הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 225

החל מפברואר 2016

מהי אותה אש פנימית שיוקדת על מזבח הלב שלנו? ואיך הכהן שבנו יכול לדאוג שהיא לא תכבה?

07/04/2017

אֵשׁ תָּמִיד תּוּקַד עַל-הַמִּזְבֵּחַ–לֹא תִכְבֶּה- לפרשת צו 2017

לפרשת צו

פרשת  השבוע (צו) מתארת את טקס החניכה של אהרון ובניו לתפקיד הכהונה, את משיחתם בשמן המשחה לפני ה”הופעה” הראשונה שלהם ככוהנים לפני העם ואת ההוראות המדויקות שעליהם להקפיד בם  לגבי כל סוג של קרבן (עולה, חטאת, אשם, שלמים).

אחד מתפקידיו העיקריים של הכהן היה לדאוג שהאש תקוד על המזבח ללא הפסק ולא תכבה. לכן היא נקראת אש תמיד.

ואיך זה אצלנו? בחיים שלנו? בגופנו אנו המשמש משכן לקדושה שבנו? במקום בו אנחנו הכהן האחראי?

מהי אותה אש פנימית  שיוקדת על מזבח הלב שלנו?

 ואיך הכהן שבנו יכול לדאוג שהיא לא תכבה?

אלו השאלות שאני שואלת את עצמי היום, כשהאסוציאציה שלי מתחברת גם אל הסנה הבוער באש ואיננו אוכל שבמיתוס יציאת מצריים, שעל פי הפרשנות האהובה עלי  הוא סמל לניצוץ האלוהי שבתוכנו, הקול הפנימי שיודע את האמת לגבי יעודנו , לגבי התפקיד שבאנו למלא בחיינו.

אני מוצאת דמיון בין אש התמיד על המזבח והסנה הבוער באש. אש יוקדת שאינה כבה.

אני פונה אל הניצוץ הזה בתוכי ושואלת אותו:

למה אתה זקוק ממני על מנת להמשיך לבעור ללא הפסקה?

ממה עלי להיזהר כדי שהאש לא תהפוך מסוכנת?

ממה עלי להימנע על מנת שלא תכבה?

באיזה אופן אני יכולה לעשות את עבודת הקודש הזאת בצורה הטובה והמדויקת ביותר  בתוך משכני?

וזה מה שהוא ענה לי:

אני  הניצוץ של האש המזינה אותך, המאפשרת לך גם להזין אחרים בעשייה שלך , כל עוד העשייה  באה ממקום של רצון להיטיב עם אחרים, לחלוק עמם את האהבה שלך, להביא לעולם את המתנה שלך מתוך כוונה לחלוק עמם את העושר, לתרום להתרחבות של כולם, לצמוח ולהזין גם את האש שלהם.

אני מוזן מהדברים שאת אוהבת לעשות, שמביאים לך שמחת הלב, כמו: לשיר, לרקוד, ליצור יצירות בחומר וברוח, לכתוב, לקרוא, ולטייל. כן לטייל. מזמן לא לקחת אותי לטיול! אני זקוק להיות אתך בטבע ולחוש את ההתרחבות של הלב שלך. לעשות לי יותר מקום לקפץ ולדלג בתוכך שלך ולהזין את הלהבה.  זה מה ש  ”מדליק” אותי.  כל עוד תמלאי אותי בדברים האלה אני אמשיך לבעור. לשמש לך אש תמיד. מדויקת ובמידה הנכונה. חשוב מאד לשמור על המידה, לבחור נכון, כי אש יכולה לפרוץ גבולות ולהיות מסוכנת. ואז היא יכולה “לשרוף” אותך, את תרגישי שחוקה ועייפה, או אפילו כבויה.

אם תטעי להזין אותי באשליות, אם לא תדעי להבחין בין קול הלב שלך לקולות של האגו או לקולות שבאים מבחוץ, אם תפעלי מתוך מניע של למלא ריקנות שנפערה בך ולא מתוך מליאות – האש עלולה לכבות..

אולי לא תרגישי את זה בהתחלה כי תתחממי לאורה של אש מזויפת, אבל בשלב מסוים את תחושי באמת.

הכי חשוב להיות קשובה ללב שלך, לעשות לך מקום של שקט כדי שתוכלי באמת להקשיב לו.

 וחשוב  לנקות כל הזמן את ה”אפר“, את המחשבות המעכבות, את הרגשות שנתקעו  שכבר לא משרתים אותך ולדאוג ל”גחלים” חדשות, להזנה של מחשבות מקדמות. לפעול  רק ממקום נקי.

הדלק האיכותי ביותר לאש הוא האהבה. אהבה שאת נותנת ואהבה שאת מקבלת. אהבה טובה ומזינה.

איך תדעי שזו אהבה מזינה ולא אהבה שמכבה?

תשאלי את עצמך האם את אוהבת את עצמך במחיצת האדם שבמחיצתך? האם בסיטואציה שאת נמצאת ופועלת בה את מרגישה התרחבות והעצמה או הקטנה וצמצום? במידה והתשובה היא הקטנה, או שאת מרגישה כיווץ בגוף -אז זו אינה הזנה טובה לאש שלך.

אם תקפידי על מילוי ההוראות הללו,  תמלאי כראוי  את תפקיד  הכהן במשכן שלך ואש התמיד תוקד על המזבח.

#מדרש_עכשווי

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה