הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

אם היה נדמה לכם עד היום שהתמדה הינה עד להגעה לארץ המובטחת, היום אני מוסיפה לכם עוד קילומטרים להתמדה, גם כשהגענו לארץ המובטחת הכרחי להמשיך ולטפח אותה למען תמשיך להתקיים עבורנו. מה שמשאיר אותנו ללא ברירה אחרת. אם אתם רוצים להגיע למטרה בחייכם – ברור שנדרשת התמדה. אם הגעתם למטרה בחייכם – תצטרכו להתמיד במה שעשיתם על מנת לשמר אותה.

26/03/2011

זהו הפוסט ה-28 בתורת ‘להיצמד לאור’. להיצמד לאור – היא הסכמה ומחוייבות שיהיה לנו פשוט טוב.

אם כל הידע לחיים טובים כבר נמצא, אם דיברנו כבר על פריצות דרך, על תעוזה, על שינוי, על להיות השראה, על הכרת תודה ואהבה ללא תנאי לסביבתנו, על להיות נאמנים לעצמנו ולזכור את הכיוון והמשמעות שלנו בחיים, אם הכל כבר נאמר כאן ובכל מקום אחר סביבנו, מדוע אנחנו עדיין אנו נופלים לבורות, מנוהלים ע”י דפוסים והרגלים, מדוע אנחנו מוצאים את עצמנו כמו במעגלים חוזרים ונשנים, עושים פריצת דרך וחוזרים שוב למוכר ולקבוע? עושים שינוי אך מוצאים את עצמנו שוב עם אותן ההתמודדויות רק בתפאורה חדשה?

לחיות בטוב, בשמחה, בשלווה, באהבה ובאמונה זו עבודה מתמדת! לחיות בטוב מצריך ערנות מלאה לכל מה שקורה סביבי ובתוכי, רק מתוך ערנות מלאה אפשר לבחור בטוב ביותר עבורי, אם איננו בערנות – דברים מנהלים אותנו מבלי ששמנו לב, ואז אין באפשרותנו לבחור.

להיצמד לאור היא עשייה מתמדת, כמו במכון כושר, גם אם הלכתם 20 שנה למכון כושר, ברגע שתפסיקו הכושר שלכם ילך וירד. להיצמד לאור, כמו דברים רבים בחיים, אינה זוכרת לכם חסד נעורים. כל עוד אתם עושים עבודה האור איתכם, בשניה שהפסקתם, נופלים לבור. שני דברים מעודדים, האחד – שהעשייה היא בידיים שלכם!!! שנית, שגם אם נפלתם – תמיד אפשר לקום.

אל תתרחקו מהאור יותר מידי

ויחד עם זאת, למרות שהאפשרות לעשייה תמיד קיימת, היא קשה יותר למי שמפסיק לעשותה, ועוד למי שמתרחק ממנה. אתם מכירים זאת היטב, מי שהיה עושה פעילות גופנית קבועה והפסיק לתקופה יודע כמה קשה לחזור אליה.

מי שעשה דיאטה או שינוי תזונה והפסיק יודע איך מעוגה לעוגה, מלאפה ללאפה, מרק שוקולד קטן לעוד שוקולד קטנטן מחריגה לחריגה – קשה יותר ויותר לחזור לתזונה הנכונה.

כך גם בעבודה על להיצמד לאור, אם הצלחתם להתעלות מעל המצב, אם הצלחתם לראות את התמונה הרחבה, אם הצלחתם להתגבר על כל הדפוסים וההתמכרויות, אם הצלחתם לעשות פריצת דרך משמעותית בחייכם – שימו לב!

כמו אחרי מרתון ארוך, שמגיעים לגמר, כל העייפות עולה, מרגישים מותשים, כל מה שרוצים הוא רק לנוח. ובהחלט לאחר עבודה כל כך קשה – מגיע לכם לנוח. אולם! מה לעשות שברגע הזה שבו אתם נחים לרגע, מרפים לרגע, עולים ושבים כל הדפוסים, כל ההרגלים, ברגע הזה של המנוחה, גם בו צריך להמשיך ולעשות עוד ועוד עבודה. לכן יש להתייחס ליצירת הטוב בחיים לא כאל מטרה אליה יש להגיע, אלא כאל דרך חיים אותה יש לשמר, יש להיות ערניים לחלוקה נכונה של האנרגיה שלנו כך שנוכל לשמר את אשר יצרנו.

אל לנו להגיע לקצה גבול היכולת שלנו

עלינו להיות מודעים לכמות האנרגיה שלנו, האנרגיה שלנו היא המשאב החשוב ביותר שיש לנו, היא כמו דלק לרכב. עלינו להיות ערניים לעובדה שכמות האנרגיה שלנו מוגבלת. עלינו להיות ערניים לדברים המורידים את כמות האנרגיה שלנו, ולדברים הממלאים אותנו באנרגיה. מתוך ערנות זו, אל לנו להגיע לקצה גבול היכולת שלנו. ההבנה כי חיים טובים מצריכים ערנות מתמדת, טומנת בתוכה הבנה כי עלינו לשמור על כוחותינו על מנת שנוכל להיות בערנות ולעשות עבודה של התעלות תודעתית באופן קבוע ושוטף בחיינו.

השבוע אנחנו מדברים על:  ה ת מ ד ה .

נכון שזה בסדר גם אם לא התמדתם פה ושם, זה בסדר גם אם נפלתם להתנהגות שלא בחרתם בה, אולם על מנת לחיות בטוב, נדרשת התמדה – התמדה – התמדה  =  עבודה – עבודה – עבודה. אין לאן לברוח, חיים טובים הם בחירה תודעתית בכל רגע. הבחירה מתאפשרת אך ורק כאשר אנו בערנות. בחירה תמיד מחייבת עבודה תודעתית.

הפרדוקס: מי שנחשף לאפשרות של חיים טובים נתון בבעיה לא פשוטה!

מצד אחד – הוא התנסה ביכולת שלו לפעול בשונה מההרגלים, הוא חווה שבחירה בטוב היא בידיים שלו.

אך מצד שני – הוא מתחיל להבין כי העשייה הזו תופסת רק לאותו רגע, הבחירה חייבת להיעשות כל רגע מחדש, לאט לאט הוא מתחיל להבין שחיים טובים הם עשייה מתמדת, שעל מנת שיהיה לי פשוט טוב, אני צריך להתמיד בכל הפעולות שאנחנו לומדים כאן. להתמיד לא להיות תגובה, להתמיד באמונה, להתמיד בתזונה בריאה, להתמיד במתן חמלה ואהבה ועוד…

עתה אפשר להבין איך קורה שכל הידע לאפשרות לחיות אחרת נמצא כאן כבר שנים רבות ומעטים האנשים אשר באמת חיים אחרת.

מאד אנושי להפסיק להתמיד

תכונה אנושית היא להפסיק להתמיד, חשוב להבין שחלק מההתעלות שאנו עושים ב’להיצמד לאור’ כוללת בתוכה גם התעלות מעל התכונה הכל כך אנושית: להפסיק להתמיד.

אחת הדוגמאות המדהימות לכך היא הסיפור על פרדריק מתיאס אלכסנדר – ממציא טכניקת אלכסנדר* ליציבה. אלכסנדר שסבל בצעירותו מבעיות נשימה ומבעיות בהפקת קול, פיתח טכניקת טיפול המשמשת מורים ותלמידים רבים ברחבי העולם. אלכסנדר פיתח את הטכניקה מתוך תצפית שביצע על עצמו בחדר מוקף מראות. הוא חקר את היציבה שלו מול המראות וכך פיתח את משנתו. גם כשהשיטה שלו התפרסמה, המשיך אלכסנדר בחקירה וכתיבה מתמדת, הוא הוציא מספר ספרים על שיטתו, אבל, הסיבה שלשמה הבאתי את כל הסיפור היא, שיום אחד, החליט אלכסנדר להוציא את המראות מחדרו, אותן מראות שסבבו אותו כל חייו, שאפשרו לו להיות בערנות ובחקירה של יציבת גופו, מספרים שהסרת המראות היתה תחילת סוף חייו של אלכסנדר, תחילת הוויתור שלו על החיים. אפשר כמובן להצדיקו ולהבין שנמאס לו לחיות עם מראות סביבו, אולם אני מביאה את סיפורו כאן, כדי להראות שגם לממציא השיטה המושתתת על עבודה אינסופית של ערנות ליציבה – נמאס יום אחד.

להיצמד לאור היא עבודה מתמדת מול הדפוסים.

היום אני חושפת את הדפוס המשותף לכולנו – דפוס הדפוסים והוא: העדר התמדה.

התמדה בחיי היומיום

בואו נדבר על הדברים הקטנים שיכולים לשפר את חיינו, ובכל זאת איננו עושים אותם. בואו נדבר על התמדה בחיי הזוגיות: התמדה בפינוקים, בלפרגן לבן/בת הזוג, בלתת מחמאות, בלהרעיף אהבה, בלהביא פרחים ביום שישי, בלשתף על מה שעובר עלינו – כל אלה דברים קטנים קטנים שאיכשהו מתוך אותו מנגנון כל כך אנושי שלנו – נפסקים.

אתן דוגמא: זוגיות שהינה בתחילת הדרך, זוגיות בבנייה: לומדים להכיר איש את רעהו, משקיעים בהסברים על איך מרגישים, מה רוצים, מה מצפים, משקיעים ביצירת זמן משותף, ביצירת זמן בילוי, זמן שיתוף ועוד…. אבל כולנו מכירים את הנפילה ל’אנושיות’ להפסקת ההתמדה, פתאם נראה שאין זמן לבלות יחד, פתאם נראה שאין כח לשתף שוב ושוב על התחושה הלא נעימה לנוכח מעשה מסוים של בן הזוג, פתאם נראה ש’הוא לעולם לא יבין’, איכשהו עם הזמן חוסר ההתמדה ביצירת הזוגיות גורמת לכך שאנשים חיים זה לצד זה ולא זה עם זה. זוגיות גם היא כמו כושר – מחייבת עבודה מתמדת. מחייבת   ה ת מ ד ה.

נושא נוסף משמעותי בחיינו הוא התמדה בקריירה ובעבודה, האם אתם מתרגשים ללכת לעבודה בבוקר? האם כאשר אתם עושים את העבודה מכל הלב אתם מתרגשים יותר? האם על מנת לעשות את העבודה מכל הלב צריך התמדה?  תחשבו על ימים בהם חזרתם מלאים באנרגיה מהעבודה, תבדקו מה היה שם? לעיתים כשאנו באים עם חיוך לכל מפגש בעבודה – זה מה שעושה את כל ההבדל, לעיתים כשאנו נוכחים ב100% בעבודתנו, אנו מצליחים לעשות הבדל, לחולל שינוי לטובה במתרחש – גם בזה צריך להתמיד. להתמיד בלחייך לסביבה, להתמיד בהתכוונות ובנוכחות בכל חלק בעבודתנו על מנת להתמלא ממנה.

בזוגיות, קריירה, בחיי היומיום – אל תתרחקו מהאור יותר מידי, הדבר המדהים בהתמדה הוא: שהתמדה היא הדרך הקלה ביותר לשמור על הטוב. כשמתרחקים ממנו רחוק מידי נדרשת עבודה עצומה ומרובה על מנת לחזור לשם חזרה. כשהורסים את הזוגיות נדרשת עבודה עצומה ומרובה של שני הצדדים על מנת לשקמה שוב. כשהורסים את היחסים במשפחה (הורים, ילדים, אחים) נדרשת עבודה עצומה לשקמם שוב, כשמפשלים בעבודה וגורמים לנזקים נדרשת עבודה עצומה לשקם הכל חזרה, בסופו של דבר   ה ת מ ד ה   היא הדרך הקצרה אל הטוב. הגעתם למשהו טוב בחייכם – התמידו בו, שימרו עליו, עשו כל הזמן, יומיום, את אשר עשיתם על מנת להגיע אליו.

יצירה היא לשתול זרע באדמה, לטפח, להשקות, לגזום ולדאוג לו עד שצמח לתפארת, ואז על מנת שהצמח הזה ימשיך לפרוח –  נדרשת   ה ת מ ד ה.

קפיצה מאתגר לאתגר איננה היצמדות לאור. היצמדות לאור מחייבת שימור האתגרים שהשגנו לפני פתיחת זירה מאתגרת חדשה. כלומר כל מה שהשגנו צריך לעמוד לרשותנו בדרכנו אל העוד. לא להשיג עוד במחיר אובדן הקיים. לא להשיג התקדמות בקריירה על חשבון פגיעה במשפחה.

התמדה בקיים

אם היה נדמה לכם עד היום שהתמדה הינה עד להגעה לארץ המובטחת, היום אני מוסיפה לכם עוד קילומטרים להתמדה, גם כשהגענו לארץ המובטחת הכרחי להמשיך ולטפח אותה למען תמשיך להתקיים עבורנו. מה שמשאיר אותנו ללא ברירה אחרת. אם אתם רוצים להגיע למטרה בחייכם – ברור שנדרשת התמדה. אם הגעתם למטרה בחייכם – תצטרכו להתמיד במה שעשיתם על מנת לשמר אותה.

_____________________________________________________________________________________________________

* עוד על טכניקת אלכסנדר ניתן לראות

ב: http://www.avigranit.com/alexander/about/

וב: http://www.andreiperi-at.com/fmalex

______________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בת”א, בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח למפגש. המפגש הקרוב: ‘להיצמד לאור – הנאמנות לעצמי’. לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה