הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות. בשנים האחרונות התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קראתי... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות. בשנים האחרונות התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קראתי "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 6 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 14. את הפוסט הראשון בבלוג שלי "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לאמא שלי שהלכה לעולמה לפני 4 שנים..

עדכונים:

פוסטים: 258

החל מפברואר 2016

השאלות הבלתי פתורות (וטוב שכך!) באשר לטיב מערכת היחסים שבינו לבינה….באשר לכך שזהו “סיפור” שפורט על נימי הגעגוע והכמיהה, שמשרטט בנגיעות מכחול צבעים של אהבה, תקווה, חיים ומוות, חברות וגם חוסר אונים מול כוח שגדול ממך, מבלי להציע פתרון, או סיום “שמח” וברור, הפכו את השיר הזה עבורי עד היום למשהו שהוא כמו יין טוב שלא נס ליחו.

02/02/2017

סיפור

כשהאשה בכפר הדייגים

אני מודה ומתוודה שבחרתי בשיר שנקרא “סיפור” לא רק בגלל הכותרת שלו שסייעה לי להציג את הנושא בדרך מקורית, אלא בעיקר משום שהילך עלי קסם.

שורת הכניסה שלי לשיר הייתה המטאפורה “צדפי עיניה”, שמרגשת אותי בכל קריאה מחדש.

בקריירה המוקדמת שלי  כמורה לספרות ויועצת חינוכית  פיתחתי שיטה מיוחדת ללמד את נושא השירה, שעלול להיות מאתגר לתלמידים רבים לעורר התנגדות בעיקר בקרב בנים שבשבילם שירה נתפסה כמשהו “נשי”.

השיר שנקרא “סיפור” של טוביה ריבנר סיפק לי את המפתח:  העתקתי את השיר פעם בצורתו הגראפית המקורית ופעם בצורת פרוזה, הבאתי את שני התוצרים המודפסים לכיתה ונתתי לתלמידים לעבוד בחברותא ולהחליט האם זה שיר או סיפור?

ככה, עם הרבה ויכוחים וניסיונות שכנוע לכאן ולכאן (כמו שמתבגרים אוהבים..) צללו התלמידים פנימה לעומק ההבחנה בין שירה לפרוזה וגם לחוויה של השיר.

והשאלות הבלתי פתורות (וטוב שכך!) באשר לטיב מערכת היחסים שבינו לבינה, באשר למשמעות הריווח בין הבית האחרון לשתי השורות האחרונות, ולעובדה שהן נכתבו בסוגריים, באשר לכך שזהו “סיפור” שפורט על נימי הגעגוע והכמיהה, שמשרטט בנגיעות מכחול צבעים של  אהבה, תקווה, חברות וגם חוסר אונים מול כוח שגדול ממך, מבלי להציע פתרון, או סיום “שמח” וברור, הפכו את השיר הזה עבורי עד היום למשהו שהוא כמו יין טוב שלא נס ליחו.

וכיום אני מביאה את השיר לבמת הביבליו-דרמה ומאפשרת לאנשים לפגוש את השיר דרך הקרביים , הרגליים, הראש והלב, תוך כדי משחק תפקידים.

סיפור /  מאת: טוביה ריבנר

כשהאישה בכפר הדייגים סיפרה לי,

על בעלה שנעלם

ועל הים שחוזר ומת לפתחה ערב ערב,

החרשתי.

לא יכולתי לומר לצדפי עיניה

אהובך יחזור, או

הים ישוב, יחיה.

(יש ימים שאיני מוצא בהם לומר לך

אפילו מילה אחת.)

הצילום של איריס כץ.

Scan_20170201

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה