הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 203

עוקבים: 8

החל מפברואר 2016

זהו סוג הסרטים שישר לוקח את הצופה “הביתה”,כלומר הדברים שמתרחשים על המסך הם כל כך מציאותיים שישר מוצאים הד בלב הצופים. בשקט בשקט, בלב, מתרחשת השוואה בין מה שקורה על המסך לבין “איך זה במשפחה שלנו”. יש רגעים שההשוואה צובטת בלב ויש שהיא מעלה חיוך.

23/07/2016

“המזכרות” הוא סרט מכמיר לב שמתרחש בפריז.

הוא מתחיל ומסתיים בלוויה אך פותח לצופה חלון הצצה אל החיים ואל מערכות יחסים במשפחה אחת:  אמא, אבא, בן בוגר וסבתא, שיכולים גם להיות המשפחה שלנו..

8 - Les Souvenirs המזכרות

לכל ארכו הסרט מתובל בהומור ובקריצה, למרות הנושאים הרציניים שמעלה (מוות, חיים, יחסים, תקשורת, אהבה) הוא שומר לכל ארכו על אופטימיות,  ועל כן הוא כל כך שובה לב.

הסבתא שאך זה איבדה את בעלה ונותרת לגור לבד בדירה, היא הדמות שמניעה את כל העלילה.

לאחר שנפלה בבית (דבר שכיח אצל אנשים מבוגרים)  ואיכשהו ניצלה בנס משבירת אגן, בניה מחליטים להוציא אותה לבית אבות.

זהו סוג הסרטים שישר לוקח את הצופה “הביתה” , כלומר הדברים שמתרחשים על המסך הם כל כך מציאותיים שישר מוצאים הד בלב הצופים. בשקט בשקט, בלב, מתרחשת השוואה בין מה שקורה על המסך לבין “איך זה במשפחה שלנו”. יש רגעים שההשוואה צובטת בלב ויש שהיא מעלה חיוך.

העברת הורה בוגר לבית אבות יא תמיד נושא כאוב ורגיש.

מי המחליט?

וטובתו של מי עומדת לנגד?

האם טובת הסבתא עומדת לנגד עיני הבנים או טובת עצמם (השקט הנפשי שלהם)?

3 - Les Souvenirs SBPR המזכרות

כמה קשה לאדם שמזדקן, שהיה ראש המשפחה שעל פיו נשקו דברים, לגלות שאין לו יותר שליטה על חייו, שאחרים מחליטים בשבילו וכביכול לטובתו.

הסבתא מעמידה פנים  מול בניה שכביכול הכל בסדר, היא נמנעת מלהתלונן , כנראה שיודעת טוב מאד שאם תתלונן יש לה הרבה יותר מה להפסיד.. מי אוהב לבקר זקנים נרגנים?… רק עם הנכד היא גלוית לב.

לאחר שהסבתא מגלה שבניה מכרו את הבית שלה ללא ידיעתה, שאין לה יותר בית לחזור אליו לביקור, להריח את הזיכרונות, למשש את המזכרות, היא עושה מעשה ובורחת מבית האבות.  מאוחר יותר היא תשתף את הנכד:” לא יכולה שמחליטים הכל במקומי. רציתי לעשות משהו לבדי”.

 היא נוסעת לבית הספר היסודי שאותו נאלצה לעזוב באמצע שנת הלימודים , כילדה צעירה. בגלל המלחמה.

היא בוחרת להגיע למקום בו חוותה לראשונה בחייה פרידה שנצרבה בזיכרונה כפרידה  כואבת שלא  בבחירתה וניתוק  משגרת חייה.

25 - Les Souvenirs המזכרות

אל הנכד שלה היא משגרת גלויה מתחנת הרכבת שמספקת לו רמז לעלות על עקבותיה וכך גם מניעה אותו לצאת למסע הגיבור של עצמו.

 כשהוא מוצא אותה הוא מצליח לארגן לה מפגש בבית הספר שבו למדה, עם תלמידים  מכיתת הגיל שבו נפרדה מבית הספר, הם מציירים לה מזכרות, והוא מתאהב במורה שלהם…

6 - Les Souvenirs המזכרות

הסבתא זוכה לסגירת מעגל, הנכד זוכה באהבה ועוד כמה דברים באים על פתרונם- אך חלילה מלגלות הכל. ממליצה בחום ללכת לראות.

הסרט יעלה לאקרנים ב28/7

   המזכרות / Les Souvenirs

צרפת 2015
בימוי
: ז’אן פול רוב
משחק: אני קורדי, מישל בלן, מתייה ספינוזי, שנטל לובי
הפקה: מקסים דלוני, רומן רוסו
תסריט: ז’אן פול רוב, על פי ספרו של דויד פואנקינוס
צילום: כריסטוף אופנסטיין
עריכה: קריסטל דווינטר
מוסיקה: אלכסיס רו
משך: 92 דקות

שפה: צרפתית

תרגום: עברית ואנגלית

         

4 - Les Souvenirs המזכרות

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה