הבלוג של טלי בריל

talibrill

אמא דיגיטלית, יזמית חברתי, יו"ר משותף בהורים דורשים מהפך בחינוך , ומומחית בג'נגול תמידי בין עבודה שלושה ילדים וכלבה www.talibrill.com עקבו אחרי ברשת talibrill

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מיולי 2012

גם עכשיו שאתם קוראים את הכותרת הזו איפשהו בארץ פעוט עובר התעללות במסגרת חינוכית, רוב הסיכויים שלא תשמעו על זה, אלא אם הוא יהפוך לכותרת הבאה.

05/06/2013

רוטינת בוקר זהה במאות אלפי בתים בישראל, האוצר הפרטי קם, מוחלף,מולבש לפעמים מנשנש משהו , ואז יוצאים יחד למסגרת החינוכית בהתאם לגילו, זה יכול להיות גן, פעוטון, משפחתון.

הוא מתקבל על ידי הצוות בידיים פתוחות, תקציר מהר של מתי קם/אכל על ארועי הלילה נשיקה ו.. שלום.

בקר צילום טלי בריל

לרוטינה הזו קדם לרוב מסע חיפושים נרחב, אם נסתכל בשיח האמהות ברשת נראה כי החיפוש אחר המלצות ודיס המלצות על מסגרת לקטנטנים מהווים אחוז ניכר מהשיחות.  החיפושים כך תדע לספר לכם כמעט כל אמא מתבצעים גם בגינה,ואצל השכנות.

חיפוש קצר יעלה אלפי סטטוסים עם טיפים על איך בוחרים מסגרת , מה חשוב לדעת, ומה אוכלים באיזה גן. אלפי אמהות מחפשות מידי חודש את המקום בו הם יפקידו את האוצר הפרטי שלהם, את היקר להם מכל בבטחה.

השיח הוא שיח שברובו הוא אמוציונאלי,יש פה  אמהות המגינות בחירוף נפש על המסגרת שבה נמצא האוצר שלהם אל מול זו שכתבה השמצה או תלונה  כזו או אחרת,

ישנם  שירשורים שלמים הדנים ביתרונות ובחסרונות של משפחתונים אל מול גנים ופעוטונים מטפלות כן או לא  ורק דבר אחד מופיע מעט מידי לטעמי וצץ בעיקר אחרי שמפלצת עולה לכותרות – מה אנחנו  ההורים באמת יודעים על מי שמטפל לנו בילדים?

לכאורה כל מי ששוכרת מטפלת יש לה יתרון, היא המעסיק הישיר, היא יכולה  לבדוק המלצות ישירות לדרוש תעודות (מתעודות הסמכה ועד תעודת יושר ואי רישום פלילי מהמשטרה), לנהל פיקוח הדוק יותר, היא הבוס.

אבל מה עם שאר המסגרות ? מה אנחנו באמת יודעים על הצוות במקום שנבחר? התשובה לרוב היא – שום דבר. אנחנו מסתמכים על הרושם האישי שלנו.

מה אנחנו יודעים באמת על בעלת המשפחתון? במקרים רבים זו אמא אשר מצרפת ילדים נוספים לילדיה שלה, האם יש לה תעודות הכשרה? או כישורים  נוספים מלבד חום אהבה צעצועים וביטוח (דבר אגב שלא תמיד קיים במשפחתונים) ?

בישראל אומנם קיים חוק הפיקוח על מעונות יום אשר גורס כי כל מקום בו יש יותר משני חוסים (ילדים) מצריך רישוי  המצב בשטח אומר שהנושא מעולם לא נאכף. ואני בספק כמה בעלות  משפחתונים יודעות שהם בעצם עוברות על החוק. וכמה הורים יודעים בעצם שיש חוק שכזה.

גם במעונות וגנים העניין דומה, לכאורה אחת העצות שניתנות לאמהות שמבקשות לדעת איך לבחור מסגרת היא לבדוק אם המקום משתייך לאחד מארגוני הגנים , בדיקה קצת יותר מעמיקה מגלה כי יש הרבה יותר מארגון אחד,ומה שהם  מציעים לחברים בהם בין שלל הדברים זה הגנה וייעוץ משפטי למקרה של תביעה כנגד החברים בארגון  בידי ההורים, אין להם שום סמכות או גוף שמפקח על הפעילות והמקצועיות של החברים בארגון.

גנים ומעונות רבים עובדים בבתים ומבנים ללא היתר חורג, ולא אחת ללא רשיון כלל.

בגנים בהם יש פעוטות בגלאי 3 ומעלה  אשר יש להם יותר משלושה ילדים בקבוצה מחויבים עפ”י חוק הפיקוח על בתי הספר ברישיון ופיקוח של משרד החינוך וכן בגננת בעלת תעודת הוראה. מתי ראיתם בפעם האחרונה מפקחת של משרד החינוך בגן פרטי?

ובואו לא שכח כי ישנם גם מסגרות של ארגונים ושל רשויות מקומיות, לכאורה יש להם יתרונות  (הם עומדים בתקני רישוי, הצוות שלהם אמור להיות צוות בעל תעודות והכשרה נאותה ישנם מפקוחות מטעם הארגון ) אך לצערי גם כאן מה אנחנו יודעים על הצוות?  כמה מהן באמת עברו קורס בסיסי וכמה לא ? גם מעונות אלו לא חסינים לצערי . גם כאן הפיקוח שאמור להיות הדוק לא תמיד קיים בפועל .

לתקשורות מטבע הדברים מגיעים הסיפורים הקשים , אלו שמזעזעים אותנו, ועושים כותרות כמו התעללות המילולית שהתרחשה דווקא  במעון נעמת , או הסיפור המדובר ברשת  בימים אלו על הפעוטה מכפר יונה שהוכנסה למקלחת ונכוותה קשה , ולא חסרים סיפורים על ילדים שיצאו לבדם מהגן..

אבל  המקרים שמגיעים לתקשורת הם טיפות בודדות בים סוער, עדויות שונות עולות מידי יום בקבוצות הורים שונות, אמהות מספרות על הזנחה , על ילדים שזוכים ליחס רחוק מחיבוק , על תנאי הגינה לא נאותים , על מטפלות אשר מסמנות ילדים בעיתיים ועל מנהלת מסגרות אשר מודיעות חגיגית להורים שזה מה יש, ואם לא מתאים להם שילכו לחפש מקום אחר. (התופעה אגב הופכת לנפוצה יותר לקראת סוף שנה, אז צפים הרבה דברים וההורים עומדים חסרי אונים בידיעה שעד שמצאו מסגרת חליפית תסתיים השנה)

מידי יום עולות תלונות חדשות וחיפושי מענה  לכאורה לא מדובר על מקרים “חריגים” אבל עבור כל הורה  וילד זו קריסת עולם זו פגיעה בתקופה הכי קריטית, והרבה פעמים מצב בו אין לו שום מקום להתלונן או לבדוק את זכויותיו וזכויות הילד.

לאחרונה הוקמה קבוצה בשם הגגנת להורים בידי יעל דרליך אשר גילתה לחרדתה שבנה עבר התעללות בגן , שאין פיקוח ואין מי שיכול לסייע לה, ולצערה שהתופעה גדולה , במקביל פתחה עצומה הקוראת להחלת הפיקוח על גיל הרך.

זה יכול להיות גם הילד/ה שלכם

זה יכול להיות גם הילד/ה שלכם

אגב אם תנסו לבדוק ברשויות השונות כמה מסגרות יש לגילאי 0-3 לא תקבלו מספר, מכוון שאומנם יש חוק  אבל לאף אחד מהמשרדים , לא התמ”ת ולא משרד החינוך אין באמת מושג  מה המספר, הרי גם השכנה שלכם יכולה לפתוח משפחתון מחר.

נושא הפיקוח והפקרת הילדים אינו חדש, ח”כ  זבולון אורלב במסגרת תפקידו כיו”ר הועדה לזכויות הילד  ניסה  לקדם הצעת חוק לפיקוח על כל הגנים הפרטיים אבל  ללא הצלחה  ונכון לכתיבת שורות אלו ישנו מצב אבסודרי שמצד אחד החוק נקבר תחת לחצים שונים (ארגון הגנים הפרטים, אותו ארגון שהורים רבים חושבים שמסייע להם הפעיל לובי נכבד נגד והוא לא לבד בישיבות נכחו נציגי כל ארגוני הגנים ) המצב נותר על כנו ,

מידי  יום מופקרים (צר לי אין לי מילה אחרת לזה) אלפי ילדים לחסדי צוותים אשר לא תמיד יש בידהם את ההכשרה המתאימה את הרצון ואת היכולות לטפל בהם, מצב אבסורדי שנוצר כי לקהילת הילדים הישראלית אין לובי, קהילת ההורים עומדת חסרת אונים אל  מול המצב. והמחוקק שותק. עד הכותרת הבאה..

עוד מהבלוג של טלי בריל

תצוגה מקדימה

הכל תלוי בכם

אחרי  עשרות שיחות עם הורים, ובא לי לצעוק שאפשר להמשיך ולקטר ולהתלונן על העלויות של החוגים, על העלויות של הצהרונים ולקטר שהמחירים של הקייטנות העירוניות זה שוד אפשר להמשיך לקטר על כמה קשה לגדל ילדים פה, ואיך זה שאין...

תצוגה מקדימה

סיגריות זה לא משחק ילדים!

בעוד מספר שבועות יחלפו להם  תשע שנים מהסיגריה האחרונה שלי, ולמרות המאמצים שהשקעתי בהפסקת העישון שלי, לפעמים נדמה לי שמעולם לא ממש הפסקתי לעשן, גם אם זה בקטנה. תמיד יש עשן סיגריה איפשהו. אין לי משהו אישי נגד מעשנים, לא...

תצוגה מקדימה

אני רוצה חופשות יחד עם הילדים

קוראים לי טלי ואני אוהבת זמן עם הילדים שלי, אני יותר מאשר אוהבת חופשות משותפות עם הילדים. קחו לדוגמא את יום העצמאות שחגגנו לא מכבר, כל בני הבית יחד, אין לחץ של פיזורי בוקר בגנים ובבית הספר אל מול העבודה והלקוחות הממתינים....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה