הבלוג של שין שין

szobelsh

אוהבת לקרוא. ולכן אכתוב כאן בעיקר על ספרים. כמו כן אני מנהלת את מועדון קוראות תל אביב - מועדון חברתי חינמי לנשים חובבות קריאה מתל אביב, רמת גן, גבעתיים ואזור המרכז, אתן יותר ממוזמנות לחפש אותנו בפייסבוק "מועדון קוראות תל... +עוד

אוהבת לקרוא. ולכן אכתוב כאן בעיקר על ספרים. כמו כן אני מנהלת את מועדון קוראות תל אביב - מועדון חברתי חינמי לנשים חובבות קריאה מתל אביב, רמת גן, גבעתיים ואזור המרכז, אתן יותר ממוזמנות לחפש אותנו בפייסבוק "מועדון קוראות תל אביב" להצטרף לקבוצה ולמפגשים. כמו כן אני מתנדבת במכללה החברתית לנשים שורדות אלימות וזנות - Her Academy אוהבת מוזיקה וקולנוע. אוהבת אוהבת לשחות ולחתור בסאפ. ואת הילדים ובן הזוג, כמובן.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2014

לפני כחמש שנים דבורית שרגל, עיתונאית ובלוגרית תקשורת, קראה את הספר הוותיק “נוריקו סאן – הילדה מיפן” לביתם הקטנה של חברים. הילדה הסקרנית שאלה אותה איפה נוריקו סאן היום. השאלה לא הירפתה מדבורית. ובניגוד לכל בן אדם סביר, כמוני למשל, שהיה פוטר את הילדונת בתשובה מתחמקת וממשיך בחייו, דבורית החליטה לחקור את העניין. החקירה גרמה לכך שהיא הקדישה את חמש השנים הבאות ואת כל חסכונותיה ליצירת הסרט הדוקומנטרי המופלא “איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו סאן?” העוקב אחרי מסע החיפושים שלה אחרי גיבורות ילדותה וילדותנו.

יש לציין שהסרט לא זכה לשום תמיכה מהממיסד התרבותי והקולנועי בארץ, לא בשלב היצירה וגם לא לאחר שהיה מוכן. כל הכסף הדרוש גוייס ממשאביה הפרטיים של דבורית ומהדסטארט (מימון המונים) שגם אני הייתי גאה לתמוך בו. למרות הצלחתו הרבה בסינמטקים ובהקרנות פרטיות בכל רחבי הארץ, אף גוף טלוויזיוני לא רכש אותו לשידור. אך דבורית הנמרצת לא אומרת נואש. היא ממשיכה להקרין אותו בכל מקום אליו היא מוזמנת, להרצות ולענות בהתלהבות ובשקיקה לשאלות הצופים. עתה היא פתחה פרויקט מימון המונים חדש, “אפריקה”, אח חדש וסרט המשך ל”נוריקו סאן” המוצלח והמצליח, שריגש כה רבים והפעם בעקבות סיאה, הילדה מאפריקה. מלבד נוריקו, אלה קארי, דריק הילד ההולנדי וחבריהם, היכרתי בזכות הסרט גם את אנה ריבקין בריק. צלמת שוודית יהודיה שאהבה וצילמה ילדים בכל העולם והייתה הרוח החיה מאחורי הסדרה המקורית, ולמדתי על הקשר היפה שנרקם בינה לבין לאה גולדברג שתירגמה כמה מספרי הסידרה. הצלחת הסרט גרמה להדפסה חוזרת של סידרת הספרים ולהתעניינות מחודשת בה, שכמובן לא הביאה שקל לכיסה של דבורית. אין ספק שלולא הנחישות של דבורית והתגייסות הציבור הסרט המופלא הזה לא היה רוקם אור וגידים.

לולא היוזמה והאפשרות הנפלאה לתרום סכומים שונים למיזמים תרבותיים וחברתיים מופלאים לא הייתי זוכה לראות את נוריקו סאן או את הסרט של תומר היימן על אוהד נהרין. הוצאת סנדיק המופלאה לא הייתה שורדת וממשיכה בפעילותה הנהדרת, יגאל סרנה, הסופר והעיתונאי הוותיק והמוערך לא היה מוציא לאור את ספרו הדיסטופי “2023″, המורה והסופר דוידי רוזנפלד לא היה מוציא את ספר המתח הישראלי המקורי “החלומות שהורגים אותך”, המרכז לנשים ולנערות לא היה פותח את שעריו בקריית מלאכי במטרה להעצים ולתמוך באוכלוסיית נשים מוחלשת ועוד ועוד. אני מונה רק את הפרוייקטים בהם תמכתי מתוך רבים נוספים שהיו ראויים.

אמנם לעיתים ישנה תחושה של הצפה בבקשות ובפרוייקטים מסוג זה. אך לדעתי זוהי זכות להיות בין התורמים והתומכים ביצירה ובתרבות העברית והישראלית, כמובן שכל אחד ואחת לפי יכולתו ושיקול דעתו. גם הפצת הפרוייקטים וכתיבה עליהם מהווה עזרה משמעותית מלבד התרומה עצמה, שיכולה להיות גם בסכומים קטנים, שמצטברים לסכומים משמעותיים המשנים את המציאות. הכוח בידינו. לא רק להתלונן על המצב העגום של התרבות בארץ אלא גם לצרוך תרבות, לקנות ספרים (רצוי בחנויות הקטנות והעצמאיות), לראות סרטים והצגות, לכתוב עליהם, להשתתף במימון המונים ועוד כהנה וכהנה. אם אנחנו לא נעשה זאת אז מי יעשה.

images
רצ”ב הקישור להדסאטרט של “אפריקה”: https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=17469

נב דבורית הנהדרת, שאין כמוה ליושר וצניעות קראה את הפוסט שלי וחזרה אליי עם תיקונים. אז כך, באוגוסט האחרון, כתשעה חודשים לאחר שהסרט יצא לאור היא קיבלה מקרן רבינוביץ’ תמיכה בדיעבד, אחרי ערעור, בסך 50 אלף ש”ח (הסרט עלה 500,000 ש”ח). באשר לספרים, היות שדבורית מוכרת אותם עכשיו בהקרנות, מזה חצי שנה, היא מקבלת אחוזים nכול ספר שהיא מוכרת. אז תודה לדבורית על הקריאה והתיקונים. אני מאחלת לה בהצלחה מכול הלב במיזם החדש ולהתראות באפריקה!

עוד מהבלוג של שין שין

תצוגה מקדימה

ראינו לילה - אליס ביאלסקי

והפעם בפינת הספרים הטובים שחמקו מתחת לרדאר וחבל שכך... לפי מיטב ניסיוני אחד החסרונות של הספרות הישראלית החדשה היא מחסור חמור בהומור. ואם כבר יש הומור אז הוא ציני, מריר ועוקצני (עיין ערך עירית לינור). בקיצור חסרים לנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אליזבת איננה - ספר מתח נהדר בעל ערך מוסף

איך היא מעיזה? מה זו החוצפה הזאת? רק בת 24 וכבר כותבת ספר ביכורים כל כך טוב. אמה הילי הצעירונת, כמעט ילדה, הדהימה אותי ברגישותה וביכולת המופלאה שלה "להיכנס לראש" של מוד, קשישה חולת אצהיימר ולספר את סיפורה בגוף ראשון. הספר...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הבחורה על הרכבת - ספר מתח קליל ומרענן

ספר מתח טוב צריך להיות כמו סורבה. מעדן עדין וקריר בין המנות הכבדות בארוחה, כזה שמרענן את החיך ומאפשר לו לנוח בין הטעמים המורכבים והתובעניים יותר. ספר המתח הזה של פולה הוקינס הוא בדיוק כזה. מעדן מרענן בין ספרים איכותיים אך...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה