הבלוג של styling_therapy

styling_therapy

ד"ר טלי סטולובי, עובדת סוציאלית קלינית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת את הפסיכולוגיה של הלבוש. מפתחת סטיילינג תרפי - שילוב בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מיוני 2016

האם סטייל עובר בגנים? ואיך משפיעה עלינו העובדה שאימא היא המלבישה הראשונה, האייקונית, שלנו?

כל אם מכילה את בתה בתוכה וכל בת את אמה. כל אישה היא מעין שלוחה של אמה שבאה מן העבר, ושל בתה שבאה מן העתיד (Orbach, 1993). הבגדים  מקשטים את הקשר הקרוב קרוב הזה, לפעמים בצבעים שאנחנו אוהבות לזכור ולפעמים פחות. חיפשתי להתבונן על קשר כזה בתוך דווקא בגיל ההתבגרות, שבו נדמה שהשוני גובר על הדמיון.

אפי פדידה, 46,  בהווה עורכת דין ופעילה חברתית, בעבר נגעה בתחומים נוספים (צילום, עיצוב אופנה). יעל בתה, 12, תלמידת כיתה ו’. נפגשנו בבוקרו של שישי לראיון על סטיילינג של אם – בת, שבו ביקשתי להכיר אותן רק באמצעות בחירות הבגדים שלהן. חיפשתי נקודות מפגש סביב הסטיילינג, דמיון ושוני, וגיליתי גם הפעם, שאימהות ובנות מרגישות מאד יחד, גם כשמתלבשות בנפרד.

יעל

אפי

תארי כיצד את קונה בגדים

אפי: אני אוהבת חנויות יד שניה, בגדים מיוחדים, לא תמיד אני מתחברת לאופנה שיש בחנויות. אוהבת לאסוף פריטים ולשלבם עם דברים מהחנויות הסטנדרטיות.

יעל: אני לא הולכת לקניות כל כך, וכשכבר כן אז עם אמא. סבתא גרה בארה”ב ומגיעה כל חצי שנה, מביאה לי ערמות של בגדים לטעמי. תמיד היה לי את הטעם שלי, הייתי מתארת לה בטלפון מה אני רוצה והייתה מביאה.

האם יש פריטים שיש לך כמה מהם?

אפי התגלתה כקניינית סדרתית עם תשוקה אמיתית לנעליים. “פעם חזרתי עם שמונה זוגות נעליים”, מספרת “וכשטסנו לחו”ל, חזרתי עם עשרה”.

יעל בחרה לאפי אז זוג נעלי עקב אדומות מזמש “שבחיים לא אלך איתן”, אומרת אפי. “הן יפות! מבחינתי זאת הקניה הכי טובה” מסכמת יעל.

אפי: אני קונה חולצה בכמה צבעים, גם מכנסיים, גרתי בארה”ב כמה שנים ונראה לי שהחינוך שלי היה לקנות בכמות בסיילים, כי אח”כ כבר לא יהיה. אוהבת גם לאסוף משקפי שמש. אלה משקפי החלומות שלי.

משקפיים אפי

תארי את תהליך ההתלבשות שלך בבוקר, מה את מביאה בחשבון?

אפי: כשאני רזה אני מרשה לעצמי ללבוש דברים מגניבים, מכנסיים ורודות לוהטות..

יעל: ניסיתי לגרום לה ללבוש משהו קטן יותר, לבן יותר, מסוגנן יותר…

אפי: כשהייתי בתיכון הייתי תופרת לעצמי בגדים מופרעים, מוציאה גזרות מבורדה ותופרת.. חצאית מיני א-סימטרית למשל, דברים שונים משל כולן. היו אז נעלי אספדריל, קניתי בכל הצבעים והייתי הולכת עם נעליים בשני צבעים שונים.

יעל, היית הולכת ככה?

יעל: נראה לי שכן.. פעם נכוויתי ולא יכולתי ללבוש מכנסיים, רק חצאית. אימא שלפה גרבי ברך בכל הצבעים ובאמת הלכתי ככה לבית ספר.. הרגשתי קצת מוזרה והיה לי נחמד, מצחיק, כולם הסתכלו עליי- ‘מה נסגר עם הילדה הזאת’..

אפי: אותי לא מעניין מה הסביבה חושבת. אם אני נראית במצב שלדעתי אפשר, אקנה מה שבא לי ואלבש מה שבא לי. כשאני במשקל עודף אם לדעתי זה לא נראה עליי טוב אז לא..

האם את זוכרת תקופות בחייך שהתלבשת בהן באופן מאד שונה מעכשיו?

יעל: הייתה תקופה שבאתי לבית הספר רק בטרנינג, לא סקיני, לא טייץ כמו כולן, לא היה לי אכפת איך אני נראית.. ואז היה איזה יום, הייתי בת 7, שיצאתי מהבית בטרנינג ככה ולא מסורקת ואח שלי הלך איתי ושאל אותי- את לובשת פיג’מה?.. זה היה יום שממנו החלטתי שאני משקיעה במה שאני לובשת.

מהו הבגד שאת הכי אוהבת?

יעל: ג’ינס וכובע צמר. יש לי ג’ינס ווש שאני מאד אוהבת. אמא חושבת שהוא לא יפה. כשהייתי קטנה היא מאד השפיעה עליי לגבי מה שלא כדאי לי ללבוש אבל תמיד אמרה שאעשה מה שבא לי.. וחשבתי שאם היא אומרת אז אולי גם אחרות יחשבו ככה..

אפי: יש לי ג’ינס צמוד שיעל הכריחה אותי לקנות.

יעל: שמחתי שהיא קנתה אותו. פעם נראינו אותו הדבר ואז היא גזרה את השיער שלה וצבעה אותו ומאז אנחנו לא נראות אותו דבר. לפחות בשיער שנהיה דומות.

אפי: אני שואלת לדעתה על הבגדים, אם היא אומרת לי שזה נורא ואיום אני מחליפה. לפעמים אנחנו לא באותו טעם.

יעל: לרוב.

אפי: לפעמים. אני הכי אוהבת שמלה שחורה, יש לי אותה באדום, ורוד ושחור. זו שמלת קולר עם עיגול מוכסף. היא מתאימה גם לאירועים חגיגיים וגם ליום, מאד מחמיאה לגוף.

יעל: הכי אוהבת מכנסי פיג’מה, הלכתי איתם ליום ללא תלבושת אחידה בבית ספר והרגשתי מופרעת..

מתבוננות

מהו הבגד שאת הכי לא מחוברת אליו?

אפי: חולצות שחורות שוכבות אצלי בארון, אין בהן משהו לא טוב, לא ממש יודעת למה לא לובשת אותן..

יעל: משהו בשרוולים שלהן..

אפי: כנראה.

יעל: הבאתי שמלות שסבתא שלי קנתה לי פעם. יש להן סיפור: פעם היה לי טעם מאד ייחודי – אהבתי כמה שיותר ורוד, נוצץ ומפונפן.. סבתא קנתה לי מליון שמלות כאלה והלכתי איתן ממש לכל מקום.. הייתי ממש שונה מאחרות. זה היה ככה עד גיל שמונה. ראיתי שאחרות לא הולכות ככה, ראיתי שאני באה לכל מקום לבושה הכי מפואר, יותר מפואר מהילדה שיש לה את היום הולדת, פשוט הפסקתי. עכשיו הן תקועות לי בארון ואימא שלי מכריחה אותי להשאיר אותן.

שמלות יעל

האם יש דמויות בסביבה שלך, מהעבר או מהתרבות העכשווית שאת שואבת מהן השראה?

אפי: אני אוהבת ללבוש מחויט, טיפ טופ, למדתי שנה עיצוב אופנה וראיתי המון תצוגות אבל אף פעם לא רציתי לוק שלם אלא חלקים ממנו. לא כ”כ מחקה אנשים. אני אוהבת לראות נשים שמשקיעות בבגדים שלהן, פריטים יקרים, אוהבת את זה על אחרות.. אני מקבלת השראה מהפינטרסט.

יעל: אני לא מסתכלת איך שנשים אחרות מתלבשות. יש בת דודה שניה של אימא שקיבלתי ממנה השראה, אלכסנדרה, פגשתי אותה בארה”ב והיא נתנה לי את החולצה שאני לובשת עכשיו.. היא נראתה לי שמחה כזו ורציתי גם להרגיש ככה..

האם זכור לך מקרה שהתלבשת בצורה מסוימת כדי לקבל תחושת בטחון או להרגיע את עצמך?

אפי: כשאני הולכת לבית משפט אני צריכה להיות מחויטת, מגוהצת, אפילו מצחצחת נעליים. זה נוסך בי בטחון. כשהייתה לי תקופה קשה ענדתי שרשרת עם אבן אמטיסט ולא הסרתי אותה.. עד שהרגשתי שכבר בטוח להוריד אותה ממני.

יעל: אני תמיד עם סווטשירט איתי, עם עוד שכבה, גם מתחת לחצאית תמיד אלבש גרביונים, אני צריכה להיות מכוסה. ביום חמישי רציתי להרגיש מפוארת ולבשתי ג’ינס וחולצה לבנה, שרשרת, כשבא לי משהו שונה אלבש צבעוני. נגיד טייץ פרחוני עם חולצה אדומה, אם אני לובשת דבר כזה אני כל היום צוחקת..

הבגדים שאפי אוהבת

דיטייל החליפה של אפי

האם יש לך תכונה שהיית רוצה שהבגדים שלך יבליטו?

אפי: הבגדים שלי כבר מבליטים כי הם מעניינים, אני אוהבת לסקרן ולהיות נועזת. הציפורניים זו הדרך שלי להראות שאני שונה, זה ממש כמו תכשיט בעיניי.

יעל: יש לי כמה סוגי אופי והבגדים שלי בהתאם, יש לי שקטים ויש לי פרועים.

החצאית שיעל אוהבת

עד כמה את מרגישה מחוברת לבגדים בארון שלך?

אפי: אני דואגת שיש לי בארון מהכל, יש לי הרבה שחור אבל גם אדום וטורקיז. משתדלת לקנות צבעוני ולא שחור. מה שאני לא לובשת בכלל אני שמה בצד או מוסרת.

האם את חושבת שאת פוטוגנית?

אפי: כן, מאד אוהבת להצטלם. לפני שנה עשיתי צילומי תדמית אצל צלם ומאד אהבתי. מבחינתי שמישהו יסתובב ויצלם אותי כל היום.

יעל: אוהבת להצטלם בעיקר עם חברות. אני פוטוגנית אבל יש ויש.. לא אוהבת שאימא מצלמת אותי.

אם הגוף שלך היה מושלם בעינייך, מה היית לובשת?

יעל: הכל לבן, בעיקר לבן.

אפי: הגוף שלך כבר מושלם. זה לא קצת משעמם לבן כל הזמן?

ואת, אפי?

המון מיני, צבעוני בטירוף, צמוד. חליפת החלומות שלי היא חליפה בצבע בז’ שמנת. החיים יראו אחרת כשתהיה לי. אני עוד לא שם.

יעל: את בגד החלומות שלי אלבש לבת מצווה! אני הולכת לעצב לעצמי שמלה ולתפור אצל תופרת.

יחד

עוד מהבלוג של styling_therapy

תצוגה מקדימה

התחלה חדשה בארון הבגדים - סטיילינג תרפי

ברוכה הבאה לעולם הסטיילינג תרפי. סטיילינג תרפי, בקיצור, זו תרפיה בארון הבגדים. האם חשבת פעם מה הבגדים שלך אומרים עליך? האם חשבת פעם מה את רוצה שבגדייך יגידו עליך?  שמי ד"ר טלי סטולובי ואני אשת טיפול וסטייליסטית. פיתחתי את...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

הארוויזיון הוא רק קאבר - הניצחון הכפול של נטע ברזילי

"כולם קנו חולצות בית ספר בהנס ולא הייתה שם חולצה שתעלה עליי. הייתי בעול כורחי מישהי שהיא מחוץ לדבר הזה" דברי נטע בראיון לכאן חדשות (5.5.2018). ההתחלה של נטע הייתה הסיוט הכי גרוע של כל מתבגרת. הבגדים הם שפה חברתית והמתח בין הרצון...

תצוגה מקדימה

אין כניסה מעל 18 -- סטייל של מתבגרות. המדריך לאם המבולבלת.

היא קטנה אבל גדולה, היא באה בקבוצות, היא מהממת, היא בלתי מתפשרת, היא חיה כל דקה במקסימום, היא בסרט משל עצמה, ולך אין תמיד כתוביות.. היא המתבגרת שלך. "את תסבירי לי למה היא מתלבשת ככה?!" אימא שלה צועקת עליי בעוד המתבגרת שלה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה