הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 225

החל מפברואר 2016

…הלא אני יודע, גם כשאוהבים – לפעמים אומרים דברים שלא מתכוונים, שוגים במילים ולפעמים גם במעשים, ואז עלול כל צד יכול להיסגר בעצמו ולא לראות את פניו או את פנימיותו של השני… והלא פנים אל פנים זה המצב שהיינו רוצים להישאר בו,באהבה, באינטמיות, בפנימיות, מתוך- תוכנו..

01/04/2017

 

משה

בשבוע שעבר סיימנו לקרוא את ספר שמות, בתמונה ש״כבוד ה׳ מלא את המשכן״ ו״ לא יכול משה לבוא אל אוהל מועד כי שכן עליו הענן״.
והשבוע אנו מתחילים את ספר ״ויקרא״ שמתחיל במשפט״ ויקרא אל משה וידבר ה׳ אליו מאוהל מועד…״ כאילו ה׳ רואה שמשה נמנע מלגשת וקורא לו להתקרב.

תמוה הדבר שמשה שמעולם לא היתה מניעה עבורו להתקרב אל אלוהים ( ״ומשה ניגש אל העררפל אשר שם האלוהים״) נשאר מחוץ למשכן. בגלל ענן?
ותמוהה הפתיחה של הפרשה ( ועל אחת כמה וכמה הפתיחה של הספר והפרק) בוו- החיבור, ובקריאה. (עד היום קראנו שה׳ פונה אל משה ב ״וידבר״, ״ויצוו״, ״ויאמר״- מעולם לא ״ויקרא״).
דבר התורה שלי השבוע מוקדש לניסיון לסגור את הפער הזה בחלקו בהשראת רש”י שטוען שהקריאה של ה׳ אל משה, היא לשון דיבור אינטימית, רכה, אוהבת, כמו קריאה אל אהוב בנסיון להושיט לו יד.
( ותודה לד״ר אביבה זורנברג על לימוד המדרשים הרלוונטיים).

 

תורשומון בהשראת “ויקרא”:

משה, אהוב, אני קורא לך, למה אתה יושב רחוק ממני, מחוץ למשכן??
מה קרה?
חשבת שאם הסתיימה עבודת המשכן אז הסתיימה מלאכתך?
שעכשיו במשכן הגמור יהיה תפקיד רק לאהרון, אחיך, אותו מיניתי לכהן הגדול, ואתה תישאר ״בחוץ״?
מה פתאום!
בוא הנה, תתקרב, יש לי דיבור חשוב לומר לך:
העבודה הגדולה שלך רק מתחילה עכשיו!
נכון, אהרון הוא הכהן הגדול,והוא האחראי על העבודה במשכן,  אבל אתה המורה הגדול!

התפקיד שלך מהיום הוא ללמד את בני ישראל מהי טהרה ( מצב פתוח אל הקודש) ומהי טומאה ( מצב שסגור אל הקודש), ואיך נעים בין המצבים האלה, איך נעים מהסגור אל הפתוח, איך משאירים את ערוץ התקשורת איתי פתוח, איך מתקרבים אלי, אל הכוח הבורא שבתוכם ובי.

חשוב שתלמד אותם מהם המחסומים ( החטאים) שסוגרים את הערוץ, מהם הדברים שמחטיאים את המטרה (להשאיר את הערוץ פתוח) זה מאד מאד חשוב כי אינני רוצה שחלילה יחשבו שאם הם שגו אז אבוד להם, אז איבדו את הקשר איתי והקירבה אלי.
יש טקסים מסויימים שתפקידך ללמד אותם כדי שידעו להגשים במעשים ובכוונות את רצונם לשוב ולהתקרב אלי, לפעול מתוך הרמוניה, בסינכרון מלא איתי.
זוהי תורה שלימה, תורת הקרבת קורבנות, איך יוכלו במצבים מסויימים  לשוב ולהתקרב אלי.
ועכשיו, כשחטא העגל עוד טרי בזיכרונם- זה העיתוי המושלם!

הלא אני יודע, גם כשאוהבים – לפעמים אומרים דברים שלא מתכוונים, שוגים במילים ולפעמים גם במעשים, ואז עלול כל צד יכול להיסגר בעצמו ולא לראות את פניו או את פנימיותו של השני…

והלא פנים אל פנים זה המצב שהיינו רוצים להישאר בו,באהבה, באינטמיות, בפנימיות, מתוך- תוכנו..

הטקסים הללו יעזרו גם לי, להתחבר לצד החסד שבי, שיגבר ויתעלה על צד הדין שבי כך שגם אני אוכל להתקרב אליהם חזרה, ולהתנהג בחמלה..

אז אל תשב לך שם במרחק מאוהל מועד ואל תצטנע לך. אין סיבה שתרגיש ״בחוץ״ או מיותר, או חסר חשיבות. בוא, תתקרב אלי אהוב.

מי ייתן ונצליח גם אנחנו להתחבר לצד החסד שבנו, לאיכות האהבה שבנו, להשאיר את הלב פתוח גם כשאולי נפגענו מהתנהגותו של מישהו, או לחלופין לא לוותר על חבר ש״נסגר״ ומתרחק מפנינו בגלל שאולי נפגע מהתנהגותנו, ושנצליח להישאר במצב של פנים אל פנים(בפתח) ושל פנים אל פנים ( בשווא) בחיבור עם כל החלקים של עצמנו ועם זולתנו.
שבת שלום וחודש טוב.

 

#מדרש עכשווי

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה