הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

“אם נתחקה אחר המקורות של שגיאותינו הגדולות ביותר נגלה, שהסטייה מנקודת ההתחלה תמיד הייתה זעירה, כמעט חסרת משמעות. סטינו בעובי של חוט השערה, ולאחר מכן, משערה לשערה, מצאנו את עצמנו מאות קילומטרים מנקודת ההתחלה!” מאת רבי נחמן מברסלב

19/02/2011

השבוע נדבר על איכות חיים. איכות חיים לא במובן של בית גדול ורכב יוקרתי שגם הם מבורכים. השבוע נדבר על איכות חיינו, איכות הדרך בה אנו חיים.

יכולת הסתגלות

יש לנו לבני האדם, יכולת הסתגלות יוצאת דופן, יכולת הסתגלות היא דבר חשוב על מנת להצליח לחיות בעולם דינמי ומשתנה כמו שלנו, אולם, לעיתים יכולת ההסתגלות הזו פועלת לדרדור איכות חיינו, וזאת מבלי שנתנו לנושא את הדעת, מבלי ששמנו לב.

השבוע אני רוצה להסיר עוד וילון, עוד משוכה, שמסתירה מעיננו את האור.

חישבו על נושא בחייכם אשר במבט על המצב כיום, אתם חשים שהגעתם רחוק רחוק מאיפה שהייתם רוצים, מאיפה שהתכוונתם להיות.

זה יכול להיות כל דבר, איכות הכושר הגופני שלכם, המשקל שלכם, יכולת הריכוז שלכם, איכות הזוגיות שלכם, איכות היחסים בעבודה, איכות היחסים עם הילדים, איכות ניהול הכספים שלכם ואפילו איכות השיניים שלכם, כן כן השיניים שלכם, אני רוצה שתפתחו את החשיבה על כל חלק בחייכם, ובחרו אחד שבו אתם נמצאים רחוק רחוק מאיפה שהתכוונתם להיות.

החזיקו בו בראשכם להמשך הקריאה.

היום נדבר על איך הדרדר חלק זה בחיינו, איך בחלק הספציפי ירדה איכות חיינו למקום כה נמוך עד אשר איננו יודעים כיצד להחזירו חזרה.

לדוגמא: אשה שמקבלת יחס משפיל בעבודתה מאחד העמיתים או מהבוס שלה, אם היו אומרים לה לפני שהתחילה לעבוד במקום, שזה היחס שמצפה לה, היא לא היתה כלל מתחילה לעבוד שם, אולם, היום, לאחר שנים רבות במקום עבודתה אין היא רואה איך אפשר לשנות את המצב. הסיפור התחיל לאט לאט, בתחילה היה הבוס שלה מתקן את איכות עבודתה, אז הדבר נראה בהחלט לגיטימי, עם הזמן היה מעיר לה גם על אופן ההתנהגות שלה, על אופן הלבוש שלה ועוד ועוד, כך לאט לאט לאט הגיע המצב לכך שהוא משלח את זעמו בה, היום בראייה לאחור היא לא מבינה איך זה קרה, איך זה שהיא הולכת כל בוקר למקום בו היא חווה זלזול שכזה, אך אינה יודעת איך לשנות את המצב.

הדוגמא הזו היא אינה סיפור של ‘מישהי אחרת’. בדקו היכן בחייכם ישנו אותו מקרה, זה יכול להיות היחס שלכם למי מאהובכם שהינו רחוק מכפי שרציתם, זה יכול להיות למשל תחביב קבוע שלכם שוויתרתם עליו בגלל הידרדרות מסוימת, כמו לא ללכת לים ולבריכה בשל בושה ללבוש בגד ים, זה יכול להיות וויתור על טיולים בשל הידרדרות הכושר שלכם, זה יכול להיות וויתור על יוזמה שלכם בשל הידרדרות יכולת הריכוז שלכם, יכולת הארגון וההתמדה שלכם או הידרדרות הזיכרון שלכם, ועוד…

מאור לחושך וחזרה

אם נהיה בחדר מואר ונכבה את האור, ברור שנרגיש זאת מיד, אולם אם נהיה בחדר מואר ואט אט ינמיכו את האור כל פעם במעט מעט, ייקח זמן רב עד שנגלה שאיכות האור ירדה, אולי נגלה זאת רק כשנהיה ממש קרובים לחושך!

זאת יכולת ההסתגלות שלנו עליה אני מדברת, בתוך מרוץ החיים לא היינו ערניים מספיק לשינויים הקטנים שדרדרו את איכות חיינו, כעת כשגילינו זאת המרחק כה רב שאיננו יודעים איך להשיבו חזרה.

ראשית, אם ראיתם את המקום בחייכם המצריך ‘השבת האיכות’ זו כבר תחילת החזרת האור.

השבת האיכות

כעת, דעו כפי שהמצב הידרדר לאט לאט, כך ניתן גם לתקנו לאט לאט, אם לקח 20 שנה לדרדר את היחסים שלכם, תנו לזה לפחות שנה שנתיים לשיקום. אם לקח 20 שנה להעלות את משקלכם או להוריד את איכות הכושר שלכם, תנו לעצמכם כמה שנים להשיבם חזרה. לאט לאט.

אני בוחרת לפרק זה להביא לכם קטע מכתביו של שליח האור הגדול רבי נחמן מברסלב.

חוט השערה* – רבי נחמן מברסלב

“אם נתחקה אחר המקורות של שגיאותינו הגדולות ביותר נגלה, שהסטייה מנקודת ההתחלה תמיד הייתה זעירה, כמעט חסרת משמעות. סטינו בעובי של חוט השערה, ולאחר מכן, משערה לשערה, מצאנו את עצמנו מאות קילומטרים מנקודת ההתחלה! מן הראוי, אם כן, להישמר מאוד ולא להרשות לעצמנו סטייה, אף אם היא זניחה כחוט השערה. בעיקר בהתחלה, לא קשה במיוחד לגבור על סטייה קטנה. כאשר יודעים לאן היא יכולה להובילנו, כשחושבים על זה, מתגלות לנו סיבות טובות לא להרשות זאת לעצמנו. השגיאה הקטנה עלולה להתרחב ולהשריש, עד שתגיע להרגל שמאוד קשה להתגבר עליו. ומה שחשוב לדעת הוא, שעיקרון ”חוט-השערה” עובד אמנם גם במקרה של הידרדרות, אבל, גם במקרה של שיקום ותיקון. אם נכון הדבר, שסטייה קלה יכולה להובילנו רחוק מאוד מייעודנו, עוד נכון יותר שמעוף קל, מאמץ קטנטן כנגד הרגל רע, כנגד התמכרות לא רצויה  (ואף מן החזקות), ”חוט השערה לטובה” יכול להובילנו לתקן לחלוטין הרגלים אלו ולהיגמל מהם. באותה מידה שהכישלונות הגדולים התחילו כחוט השערה, הניצחונות החזקים יתחילו תמיד כחוט השערה. עידוד נהדר הוא לדעת, שעם מעט רצון טוב ושכל ישר, שלא להזניח את המאמצים הקטנים (שהם תמיד מתאפשרים לנו), נוכל לשוב ולהשתחרר מהמלקחיים הכי חזקים. אינך מסוגל לעשות את הכל? עשה מעט, כי מעט זה גם טוב. בחלוף הימים יצטברו הניצחונות הקטנים שלך. יום יבוא וחסכונותיך מהמאמצים הקטנים יסתכמו בסכום מרשים, בעזרתו תוכל להיגאל.”

היו ערים גם לשיפור איכות חיים האפשרי באמצעות טיפולים רבים, לדוגמא ידוע ש40% מהגברים מעל גיל 40 סובלים מירידה בתפקוד המיני, הם לרוב מבינים זאת רק לאחר 10 שנים! כן 10 שנים לוקח לגבר להבין שהוא זקוק לטיפול בנושא, ובזמן הזה איכות חייו וחיי בת זוגו נפגעת. נשים לדוגמא סובלות מגיל 40 ומעלה מבריחת שתן, אשר אט אט פוגעת באיכות חייהן, בתחילה רק בהפרעה לרוץ ולקפוץ, אך אט אט הן יכולות למצוא עצמן מוותרות על ריקודים, ספורט, טיולים ועוד, גם לכך יש טיפולים רבים אפשריים. לאחרונה נחשפתי למספר חברים סביבי אשר התעוררו לשים לב שמשהו בחייהם אינו עובד כשורה, מסתבר שהם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, שלא אובחנה בילדותם, ושפוגעת בתחומים שונים בחייהם, אותם אנשים החלו טיפול ששיפר משמעותית את איכות חייהם.

להיצמד לאור

להיצמד לאור היא הסכמה ומחויבות שיהיה לי פשוט טוב. על מנת להסכים שיהיה לנו טוב, אנו נדרשים לערנות הזו לאיכות חיינו, על מנת שנדע מה יש לתקן בחיינו. המחויבות שלנו היא מעתה והלאה לא להרשות הידרדרות כה ארוכה, מעתה והלאה לעצור את ההידרדרות כשהיא עוד קטנה וקלה לעצירה.

זה בהחלט אפשרי. תיקון איכויות חיינו הדורשות תיקון ובו זמנית שמירה על האיכויות הקיימות לבל ידרדרו.

אל תוותרו על איכות חייכם. לשמור על איכות חיינו זו אהבה לעצמנו.

שבוע של ערנות נוספת לדרך בה אנו חיים. שבוע מצוין ואוהב!

_____________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בין השעות 21:00-22:30.

התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ₪ לאדם.

המפגש הקרוב: ‘עצור – בדוק – כוון – היצמד שוב – לאור’

לפרטים נוספים פנו אלי:

[email protected]

_____________________________________________________________________________________________________

חוט השערה –  מתוך הספר ‘אומץ’.

ע”פ משנתו של רבי נחמן מברסלב. עורך: ישראל יצחק בזאנסון

כפי שאומר רבי נחמן מברסלב: ‘אין שום יאוש בעולם כלל’!

מומלץ להחזיק לידכם בעת המצריכה פריצת דרך בחייכם.

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה