הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

לימדו את מנגנון הפעולה של הפחדים שלכם. למידת המנגנון תהווה קפיצת מדרגה משמעותית. עם הזמן אתם תגיעו למצב בו כשתגיע סיטואציה המזמנת את הפחד, אתם כבר תזהו אותה עוד לפני שהוא יגיע, כשהוא יגיע תוכלו אפילו לצחוק על המנגנון הלא מאד מתוחכם הזה שמנסה להפחיד אתכם, ומשתמש בנקודות הכי רגישות שלכם.

29/01/2011

שני הנושאים שמחכים בתור ל’להיצמד לאור’ כבר כמעט חצי שנה: פחד. אמונה. אם הם היו שתי דמויות, אין ספק שפחד היה החושך, ואמונה היתה אור גדול.
לחיות את החיים מתוך אמונה מאפשר חיים שקטים ושלווים. לחיות את החיים מתוך פחד גורם לחיים באי שקט, כמו במין מרדף מתמיד של משהו לא נעים העומד לקרות. איפה אתם על הציר הזה שבין פחד לאמונה?
סביר להניח שמקומכם משתנה על הציר הזה, תלוי בנסיבות, במצב הרוח, ב’מזג האוויר’ הפנימי והחיצוני…
אולם אם אנו מאמינים שלהיצמד לאור היא מחויבות שלנו, אזי אין קשר לנסיבות ואין קשר למצב הרוח. עלינו להיות מחויבים לאמונה ומנוטרלים מפחדים. השבוע נלמד להכיר אותו מקרוב, את הפחד המפחיד אותנו.

_
שני תפקידים לפחד
הראשון – תפקיד הישרדותי – תפקיד הפחד להזהיר אותנו מדבר מה שלא נתנו את תשומת ליבנו אליו. כאן בדומה לחיות ששערותיהם סומרות, כך גם אצלנו מתעורר פחד בבטן מתוך תחושה שמשהו לא טוב עומד לקרות. לפחד זה יש להתייחס במלוא הכבוד והרצינות, ולפעול מיד בהתאם לתחושה, לפעול מיד לטיפול בבעיה שצצה. כאן יש לפחד תפקיד הישרדותי, כמו לבעלי החיים. הדבר היחיד שעליכם לעשות הוא: לפעול. אם זיהיתם גורם אמיתי לפחד – עליכם לפעול בהתאם לזיהוי. לדוגמא: אשה שהרגישה גוש בשד, והדבר העלה בה פחד, פשוט עליה לגשת לרופא ולהיבדק בהקדם האפשרי. תפקיד הפחד במקרה זה הוא להניע אותה לפעולה מהירה על מנת לשמור על חייה.
אולם מה שקרה עם האבולוציה הוא שהגוף שלנו, שהינו בעל חושים חייתיים, ממשיך לחוש פחדים, גם כאשר אין איום אמיתי, כאילו הגוף חווה התניות אינסופיות מהעבר האישי והקולקטיבי, הגורמות לו לקפוץ ולעמוד על המשמר גם כאשר אין שום מתקפה. בהתאם לדוגמא שהבאתי קודם, יכולה אשה לפחד שיהיה לה גוש בשד, רק כאשר היא שומעת על הנושא מגורם שלישי כלשהו וללא קשר כלל לתחושות בגופה. כאן נכנסים כל הפחדים הדמיוניים האינסופיים, כאן אנו מגיעים לתפקיד השני של הפחד.
התפקיד השני של הפחד הוא – לאפשר לנו לבחור. לבחור באמונה. לבחור בטוב. לבחור להתעלות מעל הפחד. לבחור לא לפחד. לבחור להאמין. לבחור שכל מה שקורה הוא לטובה. לטובתנו.

_
פחד תפסיק להפחיד
רוב הפחדים בחיינו הם דמיוניים. הם מונעים מאיתנו להעיז, לפרוץ, להגשים חלומות, ללכת עד הסוף על כל מה שאנחנו רוצים. הפחד הזה הוא בהחלט חושך. חלקו חושך גדול וחלקו חושך קטן, כך או כך הוא מונע מאור גדול להיכנס לחיינו.
את השורה ‘פחד תפסיק להפחיד’ קראתי באחד מספרי הילדים של ילדי, איני זוכרת את שמו ועל כן אני מתנצלת שאיני יכולה לתת כאן את הקרדיט לכותב. כמה פשוט ככה גאוני להגיד לפחד – תפסיק להפחיד. כי זו כל מטרתו. והוא יעשה זאת היטב ובחוכמה יתרה, ויתאים את אופן ההפחדה בדיוק לנקודות הרגישות שלכם ולטיימינג בחייכם. בדיוק כשתחליטו לעזוב את העבודה ולנסות להקים עסק חדש הוא ינקר בראשכם ש’זה לא יצליח’ ו’לא יהיה לכם מה לאכול, שלא לדבר על המשכנתא…’, בדיוק כשתחליטו לעשות שינוי בחייכם, לעבור לאזור מגורים חדש, לבית חדש, הוא ינקר בראשכם ויספר לכם על הבעיות הצפויות, הפחד יכול גם להשתמש באלמנטים קבועים של הפחדה פשוט כשהכל ‘יותר מידי טוב’ עבורכם.

אלו הם הפחדים הקבועים שיש לכל אחד בראשו, זה יכול להיות דמיונות שחס וחלילה יקרה משהו למי מאהובכם, או לכם. מן פחדים קבועים כאלה, אתם וודאי מכירים את שלכם. שימו לב, מול פחדים אלה – עשו עבודת חקירה מעמיקה, הכירו אותם היטב היטב מקרוב, הכירו את התוכן שלהם, הכירו את התחושות שהם יוצרים בגופכם, והתחילו להכיר את הסיטואציות בהן הם מופיעים. לימדו את המנגנון שלהם. לימדו את מנגנון הפעולה של הפחדים שלכם. למידת המנגנון תהווה קפיצת מדרגה משמעותית. עם הזמן אתם תגיעו למצב בו כשתגיע סיטואציה המזמנת את הפחד, אתם כבר תזהו אותה עוד לפני שהוא יגיע, כשהוא יגיע תוכלו אפילו לצחוק על המנגנון הלא מאד מתוחכם הזה שמנסה להפחיד אתכם, ומשתמש בנקודות הכי רגישות שלכם.

דוגמא לסיטואציה המזמנת פחדים, כפי שציינתי קודם: כשהכל ‘יותר מידי טוב’ – לדוגמא שהגעתם למשרה שתמיד חלמתם, שהגעתם לזוגיות שרציתם, שהגעתם לבית חלומותיכם, שילדתם את הילד לו חיכיתם חיים שלמים ועוד.. בכל אלה, בשניה שה’הכי טוב’ קורה, עולה אוטומטית פחד שהדבר ילקח מאיתנו. לימדו את הפחד הזה. אמרו לו: פחד תפסיק להפחיד. אמרו זאת נחרצות. אל תלבו את ה’סרטים’ שהוא מכניס לראשכם באשר לצורה בה הטוב ילקח מכם, אלו דמיונות שווא (אלא אם אכן יש משהו טכני שעליכם לעשות עם המסרים של הפחד, כפי שציינתי בסיבה הראשונה לקיומו) אם אין לכם משהו אופרציונלי לעשות עמו, דעו כי הוא בא מתוך התניה מהעבר, מתוך פחד שכל הטוב ילקח מכם. חשוב מאד לא להגדילו בתוך הראש אלא לשים לו גבול ברור. לומר לו די! ולהעביר מיד את המחשבות לנושא פשוט מהיומיום, נושא כמו קניות בסופר שעלי לבצע וכד’. דוגמאות נוספות לסיטואציות המזמנות פחד, יכולות להיות: לפני מחזור חודשי, לפני ארוע מרגש, לפני פריצת דרך משמעותית עבורכם, ועוד.. הכרתי אנשים שהפחדים מפחידים אותם בחלומותיהם בשינה. לימדו את המקומות בהם הפחד שלכם מתעורר, זוהי ערנות. היו ערניים לדרכיו של הפחד להשתלט עליכם.
אם תוכלו לקחת מהפוסט הזה את ההתעקשות שלכם לחיות ללא פחדים, אז כבר תמצאו את הדרך להפרד מהם, לפתוח את העבר, לטפל בו, לאפשר לעצמכם חיים של חופש.

חשוב לי לציין שוב, אם אתם מפחדים שמשהו יקרה, למשל אם אתם מפחדים שיפטרו אתכם מהעבודה, דבר ראשון בצעו את כל הפעולות האופרטיביות האפשריות (שוחחו עם הממונים, שפרו את איכות עבודתכם, בדקו חלופות אפשריות, חסכו כסף לשעת שינוי ועוד..) אל תשתמשו בכותרת של הפוסט הזה במקום לבצע פעולות שעליכם לבצע. אם אתם מפחדים מדבר מה שיש באפשרותכם למנוע או להתכונן אליו, אל תגידו ‘פחד תפסיק להפחיד’ לא ולא, שימו לב, היו ערניים, מתי הפחד  בא להזהירכם – להקדים תרופה למכה. ומתי הפחד בא לבחון אתכם ולאפשר לכם לבחור להתעלות מעליו. פחד שחוזר שוב ושוב לעיתים אינו מרפה מכיוון שיש פעולות שעליכם לבצע ואתם לא מבצעים! לעיתים הוא פחד דמיוני שכמו ‘נתקע’ בראשכם ותוקע אתכם, אז הוא המקום לאמר לו להפסיק!

אשמח לשמוע ממה אתם פוחדים, כתבו לי, מרתק לשמוע על היצירתיות האינסופית של הפחד ביכולתו להפחיד אותנו.
_

הפחד בוחן את גבול האמונה שלכם
הפחד מציין את גבול השמחה שלכם

הפחד הוא עוד כלי של ‘היצר הרע’ או של ‘כוחות המשיכה’ המושכים אותנו מטה לחוסר אמונה, הפוגעים בחופש שלנו לחיות חיים מלאים ושמחים. הבחינו במדויק מה הפחד לוקח מכם. כמעט תמיד תהיה זו השמחה. מחיר השמחה תמורת הפחד. על כן בתורה יש מצווה לשמוח. שמחה היא לא משהו שמגיע אלינו. שמחה צריכה להיות מחויבות שלנו. והיא כוללת מחויבות שלנו למגר את הפחד.

לסיכום מיגור הפחד נעשה בשני שלבים:
שלב א – פעולה: אם יש פעולה אפשרית שהפחד מאותת כי צריך לבצעה – מחויבותנו לבצעה בהקדם האפשרי.

שלב ב – חקירה: כאשר אין פעולה אופרטיבית הנדרשת לביצוע עקב הפחד – בצעו חקירה מעמיקה על מנת להכיר היטב את דרכי ההפחדה של הפחד שלכם, הקדימו אותו, צפו שהוא עומד להגיע, חייכו אליו. לימדו להכיר אותו. נצחו אותו.

מיגור הפחד מצריך התרחבות שלכם לעוד טוב לעוד חופש לעוד שמחה.
מיגור הפחד נעשה באמצעות חיזוק האמונה. על נפלאות האמונה בשבוע הבא. עד אז שבוע נפלא!

____________________________________________________________________________________________________

מפגשי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בין השעות 21:00-22:30. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ₪ למפגש. המפגש הקרוב: ‘להיצמד לאור – הסוד הגדול’. המפגש יעסוק בנושא ה’בחירה’, ביכולת שלנו לבחור, ביכולת שלנו לנטרל את האגו משליטה על בחירותינו, לפרטים נוספים פנו אלי.

___________________________________________________________________________________________________

שאלה חשובה שנשאלה בפייסבוק ובחרתי להביאה לכאן:

“האם הפחד שמא אישה תחלה בסרטן – כשידוע שיש לה סיכוי שקרוב ל- 90% לחלות, הוא פחד הישרדותי או פחד שיש להסיט אותו הצידה?”

תשובה:

שאלה טובה, התשובה היא רק אצל המפחדת, כל אחד יכול רק לענות לעצמו, אך הייתי אומרת שתבצע את כל הבדיקות המומלצות בהתאם לגילה באופן קבוע, זה יוריד משמעותית את מפלס הפחד, כמו כן ייתכן שהפחד הזה מאותת לה על תזונה לא בריאה או על היותה תחת לחץ… לא בריא, או העדר פעילות גופנית וכד’ הייתי מתייחסת לפחד הזה כאל איתות טוב שאומר לאשה הסבי את תשומת ליבך לעצמך, לא הייתי אומרת ‘פחד אל תפחיד’ אלא אם היא כבר עושה את כל הדברים שתארתי פה בתשובה. (ידוע כי סרטן שד נגרם גם מכך שהאשה נותנת יותר החוצה ולא מספיק לעצמה) תזונה, ספורט, זמן רגוע וכד’ יאפשרו לה להיות בפוקוס על עצמה. אם אחרי כל זה הפחד עדיין מנקר בראשה, אז בהתאם לתחושתה אם הוא לא אמיתי, והיא עושה הכל לשמור על בריאותה כדאי שתגיד לו ‘די’ ותעבור למחשבות על היומיום, כפי שכתבתי בפוסט.

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה