הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

עלינו ללמוד לחיות כאשר אנו וליבנו נמצאים באותו המקום באותו הזמן. זה מה שנקרא: לחיות. כל השאר זו ‘התנהלות’ בלבד. אותה יכול היה לבצע גם רובוט מתוחכם. אל תהיו רובוטים, אל תתנו לחיים לעבור לידכם. לא לשם כך נולדתם. וגם אם עברו המון שנים מאז חוויתם את הפעימה האחת הזו של: אתם ולבכם יחד כאן ועכשיו. אל תוותרו על להשיב אותה לחייכם. אתן לכם השבוע כמה כללים ראשוניים בלבד שיוכלו לתת כיוון כלשהו להתחברות ללב. ללב שלכם. לעשייה מהלב.

11/12/2010

לפני ‘כך וכך’ שנים קיבלתם מתנה גדולה מאד, את ה-חיים. אחת המתנות הנדירות כל כך עד אשר הפכה להיות כה מובנת מאליה.

לחיות – מה זה אומר לכם?

לחיות – זה עולם ומלואו, זה אין סוף אפשרויות, חלקן גלויות לנו, חלקן מתגלות, חלקן נסתרות מעיננו בלבד ומעיני כולנו גם יחד.

אחד המושגים אותו למדתי בתנועת ה’פיזיקל אימורטליטי*’ הוא: ‘מתים מהלכים’.

‘מתים מהלכים’ הם כל אותם אנשים שקמים בבוקר, עושים את כל המעשים ש’צריך’ לעשות: עבודה, ילדים, נישואין, אפילו תחביב קטן בשעות הפנאי וקצת חברים פה ושם, האנשים האלה יכולים להיות מאד מאד מצליחים, הם משקיעים בילדיהם, נותנים להם את כל הנחוץ: שיעורים פרטיים, תמיכה… הם מצליחים בעבודה, מתקדמים בקריירה, ביתם יפה ומפנק ועוד ועוד… ובכל זאת, ליבם לא מממש פועם בקרבם, כאילו כל הדברים האלה נעשים ואין ‘אף אחד בבית’. בביתם הכוונה. כאילו גופם עושה הכל וליבם אינו שם.

מה עושים? איך מעירים את הלב שיהיה איתנו בכל מעשה ומעשה? איך חיים כ’חיים’ ולא כ’מתים’?

ההבדל הוא אחד ויחיד כשהלב איתך בכל מעשה ומעשה. כאשר אתה לא מתנהל כרובוט, כאשר אתה נוכח בכל שניה, בכל דקה, כאשר אתה מקדש את המתנה הגדולה מכל שקיבלת: את החיים.

אתן לכם השבוע כמה כללים ראשוניים בלבד שיוכלו לתת כיוון כלשהו להתחברות ללב. ללב שלכם. לעשייה מהלב.

התכוונות

זהו הכלל הראשון – עשו כל מעשה מתוך התכוונות.

התכוונות היא שיש לי כיוון. שאני יודע מדוע אני עושה כל מעשה, ואז אני עושה אותו מכל הלב, מהסיבה הפשוטה שאני זוכר כל רגע מדוע אני עושה זאת.

הדרך להזכר בהתכוונות בתוך היומיום היא: עצירה – הזכרות בכיוון (בסיבה העמוקה למעשה) – פעולה מתוך הכיוון.

אדגים לכם כמובן בדוגמא מחיי היומיום: בני הצעיר היום בן 7, לפני כ-6 שנים, נאלצתי לקום אליו באמצע הלילה פעמים רבות, אם היה בוכה סתם כך או מתוך מחלה, העייפות בה הייתי נמצאת היתה גורמת לי להתנהל כמו רובוט, לקום אליו, לתת את מה שצריך לתת (מוצץ / בקבוק), אך בתוך ה’התנהלות’ לא זכרתי את הכיוון של לתת לו חוויה טובה ואוהבת, להיות כל כולי בשבילו.

באותה תקופה למדתי פתיחת אנרגיות, מה שהן באמת נתנו לי היה: התכוונות. התכוונות מודעת בזמן הפעולה.

כשהייתי מתעוררת אליו בלילה, הייתי פותחת אנרגיות עבורו, עצם המחשבה על פתיחת האנרגיה גרמה לי להיות נוכחת ברגע עצמו, להיזכר בהתכוונות: לעשות טוב לבני, לתת לו חוויה טובה, לצאת מעצמי ולהיות עבורו במאה אחוז.

באופן דומה תוכלו להיות במאה אחוז בכל דבר אתם עושים אם תזכרו את הכיוון.

להיות במאה אחוז כאשר נותנים תרומה לנזקק ברחוב, כלומר להיות איתו ברגע שאתם מושיטים לו את עזרתכם, לחייך אליו, לצאת מעצמכם ולהיות לשנייה אחת כל כולכם איתו. זכרו את הכיוון שהנחה אתכם להושיט יד ולעזור לאותו אדם, רציתם לתת לו משהו טוב, לכן דאגו שגם חוויית הקבלה שלו תהיה טובה, נעימה ומכבדת. היו שם איתו לשנייה אחת. תנו לו גם משהו מליבכם יחד עם דבר מה מכיסכם.

אתן לכם עוד תזכורת קטנה להתכוונות והיא בתוך זוגיות. בכל רגע ורגע, בכל משבר, או אי הבנה, זכרו את הכיוון שהיה לכם בהתחברות לבן הזוג. הכיוון היה: יחד. מכאן תוכלו לראות את המחלוקות כאתגר ולזכור בכל רגע מהו הכיוון.

לעיתים אנו נדרשים לעשות דברים שאיננו רוצים לעשות אך הם למען כיוון גדול יותר או שונה כמו למשל עבודה שאינה מה שרצינו אך היא למען פרנסה לנו ולמשפחתנו, או לימודי מכינה לקראת תואר, סטאג’ לקראת מקצוע, ועוד, כאן אנו נדרשים לזכור את הכיוון הרחוק גם בעת הפעילות שאינה בדיוק לטעמנו. זאת על מנת שגם את הפעולות האלה נבצע מתוך התכוונות ומכל הלב.

נוכחות מלאה

נוכחות מלאה היא הפסקת שיטוט המחשבות, נוכחות היא בכאן ועכשיו בלבד. אין בריחה, אין מחשבות מטיילות. כל הפוקוס והריכוז שלי מכוון לשנייה הזו בלבד.

אתם מכירים את שיטוט המחשבות שלכם? אתן כמה דוגמאות על מנת להסביר לאן מטיילות המחשבות:

כמה פעמים מצאתם עצמכם באמצע חוויה נעימה וטובה כאשר מחשבותיכם טיילו להן ל’עוד מעט זה עומד להיגמר’, או ל’בפעם שעברה זה היה יותר טוב’, ‘ציפיתי להרבה יותר’ ובוודאי לא אפרט את כל השיפוטיות האפשרית בראשכם על כל פרט ופרט שהייתם משנים….

עוד צורה מתוחכמת של בריחה מהרגע הזה היא תמיד לרצות להיות במקום אחר או עם מישהו אחר, לדוגמא כשאני עם הילדים אני רוצה להיות לבד, כשאני לבד אני רוצה להיות עם הילדים, או לחילופין כשאני בזוגיות אני מתגעגעת ל’לבד’ כשאני לבד אני מתגעגעת לזוגיות, ועוד: כשאני בחו”ל אני מתגעגע הביתה, כשאני בבית אני חולם על חופש… שימו לב בכל אלה יש תבנית אחת קבועה והיא: העדר נוכחות ברגע הזה.

כדי להיות ב’חיים’ עליכם להיות במאה אחוז בכל שנייה. בעבודתכם, אם אתם מרצים, למשל, מעבירים פרזנטציה, מנהלים ישיבה, או מבצעים שיחת טלפון, היו שם במאה אחוז, אל תתנו למחשבותיכם לשוטט למקומות אחרים, החזירו אותן חזרה ל’כאן ועכשיו’. הדבר בשליטתכם. עליכם האחריות להחזיר את מחשבותיכם לרגע הזה בלבד ולא לתת להן לברוח.

כשאתם לא ‘כאן’ אתם מחמיצים אינסוף דברים שקורים, בעיקר אתם לא חווים את החיים. אתם נמצאים כאן וליבכם משוטט למקומות אחרים.

עלינו ללמוד לחיות כאשר אנו וליבנו באותו המקום באותו הזמן. זה מה שנקרא: לחיות.

כל השאר זו ‘התנהלות’ בלבד. אותה יכול היה לבצע גם רובוט מתוחכם. אל תהיו רובוטים, אל תתנו לחיים לעבור לידכם. לא לשם כך נולדתם. וגם אם עברו המון שנים מאז חוויתם את הפעימה האחת הזו של: אתם ולבכם יחד כאן ועכשיו. אל תוותרו על להשיב אותה לחייכם.

להתחבר למה שיש

זהו הכלי השלישי, אינו כה קל ליישום. יש לנו, לבני האדם, מן טבע כזה להתחבר תמיד למה שאין. אני ‘אילפתי’ את תודעתי לפני מספר שנים, בעזרת מדבקות תזכורת קטנות אותן פיזרתי בכל מקום, על הארנק, על הטלפון הנייד, בבית באינסוף מקומות, על המדבקות האלה כתבתי: ‘יש’. כדי להזכיר לתודעה שלי לראות כל הזמן את מה שיש, ולא את מה שאין. זה לא היה פשוט לקחו כמה חודשים ‘לאלף את התודעה’ אבל זה בהחלט שווה.

היום אני יודעת שהאחריות להנות בכל מקום הינה עלי בלבד. אין זה משנה אם ‘האוכל טוב או לא’, ‘אם השירות טוב או לא’, ‘אם ההופעה היתה שווה או לא’, ‘אם החבר ליציאה היה נחמד’ ‘אם המסיבה מוצלחת’ ועוד ועוד… האחריות להנות בכל רגע, בכל מקום היא עלי בלבד והיא באמצעות הראייה של מה ש’יש’.

את כל מה ש’אין’ בכל מקרה אין. אז למה לשים את כל הפרוז’קטור על מה שאין??? האחזו ולו בנקודה אחת קטנה טובה ש’יש’. תודו נקודה אחת קטנה – תמיד יש. היא תהיה קרן האור שתצבע את כל האירוע בטוב.

לסיום חשוב לראות איך שלושת החלקים ‘התכוונות’, ‘נוכחות’ ו’חיבור למה שיש’ מזינים האחד את השני. כאשר אנו זוכרים את הכיוון לשמו אנו פועלים אנו מן הסתם נוכחים בפעולות שלנו. כאשר אנו נוכחים אנו מחזירים את כל המחשבות שלנו ל’כאן ועכשיו’ ולכן אנו מתמקדים במה שיש, כי ההווה הוא מה שיש (מה שאין הם השוואות לעבר / ציפיות מהעתיד ועוד דברים שאינם נוכחים בכאן ועכשיו). כשאנחנו מתחברים למה שיש אנו מתמלאים בשמחה, אנו נזכרים בהתכוונות הכי גדולה שלנו: לחיות ולא להתנהל.

להזכירכם אנו פה ב’להיצמד לאור’ בעניין של חיים ממש טובים. זו אחריות שלנו בלבד. חיים טובים הם התכוונות, הם נוכחות, הם להתחבר למה ש’יש’. וכל זה קורה ‘כאן ועכשיו’. עכשיו זה כל מה שיש, תהנו ממנו.

פתחנו עמוד בפייסבוק הצטרפו אלינו: ‘להיצמד לאור’

___________________________________________________________________________________________________

*הפיזיקל אימורטליטי:

תנועת הפיזיקל אימורטליטי בישראל היא תנועה של אנשים המבקשים לממש את הנצחיות הטבועה בכל אחד ואחד.

אנשי התנועה מאמינים שבכל אחד מאתנו קיימת המשאלה לחיות ולפעול מעבר לכל מגבלה;  אנחנו מאמינים שלכולנו השאיפה להתחדש ולצמוח ללא הרף;  אנחנו מאמינים כי בכל אדם קיים הפוטנציאל לחיי נצח;

מכוונים לגלות, להוציא לאור ולממש בפועל את השאיפות האלה -  להפוך אותן למעשים, למציאות יומיומית.

פרטים נוספים באתר התנועה: WWW.PIM.ORG.IL

___________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה