הבלוג של טלי בריל

talibrill

אמא דיגיטלית, יזמית חברתי, יו"ר משותף בהורים דורשים מהפך בחינוך , ומומחית בג'נגול תמידי בין עבודה שלושה ילדים וכלבה www.talibrill.com עקבו אחרי ברשת talibrill

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מיולי 2012

תמיד יש את הדילמה הזו בין הטכנולוגיה לבין ההורות, המחשב ככלי להתפתחות אל מול הסכנות. בדיוק באמצע דיון משפחתי קיבלנו לנסות את האתר הסוד של מיה. הרשמים כאן

29/06/2013

בכורת הבית הגיע לגיל 6, ממש מחר היא מסיימת גן חובה ונרגשת לפני כיתה א’. בבית מתנהל כבר תקופה דיון על מחשב לבכורה.  אני עוד תוהה ביני לבין עצמי אם עצם היותי אמא דיגיטלית המודעת מאוד למתרחש בזירה גם לי לצמצם את זמן המסכים בכלל והמחשב בפרט של הילדים, או אולי העובדה שבקיץ אנחנו מעדיפים לבלות ולחקור את העולם האמתי שבחוץ ובחורף שאי אפשר אז באמת זמן המסך גדל אבל גם אז מדובר או בתכני טלוויזה אשר נבחרים על ידי ,  או על סרטונים שגם הם לעולם ניצפים בסלון עם עין של מבוגר.

ככה יוצא שבכורת הבית נחשפה למחשב בגן, ואצל סבא וסבא שקיבלו לומדות מחשב של חשבון ועברית ועבדו איתה יחד.

בתזמון מושלם לדיון הפנימי עם עצמי ועם החצי, על כל נושא עולם המחשבים והאינטרנט לבכורה, קיבלתי הזמנה לארוע של הסוד של מיה (www.sodmaya.co.il) מבית מט”ח.

לשם הגילוי הנאות אומר שאני מכירה את מט”ח מעבודתי מולם, והבכורה מכירה את הסוד של מיה גם מסדרת הטלוייזה וגם  בגרסה מוגבלת יותר מהגן אבל אף פעם לא יצא לנו לנסות את זה יחד.

ההתרגשות הייתה מאוד גדולה. קבענו לנו זמן איכות רק שלנו לחקור יחד. זו לא הפעם הראשונה שאנחנו מנסות יחד מוצרים או דברים לילדים זו גם לא הפעם הראשונה שאנחנו עוברות על דברי לימוד, או צופות במחשב זו הפעם הראשונה שאנחנו מנסות ללמוד יחד…

הבכורה בפעולה

נתחיל ביתרון הכי גדול של האתר בעיני – והוא שהוא סגור. מניסיונות בצפייה ברשת תמיד היה את החשש מפרסומות, אפילו לצפייה ביוטיוב בערוצים מוגדרים של ילדים קודמת פרסומת, כזו שאין לי שליטה עליה , כזו שמצריכה ממני להסביר לילדים דברים שלא תמיד אני רוצה. כאן אין פרסומות, אין לינקים ליציאה החוצה. הכול סגור.

היתרון השני הוא הדיבוב. אז נכון שכל מי שמכיר אותי יודע שאני יכולה לצאת מדעתי על צעצועים מדברים אבל היתרון בדיבוב הוא שהבכורה הסתדרה הרבה יותר מהר לבד. היא פשוט הקשיבה להוראות , עברה עם העכבר וזהו. לא היה עוד צורך בי לתווך.

בפעם הראשונה עברנו יחד, הזזנו את העכבר על כל דמות, וגילנו מה אפשר לעשות בכל קטגוריה, אותיות הא”ב, חשבון, סיפורי התנך, מוסיקה וגם מרכז יצירה.  אחרי הפעם הראשונה היא בחרה לבדה מה לעשות בזמן שהוקצב לה.

הסוד של מיה צילום יח"צ

היא בחרה להתחיל באי האותיות, תוך כדי פעילויות שונות היא עברה על האותיות אותן היא מכירה, הייתה מאוד מרוצה שהיא מזהה אותן, והגדירה את הפעילות כמהנה מאוד.

משם עברנו לנסות את הלונה פארק, אני מודה בהתחלה חשבתי שמדובר בחלק של משחקים בלבד, אך מבט מעמיק יותר הוביל להבנה שמאחורי כל משחק כזה מסתתרת פעילות שונה, אם זה המוטוריקה הנדרשת, העידוד להצלחה ועוד’.

סיפורי התנ”כ לא עוררו עניין גדול במיוחד, לא בפעם הראשונה , היא חזרה אלהם בנסיונות אחרים , אך לא כהעדפה שלה.

אזור החשבון זכה להצלחה (לא ירשה את זה ממני), פעילות חשבון בסיסיות יחד עם עידוד על ביצוע, בחיי שגם אני מוכנה לנסות. גם לימודי האנגלית נדגמו, שם היה נדמה לי שחלקים מהם “קטנים” עליה, אך הביטחון והשליטה שהפגינה והאושר על ההצלחה,  שלא נגיד השירים שהיא זימזמה אחר כך אני מניחה שזה חלק מהעניין..

חשוב לציין שאחרי הפעם הראשונה שאר הפעמים היו בנוכחות שלי אבל כבר לא ישבתי לידה, מרכז השליטה של ההורים אפשר לי לדעת באילו פעילויות היא עבדה, וכמה זמן הקדישה כל יום לאיזה חלק באתר, מה שעזר לי לדעת מה מעניין אותה פחות , מה מאתגר אותה ומה להציע לה לנסות.

אזורי היצירה לא זכה להצלחה מרובה, אני מניחה שזה בגלל שהיא עוד מאותגרת באזורים אחרים, גם לא ניסינו לשלוח מייל. אזור הקרנת הסרטים אף הוא לא זכה לכניסות מרובות גם פה אני חושבת שזה בגלל שהיא רואה את התוכניות בטלוויזה, והעדיפה לא לבזבז על זה זמן מתוך הזמן המוקצב לה.

מלבד האתר קיבלנו גם להתנסות בחוברות עבודה מאוד מוצלחות לטעמי של אותיות ומספרים, את חוברת המספרים אגב ניסה גם האמצעי שהוא בן שלוש וחצי ובעזרת הורה מאוד אהב לעבוד. הבכורה הכריזה שהחוברות מיוחדות ולא מרגישים “שעובדים” בהם.

בנוסף קיבלנו משחקי קופסא, בעיני הם נחמדים, לילדים לא הייתה דעה.

ללא ספק האתר של הסוד של מאיה הוסף למועדפים שלנו, חבל לי שאין אפשרות לנהל חשבון נפרד ליותר מילד אחד (מה שהיה מאפשר מעקב אחר העדפות של כל ילד), הסביבה הבטוחה והדיווח להורה נותן לי את השקט, העיצוב והתוכן נותן לילדים את העניין, של למידה בלי להרגיש למידה.

הסוד של מיה www.sodmaya.co.il .


ואני אסיים בשקף אחד מתוך ההרצאה המרתקת של גיל ונטרה בארוע.. זה כבר שווה פוסט בפני עצמו.

מסר חשוב להורים צילום מתוך ההרצאה של גיל ונטורה

עוד מהבלוג של טלי בריל

תצוגה מקדימה

הכל תלוי בכם

אחרי  עשרות שיחות עם הורים, ובא לי לצעוק שאפשר להמשיך ולקטר ולהתלונן על העלויות של החוגים, על העלויות של הצהרונים ולקטר שהמחירים של הקייטנות העירוניות זה שוד אפשר להמשיך לקטר על כמה קשה לגדל ילדים פה, ואיך זה שאין...

תצוגה מקדימה

סיגריות זה לא משחק ילדים!

בעוד מספר שבועות יחלפו להם  תשע שנים מהסיגריה האחרונה שלי, ולמרות המאמצים שהשקעתי בהפסקת העישון שלי, לפעמים נדמה לי שמעולם לא ממש הפסקתי לעשן, גם אם זה בקטנה. תמיד יש עשן סיגריה איפשהו. אין לי משהו אישי נגד מעשנים, לא...

תצוגה מקדימה

אני רוצה חופשות יחד עם הילדים

קוראים לי טלי ואני אוהבת זמן עם הילדים שלי, אני יותר מאשר אוהבת חופשות משותפות עם הילדים. קחו לדוגמא את יום העצמאות שחגגנו לא מכבר, כל בני הבית יחד, אין לחץ של פיזורי בוקר בגנים ובבית הספר אל מול העבודה והלקוחות הממתינים....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה