הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 224

עוקבים: 8

החל מפברואר 2016

בגד, שככל שהוא יפה הוא מכסה על משהו, כך גם מערכת היחסים ביניהם יש בה הרבה הסתרה…

20/02/2018

 סבתא שלי תמיד אמרה שקשר בין בני זוג הוא מסתורין שאי אפשר להבין. וחבל אפילו לנסות.

הסרט “חוטים נסתרים” , בהחלט עומד מאחורי האמירה הזאת.

הוא מתאר אמן, חייט צמרת במקצועו ,שתופר שמלות פאר  מדהימות לנשות המעמד העליון ונוהג להטמין במכפלת  נסתרת של שמלות כלולות, ברכות, פתקים, שנועדו לשבור קללות, עין הרע, וכיוב’ המבוססות על אמונות תפלות.

המנהג הזה מבוסס על אמונה תפלה שנשים שטרם נישאו ועזרו בתפירת שמלת כלולות- לא תינשאנה. זה מה שעלה בגורלה של אחותו שעזרה לו  בנערותה לתפור את שמלת הכלולות של האמא שלהם (בנישואיה השניים).

 דמות האם בשמלת כלולותיה מלווה אותו בחלומותיו, הוא מאד קשור אליה, מדבר אליה ועליה ובשלב מסויים משתף את אלמה (אהובתו) שקובץ מתלתליה תפור לבטנת הז’קט שלו ושמאז שהיה ילד הוא נהג להחביא דברים בבטנה שתפר לבגד. (מסתיר דברים בבטן?)

 הסרט מציג מערכת יחסים תמוהה בין האח ואחות  בוגרים שגרים באותו הבית שהוא גם המפעל לייצור השמלות.

האחות, המבוגרת ממנו, מנהלת לא רק את הבית אלא גם את אחיה הקפריזי והרגיש, שעד גיל מבוגר לא נישא, דואגת “להיפטר” מבנות זוג זמניות שהוא מאס בן , ונראה שהיא מכירה אותו לפני ולפנים על כל “חוטיו הנסתרים”.

הוא צריך שקט מוחלט בארוחת הבקר (אפילו רעש של מריחת חמאה על צנים מוציא אותו מדעתו) וכולו נתון סביב  מסירת השמלה ללקוחה או סביב היצירה הבאה שלו.

התופרות שעובדות אצלו -עובדות בחלוקים לבנים כאילו זו מלאכת קודש ותופרים את יריעות ההיכל..

עד ששיום אחד…

הוא נוסע לחופשה סכפר ופוגש בבית קפה מקומי  מלצרית  צעירה ויפה, אלמה, ששובה את ליבו.

הוא מזמין אותה אליו , מבקש ממנה להתפשט, ו…מתחיל להלביש אותה!

מהר מאד הוא מזמין אותה לעבור לגור איתו (בחדר נפרד) והיא הופכת להיות גם המודל האולטימטיבי לשמלות שלו, כוח עזר בצוות התופרות, המאהבת שלו ובהמשך גם רעייתו.

היא בחורה פשוטה שמרגישה כמו סינדרלה שהנסיך בחר בה ומתמסרת לו לחלוטין.

כשהיא מתאהבת בו היא מנסה לצוד את ליבו בדרכים המקובלות, אבל טיפוס כמוהו לא מתנהג בדרכים מקובלות ומה שקורה שם הוא מאבקי שליטה וכוח.

היא מזהה שכשהוא חולה או לא מרגיש טוב רק אז הוא מרפה מהשליטה ומרשה לעצמו להיות תלוי בה, נפתח אליה, ומתרכך. והיא  מנצלת את המידע הזה לומדת להשיג את מבוקשה.

אני לא רוצה לגלות את הכל רק אומר שכמו בגד, שככל שהוא יפה הוא מכסה על משהו, כך גם מערכת היחסים ביניהם יש בה הרבה הסתרה, וכמו שעבודתו של האמן-החיייט נמדדת ביכולת להעמיד את הבגד המושלם בלי שיראו את התפרים והחוטים הנסתרים, כך גם מערכת היחסים המאד סבוכה ולא נורמטיבית ביניהם יש בה שכבות של חוטים נסתרים  שלא נגלים עד הסוף לעין הצופה.

הסרט היה ארוך מידי לטעמי, הותיר אותי עם הרגשה של אנטיקליימקס, סוג של הבטחה שלא מומשה,  למרות המשחק המשובח, ומצעד השמלות היפהפיות שהוצגו שם.

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה