הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 200

עוקבים: 8

החל מפברואר 2016

היצירות של “מקודשת ” 2016 מערערות ומהרהרות בכל מה שקדוש בה. נובעות מתוך ירושלים או מתנקזות לתוכה, יונקות מהמציאות ומבקשות להפרות אותה, מטלטלות ובוחנות מוסכמות שנקשרו בה. היצירות גם מאתגרות את ההגדרה המקובלת לאמנות ודורשות מאתנו לעצור ולבחון שוב את עצמנו.

05/08/2016

סיור בירושלים 5

מה זה פסטיבל  “מוסיקה מקודשת”?

 ולמה השנה גזרו משמו את ה”מוסיקה” והשאירו רק את  “מקודשת” ? (אל תדאגו- תהיה מוסיקה!)

פסטיבל “מוסיקה מקודשת” התחיל לפני 5 שנים כמיזם צנוע של התקהלות אנשים ומוסיקאים שהמשותף להם אהבת המוסיקה בכלל והמוסיקה המקודשת בפרט ( במקור זו מוסיקת דביקות , מוסיקה שלרוב תכניה הן תפילות, שיש בה נגן או קבוצת נגנים ששרים וקהל שמצטרף, לפעמים ב “call and response” , לעיתים בחזרה  על שורה/פסוק אחד, כמו מנטרה, שמכניסה את השרים לסוג של אקסטזה, למודעות אחרת, שבה הגבולות בין אני לאנחנו מיטשטשים, וכל המעגל הופך להיות ישות אחת.)

במהלך השנים הפך הפסטיבל למקור עליה לרגל לירושלים, כמות המשתתפים הלכה וגדלה,  והשנה החליטו מפיקי הפסטיבל לקחת אותו כמה צעדים  קדימה: לא רק מוזיקה.

מקודשת היא פסטיבל אחד, מרוכז ומהודק, ששואב השראה מהמציאות בירושלים, מאנשים של ירושלים ומהתהליכים המרתקים שקורים בה וסביבה. הפסטיבל שאוצר את המציאות לעבודות אמנות, מזמין את כולם לחגוג בירושלים את מה שמקודש עבורם ומבקש גם, במידת האפשר, להאיר את היופי והטוב שנובעים מירושלים.

מקודשת - אווירה - נועם שוגנובסקי

הקונספט שעומד השנה מאחורי “מקודשת” היא ניסיון לכונן חוויה טרנספורמטיבית שלא רק באמצעות מוסיקה, אלא גם באמצעות מפגשים ומיזמים  כשהנושא העובר כחוט השני בין כולם הוא  הרחבת גבולות התודעה, ההסתכלות, התפיסות והסטיגמות שלנו,  יצירת הידברות והקשבה, הכרה במרקם הייחודי והמקודש של כל האנשים שמאכלסים את העיר , על כל גווניה.

-למה דווקא בירושלים?  כי ירושלים מאתגרת את תפיסת הזהות היהודית שלנו.  חיים בה דתיים אורתודוקסיים, חילוניים, סטודנטים, אנשי רוח, אנשי עמל,  נוצרים, ערבים,  או כפי שאומר איתי מאוטנר  המנהל האמנותי:

 ”לירושלים יש את היכולת לעשות את הטרנספורמציה איך אנחנו תופסים את עצמנו ואת אחרים סביבנו”.

-ולמה “מקודשת”?

“מהקדושה נובעות האמונה , החסד והתקווה לתיקון עולם. מהקדושה מבעבעת ההפרדה, ההדרה והשנאה.  הקדושה היא המעיין שממנו שופע הטוב שיש בירושלים והקדושה והיא גם אבן השתייה  שממנה גולש גם מה שרע. ומכאן הגיעה “קפיצת האמונה” שלנו –חבורה של יוצרים וחולמים, החלטנו לעשות “קפיצת אמונה”, לקחת את תפוח האדמה הלוהט של  הקדושה בידיים ולנסות לבדוק מה אנחנו יכולים לעשות אתו.

מקודשת היא הזמנה פתוחה לכולם להביא לעיר הקדושה בעולם את כל מה שמקודש עבורם.

סיור בירושלים 2

 היצירות של מקודשת 2016 נובעות מתוך ירושלים או מתנקזות לתוכה. הן מערערות ומהרהרות בכל מה שקדוש בה. יונקת מהמציאות ומבקשת להפרות אותה. מטלטלות ובוחנות מוסכמות שנקשרו בה. השנה, ממעוף הציפור, היצירות שלנו גם מאתגרות את ההגדרה המקובלת לאמנות ודורשות מאתנו לעצור ולבחון שוב את עצמנו.

יומרני ? אולי.

 חוויתי?-ללא כל ספק. זו הולכת להיות חוויה יוצאת דופן!

אז מה בתכנית?

מסעות דוקו-תיאטרליים בעקבות האנשים שממיסים גבולות בירושלים:  הזמנה פתוחה למסע מרחיב תודעה בו   תכירו אנשים שלא ידעתם שמתהלכים בינינו, תגלו מקומות רחוקים מהעין ונסתרים מהלב, ותפגשו בני אדם שמצליחים לפרוץ מתוך ההגדרות החד-ערכיות ומתעקשים לפעול יום-יום, שעה-שעה כדי להשפיע על העיר שהם בחרו כביתם. כל מסע ישלב בין אמנות למציאות בדרך שממיסה את הגבול בין האמתי לבין המבוים וכל מסע יסתיים כשירושלים שהכרתם לפניו שונה בתכלית מזו שתכירו אחריו.

בית תפילה משותף לכל מאמינים: למשך שבוע שלם נתכנס יחד – אנשי אמונה ותקווה מוסלמים, נוצרים ויהודים – נפתח את ספרי התפילה השונים, נקשיב, נשוחח, נפתח את ליבנו וננסה להרחיב את שפתנו. נלמד, נתווכח (כן, גם זה מותר) ונתפלל – ביחד ולחוד. נראה שאפשר, למרות כל הקשיים הגשמיים, ליצור יחד מציאות אחרת. לא בעתיד, לא בחלום, לא בתקווה – אלא בהווה הזה, כאן על פני האדמה, בעיר אותה חלמו נביאי שלוש הדתות.

עירהור: בלילה מרחיב תודעה ודעת, משחרר ברגים וממלא השראה, נרכז חוקרים, עיתונאים, פעילים חברתיים, אמנים ואנשי רוח מקומיים ובינלאומיים החולקים את המוטיבציה ואת השאיפה לפרק את המציאות ולהרכיב אותה מחדש.

 

הקראה משותפת של ארכיון הווידויים הגדול; עבודת מקור שנעה בין תיאטרון לטקס, שבמרכזה הקראה משותפת של  טקסט המאגד אינספור וידויים שלוקטו מהקהילות והשבטים השונים של ירושלים.

 מוסיקה מקודשת:

באבא מאל (סנגל), מיסטי אין רוטס (אנגליה) ומולאטואסטטקה (אתיופיה),

 זיו יחזקאל ונסרין קדרי במופע של מוסיקה קלאסית ערבית בין ירושלים לקהיר;

 רביד כחלני וסונה ג’ובארטה (גמביה) רוקחים כישוף משותף מלב היבשת השחורה;

במעגל השירה הגדול במזרח התיכון: מיקי גבריאלוב ואביהו מדינה מתארחים

על החיים ועל המוות - סיפור ישראלי במסע רדיופוני-בימתי שמתחיל מהסוף; ועוד 

 

בטוחני שכל אחד ואחת ימצאו את הדבר שידבר אל  ליבו במיוחד. ואתם יותר ממוזמנים להתנסות גם במשהו שאולי מאתגר אתכם .

Save the date:  4-23/9/2016

מנהל אמנותי: איתי מאוטנר

מנהלת כללית: נעמי בלוך פורטיס

http://www.mekudeshet.com/

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה