הבלוג של תמר פלג

למצוא את עצמי לדעת

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת... +עוד

שמי תמר פלג, אני אוהבת אנשים וסיפורים, ויש לי אהבה מיוחדת לסיפורי המקרא. אני כותבת לעצמי (למגירה הפרטית שלי) כבר שנים רבות, ובשנה האחרונה התחלתי להעלות לדף העסקי שלי בפייסבוק סיפורים בהשראת פרשת השבוע, להם אני קוראת "תורשומון", שכן כמו ברשומון, אני "נכנסת לנעליים" של אחת מהדמויות בסיפור, כותבת מרחשי ליבה ומתוך נקודת המבט שלה על המתרחש משלימה את הפערים בסיפור. ההשראה לכתוב כך מגיעה מתוך תחום ההתמחות שלי: פסיכודרמה וביבליודרמה (חקירת סיפור מקראי באמצעות משחקי תפקיד וטכניקות פסיכודרמטיות). זה תחום שלמדתי באר"הב , שם התגוררתי תקופה ארוכה, וכיום כבר 3 שנים אני בארץ ומתגוררת בזכרון יעקב. אני אמא לבן בוגר וסבתא לנכדה מקסימה בת 11 (כמעט..) בשנה האחרונה איבדתי את אימי ואת הפוסט הראשון בבלוג שלי , שנקרא "למצוא את עצמי לדעת" הקדשתי לה, ביום המשפחה.

עדכונים:

פוסטים: 220

עוקבים: 8

החל מפברואר 2016

אחרי שהתאהב ברחל במבט ראשון הוא מוכן לחכות 7 שנים למימוש האהבה?? אולי , הוא פשוט מתענג על הפנטזיה, אוהב את הרעיון של האהבה ולא ממהר לממש אותה?דברים בהשראת פרשת השבוע “ויצא”

08/12/2016

רחל של אתר תפוז

כשהורי “הציעו ” לי בגיל 8 לצאת מהבית לפנימיה, נבעתתי!

 הפה שלהם דיבר מילים מנחמות, עטופות צמר-גפן מתוק,  והררי הבטחות “יהיה לך כיף כמו שהיה לך בקייטנה”, אבל כל פעמוני האזעקה שלי צלצלו בעוז: יש כאן מלכודת!  מה הסיבה האמתית שהם רוצים לשלוח אותי מהבית? כבר לא אוהבים אותי?

כשהמציאות היא כל כך מפחידה, אין מפלט בטוח יותר מאשר עולם הפנטזיות..

ומה יעקב הרגיש כשהוריו “הציעו” לו לעזוב את הבית ולצאת  לחרן?(רחוק מאד מבית הוריו?)

בפרשת ויצא אנו פוגשים את יעקב , שיוצא מבית הוריו עם מסרים כפולים, כמה מבלבל זה יכול להיות.

המסר הגלוי של אמו : לך ברח מפני חמתו שלאחיך התאום שאת חמתו עוררת!  תציל את עצמך מפניו ותחיה!

המסר הגלוי של אביו הוא- לך למצוא לך בת זוג ראויה.

האם חש שמתחת לפני השטח  איזשהו מסר סמוי, שהוא מוענש על מעשה התרמית? מסולק מהבית?

 וכמו שבאגדות הגיבורות (סינדרלה, שלגיה ועוד) ממתינות לנסיך/ לאביר שיגיע, יציל ויגאל אותן,  אולי בנפשו של יעקב מתחילה להירקם פנטזיה דומה אבל הפוכה:  הנערה המיועדת תגאל אותו.

תגאל אותו ממה? תציל ממי?

ואולי תציל אותו  מהדואליות שבנפשו?

שתי פנים בולטות “משחקות” על הבמה של הנפש הקרויה יעקב.

האחת היא זו של יעקב התם, יושב האהלים, זה שזוכה בסופו של דבר לשמוע את קול אלוהים דובר אליו בחלומו. זה שלימים ייקרא ישר-אל.

השנייה היא של יעקב המחושב, המניפולטיבי, התחמן.. זה שהשם יעקב מייצג אותה.

מידי פעם “פן” אחר שלו תופס פיקוד, לוקח את ה”תפקיד הראשי” ועולה על במת  חייו.

פרשת “ויצא” מפגישה אותנו עם הדואליות הזו באישיותו , עם הקונפליקט התמידי שחי לו מתחת לפני השטח בנפשו.

כשהוא אך יוצא לדרך  הוא נרדם וחולם חלום, עם סולם בו המלאכים עולים ויורדים, הוא מתעורר נסער וקורא בפליאה:

 אָכֵן יֵשׁ יְהוָה בַּמָּקוֹם הַזֶּה; וְאָנֹכִי, לֹא יָדָעְתִּי.

כשאני קוראת את הפסוקים הללו אני מבינה את “המקום” לא כמקום פיסי  אלא כמקום פנימי.

יעקב עד כה לא זכה לשיחות עם אלוהים. ולראשונה, כשהוא מוצא את עצמו לגמרי לבד, הרחק מההשפעה המניפולטיבית של אמו, הרחק מאביו שאהב את אחיו על פניו, הרחק מ”זירת הפשע” שבו הוליך שולל את אביו העיוור כדי לזכות בברכת הבכורה, אי שם בדרך, בלילה, חסר הגנה , מבלי לדעת אם עשו  דולק בעקבותיו להורגו, מבלי לדעת אם ישוב בשלום ויראה את הוריו, תוך שהוא נזרק ממש אל הלא נודע עם פנטזיה אחת קטנה ששומרת עליו שלא ילך לאיבוד בתוך ים הפחדים שלו -הוא פוגש את קול אלוהים.  בתוכו!

ואז הוא שומע את ההבטחה הגדולה המצפה לו:

הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ…לְךָ אֶתְּנֶנָּה, וּלְזַרְעֶךָ... וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ, וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר-תֵּלֵךְ, וַהֲשִׁבֹתִיךָ, אֶל-הָאֲדָמָה הַזֹּאת:  כִּי, לֹא אֶעֱזָבְךָ, עַד אֲשֶׁר אִם-עָשִׂיתִי, אֵת אֲשֶׁר-דִּבַּרְתִּי לָךְ.

איך אולי מרגיש אדם שמצפה אולי להיענש על מעשיו , ובמקום זאת מקבל “מתנה”?

לא זו בלבד שלא קולל אלא שזכה בברכה!

אולי חש בתקווה שהסיוט נגמר? ואולי הספק עוד מענה אותו, האם מגיע לו אחרי שרימה את אביו?  ואז הוא מבקש סימנים שההבטחה ששמע אכן תקויים:

וַיִּדַּר יַעֲקֹב, נֶדֶר לֵאמֹר:  אִם-יִהְיֶה אֱלֹהִים עִמָּדִי, וּשְׁמָרַנִי בַּדֶּרֶךְ הַזֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ, וְנָתַן-לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל, וּבֶגֶד לִלְבֹּש . וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם, אֶל-בֵּית אָבִי; וְהָיָה יְהוָה לִי, לֵאלֹהִים.

ואז כשהוא מגיע לבאר בחרן ורואה נערה יפת מראה, נודע לו  מפי הרועים שהיא רחל, בת לבן אחי אמו! בפרץ של ספונטניות וכוחות על הוא מגולל את האבן הכבדה מעל פי הבאר, משקה את צאנה , נושק לה לעיני כל הרועים ופורץ בבכי!

זהו מעשה כל כך בלתי שגרתי! הוא אדם זר לה, מה פתאום הוא מתנפל עליה בנשיקה ועוד בפרהסיה?

ומה יכול להיות הסיבות לבכי הזה?

אולי, הוא מזהה בה סימן נוסף שההבטחה מתחילה להתממש, שיש אלוהים במקום הזה, שהנה נשלחה אליו המיועדת, זו שבעזרתה תתקיים בו הברכה ? ואולי היא שתעזור לו להחזיק בתומתו?

כשלבן פונה אליו לאחר חודש שעובד עימו ושואל הַגִּידָה לִּי, מַה-מַּשְׂכֻּרְתֶּךָ יעקב עונה לו: עֱבָדְךָ שֶׁבַע שָׁנִים, בְּרָחֵל בִּתְּךָ, הַקְּטַנָּה.

 אחרי שהתאהב ברחל במבט ראשון הוא מוכן לחכות 7 שנים למימוש האהבה??

אולי , הוא פשוט מתענג על הפנטזיה, אוהב את הרעיון של האהבה ולא ממהר לממש אותה?

אולי הוא פוחד לממש אותה מהר שלא ייגמר החלום כשיפגוש את המציאות? אולי הוא מודע לשינוי שחוללה בו  הפגישה עם רחל וזקוק לעוד זמן  הבשלה כדי שהשינוי יתבסס בו?

כך או כך- הוא מקבל  את לאה תחת רחל (שמשקפת לו את עצמו ואת הפנים שהוא היה רוצה לשכוח..) ונאלץ להמשיך לחכות למימוש הפנטזיה המתוקה שלו.

המציאות טופחת על פניו פעם נוספת כאשר הוא נישא לרחל אך אהבתם אינה מתממשת (בפרי בטן ).

וכשסוף סוף רחל יולדת את בנם השני, היא מתה.

ויעקב  קובר אותה “בדרך”… כאילו להמשיך את אי המימוש, להשאיר מקום להמשיך את הפנטזיה.

ואולי לא קבר אותה בקבר האבות, כי רצה להשאיר אותה  רק לעצמו?

להעצים מימד של כיסופים שהתעצם עם מותה?

התמונה באדיבות אתר  tapuz.co.il

תודה לסופר דויד גרוסמן שהרצאתו על המשולש “יעקב-רחל ולאה” נתנה לי השראה לכתיבה השבוע.

#מדרשעכשווי_תודעה_פרשת השבועבהיבטפסיכורוחני

עוד מהבלוג של תמר פלג

תצוגה מקדימה

קדשה-רומן חדש

מיהי הקדשה ומה בדיוק היה תפקידה  בימים  הקדומים?  אם התשובה שקופצת לכם לראש היא  סתם זונה, אז תחשבו שוב.  איך תסבירו  שהכינוי קדשה (ד בצירה)  מורכב מאותיות השורש ק.ד.ש. שהם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מרשמלו-מופע למצויינות במחול

לריקוד שפה משלו. שפת התנועה, בדומה לשפת החלומות והדימויים ,לא חייבת להיתרגם לנרטיב מילולי. ה"מבחן"  לריקוד טוב בשבילי הוא לא אם "הבנתי" אותו בראש ואני יכולה עכשיו לספר את ה"סיפור" שלו אלא אם הוא השאיר בי רושם בקרביים.  אם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

Sure On This Shining Night

לעמוד. לשבת. לעמוד. לשבת. אני לא מבינה מה קורה פה. את השירות הצבאי שלי סיימתי לפני עידן ועידנים. הלו, אנחנו בחזרה של המקהלה, לא בטירונות.  חדור רוח תזזיתית ,משלח בנו חיצי...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה