הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

שני אתגרים בתקופות קשות: הראשון הוא פשוט – לעבור אותם (לעיתים ממש לא פשוט), השני הוא למזער את השחיקה שלנו. ארועים ותקופות קשות יכולים להשאיר אותותיהם בגופינו, שערות שיבה, קמטים – אלו רק המופעים החיצוניים, המופעים הפנימיים יכולים להיות רבים ומשפיעים מאד על בריאותנו, מכאן החשיבות למזער אותם.

14/05/2011

עסקנו כאן בלהיצמד לאור, פעמים רבות במשמעות של הרגעים הקשים/מאתגרים בחיינו, ראו ב’להיצמד לאור – תפקיד הבורות בחיינו’, ‘להיצמד לאור – פחד תפסיק להפחיד’ ועוד..

בהחלט חשוב לזכור בתוך כל הקושי, שיש לקושי משמעות, שהוא חוצב מאיתנו עוצמות שלא ידענו שקיימות בנו, לרוב הוא גם מקרב בין האנשים הנוגעים בדבר, היום אני רוצה לעזוב לרגע את המשמעות של הקשיים המאתגרים בחיינו ולגעת ב: איך לעבור אותם?

רגעים קשים נוגעים בד”כ באחד מאבני היסוד של חיינו: אני – בעיות בריאות נפשית ופיזית. משפחה – בעיות ביחסים או בעיה של אחד מבני המשפחה. פרנסה – בעיות כלכליות ובעיות בעבודה.

שני אתגרים בתקופות קשות: הראשון הוא פשוט – לעבור אותם (לעיתים ממש לא פשוט), השני הוא למזער את השחיקה שלנו. ארועים ותקופות קשות יכולים להשאיר אותותיהם בגופינו, שערות שיבה, קמטים – אלו רק המופעים החיצוניים, המופעים הפנימיים יכולים להיות רבים ומשפיעים מאד על בריאותנו, מכאן החשיבות למזער אותם.

לא להתנגד

בזמן קושי ואתגר, עלינו לסגל לעצמנו גמישות, לעיתים מתוך קושי להכיל את הכאב ואי הנוחות אנו מנסים להתנגד לסיטואציה, דבר אשר יכול לגרום למציאות להטיח בנו חזק הרבה יותר.

לדוגמא: נניח שנעשה אי צדק כלפיכם, סיפור ששמעתי בו אדם קיבל משוטר קנס על הורדת נוסע בתחנת אוטובוס, (נכון שהדבר אסור, אך רבים עוצרים לרגע בתחנת אוטובוס), אולם אותו האדם, לא הסכים לשלם את הקנס, הוא הגיש ערעור, הגיע לבית משפט, צעק על השוטר ומכל הסיפור הנ”ל מצא עצמו עם כפל כנס וגם תלונה על בזיון שוטר אשר גרמה לו להמשיך ולהגיע לבית המשפט לדיון נוסף… זהו סיפור קטן ופשוט, אתם בוודאי מכירים דוגמאות נוספות להתנגדות שלכם לקושי אשר מעצימה אותו יותר ויותר. ראיתי זאת גם בניסיונות לשפר פרנסה ע”י קפיצה מעיסוק לעיסוק, דבר אשר לעיתים רק מאריך את הבעיה מכיוון שאינו מאפשר להתבסס בדבר אחד ולקצור תוצאות בו. לעיתים כשנושבת סערה בחייכם, אל תתנגדו כמו מקל קשה שבסערה נשבר, היו גמישים להתכופף כמו דשא ברוח, תנו לסערה לחלוף בזמנה, אל תגרמו לה להתעצם או להתארך.

לפרוק את הקושי

אחד הדברים המקלים על התמודדות עם קושי ואשר חוסכים מהגוף לצבור משקעים בתוכו הוא ציור אינטואיטיבי, קחו דף גדול וציירו עליו בצבעי פנדה וגועש, בצבעי פנדה אפשר ללחוץ בחוזקה ולהוציא תחושות מהגוף, בצבעי גועש אפשר לכסות שטחים גדולים בצבעים המסמלים עבורכם את התחושות שבגופכם, כך שהתחושות תוכלנה לעבור ולצאת אל הדף.

כל פעילות גופנית, מקלה ומוציאה קושי שעלול להצטבר בגוף, ריצה, הליכה, ספינינג, ריקוד, תנועה, קיקבוקס ועוד… מצאו את הדבר הנכון לכם, זה שאחריו אתם מרגישים יותר קלים, עם פחות עומס בגוף.

קבלו תמיכה

על מנת לעבור תקופות קשות עליכם לדאוג לעצמכם לתמיכה. תמיכה של חברים, לעיתים בהקשבה לקושי, לעיתים בהוצאתכם לקצת אור ורגעי שמחה, תמיכה גופנית של מסאג’ים לסוגיהם יכולה לאפשר לכם עוד יכולת התמודדות, תמיכה של מטפל על מנת לפרוק את מה שעובר עליכם, תמיכה של קבוצת אנשים אשר מתמודדים עם בעיות זהות לשלכם – לעיתים בקבוצה יש תחושה שהנטל מתחלק, שאתם לא לבד, לעיתים לראות אנשים שיוצאים מהבעיה בה אתם נמצאים נותן המון תקווה וכוח להמשיך.

דוגמא שלמדתי מחברה טובה, שבעבר טיפלה בבעלה החולה, היא דאגה לקבל טיפולי מסאג’ באופן קבוע כל שבוע. יש לנו לעיתים מין אמונה כזו שכאשר מישהו אחר זקוק לנו, עלינו להיות במאה אחוז עבורו, אז איננו יודעים שלטפל בעצמנו על מנת שנוכל להיות עבורו זה חלק קריטי מהנתינה שלנו. לעיתים בזמן טיפול באדם קרוב, דווקא הליכה למספרה, דווקא השקעה במראה שלנו, בשמחה שלנו מחזקת גם בו את הרצון להחלים ולחיות.

אני רוצה לספר לכם על חבר בוגר, שאחיו נפטר כשהיו נערים צעירים, ההורים היו אז עסוקים בכאבם הפרטי, הוא אפילו לא ידע עד כמה הארוע השפיע עליו, רק לפני מספר שנים, הבין זאת תוך כדי טיפול והצטרף לקבוצת תמיכה של ‘מי שאיבד אח’ (וללא קשר לצה”ל). מסתבר שכל בעיה יש עם מי לחלוק, יחד קל יותר להתמודד עמה.

יש אנשים אשר בעת קושי, נופלת עליהם מרה שחורה והם רואים הכל בפסימיות, כאן ניתן לקבל תמיכה של הומאופטיה / פרחי באך / רסקיו ועוד, כל אלה על בסיס טבעי וללא תופעות לוואי, הם יכולים לתת תמיכה נפשית וכוח לעבור את הדברים בפחות שחיקה.

התפללו

מצאו דבר אחד לפחות בו תוכלו לתלות תקווה, התפללו אליו, דברו אליו, בקשו ממנו. יש בה בתפילה המון ענווה, מעצם הידיעה כי איננו ‘כל-יכול’, כי אנו חלק מדבר הרבה יותר גדול ויש רגעים בחיים בהם אנו תלויים בגורמים שאינם בשליטתנו, תפילה היא הכרה בכך, ההכרה ממלאת אותנו בתקווה לפתרונות ממקום חדש ולא ידוע לנו. אני מצרפת לכם כאן שיר, שאותי אישית מרגש עד דמעות, בשיר הסיפור של שולי רנד בקשר המיוחד שהיה לו עם חנוך לוין, בשיר מספר שולי רנד איך בכל מפגש בינהם היתה עולה סוגיית האמונה, איך חנוך לוין היה תמיד ציני וסרב להאמין, עד אשר הגיע למשכב חולה, ובשיר על ערש דווי עונה לו חנוך לוין: אמן.

אין דבר חזק מאמונה ותפילה בזמן קושי, פרגנו גם זאת לעצמכם. ביחרו אתם במה להאמין.

המשורר
מילים ולחן: שולי רנד

אדוני המשורר מלוא כל העיר כבודך,
אתה זוכר איך נפגשנו בלב הבריכה,
שחיתי לאט, שחית מהר חזה מתוח,
כיאה למשורר.

עצרנו לפוש, גלגלנו דיבור
על טמא וטהור, על מותר ועל אסור
תענוג לדבר איתך רב מג של מילים,
מה כבר אמרתי ששברת את הכלים.

זאת הייתה דעתי לא הייתה לי
ברירה, בינינו לפתע תהום נפערה,
אני הצבעתי לשמיים, אתה צללת
במים, ואמרת לא, אני אמרתי כן,
ואם אמרתי יש, אתה צחקת אין.

אתה בטח זוכר אותו בוקר אומלל,
שנינו צנחנו על אותו הספסל,
טחנתי סיגריות, קילפת אגס,
כל אחד מאיתנו בעלבונו מכונס.

איך שוב נקלענו לאותה השיחה,
על מותר האדם ואם יש השגחה
אתה רב מג של מילים, לא היינו כוחות,
הפעם זה כמעט נגמר במכות.

זאת הייתה דעתי לא הייתה לי
ברירה, בעיניך ראיתי פתאום אש זרה,
אתה גיכחת לשמיים, אני לא הרמתי
ידיים, כשאמרת לא, צעקתי כן,
בטח שיש, אתה צעקת אין.

הלילה ההוא בבית החולים, אתה
היית מלופף צינורות מבהילים, על
קצה הכיסא ישבתי בלאט, נשמת
כבד דיברנו מעט.

בינינו אימה בחדר צללים, היו לי
תחושות לא היו לי מילים, עיניך
תלויות בי גדולות ורכות, שנינו
ביחד התחלנו לבכות.

שנינו ראינו אותה התמונה
מעל לראשך מוטלת שכינה
ופחד נורא ואיום כשאתה נרעדת פתאום
והתחננתי לא, אתה ידעת כן,
סע לשלום, אתה ענית אמן.

שחר פרץ לבית החולים,
בעצב כזה לא היו לי כלים,
ידידי המשורר זכרונך לברכה,
נוח בשלום תהה שלמה מיתתך.

רגעי קושי הם חלק מהחיים, לעיתים הם מהווים פריצות דרך לחיים טובים יותר, בואו נעזור לעצמנו ולסובבנו לעבור אותם קצת יותר קל. שבוע קל וטוב לכולנו!

___________________________________________________________________________________________________________________

שיעורי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בת”א, בין השעות 21:00-22:30.

התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח למפגש. השיעור הקרוב:

להיצמד לאור – האם אתם ‘חיים’ או ‘מתנהלים’ ?

לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה