הבלוג של טלי בריל

talibrill

אמא דיגיטלית, יזמית חברתי, יו"ר משותף בהורים דורשים מהפך בחינוך , ומומחית בג'נגול תמידי בין עבודה שלושה ילדים וכלבה www.talibrill.com עקבו אחרי ברשת talibrill

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מיולי 2012

אסור לעשן בקולנוע, גם בסופר ,, אבל בגינה הציבורית מותר. הגיע הזמן לשנות

31/12/2013

לא משחק צילום אפרת שיין

בעוד מספר שבועות יחלפו להם  תשע שנים מהסיגריה האחרונה שלי, ולמרות המאמצים שהשקעתי בהפסקת העישון שלי, לפעמים נדמה לי שמעולם לא ממש הפסקתי לעשן, גם אם זה בקטנה. תמיד יש עשן סיגריה איפשהו.

אין לי משהו אישי נגד מעשנים, לא תמצאו אותי כמעט מטיפה ונוזפת, אם שואלים אותי אני תמיד אומרת שאם אני הצלחתי להפסיק במודע זה אפשרי צריך רק לרצות. אני באמת דוגלת בזכותו של כל אדם על גופו גם אם זה אומר להתעלם מכל המיידע שיש ולהרעיל את עצמו. אני משתדלת להיות סובלנית ונעימה, להעיר בעדינות שזה כבר בלתי נסבל או לוותר מראש על מקומות בהם אני יודעת שאין לי סיכוי להתמודד עם גל הריח .

עד שזה מגיע לילדים שלי. יותר נכון עד שזה מגיע לעישון על הילדים שלי.

מיכל יהונתן ועידו צילום : אפרת שיין

שאני נמצאת בבית קפה , מסעדה ואפילו במרכזי קניות אין לי שום בעיה לעמוד על זכותי החוקית ולהעיר לאנשים ולדרוש שיפסיקו לעשן עלינו, רוב המעשנים אגב יעשו זאת בלי ויכוח.

אבל האבסורד הוא שאני נמצאת בגינה הציבורית עם ילדי (מה שקורה כמעט כל אחרי צהרים ) הם חשופים לנזקי העישון ולי אין מה לעשות.

אני מודה אני מגלה מעט מאוד סובלנות כלפי אנשים שמעשנים ליד ילדים,היום שנזקי העישון כל כך ברורים וידועים זה נראה לי הזוי, אבל עד כמה שזה כואב זו בחירה שלהם. לי נותר רק לבצע תעלולי העלמות או לבקש בתקיפות מהמעשן לזוז או לחדול. נכון שרובם יפסיקו גם אם זה אומר שהם ירטנו עליך אבל לא חסר כאלו שיודיעו לך שאת מוזמנת ללכת  “אנחנו באוויר הפתוח” , “מותר לנו,” “תניחי “אלו הם רק חלק מהתגובות שאני מקבלת. נכון לא כולם, אבל יש מספיק הורים שלא משנה להם בכלל שהם פוגעים לא רק בעצמם ובילדים שלהם אלא גם בשלי.

בשיח האמהי  ברשת ומחוצה לו הנושא עולה שוב ושוב, הרגשת החוסר אונים, מלבד נזקי העישון גם נושא בדלי הסיגריות  (שהרי אין ממש מאפרה ליד הנדנדה או המגלשה) ומהווים סכנה, לפני כמה שבועות הגיח קטן הבית בגינה שבידו בדל סיגריה, וזה אחרי שחמקנו יפה מענן העשן של המתעלם הסדרתי בגינה. הזעזוע שאחז בי גרם לי להעלות סטטוס באחת מקבוצות האמהות ברשת בה סיפרתי את החוויה ואת הגועל , התגובות לא איחרו לבוא. אני ממש לא לבד. אמהות רבות מרגישות חוסר אונים , חלקם אגב נמנעות מהגעה לגינות.

בדלים זה לא משחק צילום אפרת שיין

כמה ימים אחר כך בפגישה במשרדי ההסתדרות הרפואית בישראל,  קיבלתי נתונים שאוששו את תחושות הבטן של אמהות הרשת, לא סתם נדמה לנו שיותר ויותר ילדים לוקים בזיהומים של דרכי הנשימה, היום  יש  מחקרים עדכניים מוכיחים כי גם חשיפה לעישון  באוויר הפתוח ולא רק במקומות סגורים היא משמעותית. וזה עוד לא הכול, אם הצלחנו לברוח ענן העשן הילדים שלנו חשופים ל “עישון יד שלישית”: שזה אומר הרבה רעלים שמתפזרים מהעישון נספגים במשטחים ובבגדים, נפלטים לאחר מכן וגורמים לחשיפה מסוכנת לעישון סביבתי.  גם בנושא הבדלים אמהות הרשת לא לבד, והנתונים מחרדים ,עפ”י נתונים שהוצגו לוועדת הבריאות של הכנסת בשנת 2011 הגיעו לבתי חולים 64 ילדים אחרי בליעה של בדלי סיגריות בגני משחקים או בביתם, אוטובוס שלם של ילדים עם בדלים.

לשמחתי על מנת לקדם את ישראל לעבר מה ששכיח בעולם המערבי (איסור עישון בגנים ציבוריים ) , יזמו איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית בישראל  הצעת חוק אשר תובא לוועדת השרים לענייני חקיקה בכנסת בחמישי לינואר  (אם תקבל תמיכה – אז באותו שבוע היא תובא לקריאה טרומית ). הצעת חוק החדשה מבקשת לאסור עישון בגני שעשועים ציבוריים לילדים ובטווח של 10 מטרים מהכניסה לגני ילדים. את ההצעה הגיש חבר הכנסת  – יואל רזבוזוב,

הודעתי להם שהם מתפרצים לדלת פתוחה, אני איתם, שאין מצב שאמהות יתנו להצעת החוק הזו להתמוסס  וככה בעצם נולד הקמפיין. ההתגייסות  של אמהות הרשת הייתה מידית , אם זה הגעה להפקת צילומים מיוחדת , אחרים בחרו לכתוב לבד , חלק ביקשו רק לשתף. והרשת? היא לא נשארה אדישה, מאות תגובות שיתופים,  שעות ספרות לפני כניסת השבת החלו הפוסטים הראשונים לעלות והתגובות איתם,רובם אגב חיוביות, אבל לא כולם. אחד הדברים החשובים בעיני היו יצירת השיח, ושיברת המיתוסים עישון בגינה מזיק. שיח רב מאוד.

לא משחק , סכנה צילום אפרת שיין

ותרשו לי לסיים בנימה אישית לחברי הכנסת,  נוכחתי לדעת לשמחתי בכנסת הנוכחית יש לא מעט הורים לילדים קטנים, אני לא בטוחה כמה מכם מבלים כמונו בגינות ציבוריות אבל אני בטוחה שאתם ממש כמונו רוצים רק את הטוב עבור הילדים שלכם. הצביעו בעד החוק, יחד נוציא את העישון העשן ובדלי הסיגריות מהגינות.

עוד מהבלוג של טלי בריל

Thumbnail

הכל תלוי בכם

אחרי  עשרות שיחות עם הורים, ובא לי לצעוק שאפשר להמשיך ולקטר ולהתלונן על העלויות של החוגים, על העלויות של הצהרונים ולקטר שהמחירים של הקייטנות העירוניות זה שוד אפשר להמשיך לקטר על כמה קשה לגדל ילדים פה, ואיך זה שאין...

Thumbnail

אני רוצה חופשות יחד עם הילדים

קוראים לי טלי ואני אוהבת זמן עם הילדים שלי, אני יותר מאשר אוהבת חופשות משותפות עם הילדים. קחו לדוגמא את יום העצמאות שחגגנו לא מכבר, כל בני הבית יחד, אין לחץ של פיזורי בוקר בגנים ובבית הספר אל מול העבודה והלקוחות הממתינים....

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

חורף זה לא טוב לאמהות

שני דברים מתרחשים רק בסרטים: את קמה עם לוק מוקפד מדהים גם אם לא ישנת דקה וחורף זה נהדר. במציאות מעטות הנשים שקמות עם לוק של מליון דולר, במיוחד אם הן אמהות. וחורף גם אם הוא ישראלי הוא לא רק רטוב אלא משהו שחייבים לעבור ורצוי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים