הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

אל תחכו שתגיעו בגיל מתקדם לבית היפה, לבן זוג, לילדים, למשרה – ורק אז תגלו זאת – שאין שם אושר. אושר הוא לשמוח בחלקך. אל תחמיצו חיים שלמים ואולי כלל לא תגיעו לבית הנחשק, לבן/בת הזוג ולכל תמונת המסגרת לה אתם מחכים – ולא תהיו מאושרים. בואו נעשה זאת פשוט. חיים טובים מגיעים לי: עכשיו! ברגע זה אני מתחיל להודות מכל הלב על כל מה שיש לי.

25/12/2010

הפוסט הזה הוא ה-15 בסדרת ‘להיצמד לאור’. ניתן לראות כקו מקשר בין כל הפוסטים ש’חיים טובים’ מתחילים בשינוי התודעה. חיים טובים הם קודם כל תפיסה – המשפיעה על תחושה – המשפיעה על המציאות בפועל. כלומר קודם כל אני רואה את הדברים באופן חיובי, טוב, תמים ומאמין – מכאן אני שמח – ומכאן גם המציאות שלי משתנה.

סדר הדברים מאד חשוב! מתוכו יוצא שאין שום תלות בין המציאות שלי לבין השמחה שלי, לבין הגישה החיובית שלי, האמונה בטוב, התמימות להמשיך להאמין ללא קשר למציאות. אין תלות ואין תנאים. אני לא שמח רק אם…. אני לא מפסיק להאמין בגלל שקרה כך וכך. תנאים הם לא תודעה של חיים טובים. הם לא היצמדות לאור. היצמדות לאור היא מחויבות שלי לעצמי ולכן אינה יכולה להיות תלויה בשום גורם חיצוני.

חיים טובים הם תודעה גבוהה שאינה תלויה בדבר. מתוך ההסכמה לא להיות תלוי בדבר – השינוי מתרחש, אך מי שאוחז בתנאים – לא יוכל להגיע לאור, וזאת מהסיבה הפשוטה – שאין סוף לתנאים שנרצה.

תודה היא חיבור ל’מה שיש’

הדבר דומה לרכישת בית חדש או רכב חדש. אתם מכירים את התחושה שתמיד חסר עוד סכום קטן של כסף על מנת להגיע ל’בדיוק’ מה שאתם רוצים… אם תהיו כנים עם עצמכם, תזכרו שבעבר הייתם חולמים על הרבה פחות, אבל.. עם השנים, השגתם יותר ואתם שואפים לעוד יותר. שאיפה ליותר היא דבר מבורך, המקדם אותנו קדימה אולם אל תשלמו בשמחתכם בגלל השאיפה לעוד.

ואיך עושים זאת? איך משמרים את הגישה החיובית והשמחה ללא תלות במציאות?

הכלי הבסיסי הוא הכרת תודה. הוא בסיסי והוא צריך להפוך לטבע השני שלכם. התאמנו עליו 24 שעות ביממה, ללא הפסקה, בכל רגע, מול כל גורם ואורח בחייכם. הודו, הודו, הודו. בהתחלה זה יהיה מתוך הכרח, מתוך מחויבות – וגם היא מבורכת! עם השנים זה יהפוך למי שאתם. ואיתה גם השמחה תהפוך למי שאתם.

אני לא מדברת על ‘תודה’ נימוסית, כזו שחינכו אותנו לומר לדודה.. אני מדברת על תודה כאשר פי וליבי שווים. הדבר אומר תודה מעומק הלב. הדבר אומר תודה על הדברים כפי שהם בדיוק בלי: אבל… בלי תנאים. באומרי ‘כאשר פי וליבי שווים’ הדבר אומר גם ללא ‘אבל’ בראשכם, ללא ‘תנאים’ בראשכם.

כל תורת ההיצמדות לאור מחייבת כנות פנימית. כנות בינכם לבין עצמכם.

כפי שאני חוזרת ואומרת: במאה ה-21 אין אנו צריכים יותר גורו ויועצים למיניהם אשר יתנו לנו תשובות, אנו יכולים להיעזר במטפלים, מורים, מכוונים לדרך, תומכים בדרך, אולם לא תשובות מאף גורם חיצוני. הדבר אשר מאפשר להביא את התשובות מתוככם היא הכנות הפנימית, היושרה בינכם לבין עצמכם, היא אשר נותנת לכם להיות המנהיגים של חייכם, של דרככם.

נחזור לעניין ה’תודה’, התודה שאתם אומרים צריכה לבוא מעומק הלב וללא שום סייגים פנימיים. הדבר אינו פשוט. אני מכירה אנשים אשר אומרים תודה על מה שיש להם ובו זמנית מחפשים משהו אחר. זו אינה התודה עליה אני מדברת. המסר שאתם מעבירים כאשר אתם מחפשים משהו אחר הוא אינו שאתם שמחים בחלקכם, הוא אינו מסר של תודה.

התודה צריכה להיות שלמה על מנת שתבצע את חלקה בתהליך יצירת החיים הטובים.

תשאלו – אבל אם אנחנו רוצים לשפר דבר מה בחיינו, האם איננו יכולים לומר תודה על מה שיש וגם לרצות עוד? תשובתי לכם: לא. זה הטריק שתודעתכם שולטת בכם ולא אתם בה. כך היא מספרת לכם סיפור על: עוד ועוד ועוד אבל בסופו של דבר היא שולטת בכך שהיא מונעת מכם: שמחה. אין חיים טובים ללא שמחה. גם אם תגיעו לבית הכי גדול, לאשה הכי טובה, לילדים הכי מוצלחים, למשרה הכי בכירה, להון עצום של כסף – כל זה אינו נחשב לחיים טובים. חיים טובים הם שמחה. הם אושר שבא מהלב. אל תחכו שתגיעו בגיל מתקדם לבית היפה, לבן זוג, לילדים, למשרה – ורק אז תגלו זאת – שאין שם אושר, אלא אם אתה שמח בחלקך. אל תחמיצו חיים שלמים ואולי כלל לא תגיעו לבית הנחשק, לבן/בת הזוג ולכל תמונת המסגרת לה אתם מחכים – ולא תהיו מאושרים. בואו נעשה זאת פשוט. חיים טובים מגיעים לי: עכשיו!

כלומר אני שמחה – עכשיו! ברגע זה אני מתחיל להודות מכל הלב על כל מה שיש לי. לשהות בתוך התודה, בתוך מה שיש לי, בלי לרוץ מיד קדימה ל: עוד ועוד..

האמינו דווקא התודה על מה שיש (בלי לרצות עוד) דווקא ההסכמה שיהיה לי טוב עכשיו (בלי לרצות עוד) דווקא הראייה שחיים טובים כבר כאן, כל עוד באים מתמימות הלב, ללא מחשבות סותרות בראש, יביאו גם חיים עוד יותר טובים.

תודה היא ענווה

בתודה יש הרבה ענווה. הסכימו שאולי אינכם בדיוק יודעים איך צריך להראות ביתכם, בן/בת זוגכם, ילדכם, המשרה שלכם, הסכימו שגם כאשר אתם מכוונים לחזון ספציפי, ייתכן כי דבר אחר יהיה מתאים יותר עבורכם, הודו למה שיש, גם אם שונה הוא מרצונכם. (זאת מבלי להוריד מחשיבותו הרבה של חזון, ראו עוד על הסתירה בין חזון לבין קבלת תוצאות שונות בפרק להיצמד לאור – הדרך עלינו התוצאות בידי שמיים’).

היו אנשי חזון, אך עם ענווה גדולה הנובעת מחוסר ידיעה רחבה על התמונה הכוללת. מתוך ענווה תוכלו לומר תודה על מה שיש, מבלי לרצות מיד עוד.

התכנון האמיתי של העתיד אינו יכול לבוא מחוסר. הוא אפשרי כאשר הוא בא משפע, שמחה והודיה על מה שיש. היו סבלניים בתהליך. אל תרוצו מתודה ל’עוד..’ כי ה’עוד’ מפריע לכם לחוות תודה מה היא.

תודה היא תחושה של שחרור, היא נותנת שמחה גדולה, היא מאפשרת לי להתחבר לכל מה שיש. היא מראה לי שיש כל כך הרבה בחיי. הודו על הדברים הכי קטנים, הודו על הדברים שחשבתם שהם מובנים מאליהם, אין דבר המובן מאליו. אל תחכו שיקחו זאת מכם על מנת להבין את חשיבותו בחייכם, מחויבות לחיים טובים היא הסכמה לעשות דרך כשהכל טוב, מחוייבות לחיים טובים אינה מחכה לקטסטרופות על מנת להתפתח. תודה מאפשרת לכם לראות את מה שיש כאינו מובן מאליו, לשמוח עליו, להיות מאושרים מהדברים הכי קטנים, מהדברים שאיתנו יום יום, חיים שלמים והפכו לכמעט ‘שקופים’ ומובנים מאליהם. החזירו להם את הצבע, את הכבוד, את המקום, הודו להם.

הודו להוריכם על שנתנו לכם חיים. הודו על מה שכן קיבלתם (עזבו את מה שלא – זוכרים בלי ‘אבל’, בלי תנאים) הודו לילדכם על האפשרות להיות להם להורים – זו זכות גדולה מאד, הודו לבן זוגכם – כל יום – כל רגע – על כל מה ש’כן’ בחייכם איתו, החיים יחד הם זכות גדולה. הודו למקום עבודתכם המספק לכם פרנסה ותעסוקה (בלי ‘אבל’ ובלי ‘מה עוד’, בלי טענות לבוס, לשכר ולעמיתים) הודו באמת ובתמים על מה שיש – אל תחכו שלא יהיה בכדי להבין את תרומתו לחייכם. הודו למלאכים ששומרים עליכם – אלה האנשים שמקלים את חייכם: זו יכולה להיות עוזרת במשק ביתכם, זו יכולה להיות המזכירה שלכם, המטפלת בילדים, כל מי שמאפשר לכם להתפנות לעסוק בדברים שאתם רוצים הוא מלאך בחייכם. הודו לו, קבלו את מה שהוא כן עושה, בלי תנאים, בלי ביקורת, הודו על מה שיש, זכרו איזו מתנה גדולה הוא מביא לחייכם בעזרה זו. הכרת תודה היא תמיד מאיתנו החוצה, לסביבה, היא אינה מתרכזת בעצמי המבקש שיודו לו, או החושב שמגיעה לו תודה. אל תתבלבלו ביהירות המדומה שאם אתם משלמים אתם העוזרים – לא כך הדבר! אתם משלמים את מה שמגיע לאותו אדם ובכל זאת, על העובדה שבחר לעבוד עבורכם – צריכה להיות לכם תודה גדולה.

לאט לאט תמצאו עוד דברים עליהם תרצו להודות, על מזג האויר הנעים, על השמש המחממת, על הגשם היורד, על חמש דקות שלי עם עצמי, על זמן איכות עם הילדים, על פגישה מעניינת, על חברים תומכים, על ציפור מצייצת בבוקר, על החיים המרתקים, על אפשרויות רבות שיש לי, על קורת גג, על הליכת בוקר, על ארוחה, על יכולת למידה, על יכולת ליפול ולקום, על הפרחים, על העצים, על נסיעה ברכבת, על שכנים, על צבעים, על כל כך הרבה דברים יש לומר תודה. התחילו לתרגל ‘תודה’, ראשית בנכם לבין עצמכם, ושנית בקול רם לסביבתכם.

אמירת תודה טוענת באנרגיה

אמרו תודה לכל מי שבחייכם, החזירו לו מהאנרגיה שהוא נתן לכם, התודה טוענת באנרגיה. אמנם הפוסט הזה בא להזכיר לכם את החשיבות שתכירו בתודה על מה שיש בחייכם. אך גם כלפי חוץ, כל אדם שעוזר / נותן לכם יתמלא בכך שתכירו בעזרתו או בנתינתו.

פרטו על מה אתם מודים

אמירת תודה מפורשת, כלומר אמירת תודה המפרטת על מה אתם מודים, למשל, חברות ארגנו לי ערב ליום ההולדת: “תודה לכן חברותי היקרות על ערב קסום יחד, נתתן לי תחושה עמוקה של יחד, שאתן איתי, העובדה שפיניתם את זמנכן ותכננתן עבורי ערב כזה מהנה מראה לי עד כמה אתן אוהבות אותי, זה גורם לי אושר גדול, החשיבה שלכן על כל פרט, מה שבחרתן לעשות בערב הזה הראה לי שאתן ממש רואות אותי ומכירות אותי – זה נותן לי תחושה מאד טובה, אני מרגישה אתכן מוקפת באהבה ללא תנאים, הרגשתי בערב הזה כמו סגירת מעגל קודם וטעינה להמשך חדש, זו בדיוק התחושה שרציתי לחוש ביום הולדתי ועל כל אלה אני רוצה להודות לכן”.

אני מביאה כאן דוגמא כדי להראות לכם איך אומרים תודה. תודה צריכה להיות מפורטת מאד על מנת שיהיה ברור, קודם כל לעצמכם, מה קיבלתם, שתוכלו לראות את כל הדברים הטמונים בכל ארוע בחייכם, זה הדבר שיהפוך אתכם לשמחים מאד. ובוודאי כלפי הסביבה, הפירוט מראה לסביבה את גודל המעשה, ומראה שאתם מכירים בכל פרט שנעשה, בכל החשיבה והתכנון, בכל הוויתורים שנעשו לשם כך.

על זה נאמר ‘הכרת תודה’. על החשיבות בלהכיר – מלשון להיות מודע לכל הדברים הקטנים שגיבשו את המעשה / הארוע.

על כל מחווה קטנה שקיבלתי ביומיום, גם אם הפכה להיות קבועה, להגיד תודה כל פעם מחדש, על מנת שנעריך את מה שיש, גם אם הפך להרגל, ‘תודה לאמא שעוזרת להוציא את הילדים מהגן פעם בשבוע ומאפשרת לכם להשקיע בקריירה שלכם, או בכל דבר אחר’. לעיתים אנו מרגישים ‘קורבנות’ בתוך היומיום, קורבנות לדברים שאנו ‘חייבים’ לעשות ולא רוצים לעשות. למשל להישאר בעבודה עד מאוחר, אז אנחנו שוכחים להעריך את העזרה שמושיטים לנו, נדמה לנו שאם אנחנו ‘חייבים’ לעשות דבר מה, גם הסביבה ‘חייבת’ לעזור לנו. לא כך הדבר, אף אחד לא חייב לנו מאומה. יש להודות על כל דבר מקטן ועד גדול. ואם תצליחו להודות גם לעבודה שמשאירה אתכם עד מאוחר, על האפשרות לפרנס את עצמכם בכבוד – דיינו : )

בשבוע הבא נדבר על לקיחת 100% אחריות על חיי, בעזרתה נוכל למגר את תחושת ה’קורבנות’ אותה תארתי בפסקה האחרונה, ועד אז – תודה!

הצטרפו ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק: לחיצה כאן תוביל לעמוד, שם תוכלו להצטרף אלינו.

—————————————————————————————————————————-

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לצוות ‘להיצמד לאור’ שנרקם כמו מעצמו:

לשרון אשכנזי-רוזנטל אשר מבצעת הגהות ועריכה לפוסט השבועי כל מוצאי שבת – שרון תודה על המסירות שלך, את תמיד זמינה ונכונה לבדוק, לתקן, להגיב, להאיר – המחויבות הזו שלך נותנת לי תחושת ביטחון שאת תמיד שם לצידי בהיצמדות השבועית לאור, שבוע אחר שבוע, אני יודעת שפעמים רבות הדבר מתרחש בתוך החיים המלאים שלך עם הילדים, המשפחה, המשימות, הבילויים ועוד.. – זה מאד מיוחד עבורי וכלל לא מובן מאליו שאת מחוייבת להגהות ולעריכה של הפוסטים.

לסיגל ישראלי המבצעת הגהות שניות מיד כאשר הפוסט עולה לאויר, סיגלי תודה גדולה על הערותייך והארותייך, הגעת כמו מתנה מעצמך שבוע אחר שבוע עם שליחת ההגהות שלך, עד אשר הדבר הפך להרגל, תודה גדולה לך, התמיכה שלך מעלה בי שמחה רבה, ממלאת ומחזקת להמשיך.

לקרן דגני המפתחת בימים אלה את האתר של ‘להיצמד לאור’ ורכשה את הדומיין לאתר, קרני תודה לך על ההתעקשות למצוא את הפורמט הנכון ביותר לאתר, על האכפתיות והתמיכה הרבה ב’מפעל חיים’ כמו שקראת לו : )

לאורית לב שכשמה כן היא אור עם הרבה לב, אשר עוזרת לקדם את הפוסטים, אוריתי התודה לך היא כבר שנים רבות שאת איכשהו תמיד שם איתי, זו רק תחילת הדרך כאן, אבל כבר מודה לך רבות על הצעדים השיווקיים המשמעותיים שביצעת, הם השורשים לעתיד של ‘להיצמד לאור’.

ואחרונה ויקרה ללאור האחת שלי, על ההשראה הגדולה ל’להיצמד לאור’ – תודה על הפרגון, התמיכה והעזרה!

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה