הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

החיים הם המתנה הגדולה ביותר שקיבלנו, בואו נעשה איתם הרבה יותר ממה שאנחנו עושים בפועל, בואו נבצע הרבה יותר מהדברים החולפים במוחנו ונשארים כרעיון בלבד, בואו נגיד להם: ‘עכשיו’. להזכירכם, אחי ה’אחר-כך’ הם: ‘עוד מעט’, ‘אחרי החגים’, ‘אחרי החתונה’, ‘רגע, עוד שניה’, ‘אחרי שארד 10 קילו’, ‘אחרי שיהיו לי ילדים’, ‘אחרי שאעזוב את העבודה’ ועוד ועוד….. תצודו אותם, אל תתנו להם לצוד את חייכם.

23/07/2011

מכירים את המצב בו אתם אומרים לילדכם ‘עוד מעט’ והילד שואל: ‘מתי זה עוד מעט?’

להיצמד לאור זו מחוייבות לעצמך, מחוייבות הבאה מתוך בחירה והסכמה שמגיע לי חיים פשוט טובים.

‘אחר-כך’ לעיתים רבות הוא ההפך ממחוייבות, יש המכנים זאת ‘דחיינות’.

השבוע אני רוצה להעיר בזרקור על הפעמים בהם אנו דוחים דבר מה שאנו יודעים כי עלינו לעשות.

נשים בצד את כל הדברים שאיננו מודעים לצורך לעשותם, לא עליהם אני מדברת השבוע, אלא על הדברים שאתם יודעים בברור שיש לבצע.

מתי אתם משלמים דו”ח שקיבלתם?

למשל קיבלתם דוח תנועה, כמה פעמים מרוב ‘אחר-כך’ שילמתם כפל כנס? דוגמא נוספת: אתם עומדים לנסוע לחופשה, הבזיק לכם בראש ‘שלא נשכח את המטען לטלפון’, אבל במקום להכניסו מיד לתיק, המשכתם בדברים אחרים והתוצאה היתה: חופשה ללא מטען…

בקיצור, כמה פעמים אנחנו דוחים את המחשבות הנכונות והמדוייקות שלנו על מה שצריך לעשות.

היום אני רוצה שנכיר בעובד ש’אחר-כך’ = ‘לא’.

פעמים רבות ‘אחר-כך’ הוא הסתרה תודעתית שלנו מעצמנו את העובדה שפשוט ‘לא בא לנו לעשות את הדברים’.

אם כך הוא, אז בואו נהיה לפחות כנים עם עצמנו, בואו נענה לעצמנו את התשובה האמיתית לגבי הדברים שעלינו לעשות, כך כשהתוצאה תגיע לא נהיה כל כך מופתעים….

אם נהיה כנים כאשר יבזיק לנו ‘שצריך להכניס את המטען לתיק’ ונענה לעצמנו בכנות ‘לא בא לי’, לא נהיה כל כך מופתעים כשנגיע לחופשה ונגלה שהמטען לא שם.   אפילו ה’תרוץ’ מול עצמנו ששכחנו לא יהיה נכון, מכיוון שזכרנו רק שפשוט ‘לא בא לנו לשים’.   נכון, אני יודעת ש’לא בא לנו לשים עכשיו’, אבל עכשיו – לפעמים – זה כל מה שיש.

מתי מורידים את הזבל?

בביתי יש חלוקת תפקידים לכל ילד, אחד עושה קניות, אחד מוריד את הזבל, אחר מפנה מדיח… כאשר אני מבקשת מאחד הילדים לבצע את תפקידו, ‘בבקשה תוריד את הזבל’, והוא עונה לי ‘אחר-כך’, אני אומרת לו שאני מעדיפה שיענה לי ‘לא רוצה’. עוד לא קרה לי שאחרי שהוא עונה ‘אחר-כך’ הוא בא ביוזמתו ואומר ‘אמא, עכשיו אני רוצה לעשות את מה שביקשת’.

כאלה גם אנחנו, אומרים לעצמנו ‘אחר-כך’, אבל עד שלא מגיעים לאין ברירה לא ממש זזים…

להיצמד לאור היא הסכמה לחיים טובים, לחיות טוב, עבורי, זה לחיות ללא לחץ, להתנהל, לעשות, ליצור אך ללא לחץ, מבלי שנושפים בעורפי. על מנת להגיע להתנהלות נינוחה עלינו לבצע את הדברים בזמן ולא ברגע האחרון, כשכבר ממש אין ברירה.

מי מאיתנו עושה טסט לרכב בדקה ה-90, אם לא ה-99, מי מאיתנו ממלא דלק לאחר שהנורה כבר ממש דולקת, מי מאיתנו קונה חלב רק כשהוא כבר נגמר… חישבו על הדוגמאות האלה בחייכם, הן יעזרו לכם לראות איפה אתם על הציר שבין: ‘עכשיו’ ל’אחר-כך’.

מתי אומרים שנפגעתי?

עד כאן נתתי דוגמאות לעשייה פרקטית, אולם אנו דוחים פעמים רבות גם שיתוף ברגשותינו, שיתוף שנפגענו, שיתוף ב’מה שעובר עלינו’, שיתוף שקשה לנו וכד’….. חישבו על אשה אשר אינה משתפת את בעלה במקומות בהם היא נפגעת ממנו, גם היא אומרת לעצמה ‘אחר-כך’, ‘עכשיו הוא עסוק’, ‘אחרי שהילדים ילכו לישון’, ‘כשניסע לחופשה לבד’, ‘אחרי שנחזור מהחופשה’….. אינסוף תירוצים לדחות את ההתמודדות עם הקושי שבשיתוף אחרים ברגשותינו.

גם כאן, חשוב להיות במחוייבות לעצמנו. את מה שעובר לנו בראש שצריך לעשות – צריך לעשות.

פעמים רבות אנחנו יודעים כי השיתוף יחזק את הקשר ויגרום לצד השני להבין אותנו ובכל זאת אנו נמנעים מלעשות זאת ודוחים את הקץ. התוצאה של הדחייה הזו יכולה להיות משמעותית מאד, היא יכולה להביא אותנו לחיים ‘אחד ליד השני’ ולא ‘אחד עם השני’, חישבו על כך גם ביחסי המשפחה, עם הורים, עם ילדים, עם חברים טובים, עם עמיתים לעבודה ועוד…

גם כאן היו נאמנים לעצמכם – עכשיו.

עכשיו הוא זמן מצויין

עכשיו הוא כל מה שיש, אחר-כך הוא אחר-כך – משמע – לעולם לא באמת יגיע…

חישבו איפה הדחיינות גובה מחירים ממש גדולים, אמנם לא נעים לשלם כפל כנס, אך בסופו של דבר אנו עושים זאת מכיוון שיש לנו דד-ליין למועד התשלום, חישבו גם על המקומות בהם אתם דוחים דברים אשר לא מגיעים לעשייה כי אין בהם דד-ליין, חישבו על רעיונות שעברו במוחכם, על חלומות ליצור דברים חדשים בחייכם, אם תסתכלו אחורה על חייכם בכנות, תוכלו לראות שישנם רעיונות שעברו שנים מאז שהעלתם במוחכם ואמרתם ‘אחר-כך’. הזמן הזה שעבר מאז ועד היום הוא החיים.

החיים, כפי שאני תמיד אומרת, הם המתנה הגדולה ביותר שקיבלנו, בואו נעשה איתם הרבה יותר ממה שאנחנו עושים בפועל, בואו נבצע הרבה יותר מהדברים החולפים במוחנו ונשארים כרעיון בלבד, בואו נגיד להם: ‘עכשיו’.

מתי נתחיל לכתוב? ‘עכשיו’.

מתי נתחיל ללמוד לנגן? ‘עכשיו’.

מתי נתחיל ללכת לכושר? ‘עכשיו’.

מתי נפסיק לאכול מטוגן? עכשיו.

להזכירכם, אחי ה’אחר-כך’ הם: ‘עוד מעט’, ‘אחרי החגים’, ‘אחרי החתונה’, ‘רגע, עוד שניה’, ‘אחרי שארד 10 קילו’, ‘אחרי שיהיו לי ילדים’, ‘אחרי שאעזוב את העבודה’ ועוד ועוד…..   תצודו אותם, אל תתנו להם לצוד את חייכם.

ולאלה מביננו העושים הכל מיד, ה’עומדים דום’ לכל משימה נדרשת, המחמירים עם עצמם לגבי כל מה שצריך לעשות, גם לכם אני מזכירה, החיים הם דינמיים ומשתנים, יש תקופות בהן אנו מסוגלים לעשות הכל מיד, ויש תקופות בהם אנו רוצים מרחב של חיפוש עצמי ותהיות, גם עשייה מיידית של כל דבר ודבר יכולה לעיתים להיות עוורון וחוסר ערנות למצב כוחי ויכולתי כרגע. אז איפה האמת? מה נכון לעשות?

האמת היא תמיד אך ורק בידיכם, עליכם המחוייבות לערנות מה נכון לחייכם ומתי. וגם כאשר בוחרים אתם לא לעשות דבר מה, אל תשלו את עצמכם, אמרו לעצמכם את האמת לאמיתה, לדוגמא ‘אינני מסוגלת להתמודד כרגע עם עשייה כזו וכזו, ועל כן אני שלמה עם התוצאות שיגיעו’.

שבוע של עשייה מבורכת, שבוע טוב.

___________________________________________________________________________________________________________________

שיעורי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע

בימי ג’ בקריית טבעון, בימי ד’ בתל אביב

הלימודים מתקיימים בין השעות 21:00-22:30.

מתארגנת פתיחת קבוצה נוספת בת”א אחה”צ

התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח למפגש. 

לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה