הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

הבור בא במטרה לשדרג אותנו, אם אנחנו ‘עצלים’ ולא לוקחים את ההזדמנות בשתי ידיים, הבור הולך ומעמיק עד… עד אשר נתעורר! ונבין כי זו קריאה לעשייה שלנו. המלצתי לכם השבוע: לזוז, להתעורר מדברים קטנים, לעשות את כל הנדרש כשזה קל יחסית, לא לחכות לבורות עמוקים, לא לחכות לסולמות גבוהים, לטפל מיד בבעיות, להצליח לזכור שהבור הוא לטובתנו – גם שנראה ההפך המוחלט. לא להיכנע לייאוש, לא להיכנע לסמים המרדימים, לא להיכנע לעצלות.

27/11/2010

‘בורות’ הם כל אותם מקומות השואבים אותנו למטה, מקומות אשר בשל הקושי להתמודד איתם, מצאנו עצמנו ‘נופלים’ לתוכם. ובתוך הבור יש בעיקר חושך. קשה לראות את האור כאשר אנחנו עמוק בבור. ובכל זאת ההיצמדות לאור אינה חוכמה כל כך גדולה כאשר האור זך צלול ובוהק אל מול עיננו. החוכמה היא להמשיך ולהיצמד לאור גם כאשר איננו רואים אותו כלל. מכאן בא השם ‘להיצמד לאור’.

איך עושים זאת? כאשר איננו רואים את האור עלינו לדעת ידיעה ברורה ועמוקה שהאור נמצא ורק כרגע אין ביכולתנו לראותו. עלינו לדעת ידיעה ברורה ועמוקה כי האור מחכה לנו, ושל’בור’ הזה יש תפקיד בחיינו, תפקידו לאתגר אותנו לגרום לנו להתפתח ולעלות שלב, שם מחכה לנו אור גדול יותר.

נעשה עצירה קטנה לתזכורת של עקרונות תורת ‘להיצמד לאור’

  1. להיצמד לאור – הכוונה להיצמד לטוב, להסכים שיהיה לי פשוט טוב.
  2. להיצמד לאור – זו מחוייבות שלי לעצמי. האור הוא לא מקום שאליו יש לשאוף אלא להיצמד לאור היא מחויבות אותה יש לבצע בכל רגע. האפשרות להיצמד לאור היא בידי כאן ועכשיו.
  3. להיצמד לאור – זו אחריות אישית של כל אחד על עצמו, לא תקבלו תשובות מבחוץ מה הדרך הנכונה עבורכם, עליכם מוטלת האחריות לזהות את הכיוון בדרככם, אתם היחידים שיכולים לדעת מה באמת נכון לדרככם, כן תעזרו במורים, מדריכים, מטפלים, תומכים, חברים, משפחה וכל דבר שיעזור לכם לעשות שינוי לטובה בחייכם. אך לא תעבירו את האחריות על דרככם לאדם אחר (לא גורו למיניהם, לא יועצים, לא אדם אשר מתיימר לומר לכם תשובות.) מצאו אנשים אשר יעזרו לכם למצוא תשובות בתוככם.

אני מזכירה לכם את שלושת העקרונות הללו, כי חשוב שתזכרו אותם בהתמודדות עם ה’בורות’ בחייכם.

ניישר קו לגבי המושג ‘בור’ / ‘בורות’, כוונתי לכל דבר מקטן ועד גדול, אשר תחושתכם היא שהוא משפיע משמעותית על מצב רוחכם, על כמות האנרגיה שלכם, ועל העשייה שלכם. בורות קטנים יכולים להיות כל סוג של כישלון בבחינה, בעבודה, בהורות, וכד’, הם יכולים לנבוע מאכזבה עקב ציפייה שלא מולאה מחבר, מבן משפחה וכד’, תחושת זלזול או חוסר כבוד מהסביבה שיכולה לבוא לידי ביטוי אפילו בעקיפה בוטה של רכב זר, או יחס מזלזל מאדם זר, כל שכן מאדם קרוב. בור קצת יותר גדול יכול לנבוע מפגיעה ע”י אדם קרוב, לעיתים תחושה שזה נעשה בכוונה או בחוסר תשומת לב מספקת, בורות גדולים עוד יותר יכולים להיות פיטורין, גירושין, תאונה, מחלה וכד’..

המכנים המשותפים בכל ה’בורות’ הם:

תחושה של העדר יכולת בחירה – כלומר הסיטואציה ‘השתלטה’ עלינו ולא אנחנו עליה

באותה השנייה קשה לראות איך המצב יתהפך – כלומר בתוך הבור קשה לראות את האור

חוויה של כוח משיכה המושך אותי חזק יותר פנימה לתוך הבור – כוח המנוגד לאפשרות לצאת החוצה

כעת, לאחר שיישרנו קו, ואנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים. אני רוצה שנראה איך הבורות האלה לוכדים אותנו.

לפני מספר שנים הייתי עם ילדי, בסיור בחוות צמחים טורפים, מה שהדהים אותי היה לראות איך צמח ‘תמים’ יכול לטרוף בעל חיים קטן (למשל נחש קטן), הטכניקה של הצמחים הטורפים, חשובה להבנה של מה קורה לנו בתוך הבור.

כאשר נחש, לדוגמא, נכנס לתוך צמח טורף, הצמח מתחיל לשחרר נוזל חומצתי אשר מסמם את הנחש, זו הטכניקה העיקרית אשר פותרת את התעלומה איך יכול לגבור צמח שאינו בעל חופש תנועה על נחש שהינו חופשי לנוע. מכאן המשך הטרף הינו קל יחסית, כי הנחש המסומם לא זז מהצמח וכך אט אט החומצה ממיסה את כוחו, מטשטשת אותו עד שהוא נחלש ונחלש ואינו זוכר שהוא יכול לנוע / לברוח, בהמשך החומצה מפרקת אותו, הצמח סוגר עליו, והשאר היסטוריה.. הנחש חוסל.

באופן זהה, נראה תמוהה איך יכול ‘בור’ סטטי יחסית לסגור על אדם חופשי וגדול כמונו?

בשלב ראשון הבור משחרר סמי הרדמה במוחינו, אתן מספר דוגמאות: דוגמא ראשונה היא ‘שאף אחד לא ידע’. מוכר לכם? שכיח ביותר!

התסריט הולך כך: נפלתי לבור, מיד קול בראשי אומר: ‘שאף אחד לא יידע’, ועכשיו אני לכוד, אני בתוך הבור, אין לי סולם, לא רואה את האור, לא יודע איך יוצאים מכאן וגם משפט הקסם: ‘שאף אחד לא יידע’. מעולה! המשפט המסמם האולטימטיבי! איך נצא מהבור אם אין לנו אמצעים לצאת ואיננו יודעים את הדרך החוצה? איך נעשה זאת ללא עזרה??? אז ה’בור’ ה’טורף’ שלנו יודע בבירור כי זה אחד מסמי ההרדמה המבטיחים את נצחונו: ‘שאף אחד לא יידע’. כשהסם הזה מתחיל לפעול עליכם תהיו חייבים לדעת שזה שקר. שההפך הוא הנכון: זעקו לעזרה!!!! שכולם יידעו ובלבד שתצאו בהקדם האפשרי! כי מי שנשאר בבור, הסם ממשיך לפעול עליו יותר ויותר, מרגע לרגע כוחו נחלש ונחלש עד שאינו מאמין כלל שאפשר לצאת מהבור.

אל דאגה בסוף כמעט כולם יוצאים, אך לעיתים הדרך החוצה עוברת דרך העמקה בתוך הבור מטה מטה עד שאתה מגיע למקום בו בלית ברירה תבקש עזרה. חסכו זאת מעצמכם, בקשו עזרה מיד בהתחלה.

דוגמא נוספת ל’סם המרדים של הבור’ היא המחשבה ‘תמיד ידעתי שזה יקרה לי’, לדוגמא אשה שהכרתי אשר חלתה במחלה קשה אמרה לעצמה ‘תמיד ידעתי שזה יקרה לי’. ושאלתי היא: או.קי. תמיד ידעת? ומה עכשיו? האם גם תמיד ידעת שתצאי מזה? שתבריאי? אם לא – גם זהו שקר! איך תוכלי לצאת מהבור אם תמשיכי להגיד שתמיד ידעת, זה סם שמשאיר אותך בתוך הבור, זה משתק, זה לא מאפשר לראות את הדרך החוצה, זה מוריד את אנרגיית החיות הנדרשת ליציאה מהבור.

(במאמר מוסגר אוסיף גם לכל אלה ש’תמיד ידעו’ על משהו לא טוב שעומד לקרות להם, יקירי אם תמיד ידעתם – זו היתה ידיעה של אזהרה על מנת שתעשו בחייכם כל הנדרש כדי שזה לא יקרה. אם היתה לכם ידיעה שיקרה לכם משהו רע כמו חלילה תאונה – הדבר אומר – סעו בזהירות. אם חלילה מחלה – הדבר אומר שיפור תזונה, פעילות גופנית, מתנו כעסים וכד’, אם גירושים – השקיעו יותר בזוגיות, אם פיטורים – עבדו למנוע זאת או להקדים תרופה למכה וכד’.. זו הסיבה שבמידה ואתם משתמשים בסם המרדים של ‘תמיד ידעתי’, אני אומרת לכם שזה שקר, כי אם באמת הייתם יודעים הייתם מונעים זאת, ואם קרה הדבר, לא הוגן שעכשיו תורידו את כוחכם עם אמרה זו)

אפשרות אחרת היא התרפקות חוזרת ונשנית על הצלחה בעבר, ובכך הימנעות מלחיות את ההווה.

דוגמאות נוספות לסמים מרדימים אודה לכם שתכתבו אתם לי, אשמח להתייחס אליהן, אינני ממשיכה לפרט כאן דוגמאות מכיוון שאין דבר יצירתי יותר מהמוח האנושי אשר יכול להביא אינסוף סיפורים וטיעונים הגיוניים מדוע להישאר בתוך הבור. מה שחשוב לדעת הוא שכאשר אתם בתוך הבור, המחשבות שירוצו במוחכם יהיו במחויבות להשאירכם בבור, כל אפשרות שאכן יכולה להוציאכם מהבור מיד תיפסל ע”י מחשבות אלה. להן אני קוראת ה’סם המרדים’ או החומצה המסממת.

כשמדברים על בורות וודאי עולים לכם כל הכללים הנלמדים באימון ובטיפול על ‘איך להימנע מליפול לבור’, אני בהחלט בעד הכללים האלה, ובהחלט מאמינה שלא צריך ליפול פעמיים ויותר לאותו הבור, אבל הגישה הזו של להימנע מבורות ידועה ומוכרת.

אני רוצה להביא כאן השבוע גישה נוספת, גישה אשר לא נבהלת כל כך מהנפילה לבור, גישה אשר מבינה כי לבור יש תפקיד חשוב בחיינו ומטרתו לשדרג אותנו, לעזור לנו לעלות לשלב הבא, לעזור לנו לגלות כוחות חדשים בתוכינו.

אם כך הדבר, אז מדוע אני קוראת לכם לצאת מהבור? הסיבה היא שאני רואה יותר ויותר אנשים הנכנעים ל’בורות’ בחייהם, אנשים אשר נפלו לבור ושכחו שמטרתו היא לשדרג אותם, הם בטעות חושבים שמשהו רע קרה להם, ולוקחים זאת באופן אישי, כמו מן אכזבה מהחיים עצמם.

הקריאה שלי אליכם השבוע היא להסתכלות מחודשת על הבורות בחייכם. אנחנו נתקלים בקושי / בעיה ובטעות חושבים שהדבר נעשה ‘לכבודנו’, לוקחים זאת באופן אישי ושוכחים שיש כאן אפשרות לצמיחה והשתדרגות, שוכחים שכאשר נמצא פתרון ליציאה מהבור, נגלה כוחות חדשים הטמונים בנו, יכולות חדשות של התעלות מעל הדברים, של ראייה כללית מלמעלה, נוכל ללמוד להיעזר באחרים, לפי הדוגמא שנתתי למעלה, ועוד..

כל בור הוא פלטפורמה להשתדרגות.

החוכמה היא לזכור זאת ברגע שנופלים לבור, לזכור זאת בתוך הבור, זה אימון לא פשוט מכיוון שהסמים המרדימים בתוך הבור, אלה המושכים אותנו מטה מטה, לא רוצים שתזכרו זאת. אינפורמציה כזו תפריע להם לסמם אתכם.

שימו לב, שהות ממושכת בבור הופכת לייאוש. ייאוש = חוסר אמונה שאצליח לצאת מהמצב.

האבסורד הוא שככל שאנחנו יותר עמוק בבור כך גם קשה יותר לצאת ממנו – כלומר נחוצים כוחות גדולים, והשהייה בבור דוקא מחלישה אותנו ומקטינה את כוחותינו ואמונתינו.

אביא כאן דוגמא: אדם שמעשן, הוא יודע שהדבר מזיק לבריאותו, אך לא יכול לעמוד בפיתוי, הוא בבור קטן יחסית, מכיוון שהוא מרגיש ללא אפשרות בחירה – כלומר הסיגריה שולטת בו ולא הוא בסיגריה, הוא לא רואה כיצד המצב יתהפך – כיצד יפסיק לעשן, הוא מרגיש כי המשיכה לתוך הבור הולכת ומתחזקת – תחושה שככל שהוא ממשיך לעשן, החשק לסיגריה הולך ומתגבר. אמנם מצב מייאש, אולם מה שמדהים הוא שאם אנחנו לא עוצרים את הסיטואציה הזו, היא רק הולכת ומחריפה, ולבסוף אנו נדרשים לעצור אותה כאשר אנחנו עם פחות כוחות וכאשר הבור הרבה יותר עמוק. בדוגמא שלנו, אותו אדם יכול לחלות ולקבל חלילה, לא עלינו, התקף לב למשל, אז כאשר גופו חלש הרבה יותר, ורוחו שפופה הרבה יותר, יאלץ למצוא את הכוח להתגבר על כל אותם דברים שלא חשב שיצליח קודם לכן, אז נראה אותו מפסיק לעשן, מבצע פעילות גופנית, שולט בכעסיו וכו’…. לכן חשוב מאד שנצא מהבור בהקדם האפשרי, כי עם הזמן הבור הולך ומעמיק, זה טבעו, כך זה עובד, והסיבה לכך מאד פשוטה.

הבור, כפי שציינתי, בא במטרה לשדרג אותנו, אם אנחנו ‘עצלים’ ולא לוקחים את ההזדמנות בשתי ידיים, הבור הולך ומעמיק עד… עד אשר נתעורר! ונבין כי זו קריאה לעשייה שלנו. המלצתי לכם השבוע: לזוז, להתעורר מדברים קטנים, לעשות את כל הנדרש כשזה קל יחסית, לא לחכות לבורות עמוקים, לא לחכות לסולמות גבוהים, לטפל מיד בבעיות, להצליח לזכור שהבור הוא לטובתנו – גם שנראה ההפך המוחלט. לא להיכנע לייאוש, לא להיכנע לסמים המרדימים, לא להיכנע לעצלות.

‘בורות’ הם עיניין שבשגרה, בורות  מורידים אותנו ממסלול החיים.

נדמה לרגע את חיינו ככביש רחב סלול אשר אנו נוסעים עליו במהירויות משתנות לאורך חיינו. כל ‘בור’ שכזה, מעיף אותנו החוצה מהכביש, כלומר מעיף אותנו מחוץ לחיים. לעיתים לזמן קצר, לעיתים לזמן ממושך. לכן הוא כל כך מסוכן ומצד שני כל כך נחוץ על מנת שנהיה ערניים בדרכנו בחיים. הדבר היה יכול להראות בברור אם הוא היה כה פשוט, אם היינו כך נזרקים אל מחוץ לחיים, היינו מיד שמים לב שנפלנו לבור. הבעיה היא שלרוב, בעולמנו המתקדם, אנו נופלים לבור ונזרקים אל מחוץ לחיים בנתיב אחד בחיינו, בזמן שבנתיבים האחרים אנחנו ממשיכים לתפקד ‘כרגיל’. זו הסיבה שלעיתים קשה לנו לעלות על כך שנפלנו לבור, שהרי אם היינו נזרקים מכל הנתיבים אל מחוץ לחיים, היינו כמובן שמים לב שאיננו מתפקדים, אולם לרוב אנו ממשיכים לתפקד בכל התחומים ואילו בתחום אחד בלבד נזרקים אל מחוץ לחיים, אל הבור, אשר להזכירכם מתחיל מיד את פעולת הסימום שלו, ועד שתשימו לב שאתם בבור, זה כבר יהיה קשה מאד להיחלץ ממנו (אך תמיד אפשרי!).

אתן כאן דוגמא: בחורה מצליחה בקריירה, משגשגת בכל דבר בו היא נוגעת, מתקדמת בתפקידים בארגון, כולם אוהבים אותה ורוצים בחברתה, בו זמנית היא גם בת אהובה ודואגת להיות בקשר חם עם הוריה, היא לומדת לתואר שלישי, מצטיינת בלימודיה, מקפידה על תזונה וספורט באופן שוטף, מעורה בכל התרבות התל-אביבית, הצגות, הופעות וכו’, בהחלט בחורה תוססת! איש לא יוכל לומר שהיא לא על מסלול החיים, אלא שרק בנושא אחד, רק בנתיב אחד, היא ירדה ממסלול החיים והוא: זוגיות. לפני מספר שנים היה לה קשר משמעותי ממנו נפגעה קשות, שם היא נכנסה לתוך ה’בור’ אשר סימם אותה היטב ואמר לה שתשקיע את כל מרצה בקריירה, לימודים, חברים, תרבות ועוד, הוא (הבור) סיפר לה שהיא לא נועדה לזוגיות, וכך ‘חסך’ ממנה את ההתמודדות עם הכאב שעברה ועם הקושי להיפתח שוב, כלפי חוץ היא נראית לגמרי בחיים בעוד שאזור שלם בתוכה אינו חי כבר הרבה זמן.

לכל אחד יש נתיב בו הוא יצא מהחיים, זהו את הנתיב הזה אצלכם, בדקו טוב מה ה’סיפורים’ שהבור סיפר לכם בתוך הראש, ראו מה נדרש לעשות על מנת לעלות על דרך המלך חזרה, קחו את כל העזרה הנדרשת (טיפול, אימון, תמיכה, ועוד… לא תשובות אלא עזרה) ועלו חזרה לנתיב ממנו ירדתם, תוכלו לנסוע בו לאט לאט בהתחלה עד שתרגישו בטוחים להגביר את הקצב, אולם תהיו על המסלול ולא מחוצה לו. תחיו בתוך החיים ולא מחוצה להם. מדוע? תשאלו מדוע להתעקש על נתיב אחד קטן כשכל השאר ממש טוב? מכיוון שמגיע לכם חיים מלאים, חיים מלאים הם אושר מלא, הם שמחה שלמה, עד הסוף בלי אף מחסור, מגיע לכם שחייכם יהיו פשוט טובים, זו ההסכמה שיהיה לכם פשוט טוב. טוב שלם ללא פשרות, ללא וויתורים. הסכמה לחיים טובים מחייבת לטפל בבעיות כשהן קטנות ולא לחכות לקטסטרופות בחייכם. זה אפשרי. זה תלוי בכם.

חג האורים מתקרב אלינו זהו חג של ניסים, תפקיד החושך הוא שנמצא את האור שבתוכינו, חג שמח!

____________________________________________________________________________________________________

עברנו כאן מספר שלבים בהתייחסות ל’בורות’ בחיינו, אחזור עליהם לסיכום:

  1. בורות – הם כל הסיטואציות מקטנות ועד גדולות אשר גוברות עלינו, מביאות אותנו לסוג של ייאוש, אשר איננו רואים איך נצא מהם, ואשר באופן טבעי מושכות אותנו פנימה לתוכם.
  2. לבורות יש תפקיד חשוב בחיינו. בורות הם הזדמנות להשתדרג, לצמוח, לגלות כוחות חדשים בתוכנו.
  3. הבורות מורידים אותנו ממסלול החיים, לרוב לא מכל מסלול החיים אלא מנתיב אחד קטן, ולכן הדבר נסתר מעיננו.
  4. כמעט תמיד אנחנו יוצאים מהבור, כדאי לעשות זאת בהקדם כשהבור עדיין נמוך.
  5. להיצמד לאור בתוך החושך – זאת המחויבות האמיתית. זאת המחויבות שלנו.

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה