הבלוג של styling_therapy

styling_therapy

ד"ר טלי סטולובי, עובדת סוציאלית קלינית, מרצה באוניברסיטת חיפה. סטייליסטית שיודעת שסטיילינג הוא תרפיה. מזמינה אתכן לפסיכולוגיה חיובית בארון הבגדים.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מיוני 2016

גבר צעיר לובש שורטס וגופיה. העיניים מאופרות באיליינר שחור, השפתיים משוחות באודם. מה הסיפור? האם זה ביטוי למרד, חופש, ביטחון או סתם שלל מהסיבוב האחרון בקניון?

רק מבט מעמיק מגלה כמה משמעויות נסתרות מייצג הלבוש. כאשר אדם מתלבש, יש בכך הצהרה חברתית.הבדלי הלבוש הגדולים ביותר הם בין נשים לגברים, והם מתחילים בגיל אפס. בנות מקבלות שמלות ורדרדות והבנים מכנסיים בצבע תכלת. היסטוריונית האופנה ולרי סטיל כותבת, כי אין שום דבר מגדרי בפריטי הלבוש עצמם, בסוגי הבד או הצבע. התפיסה לגבי הבגד “הנכון” והמתאים הינה תוצר ישיר של הבנייה חברתית. ורוד זה לא באמת נשי! פשוט כך מספרים לנו מגיל מאוד צעיר (1989).

שיטת סטיילינג תרפי עוסקת בשאלות, למה אנחנו באמת מתלבשים ואיך הבגדים משפיעים עלינו.  מצב הרוח, יכולת הריכוז וההתנהגות שלנו מושפעים מהלבוש, וכך גם תגובות הסביבה אלינו (Pine, 2014). התפיסה בסטיילינג תרפי היא שכדאי לנו ללמוד להשתמש בבגדים שלנו כדי לעזור לעצמנו להתחבר פנימה, ולהתלבש בצורה שמשקפת את האישיות והייחוד שלנו. הבגדים הם כלי לביטוי עצמי וגם דרך להציב גבולות ולהעביר מסר לסביבה.

סטייל יכול לשחק תפקיד חשוב בהגדרת הזהות הלהט”בית. הבגדים משקפים את הדרך הפתלתלה מחוץ לארון וההגדרה העצמית בתוך הקהילה ומחוץ לה. למרות שהיציאה מהארון לגיטימית ונפוצה יותר, ברגמן ועמיתיו כותבים כי הנוער הלהט”בי חווה זהות שהינה זהות במאבק (2012). גם אנשים שיצאו מהארון וחיים באופן שלם וגלוי עם נטייתם המינית, נדרשים לצאת מהארון שוב ושוב, כי כל מפגש עם איש חדש הוא למעשה ארון חדש. מפגשים יומיומיים קטנים או גדולים מעלים שוב את השאלה, האם הנטייה המינית ידועה לנוכחים בסביבה, שבה ההטרוסקסואליות מונחת מראש.

הבגדים יכולים לעזור לנו בתהליך המתמשך הזה, ולחזק תחושת ביטחון והגדרה עצמית. הבגדים הם גם שדה למשחק וחקר עצמי. על זה ביקשתי לדבר עם גיל שמאי, חייל משוחרר בן 22. בחודשים האחרונים גיל מתעד את עצמו בחשבון האינסטגרם והפייסבוק שלו, תוך כדי צעדיו הראשונים בעולם האיפור וגיבוש הסטייל שלו.

 גיל שמאי2

תמיד רציתי להתאפר

 ”יצאתי מהארון בגיל 16. הסביבה תמכה מאוד, המשפחה פחות” מספר גיל. “לפני היציאה לבשתי בגדים שאמא שלי קנתה לי, היום אני בוחר לעצמי. העזתי אז פחות, זה תהליך שעברתי עם עצמי. הייתי בתגלית גאה ושם הכרתי אנשים שיותר פתוחים מבחינת הלבוש שלהם, אם זה בגדי עור, שורטים, איפור, חולצות קצרות. הבנתי שגם אני תמיד רציתי להתלבש ככה ולהתאפר. הצעד הראשון היה ללכת עם חברות ולקנות שורטים. הלכתי למסיבה של חברים עם השורטס ואיפור וכולם החמיאו לי ממש. בטיול האחרון שלי בארה”ב  היה לי יותר קל. לא הרגשתי מבטים ברחוב, לא הרגשתי שונה. נכנסתי למדוד שמלות ועקבים בחנויות, זה היה לגיטימי. לא כמו שהייתי נכנס לחנות בבת ים. באופן עקרוני אני קונה במחלקות נשים. הכל יותר צמוד וקצר ופתוח. אני רוצה להתלבש קצר ופתוח ושיראו את שערות החזה שלי, כי גם אני יכול. לא רק גברים גאים שממש חטובים והמכנסיים יושבים עליהם טוב יכולים. יש גם חסרונות באופנת נשים, למשל במכנסי נשים אין כיסים כמו אצל גברים, זה מרתיח. זה מכריח אותך ללכת עם תיק.”

 גיל שמאי1

“אני רוצה לראות איך אנשים מגיבים”

 ”צריך ביטחון עצמי מספיק כדי ללבוש בגד פחות מקובל ולהיות בסדר עם זה. לדעת שאני עלול לקבל תגובות מהסביבה ויכולת להתמודד איתן. כשאני שם את המכנס הקצר או חולצה חשופה אני רוצה לראות איך אנשים מגיבים לזה. בא לי לבדוק אם אני יכול ללבוש יותר קצר? אני משחק עם זה, עם המבטים של האנשים. אני אוהב לעורר את זה אצל אנשים.”

איך זה בתוך הקהילה? איזה מסר זה מעביר?

“גם בתוך הקהילה זה מאתגר. אתמול התכתבתי עם בחור, שלחתי לו תמונות שלי מאופר וזה היה לו יותר מדי. כשהייתי במסיבות בניו יורק והתאפרתי היה לי יותר ביטחון להתחיל עם אנשים, יותר התחילו איתי. יש סצנה קווירית בארץ אבל האווירה בחו”ל שונה. אם אני רוצה להתלבש ולהתאפר ככה פה אני צריך לדעת שלאו דווקא יתחילו איתי, אני לא יודע איך הם יקבלו את האיפור שלי”.

 “האיפור מעצים אותי”

“האיפור התחיל מזה שראיתי מופעי דראג, מהרצון לעשות איפור דראג והמשיך לאיפור רגיל. לקחתי שיעור אצל חברה שלימדה אותי לשים איי-ליינר. בניו יורק התחלתי לשחק עם זה, והבנתי שאני אוהב את זה. לא שאני לא חושב שאני לא יפה בלי איפור. בלי איפור אני מרגיש טבעי, לפעמים אוהב ולפעמים לא. עם איפור אני מרגיש שאני פתאום שם על עצמי זרקור שאומר “אני כאן”, גם אם אחרים לא אוהבים את זה. כשבנים מתאפרים ממש שמים לב לזה, אצל בנות פחות. זה עושה לי טוב האיפור, זה מעצים אותי.  אני מנסה לק, אודם.”

גיל שמאי

אתה מתעד את ההתפתחות של האיפור והסטייל שלך באינסטגרם @gilshamai. 

“לרוב אני מצלם את עצמי. לקח לי זמן לאהוב את זה. לקלוט את הזווית הנכונה, לבחור את התמונה שהכי נראית לי. אני מצטלם אם אני מרגיש שזה מוסיף משהו לפיד שלי. אם זה סטורי- אז אני מצלם כדי שיראו, ואם אני מעלה כתמונה זה בגלל תהליך שעברתי מבחינת עצמי. עוקבים אחרי, חברים מפעם פתאום כותבים לי. אני חושב שאנחנו רוצים שיראו אותנו! אנחנו רוצים שיראו, שיאהבו, שיגיבו.”

 הראיון עם גיל משקף את העוצמה של הסטייל לחבר אותנו פנימה, להבין מי אנחנו ולהיות נאמנים לזה. יש לכך ערך מיוחד בתהליך היציאה מהארון. הלבוש מאפשר לנו לשחק ולחקור את הפנימיות והמיניות שלנו, וכשהוא מדויק לנו הוא מעניק תחושת ביטחון. הבגדים שלנו הכי משפיעים כשמוציאים אותם מחוץ לארון.

 על הכותבת: ד”ר טלי סטולובי היא עובדת סוציאלית קלינית ומפתחת שיטת סטיילינג תרפי (Styling therapy). חוקרת אקדמית ומרצה במכללה לחברה ואמנויות. בוגרת סטיילינג בשנקר.

עוד מהבלוג של styling_therapy

תצוגה מקדימה

התחלה חדשה בארון הבגדים - סטיילינג תרפי

ברוכה הבאה לעולם הסטיילינג תרפי. סטיילינג תרפי, בקיצור, זו תרפיה בארון הבגדים. האם חשבת פעם מה הבגדים שלך אומרים עליך? האם חשבת פעם מה את רוצה שבגדייך יגידו עליך?  שמי ד"ר טלי סטולובי ואני אשת טיפול וסטייליסטית. פיתחתי את...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

דברים שלמדתי ממירי רגב

בשבוע האחרון שאלו אותי עליה בלי סוף. שמלת ירושלים של זהב. נראה כאילו כולם כבר ראו את השמלה הזו של מירי רגב, ולכולם יש מה לומר. מדהים איך שמלה אחת יכולה לעשות מה שמערך הסברה שלם לא יכול, ולגעת בכל כך הרבה אנשים בין רגע. כמה...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

מזל טוב אימא קייט, חוזרת לסקיני? עיניי העולם נשואות לנסיכה קייט יוצאת מחדר הלידה

העולם עקב בהתרגשות אחרי הריונה של הנסיכה קייט, כי גם בעולם שלנו יש עדיין שרידים לפנטזיות על נסיכות ומלכים, וחיים של "באושר ובעושר". אבל אני לא בטוחה שהפנטזיה הזו היא נחלתה של קייט, שכל צעד ושעל שלה צולם לאורך...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה