הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

אנשים רבים חושבים שמי שמעיז לוקח בהכרח סיכונים, ייתכן שבמקרים מסוימים נכון הוא, אך בחיי היומיום יש אפשרויות רבות מאד להעיז מבלי לקחת שום סיכון. תעוזה, עבורי, היא הסכמה להתנסות בדברים חדשים, הסכמה להתנסות בחדש היא טבע החיים, חיים מן הסתם אמורים להשתנות ולאפשר לנו התנסויות חדשות, ואכן כך הוא הדבר. החיים אמנם מזמנים לנו אפשרויות חדשות, אך השאלה היא – האם אנו זורמים עם האפשרויות הרבות הנקרות בדרכנו?

12/03/2011

מה זה תעוזה? מה לתעוזה ולהיצמדות לאור?

השבוע החלטתי לדבר אתכם על ‘תעוזה’, עבורי תעוזה היא דחף להתנסות. ולמרות שהמילה ‘תעוזה’ נשמעת כמו דחף עז, כמו התעלות מעל פחדים גדולים, כמו מעשה חריג ויוצא דופן, אני רוצה לדבר אתכם היום על ‘תעוזה’ פשוטה, תעוזה שביומיום.

תעוזה ללא סיכון

רבים חושבים שמי שמעיז לוקח בהכרח סיכונים, ייתכן שבמקרים מסוימים נכון הוא, אך בחיי היומיום יש אפשרויות רבות מאד להעיז מבלי לקחת שום סיכון.

תעוזה, עבורי, היא הסכמה להתנסות בדברים חדשים, הסכמה להתנסות בחדש היא טבע החיים, חיים מן הסתם אמורים להשתנות ולאפשר לנו התנסויות חדשות, ואכן כך הוא הדבר. החיים אמנם מזמנים לנו אפשרויות חדשות, אך השאלה היא – האם אנו זורמים עם האפשרויות הרבות הנקרות בדרכנו?

אחד הבלמים של דחף ההתנסות שלנו הוא הפחד. הפחד הראשון הוא שאם נעיז מצבנו יורע. אולם אם תחשבו על אפשרויות רבות בחייכם תגלו כי התעוזה הנדרשת יכולה רק לשפר את חייכם, או, במצב הכי גרוע, לא לשנותם. כלומר במקרים רבים אין הפסד אמיתי לנוכח תעוזה שלא הצליחה. ההפסד היחיד שיהיה הוא: אכזבה, תסכול, עצב וכד’ כלומר ברוב המקרים ההפסד הוא רק פגיעה באגו שלכם.

כשילדי הגדולים היו בגן חובה, החלטנו לרשום אותם לבית הספר לאומנויות, ההרשמה כללה עמידה במבחנים פסיכוטכניים ואומנותיים, רבים מחברי ומהורים של חברי ילדי אמרו שאינם ניגשים למבחנים כי “איך הילדים ירגישו אם יכשלו…” . כמה פעמים בחיינו אנחנו לא מעיזים מחשש שלא נצליח.

היום אני רוצה לתת לכם התייחסות חדשה ל’תעוזה’. אל תשאלו את עצמכם מה יקרה אם ‘לא’ (לא תצליחו, לא תשיגו, לא תגיעו וכד’) מכיוון שאם לא תנסו – דבר אחד בטוח – והוא שתישארו עם ה’לא’. מי שלא מעיז נשאר עם ה’לא’ לגבי שאיפותיו. מי שמעיז מעלה את סיכוייו לפחות ב-50% לשמוע גם: ‘כן’.

כלומר, אדם אשר רוצה להתקבל למשרה בכירה – אם לא יעז להגיש מועמדות ולהיבחן לתפקיד יהיה ב-100% ב’לא’, אדם שיעיז ויגש יכול להיות ב’לא’ או ב’כן’. וגם אם סיכוייו קלושים מאד, נניח 1% ל-’כן’, גם אז מצבו טוב יותר מאשר לא לגשת כלל.

הפחד מכישלון

בהרבה סדנאות קאוצ’ינג למיניהן, מדברים על מושג חדש ‘פחד מהצלחה’, שם מדברים על הפחד שלנו מלהיות גדולים, מלהצליח. אני דווקא רוצה לחזור אתכם לבייסיק, לפשוט, לפחד מכישלון. אני רוצה שתסתכלו כמה הפחד מכישלון ומתסכול מנהל אתכם, עד – שאתם וויתרתם אפילו על לנסות!!!!

הפחד מלהתאכזב הוא פחד דמיוני, אף אחד לא מת מלהתאכזב, בוודאי לא אם זה יהיה עניין שבשגרה, מנסים מנסים מנסים – לעיתים מצליחים  – לעיתים נכשלים – לעיתים שוב מצליחים.

הוויתור על הנסיון, הוויתור על ההעזה גובה מחיר גבוה הרבה יותר מאשר אכזבה רגעית. המחיר על העדר העזה הוא – החמצה. החמצה של אפשרויות חדשות בחיינו. החמצה של הביטוי שלנו. החמצה של החלומות שלנו. החמצה לשדרג את חיינו. החמצה להכניס עוד אור ושמחה לחיינו.

לדוגמא, בחורה שמאוהבת בידיד טוב שלה, הם חברים טובים כבר שנים, אבל איכשהו היה להם ברור תמיד שאין זה על רקע רומנטי. לכן היא מעולם לא העזה לחשוף את רגשותיה בפניו. מה יקרה אם תעז ותעשה זאת? אם השאלה הזו היתה מסוג ה’בעיות במתמטיקה’ היינו עונים: א. ייתכן שכאשר תחשוף זאת תישאר במצב זהה. ב. ייתכן שאם תחשוף זאת יתהפך מצבה והם יהיו יחד. כלומר בכל מקרה היא משפרת את סיכוייה ב-50% ללא שום סיכון אמיתי. אולם יהיו גם אלה שיאמרו שאולי כל הידידות בינהם תהרס ואז היא כן תשלם במחיר החברות הטובה. אני טוענת שחברות אמיתי מושתתת על כנות, ואם בשל כנות תהרס החברות, יש לבחון מה באמת היה שם. נכון ייתכן שהדבר יטלטל את היחסים לתקופה, אבל לכל כיוון שהדברים יתפתחו הם יהיו תמיד לטובה. קודם כל ייתכן שכאשר תחשוף את ריגשותיה, תגלה כי גם הידיד נמצא באותו המצב בדיוק, מפוחד מלהחשף.. שנית ייתכן שהידיד יאמר שהוא לא בכיוון – גם מצב זה יהיה מתנה גדולה עבורה, שכן תבין אט אט, גם אם דרך כאב, שהיא צריכה להמשיך הלאה ולא לעקב את חייה.

האמת תמיד מקדמת את חיינו

כך גם בתחומים אחרים בחיים. גם כשלון הוא בסוף מתנה, גם מי שחלם להיות שחקן וניסה בכל דרך ונכשל שוב ושוב, יקבל מתנה אם יבין כי אולי זה לא התחום שלו, אולי מחכה לו משהו אחר נכון ומתאים יותר עבורו. אך איך יוכל לדעת זאת אם ימשיך לחלום מבלי להעז.

חלומות ללא תעוזה הם אשליה

חלומות ללא מעשים בעקבותם משאירים אותנו באשלייה ‘שאפשר לחיות אחרת’. בטח נתקלתם באנשים שונים המספרים על: “הזדמנות עסקית שהיתה להם בעבר – הם לא השקיעו בה וחברם הטוב שהשקיע התעשר”, או “אהבה שהיתה בעברם לדמות מארץ רחוקה/מעמד אחר/ דת אחרת וכד’ והם לא העיזו ללכת אחרי ליבם ונישארו עם התחושה שחייהם יכלו להיות שונים” או ב”הזדמנות לרכוש בית/שטח אדמה באזור שהיה מרוחק ופתאם הפך ליוקרתי”… לכל הסיפורים האלה אני רוצה לקרוא כאן “לו הייתי…” לו הייתי עושה, לו הייתי מנסה, לו הייתי מעיז… במרחק של שנים רבות – על פני החיים – בהסתכלות לאחור תחושת ההחמצה עולה בהרבה על תחושת כשלון רגעית.

תעוזה היא הליכה אל הלא נודע

תעוזה מחייבת הליכה אל הלא נודע, מקום שאנשים רבים לא רגילים להיות בו. אולם החדש מגיע רק מהלא נודע. כל מה שידוע – כבר ידוע – ולכן הוא בבחינת ‘שידור חוזר’. לחיות את החיים בשידורים חוזרים יכול מן הסתם להיות פחות ופחות מעניין, פחות ופחות מרגש. אין כוונתי שצריך לעשות ‘מהפכות’ על מנת להכניס ריגושים לחיים. אני מדברת גם על חידושים קטנים מאד, ברמה של התפתחות אישית, שינויים קטנים ביחסים ובדברים נוספים שיכולים להכניס המון שמחה לחיים.

הפחד מהלא נודע נובע מהצורך בשליטה. שליטה, מן הסתם, אינה יכולה להתקיים ב’לא ידוע’. אולם אם תהיו כנים באמת עם עצמכם תראו ש’שליטה’ היא אשליה. שאין לכם באמת שליטה על מה שיקרה בחייכם, לעיתים החדש יכול להפתיע אתכם לטובה. תמיד תוכלו לחזור לידוע ולמוכר. הוא תמיד יישאר שם עבורכם. תעזו לטעום קצת גם מהלא ידוע, מהחדש, מהלא מוכר.

איך מתקרבים אל ה’לא נודע’

כמו כל דבר חדש בחיינו, נדרש אימון על מנת לבצע שינוי תפיסה. בעברי כשעבדתי על להוריד שליטה, התחייבתי לעצמי לבצע כל שבוע דבר אחד שאחרים יחליטו עליו, שלא אדע לאן הולכים ומה בתוכנית. הכרתי לא מזמן אשה שאמרה שהיא התחייבה לעצמה לעשות בכל יום דבר אחד חדש, זה יכול להיות בישול אוכל שמעולם לא בישלה, לקרוא חומר חדש, ללכת למקום חדש ועוד… ככל שנפתחים אל ה’לא נודע’ מגלים עוד ועוד אפשרויות שלא ידענו עליהן.

עידן של אפשרויות

אנו חיים בעידן של אפשרויות אינסופיות. הסיסמא ‘הכל אפשרי’ נאמרת מכל עבר, וגם מתרחשת אל מול עיננו, אל לנו להחמיץ את התקופה בה נולדנו, בה אנו חיים, אנחנו יכולים להתנסות באפשרויות רבות, גם מבלי לקחת סיכונים אמיתיים. לדוגמא: חלמתם על עסק עצמאי, ניתן להוריד יום עבודה בשבוע ולהתחיל בקטן. חלמתם על שינוי קריירה, ניתן להוריד את עבודתכם לחצי משרה ולהתחיל בשילוב קריירות. אפשר לקחת שנת חופשה ללא תשלום ו’לחפש את עצמכם’, אתם גרים בעיר וחולמים על הכפר – אפשר לשכור ולהשכיר לשנה של ניסיון, ועוד ועוד. חישבו על החלומות הכמוסים שלכם, הוציאו אותם – לאור.

לשם איזון, אני רוצה לדייק שאני מדברת על תעוזה עם אחריות מלאה ועל תעוזה עם התמדה, אינני מצדדת בלהעיז מבלי לקחת אחריות, ואינני מדברת על תעוזה שכל רגע משנה כיוון, שהיא בבחינת חוסר התמדה. ועוד לשם הדיוק: ‘תעוזה’ אינה בהכרח שווה ל’תזוזה’. תעוזה היא התנסות. והתנסות מן הסתם היא במשהו חדש. אז מי שרגיל ‘לזוז’ כשלא נוח לו – עבורו תעוזה היא להישאר.

להעיז ביומיום

הפוסט הזה קורא לכם להיזכר בחלומות שלכם, החלומות שוויתרתם אפילו לחלום. הפוסט הזה קורא לכם להעיז גם ביומיום, בדברים הפשוטים, יש אנשים שרק כדי לא לשמוע ‘לא’ אינם מזמינים חברים, אינם מציעים לחברים לצאת איתם לסרט, למסעדה.. יש אנשים שרק כדי לא לשמוע ‘לא’ אינם מבקשים העלאה או שיפור תנאי העסקה. יש אנשים הזקוקים לתמיכה, לעזרה, לשיחה מלב אל לב ורק כדי לא לשמוע ‘לא’, כדי לא לחוות דחייה – אינם מבקשים, יש אנשים שרק כדי לא לשמוע ‘לא’ אינם מזמינים לדייט. לכל אחד יש את המקום הרגיש שלו, שבו הוא נסגר ומוותר מראש מבלי לנסות. גם כאן נדרשת תעוזה. תעוזה שביומיום גם היא מצריכה הליכה ללא נודע. תעוזה יכולה רק לשפר את חייכם, ובמקרה הכי גרוע להשאירם כפי שהם. העיזו. נסו. חלמו ובצעו. היו נאמנים לעצמכם, לרצון שלכם, לצורך שלכם. לעיתים מכיוון ששנים לא העזנו, הגענו למצב שאיננו יודעים מה אנחנו צריכים ורוצים. התחילו להקשיב לצורך שלכם. העזו לבצעו. אז תגלו אפשרויות חדשות לחיים עוד יותר טובים ושמחים.

את הפוסט הזה אני מקדישה לבני, תם, שנבחן מחר למגמת מוזיקה בבית ספר אלון. אני גאה בך בן שלי על הכישרון האדיר ועל התעוזה! שתהיה לך הצלחה גדולה במבחן. כל שתבקש לו יהי.

_____________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בת”א, בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח למפגש. המפגש הקרוב: ‘להיצמד לאור -   ס ב ל נ ו ת ‘. לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה