הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

איפה בחיים שלכם אתם יכולים להגיד בבטחה שהלכתם עד הסוף? שהייתם שם במאה אחוזים ללא שום ספק, ללא שום שאלה, ללא שום תנאי? שהתמסרתם לדבר / לתהליך / למצב / לבחירה / לחלום / למציאות ? התמסרות מאפשרת לחיות את החיים במלואם. התמסרות מאפשרת נוכחות מלאה במקום שאנו נמצאים.

16/07/2011

ניתן לדמות התמסרות לקפיצה למים עמוקים, והעדר התמסרות להשארת רגל אחת מחוץ למים.

כעת חישבו על שחייה בתוך המים ואפילו אם רק שכשוך נעים, חישבו על רצון שלכם לבדוק אם אתם יודעים לשחות, או אם הבריכה הזו מתאימה לכם לשחייה, איך תוכלו לדעת את התשובות לכל אלה אם לא תהיו במאה אחוז בתוך המים? באופן זהה איך תוכלו לדעת אם הזוגיות מתאימה לכם אם לא תהיו שם במאה אחוז? ללא כל תנאי וספק? איך תוכלו לדעת אם מקצוע מסוים מתאים לכם מבלי שתנסו אותו במאה אחוז?  איך תוכלו ללמוד ידע חדש מבלי שתתמסרו למורה במאה אחוז?

התמסרות היא יכולת תודעתית, היא בחירה להיות בדבר מה במאה אחוז.

התמסרות מאפשרת לחיות את החיים במלואם. התמסרות מאפשרת נוכחות מלאה במקום שאנו נמצאים.

אנשים יכולים להיות חיים שלמים בתוך משהו מבלי להתמסר.  אנשים יכולים להיות נשואים 20 / 30  שנה ויותר מבלי להתמסר במאה אחוז לבן הזוג, כך גם במקום עבודה, בקריירה, בארגון, בטיפול, בסדנאות, בהורות ועוד…

למה אנחנו לא מתמסרים? או מה חסר לנו על מנת שנתמסר?

1. להתמסר לקיים

מצחיק ועצוב לראות שאיננו מתמסרים לקיים רק בגלל שאולי אולי, יתכן ואפשרי שיש משהו אחר טוב יותר עבורינו. מרוב שאנחנו מפחדים לאבד את האפשרות ‘האחרת’, ‘הדמיונית’ – אנחנו מאבדים את מלוא החוויה של מה שכבר קיים בחיינו.

לדוגמא, אנחנו מעדיפים לחשוב שאולי יש מקום עבודה טוב יותר וכך איננו מתמסרים למקום עבודתנו במאה אחוז ואיננו חשים שזהו ביתנו.

חזרתי ואמרתי בפרקים קודמים, על מנת להיצמד לאור עליכם לבחור בקיים או לבצע שינוי, כל מקום בו אינכם נמצאים במאה אחוז הוא בגדר החמצה.

2. הפחד לאבד את עצמנו

בשיעורי ‘להיצמד לאור’, ובמקומות רבים אחרים נתקלתי באנשים הבאים ללמוד ידע חדש, הם רוצים לדעת דברים נוספים, אך הם יושבים בשיעור ובעיקר משמיעים את הידע הקיים שלהם, זאת במקום לספוג את הידע החדש.

בזוגיות או במערכות יחסים אחרות, נמצא עצמנו לעיתים מפחדים שאם נעשה את מה שהשני רוצה נלך לכאורה לאיבוד.

ידיעה ברורה של מי שאני, ידיעה שקטה שאיש אינו יכול לגרום לי להעלם נחוצה על מנת להתמסר.

יכולת להישאר נאמן לעצמי בתוך סביבה שונה מאפשרת את השקט שלא נלך לאיבוד. היא מאפשרת לעזוב לרגעים את הידע הקיים שלנו, את החוקים והכללים שלנו ולהתמסר לחדש וללא נודע. התמסרות מאפשרת לעזוב לרגע את הרצונות שלי ולהתמסר לרצונות של האחר. היא מאפשרת לשמוע דעות שונות מבלי להשמיע מיד את דעתנו השונה. התמסרות מאפשרת לחוות חוסר צדק מבלי לצאת מיד למלחמת חורמה.

3. הבחנה בין התמסרות להיבלעות

אנשים אשר יש להם נטייה להיבלע בקלות יכולים למצוא עצמם “מתמסרים” למקומות שאינם נכונים עבורם, דוגמא מרחיקת לכת היא כתות שונות, בעל מכה או ‘גורו’ המנצל את המתמסרים אליו.

התמסרות היא יכולת לשים את עצמי (הידע שלי, הרצונות שלי וכד’) בצד על מנת להיות במאה אחוז בדבר אחר. היבלעות היא וויתור על מי שאני על מנת להרגיש שייך ואהוב.

התמסרות נעשית מתוך בחירה ולא מפחד ש’לא יאהבו אותי’, התמסרות מלווה בתחושת שלמות עם עצמי. לעומת זאת הבלעות נעשית מתוך צורך באהבה ושייכות ויכולה להיות מלווה בתחושות לא נוחות ואף בכעס ובתסכול.

התמסרות נעשית מתוך ערנות, כאשר אני מתמסר אני ער לדברים שאני מסכים לשים בצד, אני ער לוויתור וער בעבור מה אני עושה זאת. היבלעות נעשית מתוך עיוורון, לעיתים היא נראית כמו אופוריה של תחושת אהבה ושייכות ללא ערנות לוויתורים שנעשים.

4. התמסרות היא לשחרר אחיזה (לוותר על הרצון לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה)

לעיתים מרוב אחיזה בקיים ובמוכר אנחנו לא מאפשרים לחדש להגיע. חברה שחייה תוססים ומלאים פעילויות, החלה לצאת עם בחור חדש, היא ניסתה לדלג בין כל האפשרויות, להמשיך לצאת עם חברים, מידי פעם לשלב גם את הבחור לבילויים הרגילים שלה, מרוב רצון לשמר את הקיים היא לא הצליחה ליצור משהו חדש.

להתמסר זה להיות בדבר במאה אחוז, אי אפשר להיות בו זמנית במאה אחוז בדברים שונים. בעת שינוי התמסרות היא הסכמה לעזוב את הקיים, המוכר והידוע על מנת לאפשר לחדש להופיע.

נתקלתי באנשים שבגדו בבני הזוג שלהם מתוך רצון לעזוב ופחד להישאר לבד. באופן זהה ניתן לראות רצון של אנשים להחליף מקצוע תוך אחיזה בעבודה הקיימת . . .

5. להתמסר = לקחת סיכון בנינוחות : )

יש סיכון בהתמסרות ויחד עם זאת מעצם המילה ‘התמסרות’ אתם יכולים לחוש שהיא נעשית בנינוחות כמו לצוף בתוך ים רגוע. התמסרות היא הסכמה לסמוך על החיים, הסכמה ‘לעזוב’ את השליטה שלנו במצב.

להישאר בשליטה, להישמר ולהיזהר הן ההפך מהתמסרות.

אינני מבקשת מכם לחיות בהתמסרות מתמדת בכל תחום בחייכם, למרות שאני בהחלט מאחלת לכם את האפשרות הזו. השבוע אני מבקשת מכם לסגל לעצמכם יכולת של ‘התמסרות’ על מנת שתוכלו להשתמש בה במקומות הנחוצים לכם.

6. הפחד להיפגע !

המחסום האחרון והמשמעותי ביותר העומד ביננו לבין התמסרות הוא הפחד להיפגע. אנחנו עלולים למצוא עצמנו נמנעים מלהתמסר לחלום רק כדי שלא נתאכזב אם לא יקרה, נמנעים מלהתמסר בכל ליבנו לאהובינו רק כדי שלא נחווה פגיעה.

חברה שעבדה במשרה בכירה, התייחסה למקום עבודתה כאילו היה בבעלותה. היא שמה את כל ליבה ומוחה במקום ההוא, התמסרה למקום במאה אחוז. לאחרונה היא פוטרה, אין ספק שהפגיעה מהפיטורים גדולה הרבה יותר למי שהתמסר במאה אחוז, כמו גם הפגיעה מנטישה של אדם אהוב, זו הסיבה שרבים מאיתנו נמנעים מלהתמסר, נמנעים מנוכחות מלאה בכל ליבנו.

חשוב שנדע שהעדר התמסרות אמנם מצמצמת את עוצמת הפגיעה אך היא גם מונעת מאיתנו לחיות את החיים במלואם – דבר שיכול לפגוע בנו הרבה יותר!

(ויש שיגידו כי העדר התמסרות תביא בסופו של דבר לפירוק החבילה.)

על מנת להכניס יכולת של התמסרות לחייכם, הפעילו זרקור אור על המקומות בחייכם בהם אתם חשים לא בנוח – בדקו מה חסר בהם על מנת שתתמסרו במאה אחוז.

הפעילו זרקור על המקומות בהם אתם רוצים ומנסים לבצע שינוי, והשינוי ממאן לבוא. בדקו לגבי הטריטוריה הזו בחייכם, איפה אתם לא מתמסרים, איפה אתם עדיין אוחזים במוכר או מפחדים לאבד את עצמכם?

שימו לב! אם אינכם מסוגלים לבצע שינוי כרגע, עדיף שתתמסרו לקיים. עדיף שתהיו במאה אחוז במה שיש, זו תהיה הדרך המהירה ביותר לראות בברור מה נכון עבורכם!

_____________________________________________________________________________________________________________________
שיעורי להיצמד לאור מתקיימים אחת לשבוע.
לפרטים פנו אלי: [email protected]
_________________________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה