוחה לילדים ולמתבגרים? מאת*: ירון סלע, פסיכולוג, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בת.ל.מ אשדוד וחוקר בתחום השפעות האינטרנט על יחסי הורים-ילדים * נכתב עם פרופסור חיים עומר,...

איך משפיעה הזוגיות על הצלחת האימוץ / מאיה שטיין

איך משפיעה הזוגיות על הצלחת האימוץ  מאת: מאיה שטיין, עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית מומחית, מנהלת ת.ל.מ באר-שבע. שאול ומיכל אימצו תינוקת בת יומה. כשהילדה הייתה כבת 6 הם פנו לטיפול ודיווחו על קשיים שהם חווים בגידול ובחינוך...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה