הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 229

החל מפברואר 2016

חריקה פנימית ציווחה בתוככי תוכו כשהוא שמע אותה דוברת אליו:

הִנֵּה שָׁמַעְתִּי אֶת-אָבִיךָ, מְדַבֵּר אֶל-עֵשָׂו אָחִיךָ לֵאמֹר. הָבִיאָה לִּי צַיִד וַעֲשֵׂה-לִי מַטְעַמִּים, וְאֹכֵלָה; וַאֲבָרֶכְכָה לִפְנֵי יְהוָה, לִפְנֵי מוֹתִי. .. וְעַתָּה בְנִי, שְׁמַע בְּקֹלִי–לַאֲשֶׁר אֲנִי, מְצַוָּה אֹתָךְ. לֶךְ-נָא, אֶל-הַצֹּאן, וְקַח-לִי מִשָּׁם שְׁנֵי גְּדָיֵי עִזִּים, טֹבִים; וְאֶעֱשֶׂה אֹתָם מַטְעַמִּים לאָבִיךָ, כַּאֲשֶׁר אָהֵב. וְהֵבֵאתָ לְאָבִיךָ, וְאָכָל, בַּעֲבֻר אֲשֶׁר יְבָרֶכְךָ, לִפְנֵי מוֹתוֹ. ( בראשית כז 6-11)

אבל הוא לא היה מסוגל לעמוד מולה ולסרב לה. ואיך יוכל לסרב לאמא שכל כך אוהבת אותו?

לו רק היתה יודעת מה רבה היתה כמיהתו לקבל את הברכה מאביו העיוור, שכל השנים לא הבחין בו, לא ראה אותו, לא חיבק, לא הכיר בכישוריו, וראה רק את אחיו.

איך היא, שכל כך אהבה אותו, לא הבינה שהוא כל כך היה רעב להכרה מאבא? אפילו חצי מבט, בדל חיבוק, היה עושה אותו מאושר.והוא רצה לקבל את הברכה הזאת בזכות עצמו.

ומה היא מבקשת ממנו?

שימשיך לשחק את המשחק של להיות בלתי נראה בעיניו!

הוא הרגיש שהוא מאבד את כוחו מול עוצמתה והמילים שלו נתקעו עמוק בגרונו ומיאנו לצאת..

למי יישאר נאמן? לעצמו ולמה שהלב שלו מבקש- או לאמא?

הוא היה צעיר מידי וחלש מידי כדי לבחור נכון..

בצר לו ניסה להניא אותה בטיעונים הגיוניים:

וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב, אֶל-רִבְקָה אִמּוֹ: הֵן עֵשָׂו אָחִי אִישׁ שָׂעִר, וְאָנֹכִי אִישׁ חָלָק. אוּלַי יְמֻשֵּׁנִי אָבִי, וְהָיִיתִי בְעֵינָיו כִּמְתַעְתֵּעַ; וְהֵבֵאתִי עָלַי קְלָלָה, וְלֹא בְרָכָה.(שם 12)

 

אולי או הלוואי?

הלוואי שיזהה אותי! חלפה מחשבה בראשו.

אבל לאמא היה כמובן פתרון לכל דבר, היא הלבישה אותו בבגדי עשיו עם ריח השדה.. לתעתע בחושיו של העיוור..

 

הראש שלו התמלא בערפל. טעם של חמיצות עלה בגרונו.

הוא נכנע לתכנית שלה.

בגידה כפולה בעצמו:

פעם מול אמו- כשלא היה יכול היה להתנגד לה.

אבל איך היה יכול להסתכן באיבוד אהבתה, היחידה שאהבה אותו, ולהישאר לגמרי לבדי בעולם?

ופעם נוספת מול אביו.

כשניגש אליו עם המטעמים שבישלה אפילו לא ניסה להסוות את קולו..

אולי יכירני?

גופו רעד מהתרגשות כשאביו ביקש שיתקרב כדי למוש אותו..

כל כך כמה למגעו..

” הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו” פסק האב.

האם הכיר?

קיללת המירמה הזו ליוותה אותו שנים רבות.

והוא שילם עליה את מלוא המחיר..

 

*

יעקב ועשוjpeg

מה אנו כבוגרים וכהורים יכולים ללמוד מכך?

הסיטואציה של ילד צעיר שלא מסוגל לשמור נאמנות לעצמו, לאמת שלו, כי מרגיש כל כך תלוי באהבת הוריו וחושש להמרות את פיהם, על כן פועל באופן הישרדותי , מרצה אותם ובוגד באמת שלו, מוכרת לצערי.

החשש הוא שהילד ילמד את הדפוס ההישרדותי הזה וימשיך לבגוד בעצמו גם כשיהיה בוגר. שיכלא את עצמו בדפוס של לרצות, לשמח את מי שהוא אוהב או חושב שהוא זקוק לאהבתו, על חשבון האמת שלו.

כמה חשוב לעזור לילדים שלנו לזהות מהי האמת הבלתי תלויה שלהם,

גם אם לפעמים לא יוכלו לקבל כל מה שהם רוצים, ולהימנע ככל האפשר להעמיד אותם בקונפליקט של נאמנויות.

 

@תמר פלג-מדרש עכשווי:פסיכודרמה של סיפור מקראי

 

#סיפורי_המקרא_בראי_הנפש

בהשראת פרשת תולדות

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה