הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

האמונה היא ידיעה כי לחיים האלה יש מטרה, אמונה כי יש תכלית לבריאה. האמונה אינה תלויה בדבר. אמנם יש דברים רבים שנותנים לנו עוצמה רבה, בטחון ושקט, אולם כל אותם דברים אינם תלויים רק בנו, ולכן הם ‘נזילים’ ויכולים להשתנות מתקופה לתקופה. כסף, משפחה, אהבה, חברים, מעמד – כל אחד מהדברים האלה לא יכול לתת מענה מלא לכל סיטואציה המעלה פחד בחיים. העוצמה הגדולה ביותר שיכולה להיות לכם היא: א מ ו נ ה .

05/02/2011

בשבוע שעבר דיברנו על פחד. כל אחד וה’פחדים’ שלו. להתנהל בעולם עם פחד, גורם לנו לצמצם את הגודל שלנו, לצמצם את המהות שלנו, את החופש שלנו, לצמצם את השמחה שלנו.

תחשבו על העוצמה הכי גדולה שיכולה להיות לכם. דבר שאם יהיה מנת חלקכם, תתהלכו בעולם בשקט רב, בשמחה שאינה תלויה בדבר, תקרינו אור גדול החוצה, תקרינו בטחון, שקט ושלווה, תהיו אתם במלוא הדרכם, תחשבו מה ה’אוצר’ שהיה מונע מכם לפחד?

אמנם יש דברים רבים שנותנים לנו עוצמה רבה, בטחון ושקט, אולם כל אותם דברים אינם תלויים רק בנו, ולכן הם ‘נזילים’ ויכולים להשתנות מתקופה לתקופה, אין ספק שכסף מוסיף המון בטחון שקט ושמחה, כך גם משפחה תומכת, זוגיות, אהבה, בריאות, קריירה, הגשמה, חברים, לימודים, התפתחות ועוד ועוד ..  אך כל אחד מהדברים האלה לא יכול לתת מענה מלא לכל סיטואציה המעלה פחד בחיים ולכן, עם כל אלה, עדיין יהיו מקומות בהם נרגיש מפוחדים. לדוגמא: כסף לא תמיד יפתור התמודדות עם פחד של בדידות, של העדר אהבה. אהבה, זוגיות, משפחה תומכת לא תמיד יפתרו פחדים של התמודדות עם בריאות, פרנסה ועוד..

העוצמה הגדולה ביותר שיכולה להיות לכם היא:   א  מ  ו  נ  ה  .

מה זו אמונה?

האמונה היא ידיעה כי לחיים האלה יש מטרה, אמונה כי יש תכלית לבריאה. אני מאמינה שמטרת החיים היא התפתחות מתמדת וגילוי האור שבתוכנו. האמונה אינה תלויה בדבר. אמונה היא יכולת בתודעה שלכם.

האמונה מחברת את האדם עם הכיוון שלו בעולם, עם דרכו. האמונה מביאה את האדם להיות בקשר עם עצמו. אדם שחי מתוך אמונה, יקשיב גם לרמזים קטנים הקוראים לו לשוב למסלול חייו, לשוב לערנות.

האמונה מאפשרת לנו תמיד להשאיר את הראש מעל פני המים ולא לטבוע במאורעות החיים.

אל תחפשו את האמונה בשכל. אין הגיון באמונה. מכיוון שאמונה היא בלב ולא בשכל.

אני מבקשת מכם לבוא בראש נקי ללמידת נושא האמונה. אני מבקשת מכם לשים בצד את כל המחשבות והידע שלכם לגבי דת ואמונה. נוצר מצב בו חילוניים רבים חשים התקוממות לשם המילה ‘אמונה’ רק מכיוון שהם קושרים אותה לתחושת כפייה דתית. אך כאשר אתם עושים זאת אתם מחמיצים את הכוח הכי גדול, את העוצמה הכי גדולה שיכולה להיות מנת חלקכם. על כן לחמש דקות הקרובות של קריאת הקטע הבא, אבקש מכם לשים בצד את כל הידע מהעבר שלכם, על מנת שתוכלו לשמוע ידע חדש.

אמונה דורשת יכולת להתעלות מעל ההבנה והשכל שלנו, אמונה היא ידיעה (לא ידע מהשכל, אלא ידיעה עמוקה בליבנו) שקיים דבר מה גדול מאיתנו אשר איננו יכולים להבינו בעזרת הידע, השכל והחושים שלנו.

כל אחד יכול לבחור עבור עצמו מהו הדבר הגדול מאיתנו, בו הוא בוחר להאמין. יש הקוראים לדבר הזה ‘אלוהים’, יש הקוראים לזה ‘היקום’ ועוד … כל דבר שתבחרו להאמין בו מקובל וישרת אתכם נאמנה לכוח האדיר שתוסיפו לעצמכם.

אמונה דורשת ענווה

מדוע ענווה? מכיוון שעל מנת להאמין, אנו צריכים להכיר במגבלותינו, להכיר בעובדה שאנחנו לא מבינים הכל, שיש דברים שאין ביכולתנו לתפוס שכלית. ענווה היא ההבנה שאנחנו לא ‘כל יכולים’ ושלכל אחד מאיתנו יכולים להיות מקומות בהם נזדקק לעזרה וכל מה שיש לנו: רכוש, משפחה, מעמד ועוד.. לא יוכלו לעזור.

אם אינכם מאמינים, בדקו איפה יש בכם עדיין מידה מסויימת של יהירות. זו יכולה להיות יהירות שחושבת שאתם טובים מאחרים, או יהירות שחושבת ש’אתם יכולים להסתדר לבד’, או יהירות החושבת ש’רק מה שאתם מבינים אכן קיים’ כלומר אתם ביהירות במחשבה שאין דבר שאתם לא מבינים. תראו כמה חמקמקה היהירות, היא עובדת באופן שמסתיר אותה מאיתנו. היו ערניים ליהירות (לחוסר ענווה). יש לה מחירים רבים מאד, המחיר עליו אני מדברת כאן הוא מניעת העוצמה הכי גדולה עבורכם: האמונה.

אמונה והיצמדות לאור

להיצמד לאור – היא הסכמה ומחויבות שמגיע לי שיהיה לי פשוט טוב. האמונה היא מנוע אדיר להצליח להישאר בהסכמה ובמחויבות לטוב ולשמחה גם בעת אתגרים. איך היא עושה זאת? כאשר מגיע לפתחנו אירוע הדורש התמודדות לא פשוטה, אמונה יכולה להפוך אותו לפשוט בתפיסתנו, אמונה יכולה להפוך אותו מ’קטסטרופה’ ל’הרפתקה’ בתפיסתנו. הרפתקה בה נגלה עוד על עצמנו. האמונה שכל דבר שקורה לי יש לו סיבה טובה לחיי, שהוא עוזר לי להגיע לשלב הבא בחיי, שהוא עוזר לי לחצוב מתוכי יכולות חדשות. אמונה שהכל לטובתי.

אמונה שכל מה שאני צריך יופיע בחיי ברגע הנכון, אמונה כי הדברים לא קורים ‘סתם’, אלא יש כוחות אנרגטיים הפועלים ומושכים לחיי את ההתמודדויות להן אני זקוק על מנת להתפתח. ועוד דבר חשוב: אמונה שכל התפתחות שביצעתי, כל שלב שעליתי בהתפתחות שלי, יאפשר לדברים להגיע אלי בקלות וללא צורך להתמודד שוב למענם.

אסביר זאת בדוגמא: חס וחלילה אדם חווה תאונת דרכים. אותו אדם צריך להאמין כי הדבר קרה לטובתו, כי יש משהו בחייו שאינו נתן את תשומת ליבו אליו ולכן, מגיעה לפתחו תאונה כהזמנה להתעורר ולשים לב לאותו הדבר. נניח כי אותו אדם רץ בחייו מדבר לדבר, הוא פועל כמו רובוט, ללא עצירות, ללא היזכרות מדוע הוא בכלל חי, הוא חי ללא לב. סביר להניח כי אל אותו האדם, הגיעו לפני התאונה ‘מסרים קטנים’ אשר ניסו להעירו, להסב את תשומת ליבו לאורח חייו, אך הוא לא הצליח לשמוע אותם. הם יכלו להיות מועברים לו דרך ילדיו, דרך בן זוג, דרך בעיה בעבודה, אפילו דרך דוח חניה שקיבל, או דוח משוטר תנועה, אולם משלא שמע את הקריאה ‘לעצור’ את המרוץ בחייו ולהתחיל להתבונן עליהם. נאמר כי חווה, חס וחלילה, תאונה שחייבה אותו לעצור, לשכב בביתו ולהתבונן בחייו. כשקורה דבר כזה, על האדם לדעת, כי נדרש שינוי בחייו. כי לא יוכל להמשיך לחיות בדיוק כפי שהיה לפני כן, מכיוון שאירוע כזה בא לאמר שמשהו אינו מדויק באורח חייו. עתה נחזור להסבר שרציתי  להביא, אם אותו אדם התעורר מהאירוע ושינה משהו באורח חייו, למשל החליט על זמן מיוחד בכל יום בו הוא יתבונן בחייו, נניח חצי שעה ביום, אזי לא יצטרך יותר אותו האדם לחוות גורמים חיצוניים לא נעימים שיאלצו אותו להתבונן על חייו. זו כוונתי באומרי: “כל שלב בהתפתחות שלי, יאפשר לדברים להגיע אלי בקלות וללא צורך להתמודד שוב למענם”.

אמונה ועשייה

אחת מאבני היסוד של ‘להיצמד לאור’ היא: עשייה. מעצם השם ‘להיצמד לאור’ ניתן להבין כי זו אחריות אקטיבית שלנו לחיינו. אני כותבת זאת לכם, על מנת לחדד את המושג ‘אמונה’ לדייק את הנחיצות של ‘עשייה’ ביחד עם ‘אמונה’. אין האמונה מורידה מכם אחריות לחייכם! לכולנו יש לעיתים בראש רצון להסיר מעצמנו אחריות לחיינו. אל תפרשו את ה’אמונה’ כמסירה מכם אחריות! התפיסה האמיתית של אמונה מגיעה מעומק הלב, היא מביאה עמה הרבה מאד שקט ושלווה, אך אין זה השקט והשלווה של ‘לא לעשות’. לא ולא. האמונה מאפשרת לנו עשייה מתוך שקט ושלווה. אנחנו יכולים להאמין בכל ליבנו ויחד עם זאת אנו נדרשים לבצע פעולות שיקדמו אותנו לעבר מטרתנו. האמונה תיתן לנו לבצע את כל הפעולות בנינוחות, אך עדיין הכרחי לבצען!

לדוגמא: אדם שרוצה להתקבל למשרה מסוימת בארגון גדול. הוא מאמין באמונה מלאה כי יש תפקיד אשר מחכו לו, ובו הוא יוכל להביא עצמו לידי ביטוי וגם להשפיע על הסביבה ולהיות משמעותי. הוא מאמין באמונה מלאה כי יהיה בתפקיד בו ירגיש מוגשם ומאושר. אותו אדם סימן לעצמו תפקיד אליו הוא שואף להגיע. הוא מגיש קורות חיים, והחברה לא חוזרת אליו בתשובה. אל לו לשבת ולהאמין מבלי לעשות דבר, עליו לעשות מעשים, לדוגמא יתקשר ויברר האם קיבלו את קורות החיים שלו ויעביר מסר ברור כי הוא מעוניין בתפקיד. נניח כי יאמרו לו כי עליו לגשת לסדרת מבחנים לבחון התאמתו לתפקיד, והוא יודע כי הוא מפחד מאד ממבחנים, ושהם אינם משקפים את יכולותיו רק בשל החשש מפניהם, אז יחזק את אמונתו בידיעה העמוקה שיגיע לתפקיד המיוחל, ויעשה את כל הנדרש על מנת להגיע למבחנים רגוע, יוכל להיעזר בהומאופטיה או בטיפול בנשימות, דמיון מודרך ועוד, כל דבר שיעזור לו להתמודד עם הפחד מהבחינות, יגיע ויעבור אותן, ויעמדו בפניו שוב שורת מכשולים מאתגרים.. הוא נדרש לאמונה מלאה ולעשיית כל הנדרש על מנת להגיע לרצונו. ולאחר שיעמוד בכל האתגרים מבלי להיכנע להם, יגיע למשרה בה ירגיש מוגשם.

אתם יודעים מדוע אמונה מחייבת גם עשייה? מכיוון שבדרכו של אותו אדם לתפקיד המיוחל הוא רכש לעצמו ‘כלים’ / ‘יכולות’ אשר הכשירו אותו לתפקיד עצמו. הוא, למשל בדוגמא כאן, למד לפעול ולתקשר עם הסביבה את רצונו (כאשר התקשר לברר), למד להתמודד עם חשש ממצבים מלחיצים (לדוגמא בחינה), למד להתמיד במשימה על להגעת התוצאות (עמידה בכל המכשולים הנוספים) ועוד..  אם היה מאמין ומגיע לתפקיד ללא האתגרים בדרך, סביר כי היה נכשל בתפקיד עצמו כי לא היו לו הכלים והיכולות להתמודד עם צרכי התפקיד.

לעבוד על ‘אמונה’

עלינו לעבוד על ה’אמונה’ שלנו, לעבוד בלחזקה, לעבוד בלהרחיק את כל הגורמים המערערים אותה. אין צורך לחכות להוכחות על מנת להאמין, כי אז אתם שוב באים מ’שכל’ והגיון, כל הקסם שב’אמונה’ הוא שהיא אינה תלויה בדבר, לא בהוכחות, לא בתוצאות. אמונה למרות ואף על פי התוצאות – זוהי האמונה האמיתית, מעבר לנראה לעין. עלינו לשפר את יכולת האמונה שלנו כל הזמן, לא חשוב באיזו דרגת אמונה אנחנו, יש תמיד לאן להשתפר. על כך נאמרת התפילה:

שמַע יִשרָאֵל ה’ אֱלֹהֵינוּ ה’ אֶחָד
וְאָהַבְתָּ אֵת ה’ אלוהיך בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ:

אהבה לבורא (למה שבחרתם להאמין בו) אהבה ללא תנאי, בכל הלב, בכל הנפש, בכל הגוף, בכל מהותכם – זו אמונה ללא עוררין. לזה אנו נדרשים על מנת להלך בחיינו כמלכים, על מנת לא להרגיש קורבנות של האירועים בחיינו, על מנת לקחת את האתגרים בראש מורם, בגב זקוף ובידיעה עמוקה כי הם באו ללמד אותנו דברים חשובים על עצמנו.

אחזור לשאלה עמה פתחתי את הפוסט הקודם: איפה אתם על הציר הזה שבין פחד לאמונה? איפה אתם רוצים להיות? זכרו זאת ברגעי האמת בחייכם. פעלו אחרת למען חיים שקטים, של עשייה שלווה ושמחה.

חיבור לשיר ‘מה התכלית’ – שולי רנד

______________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ₪ לאדם. המפגש הקרוב: ‘להיצמד לאור – אנחנו לא לבד – ‘חוזה הביחד”. לפרטים נוספים פנו אלי.

_____________________________________________________________________________________________________

הספר לו אני חייבת את עוצמת האמונה שבי, שעזר לי לבסס את האמונה בליבי הוא: ‘בגן האמונה המבואר’. יש שיקראו בו ויחשבו כי הספר רוצה להחזירם בתשובה, אני ממליצה לכם לקרוא בו שוב ושוב ולהתייחס לאמרה ‘החזרה בתשובה’ כאל ‘חזרה לקשר עם ליבכם’, חזרה אל עצמכם. אני מציעה לכם לקרוא בו מבלי לחוש שכאשר מדברים על ‘אלוהים’ הדבר מאיים עליכם או נכפה עליכם, יש בה באמונה עוצמה אדירה להתנהל בחיים האלה ממקום אחר. את הספר לא ניתן לקנות בחנויות, אלא ניתן להזמינו בטלפון: 02-5812210 / 052-2240696.

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה