הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

גם כשאין אפשרויות בחירה אפשר לבחור! לבחור בקיים היא יכולת תודעתית גבוהה המאפשרת תחושה שזהה ליכולת בחירה בין אפשרויות שונות. היא מאפשרת תחושה שבחרנו בחופשיות בקיים. גם בתחומים בחיינו בהם המציאות מכתיבה לנו – עדיין יש לנו חופש בחירה בין: לבחור בקיים או לא לבחור? והדבר זהה לחלוטין ל: לחיות או לא לחיות?

05/03/2011

הרבה מאד אנשים משתמשים במילה ‘בחירה’. השבוע נעצור ונעמיק מהי באמת ‘בחירה’, איך מבצעים אותה, מה זה אומר לחיות מתוך בחירה לעומת לחיות שלא בבחירה.

מי שכבר קורא כאן ב’להיצמד לאור’ יודע, כי להיצמד לאור היא הסכמה שיהיה לי טוב, היא מחוייבות שיהיה לי טוב והיא מתרחשת תוך כדי ערנות מלאה לכל דבר ודבר בחיינו. בה אנו צריכים לשים לב האם בחרנו באור או בחושך. היום נתעכב על החלק של הבחירה. הבחירה באור.

שמעתי אנשים שאומרים כי אפשר לבחור ב’חושך’. אין אפשרות בחירה בחושך! בחירה היא תמיד באור! כל השאר הם: העדר בחירה.

על כן בחירה היא קריטית לחיים טובים, שמחים, שלווים ומשמעותיים.

תורת ‘להיצמד לאור’ עוברת על נושאים רבים ומגוונים בחיינו ומאפשרת התרחבות התודעה, תוך חשיפת המניעים להתנהגותנו והאפשרויות לנהוג אחרת.

התרחבות התודעה

התרחבות התודעה היא תחילת האפשרות לחיים טובים במציאות. המציאות של חיינו נגזרת מתוך האפשרויות הקיימות בתודעתנו. לדוגמא: מי שאין בתודעתו את הידיעה שניתן להרוויח 50,000 ₪ בחודש, הדבר גם לא יגיע למציאות שלו. או מי שאין בתודעתו את הידיעה שזוגיות היא יחד תומך והוא חושב שזוגיות היא סוג של ‘מלחמה’, המקום של היחד התומך בזוגיות לא יגיע לחייו. וכך בעוד ועוד תחומים. לכל הדוגמאות הפרטניות האלה אני נותנת בד”כ דוגמא אחת כוללת. אתם עומדים למרגלות הר גבוה מאד. האם אתם חושבים שתצליחו לטפס לפסגתו או לא? מה שתבחרו לענות: כן  או  לא. אתם צודקים. תשובתכם היא גבול המציאות שלכם. מי שאמר כן – יצליח. הוא יתמיד עד שיצליח. מי שאמר לא – לא יצליח ויעזוב בקושי הראשון או השני שבדרך. זו העוצמה של התודעה שלכם – היא יוצרת את המציאות שלכם. עבור עצמכם, קחו את הדוגמא הזו ואמרו מהו ההר בחייכם ומה אמונתכם לגביו.

על מנת לאפשר לעצמכם חיים טובים, יש בשלב ראשון להרחיב את התודעה שלכם לאפשרות של חיים ממש טובים.

בחירה היא רק בטוב

נחזור ל’בחירה’. כאשר אנשים נמצאים בתודעה מצומצמת ואינם יודעים כי קיימת אפשרות להגיע לקצה ההר, הם מתפשרים על פחות מהצלחה. שימו לב: מ ת פ ש ר י ם. זו אינה בחירה! בחירה היא תמיד בטוב.

אולם יש אנשים אשר יודעים כי ניתן להגיע לקצה ההר, תודעתם רחבה, אך הם בוחרים שלא להגיע מכיוון שהם יודעים שבטיפוס על ההר הזה יש מחירים בחייהם שאותם אינם רוצים לשלם. לדוגמא: אם ההר הוא משרה בכירה מאד בארגון, ואדם יודע כי יש ביכולתו לכוון למשרה זו וגם לעמוד בכל הדרישות ובכל הניסיונות בדרך ולהגיע אליה (גם אם ייקח הדבר חמש שנים), אך כאשר הוא מתבונן במי שמבצע את התפקיד היום, והוא רואה את המחירים האישיים שבעל התפקיד משלם: לדוגמא לא נמצא מספיק עם משפחתו, אזי יכול אותו אדם לבחור שלא לטפס על ההר הנוכחי. זו היא בחירה.

איך יודעים אם בחרתי או התפשרתי?

ההבדל הוא פשוט מאד ומשם מגיעה גם עוצמת הבחירה.

מי שבחר – מרגיש שמחה, סיפוק, תחושת ניצחון פנימית, מרגיש עוצמה שיש לו על חייו. מרגיש שהוא מנהל את חייו ולא החיים מנהלים אותו. מרגיש מחוזק ויודע כי תמיד יוכל לבחור ולשנות את חייו בהתאם. מרגיש שהוא חי לפי רצונו.

מי שהתפשר – מרגיש קטן, חלש, קורבן של החיים – החיים מנהלים את חייו ולו אין אפשרות לנהל אותם. תחושה של קטן, כי החיים ‘גדולים’ עליו. קורבן כי יכולים לקרות לו דברים שאינו רוצה שיקרו, ואין לו שליטה עליהם.

שימו לב להבדל בין שתי התחושות – שתי התחושות יכולות להיות במצב טכני זהה לחלוטין – למשל שני מנהלי יחידות שיכולים להתמודד למנכ”לות. שניהם במצב טכני זהה. הראשון שבחר לא להתמודד על מנת שלא לשלם מחיר בחייו האישיים והשני שבחר להתמודד ונכשל – שניהם נשארו מהלי יחידות. אך האחד מרגיש קטן וחלש והשני מרגיש גדול וחזק.

חוכמת הבחירה

אין ברצוני לומר לכם כאן שטוב לבחור לא להתמודד. אין בכוונתי להוריד מהדחף להשגיות שהוא מבורך ודוחף קדימה להתפתחות בכל מישור. אין ברצוני שתבחרו פשוט ב’מה שיש’ ולא תנסו לשפר את חייכם בכל טריטוריה: זוגיות, קריירה, פרנסה ועוד..

עוצמת הבחירה מחייבת אתכם לערנות וכנות פנימית עמוקה. כנות האם אתם מתפשרים או בוחרים באמת?

כנות האם עשיתם כל שביכולתכם על מנת להגיע לאן שרציתם? אם התשובה היא שאתם מתפשרים או שלא עשיתם הכל על מנת להגיע למקום חפצכם – אל תוותרו! עשו כל דבר אפשרי! הפכו כל אבן, לכו לכל טיפול, היעזרו בכל אפשרות קיימת – ובלבד שתהיו שקטים שעשיתם   ה כ ל על מנת להגיע לבחירתכם.

אם תדעו שעשיתם הכל יהיה בכם שקט גדול. ורק אם תעשו תמיד הכל כדי להגיע למטרתכם. אוכל לגלות לכם את סוד הבחירה.

סוד הבחירה

בדברים שאינם בבחירתנו עלינו לבחור בקיים.

סוד הבחירה מתגלה רק למי שחוקר, פועל ועושה הכל על מנת לשנות את חייו במקומות שאינם טובים לו. סוד הבחירה מסוכן למי שמתעצל ואינו פועל לשינוי חייו, שאינו פועל במלוא יכולתו להגיע למטרות ששם לעצמו. סוד הבחירה מסוכן למי שמתפשר בחייו, ולמי שאינו כנה עם עצמו לגבי תחושתו.

סוד הבחירה נותן שקט ושלווה במקומות בהם אין ביכולתנו לשנות את המציאות. זה יכול להיות לגבי דברים בהם אין ביכולתנו לשנות כלל. למשל: הורינו, ילדינו. או לגבי דברים שיש ביכולתנו לשנות אך במחירים יקרים מידי, כאשר המחירים אינם רצויים לנו, שבבדיקת האיזון בין השינוי לבין המחיר – המחיר כבד מההטבה בשינוי. למשל: בן/בת זוג – שניתן לשינוי בגירושין אך המחיר יקר מאד לכל בני המשפחה. למשל: מראה חיצוני – שניתן לשינוי בניתוחים שונים אך אולי בסיכון ואולי במחירים גדולים עבורכם. (אני מזכירה לכם – רק אתם מחליטים מהו מחיר גבוה עבורכם, מה אפשרי ומה לא אפשרי עבורכם, האחריות לחייכם היא בידכם.)

במקרים כאלה בהם שינוי אינו אפשרי או לא כדאי במחיריו – כל שנותר לכם הוא: לבחור בקיים.

שימו לב – גם במקרים בהם אין לכם אפשרות לשנות את המציאות, עדיין יש לכם שתי אפשרויות: 1. לבחור בקיים. 2. לא לבחור. ולכן יש לכם עדיין חופש פעולה, חופש בחירה איך לנהל את חייכם.

זהו מקום תודעתי גבוה. אין זה קל. הבחירה בקיים במקומות אלה תהפוך אתכם מ’קורבנות’ ל’בעלי בחירה’. למשל, במקום להמשיך להיות רעייה מתוסכלת על כך שבן זוגך אינו עושה כך וכך, אם אינך יכולה לשנות את המצב – בחרי בו! מכיוון שהתסכול החוזר ונשנה יום יום, המרמור על מה שבעלך עושה ולא עושה הוא מחלה מכרסמת בגופך – הוא מסוכן מאד – החיים בתוך תסכול ומרמור לבסוף פוגעים גם בגוף!

אפרט איך בוחרים במצב כזה. למשל הטענות שלך אל בעלך הן כי אינו מבלה מספיק זמן בבית ועם הילדים. במצב כזה, לאחר שניסית לדבר על ליבו בכל דרך אפשרית ועשית הכל על מנת לשנות את המצב. נותרו לך 2 אפשרויות בריאות לחייך: א. לשנות את המצב = להתגרש. ב. לבחור במצב. (האפשרות השלישית שאינה בריאה היא: לא לבחור. להמשיך לקטר, להמשיך להיות ממורמרת.) נניח שבדקת בינך לבינך את האפשרות לגירושין, ייתכן שגם במצב זה תגלי כי בעלך ימשיך לא להיות עם הילדים ולא יקח אותם בזמנים שיסוכמו, או נניח שיקח אותם אך המחיר של פירוק המשפחה לא שווה את הזמן שיבלה איתם. אם הבנת כי שינוי הסיטואציה אינו רצוי ולא באמת יתקן את הנדרש תיקון לטעמך, כל שנותר לך הוא לבחור בקיים. כאשר תבחרי בקיים באמת, תוכלי לשהות עם ילדייך בשמחה ובשלווה וללא מרמור וחשיבה כל העת על העובדה שבעלך אינו נמצא. תוכלי פשוט לחיות טוב, להנות ממה שיש, תגלי שיש הרבה טוב בלהיות עם ילדייך ומשפחתך גם ללא נוכחותו. נכון שהיה יכול להיות טוב יותר אם היה נוכח אולם – האופציה הזו אינה בנמצא ולכן היא דמיון שמפריע לך לחיות פשוט טוב. ולעיתים צחוק הגורל הוא שכאשר תבחרי בקיים, פתאם יהיה משהו כל כך טוב בזמן הזה בינך לבין ילדייך, שהפלא ופלא אפילו בעלך יעשה הכל כדי להיות חלק מהטוב הזה.

גם כשאין אפשרויות בחירה אפשר לבחור!

לבחור בקיים היא יכולת תודעתית גבוהה המאפשרת תחושה שזהה ליכולת בחירה בין אפשרויות שונות. היא מאפשרת תחושה שבחרנו בחופשיות בקיים.

אמנם אנו מדברים על דברים בהם אין לנו לכאורה חופש בחירה. אין לנו לכאורה אפשרויות לבחור מתוכן. למשל לבחור בין כמה הורים: מי יהיו ההורים שלי. או לבחור מבין כמה ילדים: מי יהיו הילדים שלי. או לבחור מבין צורות גוף שונות: איזה גוף יהיה לי. ועוד..

אבל! יש לנו כן חופש בחירה בין: לבחור בקיים או לא לבחור? והדבר זהה לחלוטין ל: לחיות או לא לחיות?

כאשר איננו בוחרים בקיים אותו אין ביכולתנו לשנות – אנו הופכים מרירים, מדוכאים, חלשים, קורבנות – אנחנו משלמים על כך בחיינו!

אינני מדברת על לבחור כך סתם בכל דבר שקיים, שימו לב לדברי קודם לכן – כן להיות הישגיים, כן לדחוף למה שתרצו, כן להשקיע ולהיות סבלניים לתוצאות. אולם במקומות בהם אין לכם אפשרות לשנות את המצב, וגם במקומות אשר יש לכם יכולת לשנות את המצב אבל המחיר כבד מידי ואת המחיר לא תוכלו לשאת. וגם במקומות בהם יש לכם יכולת לשנות את המצב אבל לא כרגע, לא בזמן זה, מכיוון שכרגע חייכם במצב שאינו מאפשר לכם להשקיע את הכוחות הנדרשים לשינוי, גם אז מתוך כנות מול עצמכם, בחרו בקיים על מנת שתישארו בתחושת גדולים, חזקים, בתחושה שאתם מנהלים את חייכם ואינכם קורבנות של הנסיבות.

באופן דומה, עשו זאת בחיי היומיום, בדברים הפשוטים, התנהגות אינה צודקת כלפיכם – אם אין ביכולתכם לשנותה או המחיר על השינוי יקר מידי (כגון כעס, ריבים ובזבוזי אנרגיה נוספים) בחרו בקיים.

בחירה = חיים

תמיד נותר לכם החופש לבחור. גם החופש לבחור בקיים הוא חופש. לעולם אינכם באמת קורבנות!

ההתנגדות לדברים בהם אינכם יכולים לבחור היא התנגדות לחיים.

לדוגמא אשה/גבר אשר נאלצו לעבור גירושים, שלא ברצונם. כן צריכים לעשות בדק בית בינם לבין עצמם, מה יכלו לעשות אחרת ולא עשו, כן צריכים לנסות לתקן, לפשר ולרכך את בן זוגם, כן נדרשים לעשות את כל האפשרי על מנת להפוך את המצב חזרה כרצונם. אולם אם לאחר כל הנסיונות וכל הזמן שנתנו לכך, לא הצליחו, אל להם להמשיך לחוש קורבנות, אל להם להמשיך לחוש שנכפה עליהם דבר אשר לא רצו בו, אל להם להמשיך לחוש ‘מסכנים’, ‘חלשים’, ‘לא מסוגלים’, ‘מיואשים’ ועוד. עליהם, בשלב מסוים, לאחר כל הניסיונות, לבחור במצב הקיים. החופש שלהם הוא בין להמשיך להתנגד לקיים = להתנגד לחיים, לבין לקחת את ההגה לחייכם בידיכם = לבחור בקיים ומשם להמשיך הלאה, אין הדבר אומר שיוותרו על הזוגיות שחלמו עליה, אך אולי יגיעו אליה עם בן זוג אחר או בזמן אחר עם אותו בן זוג. בכל מקרה, כך או כך, נכון לרגע זה בחייהם עליהם לבחור בקיים שהוא זהה ללבחור בחיים. לבחור בקיים ולהמשיך הלאה בחייהם. אחרת אם יתנגדו לקיים יהיה הדבר כמו להמשיך לחיות בעבר ולא להתקדם הלאה, יהיה הדבר כמו לבחור לא לחיות.

הפכו את הבחירה בחיים לעניין שביומיום. דברים הגוזלים מכם אנרגיה, שמחה, חיות – הניחו להם, עזבו אותם, אל תשקיעו בהם מתשומת לבכם. בחרו בהם ככה והמשיכו הלאה.

התפשרו על הקטנות ואל תתפשרו על החיים. ביחרו לוותר על ‘להיות צודק’, על ‘שהדברים יעשו בדיוק בדרך שלכם’, ביחרו לוותר על מה שמושך אתכם לחושך והצמדו לחיים, הצמדו למה שמביא לכם אור.

לסיכום:

1. בחירה היא תמיד בטוב, כל השאר בחייכם הוא: העדר בחירה.

2. בחרו איך אתם רוצים שחייכם יראו ועשו הכל ע”מ להגשים את רצונכם. רק אתם יודעים מהו הכל עבורכם. הכל עבור אחד אינו עבור הכל עבור אחר. וגם עבורכם הוא משתנה בזמנים שונים.

3. במצבים שאין אפשרויות לבחור מתוכן, עדיין יש לכם 2 אפשרויות: א. לבחור בקיים. ב. לא לבחור.

4. העדר בחירה היא כמו התנגדות לחיים הגורמת לנזק בריאותי ולתחושת קורבנות.

5. איך בוחרים בקיים? תשובה: היו ערים למחיר הכבד שאתם משלמים על ההתנגדות למציאות הקיימת, אז תבינו כי הטוב עבורכם במצב הנוכחי הוא לבחור בקיים ולהפסיק להתנגד לו.  ביום שתצליחו לבחור בקיים – תחושו עוצמה גדולה של ניצחון והתעלות.

שבוע עם הרבה בחירות! שבוע מבורך.

______________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח לאדם. המפגש הקרוב: ‘מחול הדפוסים’. לפרטים נוספים פנו אלי:[email protected]

_____________________________________________________________________________________________________

________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ₪ לאדם. המפגש הקרוב: ‘מחול הדפוסים’ לפרטים נוספים פנו אלי:

[email protected]

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה