הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

להיצמד לאור – זוהי תורת המחויבות לטוב, מחויבות הבאה מתוך הסכמה שמגיע לי ושיהיה לי פשוט טוב. להיצמד לאור – הוא קו מנחה לחיים, בו בכל רגע יש לי בחירה: האם אני נצמד לאור או נצמד לחושך? האם המעשה שאני עושה או המעשה שאני נמנע מלעשות מקרב אותי לאור או מקרב אותי לחושך?

21/09/2010

להיצמד לאור

להיצמד לאור – זוהי תורת המחויבות לטוב, מחויבות הבאה מתוך הסכמה שמגיע לי ושיהיה לי פשוט טוב.

להיצמד לאור – הוא קו מנחה לחיים, בו בכל רגע יש לי בחירה: האם אני נצמד לאור או נצמד לחושך? האם המעשה שאני עושה או המעשה שאני נמנע מלעשות מקרב אותי לאור או מקרב אותי לחושך?

נכון להיום יש מעטים שגילו את הסוד להיצמד לאור ושחייהם מלאים, הם מתהלכים בעולם עם שקט פנימי, חיוך זורח, ללא פחדים, הם מנהלים את רגשותיהם, הם בוחרים בכל רגע מה נכון עבורם, הם יוצרים במציאות שלהם את מה שהם רוצים.

“האפשרות קיימת כאן ועכשיו, השאלה אם אנחנו רואים אותה”

אז מה זה להיצמד לחושך? להיצמד לחושך אין הכוונה למשהו רע, יש הרבה מאד אנשים שנצמדים לחושך ושידווחו שממש טוב להם, יש להם כסף, אשה ילדים, משרה בכירה וכו… אבל בתוכם עמוק, הם לא מאושרים, הם יודעים שמשהו חסר להם, הם לא יודעים בשביל מה כל זה קורה, מה הסיבה לחיים האלה? מה המשמעות של קיומם פה בעולם? מהלכים בעולם כאבודים, שאינם יודעים אפילו שדרכם אבדה להם.

להיצמד לחושך – זה פשוט עיוורון. העיניים אמנם פתוחות, אך אני קוראת לזה: עיניים עצומות לרווחה. הרבה מאד מאיתנו מתהלכים בעולם, עושים את כל המשימות הנדרשות מהם ועיניהם עצומות, האפשרות לאושר ממש לידם, אך בשל העיוורון הם פשוט לא רואים אותה.

אז איך פותחים את העיניים? לאט לאט לאט ובטוח.

אמרתי כבר שלהיצמד לאור זו קודם כל מחויבות.

מחויבות היא ללא שאלה וללא סייג, אין לה תנאים, מחויבות היא לדבר שהחלטנו פעם אחת, ואח”כ נשאר רק לבצע. אנחנו לא שואלים בכל רגע ובכל יום מחדש האם היום אני מחויב? אלא ברגע שהיתה לי ‘הארה’ / תובנה / הברקה / הבנתי משהו שחשוב לחיי, מכאן כל מה שנשאר לי הוא לבצע זאת ללא שאלות.

תשאלו אם כך אז איפה החופש שלי? איפה הספונטניות? איפה האפשרות לשנות את דעתי?

שאלות מצוינות, אנחנו כבר נכנסים לחמקמקות של האפשרות שיהיה לי פשוט טוב. כמה טריקי ומבלבל יכול להיות המושג ‘להיצמד לאור’.

בהקשר של מחויבות, אין לנו אפשרות להשאיר פתח להתלבטויות וסימני שאלה, כשאנחנו משאירים פתח, תמיד יהיה יום בו החושך השתלט עלינו ואז אם נבחר מ’ההשתלטות’ שלו, נגלה שנגיע לאט לאט רחוק מהמקום אליו התכוונו להגיע. יחד עם זאת, כן אפשרי וגם רצוי פעם בתקופה ממושכת, לעשות עצירה שקטה, לקחת פסק זמן מהיומיום ולשאול את עצמנו האם נרצה לשנות את המחוייבות שבחרנו. האם המחוייבות כבר לא מתאימה, אולי מיצינו את הדבר, אולי המחוייבות הפכה לטבע שלנו ואנחנו יכולים לקבל על עצמינו עוד מחוייבות חדשה? אולי היום אנחנו יודעים עוד משהו חדש, שלא ידענו, ומהחדש הזה אנחנו יכולים לקבל מחוייבות אחרת על עצמנו?

בני ניב, בן ה-8, ביקש ללמוד פסנתר, הוא התחיל ללמוד, אבל אז היו ימים בהם בזמן השיעור שלו, חבריו שיחקו כדורגל בגינה, בימים האלה הוא ביקש ממני לבטל את השיעור, כמובן שאין אפשרות לשנות ולבטל כל פעם את השיעורים, אז ניב עשה זאת פשוט, ביום שהשיעור והכדורגל התנגשו, הוא אמר “אני לא רוצה ללמוד פסנתר” הוא התכוון שהוא אינו רוצה כלל ללמוד פסנתר, ואני שאלתי אותו מה יקרה בשבוע הבא, הסברתי שאם מבטלים, זה לתמיד, הוא אמר שבשבוע הבא הוא כן ירצה, הסברתי לניב, שאין אפשרות לשחק כך עם שיעורי פסנתר, אם הוא מתחייב ללמוד –זו התחייבות לשנה, אחרי שנה, אמרתי לו, תוכל להחליט האם להמשיך, להפסיק או לשנות כלי נגינה. זו הדוגמא למחוייבות. אני מציעה החלטה לשנה או מינימום לשלושה חודשים. כל מחוייבות ששיניתם אחרי פחות משלושה חודשים זו:  ה ח מ צ ה .

מדוע החמצה? מכיוון שבזמן ביצוע המחוייבות מתרחש שינוי בתאי המוח ובתאי הגוף (תלוי בסוג המחוייבות שלקחתם) השינוי הזה לא מתרחש ביום אחד, נדרשים שלושה חודשים על מנת לחוש במעט בשינוי, זאת מכיוון שרוב תאי הגוף מתחדשים אחת ל-6 עד 120 ימים, והשינוי יבוא לידי ביטוי רק לאחר שכל התאים יתחלפו.

(הסבר קצר: בממוצע מתים בגוף כל דקה כ 300 מיליון תאים מסוגים שונים בתהליך של מוות מתוכן הקרוי אפופטוזיס, תאים אלו ברובם מוחלף בתאים חדשים.

במערכת העיכול התאים המחפים את הקיבה והבטן מתחלפים בממוצע כל 6 ימים וזאת בגלל עומס העבודה המוטל על “כתפיהם” ובגלל סביבת העבודה הקשה (חומציות ורעלים) הפוגעת בתא.
תאי העור מתחלפים בערך כל 2-4 שבועות; כלומר כל חודש העור שגופנו עוטה הוא חדש , כמובן שהתחלופה היא הדרגתית.

תאי הדם האדומים בגוף האדם חיים בממוצע כ 120 יום לפני שהם מתים ומפרקים.
תאי הכבד חיים בממוצע כשנה עד שנה וחצי.
כל רקמת השלד (עצם) באדם מתחדשת כל 7-10 שנים.

מאת: ד”ר מאיר ברק – מחלקה לביולוגיה מבנית, מכון ויצמן למדע)

כפי שניב, בני, אחרי שלושה חודשים כבר התאהב בנגינה, ובחר לבד לנגן בזמנו החופשי, כך ייתכן שכל מחוייבות שתקחו על עצמכם, תאפשר, לאחר ביצועה לראות את הדברים אחרת. כלומר ברגע שבחרתי מחוייבות שנראת כטובה לחיי, נשאר לי רק:  ל ב צ ע !

מחויבות יכולה להיות כל דבר, מלימודים חדשים, שינוי תזונה, החלטה להפסיק לשקר, החלטה לא לבגוד, החלטה לעזור לאחרים, החלטה להגיד משהו טוב למישהו אחר כל יום, החלטה לעשות בכל שבוע משהו חדש שאף פעם לא עשיתי, החלטה לראות את מה שיש ולא את מה שאין, החלטה לא להגיב למישהו ספציפי שתמיד גורם לי להתפוצץ, להפסיק לעשן, ועוד ועוד…. כל דבר שהבריק לכם שיקדם את הטוב בחייכם, את האושר שלכם – יכול לההפך למחוייבות.

אור וחושך הם לא טוב ורע.

אין דבר שהוא טוב ואין דבר שהוא רע, הכל ביחסיות, דבר אחד יכול להראות רע מאד, ואחרי תקופה להסתבר כהדבר הכי טוב שקרה.

אור – היא ערנות, בחירה, אושר, שמחה, התפתחות מתמדת = כל פעם עוד אור.

חושך – הוא עיוורון, חוסר תכלית, אבדון, חוסר משמעות, עמידה במקום = הליכה אחורה אל מול התפתחות הסביבה.

___________________________________________________________________________________________________________________

שיעורי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע

ביום ג’ בקריית טבעון וביום ד’ בתל אביב

השיעורים מתקיימים בין השעות 21:00-22:30.

מתארגנת פתיחת קבוצה נוספת בת”א לאחר החגים

התשלום 30 ש”ח למפגש. 

לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________________________


עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה